Skąd się wzięły rasy psów?

Jaki jest pies każdy widzi. Psy jednak znacząco różnią się od siebie wyglądem, temperamentem i przeznaczeniem. Przez długi czas rasy psów kształtowały się przede wszystkim pod kątem wartości użytkowej. I tak obecnie uznaje się oficjalnie aż 344 rasy.

Jak powstawały rasy psów

Nie dysponujemy dokładnymi danymi o tym, kiedy zaczęły kształtować się poszczególne typy psów. Już od momentu udomowienia psa, które datowane jest na mezolit, czyli 10-15 tysięcy lat p.n.e., ludzie dobierali psy pasujące do ich stylu życia. Na początku więc preferowali psy przywiązujące się do grupy. Przełom nastąpił po porzuceniu koczowniczego trybu życia na rzecz trybu osiadłego. Uprawa ziemi i hodowla innych zwierząt sprzyjała powstawaniu głównie psów pasterskich i myśliwskich. Badania wykazały, że około 6500 lat temu istniało 5 głównych typów ras: wspomniane już psy pasterskie, mastify, wilkowate, charty i pointery. Z czasem wzorzec ras się zmieniał, powstawały kolejne, wiele też wyginęło. Na ten moment Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje prawie 400 ras.

Czym jest rasa psa?

Pod hasłem „rasa psa” kryje się grupa osobników należących do tego samego gatunku i mogących rozmnażać się przy zachowaniu tych samych cech. Ważne, by liczebność grupy wystarczała do utrzymania rasy bez konieczności kojarzeń w pokrewieństwie. Poszczególne rasy psów mogą się od siebie różnić diametralnie na wielu płaszczyznach, takich jak wielkość, waga, barwa i cechy charakteru. Wystarczy porównać maleńką chichuahuę z majestatycznym dogiem niemieckim.

chihuahua jako przedstawiciel najmniejszej rasy psów

Chihuahua to przedstawiciel jednej z najmniejszych ras psów. 

Różnorodność ras psów

Popularność ras zależy oczywiście od regionu świata – w niektórych krajach dominuje konkretna rasa, która w pozostałych częściach globu jest praktycznie niespotykana. Duży wpływ ma również popkultura. Wystarczy przypomnieć sobie, ile dalmatyńczyków przechadzało się po ulicach po filmie „101 dalmatyńczyków”, jak popularne stały się bernardyny po emisji „Beethovena” i jak znacząco wzrosło zainteresowanie owczarkami niemieckimi po serialach „Czterej pancerni i pies” czy „Komisarz Alex”.

Rasy psów według grup FCI

Jak już wspomnieliśmy Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje oficjalnie 344 rasy. Systematyzuje je stosując podział na grupy FCI, a te z kolei dzielą się jeszcze na sekcje.

I grupa FCI to owczarki i psy pasterskie. II grupa FCI to psy w typie pinczera i sznaucera, molosowate i szwajcarski psy pasterskie. III grupa FCI to teriery – miniaturowe, małe, średnie, duże i typu bull. IV grupa FCI to jamniki. V grupa FCI to północne psy zaprzęgowe, myśliwskie i pasterskie oraz szpice europejskie, azjatyckie, a także rasy pierwotne. VI grupa FCI to psy gończe i posokowce. VII grupa FCI to wyżły i setery. VIII grupa FCI to psy aportujące, dowodne i płochacze. IX grupa FCI to pudle, biszony, psy bezwłose, spaniale i mały psy molosowate.

Poza tymi wszystkimi rasami psów są jeszcze oczywiście kundelki, które są najliczniejszymi przedstawicielami psów.