10 najpopularniejszych ras psów w Polsce

W Polsce coraz więcej ludzi decyduje się na wzięcie do domu psa. Są rasy, które są wyjątkowo chętnie wybierane przez nowych właścicieli. Przedstawiamy ranking 10 najpopularniejszych ras psów.


1. Owczarek niemiecki
Duży pies, który swoją popularność zawdzięcza dostojnemu wyglądowi i wyjątkowej inteligencji. Owczarki są podatne na szkolenie, łatwo się uczą i sprawdzają się w roli stróżów. Dlatego są najczęściej wybierane na psy policyjne. Owczarki niemiecki potrzebują dużo ruchu i uwagi ze strony opiekuna, w przeciwnym razie mogą stać się nieposłuszne. Zanim więc nasz pies stanie się drugim Szarikiem z „Czterech pancernych i psa”, musimy poświęcić mu sporo czasu.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

2. Labrador retriever
Wyjątkowo łagodne usposobienie skryte w dużym ciele. Labradory są dość duże, jednak łagodnością mogą dorównać przysłowiowym barankom. Psy tej rasy uwielbiają długie spacery i aportowanie. Są doskonałe dla rodzin z dziećmi. Nie można jednak zapomnieć o szkoleniu, ponieważ nieułożony, a na dodatek niewybiegany labrador, może sprawiać problemy. Mają niestety skłonność do nadwagi, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią dietę i wystarczającą ilość ruchu.

Labrador retriever

Labrador retriever

3. Golden retriever
Kolejny obok labradora przedstawiciel grupy retrieverów. Jest nieco szczuplejszy niż labrador i ma więcej sierści, która znajdzie się w każdym kącie mieszkania. Golden uważany jest za jednego z najinteligentniejszych psów, uwielbia uczyć się nowych sztuczek i jest wybitnie posłuszny. Jego łagodność i przyjazne nastawienie do świata sprawia, że to idealny towarzysz dla rodzin z dziećmi. Rasa ta potrzebuje dużo ruchu, uwielbia aportowanie i pływanie. Golden przez swoje usposobienie nie sprawdzi się w roli stróża. Problemy z psem mogą pojawić się, gdy nie zapewnimy mu odpowiedniej aktywności.

Golden retriever

Golden retriever

4. Yorkshire terier
Mały pies do towarzystwa. Piękna sierść i kieszonkowy rozmiar sprawiły, że jest rasą najczęściej kojarzona z małym mieszkaniem. Nie zapominajmy jednak, że york to terier i jak przystało na przedstawiciela tej rasy jest pełen energii i temperamentu. Wbrew pozorom nie jest to dobry towarzysz dla dzieci. Jest głośny, często szczeka, a jego sierść wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Yorkshire terier

Yorkshire terier

5. Mops
Mały piesek o pociesznej mordce zyskuje coraz większą popularność. Mopsy są wesołe i bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Nie wymagają dużo ruchu, dlatego świetnie sprawdzą się w małym mieszkaniu. Mopsy mają skłonność do tycia, dlatego należy uważać, by nie rozpieszczać ich za bardzo smakołykami. Ponadto ze względu na krótki pyszczek często mają problemy z oddychaniem i nie przepadają za upałami.

Mops

Mops

6. Beagle
Wesoły, energiczny pies średniej wielkości. Potrzebuje dużo ruchu, w przeciwnym razie staje się uciążliwy. Jak przystało na psa myśliwskiego, beagle uwielbia biegać i aportować. Psy tej rasy potrafią być uparte i ciężkie w tresurze. Lepiej sprawdzą się u doświadczonych właścicieli psów.

Beagle

Beagle

7. American Staffordshire terier
Niezwykle oddany właścicielowi, skoczy za nim w ogień. Bardzo inteligentny i podatny na naukę. Potrzebuje dużo ruchu, by pozbyć się nadmiaru energii. Nieprawidłowo wychowywany może stać się agresywny w stosunku do ludzi i innych psów. Polecany doświadczonym właścicielom.

American Staffordshire terier

American Staffordshire terier

8. Buldog francuski
Mały pies do towarzystwa. Energiczny, radosny, przywiązany do opiekuna. Lubi zabawy z dziećmi i nie wymaga długich spacerów. Źle znosi upały i często ma problemy z układem oddechowym. Podatny na szkolenie.

Buldog francuski

Buldog francuski

9. Siberian husky
Duże, mocno zbudowane psy zaprzęgowe. Silne i wymagające bardzo dużo ruchu. Niezależne, mają skłonność do ucieczek podczas spacerów. Bywają uparte i nieposłuszne, jednak dobrze wychowane potrafią odwdzięczyć się oddaniem i przywiązaniem.

Siberian husky

Siberian husky

10. Sznaucer miniaturowy
Bardzo inteligentny pies małych rozmiarów. Lubi się uczyć i chętnie słucha swojego właściciela. Ma jednak skłonność do dominacji i czasem próbuje postawić na swoim. Nadaje się na stróża mieszkania ze względu na swoją czujność i odwagę.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy