Mity o kotach

Koty przez wiele wieków nabawiły się wielu stereotypów, które nie mają dużo wspólnego z prawdą. Przedstawiamy najczęściej powtarzane mity o kotach.

Koty to samotnicy
Koty uchodzą za zwierzęta niezależne i chodzące własnymi ścieżkami. Przez to przyczepiono im łatkę samotników, które w człowieku widzą tylko pełną miskę i ciepły kąt. Nic bardziej mylnego. Koty uwielbiają się przytulać do swojego opiekuna, tęsknią za nim i okazują mu czułość, tylko robią to bardziej subtelnie niż psy.

Koty śmierdzą
Wiele osób jak mantrę powtarza, że posiadanie kota jest równoznaczne z brzydkim zapachem unoszącym się w mieszkaniu. Koty to wielkie czyściochy, myjące się kilka razy dziennie i nie wydzielające same z siebie zapachu. Nieprzyjemna woń może być spowodowana brudną kuwetą, którą człowiek za rzadko sprząta. Czasem zdarza się też, że niewykastrowane kocury sikają po mieszkaniu, znacząc teren. Wtedy należy pomyśleć o zabiegu kastracji.

Koty zawsze spadają na cztery łapy
Koty są elastyczne, zwinne i niezwykle sprawne, ale to nie znaczy, że potrafią przeżyć upadek z dużej wysokości. Fakt, że zwierzę instynktownie próbuje wylądować na czterech łapach, jednak nie zawsze mu się to udaje. Zabezpieczmy więc balkony tak, aby pupilowi nie stała się krzywda.

Koty są fałszywe
Utarło się błędne przekonanie, że koty są zdradzieckie, wredne i fałszywe. A wszystko przez to, że koty mają dość skomplikowaną naturę. W przeciwieństwie do psów są bardziej pamiętliwe i zdolne do „obrażania” się, jeśli zostaną niewłaściwie potraktowane. Koty są bardzo inteligentne i przede wszystkim wierne, ale nie zawsze dają to po sobie poznać.

Czarne koty przynoszą pecha
Przesąd o czarnym kocie ściągającym nieszczęście wciąż jest popularny. Czarna sierść kojarzy się z mroczną naturą, podczas gdy jest to kolor jak każdy inny. Czarne włosie przynosi pecha jedynie zwierzakom, które od wieków były prześladowane z tego powodu. Z kolei w niektórych regionach świata czarne koty są wręcz uznawane za zwierzęta przynoszące szczęście. Potwierdzą to pewnie właściciele czarnych kociaków.  

Nienawidzą psów
Żyć jak pies z kotem – to powiedzenie zna każdy. Stereotyp mówi o tym, jak bardzo te dwa stworzenia się nienawidzą. I ponownie nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Owszem, zdarzają się koty nieakceptujące psów (i na odwrót), ale są też takie, które śpią na psiej głowie i wspólnie się bawią. 

Jaki jest kot (nie) każdy widzi
Większość stereotypów powtarzanych z pokolenia na pokolenie nie ma racji bytu. Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest przygarnięcie kociaka do siebie. Wielu zagorzałych przeciwników kotów zmieniło swoje nastawienie, kiedy tylko mieli okazję poznać te intrygujące puchate kulki. I teraz nie wyobrażają sobie domu bez kociego przyjaciela.