Owczarek kaukaski

owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to rasa psów dziś już nie tak często spotykana. Ten majestatyczny pies swoim wyglądem u jednych budzi respekt i obawę, u innych zaś zachwyt. Dziś przyjrzymy się zatem bliżej, jaki naprawdę jest kaukaz i czy jest to rasa odpowiednia dla każdego.


Historia i pochodzenie rasy

Owczarki kaukaskie uchodzą za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Ich nazwa nawiązuje do miejsca powstania rasy – pierwsze psy pochodzą z rejonu Kaukazu. Za jednego z przodków uznaje się mastifa tybetańskiego. Początkowo owczarek kaukaski żył w surowym górskim klimacie Kaukazu, a jego zadaniem było chronienie stada. Nigdy jednak nie był psem pasterskim, jak chociażby owczarek australijski czy border collie, a psem stróżującym. Bez oporów kaukaz miał stanąć do walki z drapieżnikiem zagrażającym stadu. Przez lata do obrony stada wybierano pewne siebie i niewahające się użyć agresji osobniki. Dlatego też w genach współczesnego owczarka kaukaskiego sporo niezależności.

Owczarek kaukaski – wygląd

Kaukazy zdecydowanie należą do grupy psów wyróżniających się wielkością. Mają bardzo zwartą i krępą budowę ciała, a ich wzrost może onieśmielać. Suki bowiem mierzą w kłębie do 75 cm, a samce aż do 85 cm. W zależności od płci, wieku i kondycji zdrowotnej waga kaukaza waha się od 45 do 64 kg. Już od szczeniaka owczarek kaukaski odznacza się wyglądem, maluchy przypominają małe i puchate niedźwiadki.

Z imponującą wielkością w parze idzie wyjątkowo gęste futro. Sierść owczarka jest półdługa z grubą warstwą podszerstka. Wokół szyi kaukaza tworzy się obfita kryza, natomiast ogon zdobi pióro. Wzorzec rasy dopuszcza wiele kolorów umaszczenia. Najczęściej kaukaz pies ma sierść jasną, szarą, wilczą, białą, pręgowaną, łaciatą, a także piaskową lub rudą. Owczarek kaukaski nie może za to posiadać włosa jednolicie czarnego, błękitnego oraz wątrobianego.

Pielęgnacja sierści kaukaza

Gęsta i obfita sierść owczarka kaukaskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jednak zdecydowanie potrzebuje regularnego wyczesywania. Szczególnie w okresie wymiany sierści konieczne jest codzienne czesanie. W pozostałe miesiące wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść, by ją odświeżyć i nadać jej blasku.


owczarek kaukaski biały
Owczarek kaukaski biały przypomina trochę małego niedźwiedzia polarnego.

Owczarek kaukaski – charakter i usposobienie

Na ogół kaukazy to psy o silnym charakterze i z dużą niezależnością. Od wieków uczone były podejmowania decyzji samodzielnie, zatem także współczesne kaukazy potrafią sobie radzić same. Są inteligentne, ale dość opornie idzie im nauka komend. Z pozoru owczarek kaukaski może wydawać się leniwy i spokojny, jednak trzeba mieć na uwadze, że pozostaje on w stanie czujności, jak na psa stróżującego przystało.

Z powodu wielkości owczarka kaukaskiego wiele psów obawia się tej rasy, przez co mogą już z daleka wysyłać wrogie sygnały wobec kaukaza. To z kolei może prowadzić do aktywowania się kaukaza i powstawania konfliktów. A utrzymanie na smyczy tak wielkiego i silnego psa to arcytrudne zadanie. Trzeba zatem od szczeniaka przeprowadzać mądrą socjalizację z innymi psami, tak by gdy kaukaz już urośnie, nie sprawiał problemów na widok napotkanego psa. Równie ważne jest dbanie o budowanie zdrowej relacji człowieka z psem opartej na wzajemnej komunikacji i szanowaniu granic. Nie ma nic gorszego niż stosowanie na owczarku kaukaskim metod awersyjnych, takich jak kolczatka, obroża elektryczna czy szarpanie na smyczy. Technik awersyjnych nie można używać wobec żadnego psa, natomiast w przypadku kaukaza może się to skończyć dla właściciela bardzo źle.

Jeśli od początku przyłożymy się do wychowania owczarka i zdobędziemy jego zaufanie, to zyskamy oddanego przyjaciela. Kaukaz będzie bronił swojej rodziny, natomiast mimo wszystko nie polecamy tej rasy do domu z małymi dziećmi. Nawet bowiem chwila nieuwagi może doprowadzić do przykrych sytuacji – owczarek kaukaski może nieumyślnie chociażby przewrócić dziecko.

Kaukaz pies – zdrowie i choroby

Jak na tak dużego psa owczarek kaukaski cieszy się zaskakująco dobrym zdrowiem. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a ich gęste futro chroni przed mrozami. Kaukaz najczęściej cierpi z powodu chorób typowych dla ras dużych. Jest zatem bardziej narażony na skręt żołądka oraz dysplazję stawów biodrowych. Właśnie ze względu na wielkość, pies tej rasy nie powinien mieć nadwagi, gdyż każdy nadprogramowy kilogram jest dużym utrapieniem dla stawów. Warto też – oczywiście po konsultacji z weterynarzem – dość wcześnie wprowadzić suplementację stawów.

kaukaz pies
Majestatyczny wygląd kaukaza budzi respekt.

Owczarek kaukaski atak

Z racji swojej pokaźnej sylwetki oraz niezależności kaukaz dorobił się łatki psa agresywnego. Ale czy rzeczywiście owczarek kaukaski jest agresywny? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, każdy pies jest inny, nawet jeśli jest przedstawicielem tej samej rasy. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, że owczarki kaukaskie cechują się dużą samodzielnością, a jednocześnie mają mocno zakorzenioną obronę terytorium. Stąd też w przypadku, gdy wysyłane przez kaukaza sygnały będą lekceważone, pies może zaatakować. W sytuacji napiętej każdy pies może rozpocząć grożenie – nawet maltańczyk czy york – jednak z oczywistych względów to atak owczarka kaukaskiego może skończyć się tragicznie.

Zrównoważony i stabilny emocjonalnie owczarek kaukaski jest psem łagodnym i opanowanym, nie atakuje bez powodu. Aby dobrze dogadać się z kaukazem i tworzyć z nim udaną relację potrzeba trochę wiedzy na temat psów i rozumienia wysyłanych przez nie sygnałów. Z całą pewnością więc owczarek kaukaski nie jest psem dla ludzi niedoświadczonych.

W wielu krajach kaukaz uchodzi za rasę groźną i na jego posiadanie trzeba mieć specjalną zgodę. Podobnie jest w Polsce – tu również owczarek kaukaski trafił na listę z wykazem ras psów agresywnych. Oznacza to, że konieczne jest zezwolenie na posiadanie psa tej rasy. Obok owczarka kaukaskiego na liście znajduje się jeszcze dziesięć innych ras, m.in. amerykański pit bull terrier, dog argentyński i rottweiler.

Owczarek kaukaski – dla kogo ta rasa?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione informacje i cechy charakteru kaukaza, zdecydowanie można stwierdzić, że nie jest to pies dla każdego. Absolutnie nie polecamy tej rasy osobom niedoświadczonym, które nie znają mowy ciała psa. Owczarek kaukaski bardzo ceni sobie swoją przestrzeń, dlatego ciasne mieszkanie w bloku to nie jest miejsce dla niego. Wąskie korytarze czy małe pokoje mogą stresować kaukaza i tworzyć niepotrzebne konflikty. Taki pies znacznie lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, oczywiście pod warunkiem, że codziennie będzie wychodził na spacery. Tym bardziej, że z upływem lat kaukaz może mieć już problemy ze stawami i wchodzenie po schodach może być dla niego bolesnym wysiłkiem. A branie na ręce sześćdziesięciokilogramowego psa to mało przyjemna wizja dla opiekuna.

Jeśli komuś zrodzi się w głowie pomysł „owczarek kaukaski dla dziecka”, to niech szybko o tym zapomni. Nawet najspokojniejszy kaukaz to nie jest pies dla dziecka. Na ogół dzieci nie respektują przestrzeni psa, nie rozumieją wysyłanych przez psa sygnałów, przez co może dochodzić do bardzo poważnych, a nawet tragicznych zdarzeń. Każdy pies jest inny i może się trafić kaukaz, który będzie dobrze dogadywał się z dzieckiem, ale jest to zbyt duże ryzyko.

Decyzja o przygarnięciu pod swój dach owczarka kaukaskiego powinna być przemyślana pod każdym względem. Jeśli jednak mamy warunki i wiedzę, a na wychowanie psa poświęcimy sporo czasu, to możemy stworzyć piękną przyjaźń z owczarkiem kaukaskim.


owczarek kaukaski szczeniak
Szczeniak owczarka kaukaskiego wygląda jak puchata kulka.

Owczarek kaukaski szczeniak i cena

Gdy mamy już pewność, że to właśnie owczarek kaukaski jest idealnym psem dla nas, musimy jeszcze wybrać odpowiednią hodowlę. Wyłącznie sprawdzona hodowla kaukazów daje nam gwarancję, że trafi do nas szczeniak o stabilnej psychice i pozbawiony wad genetycznych. Odpowiedzialny hodowca dba o socjalizację szczeniaków już od chwili narodzin, a do rozmnażania wybiera osobniki o łagodnym podejściu do człowieka. Kupując zaś kaukaza z pseudohodowli możemy trafić na psa np. z nadmierną skłonnością do agresji, co może przysporzyć sporo problemów. Podobnie, gdy kupimy psa z wadą genetyczną, o której nie mieliśmy pojęcia. Leczenie takiego psa może pochłonąć wiele pieniędzy. Lepiej więc od razu kupić rasowego kaukaza z dobrej hodowli. Cena owczarka kaukaskiego w takim miejscu waha się od 3 do 4 tysięcy złotych.