Chihuahua – najmniejszy pies świata

chihuahua

Malutka kuleczka mieszcząca się w torbie i przypominająca pluszową zabawkę – to właśnie chihuahua. Jednak niech nikogo nie zmylą jego mikroskopijne rozmiary, to bowiem rasa psów z charakterkiem. Jakie naprawdę są psy tej rasy?

Skąd pochodzi chihuahua?

Rasa uznawana za najmniejszą na świecie narodziła się w Meksyku, a nazwa pochodzi od meksykańskiego miasta Chihuahua. Jedna z legend mówi, że te niepozorne czworonogi miały bardzo odpowiedzialne zadanie – przeprowadzanie dusz zmarłych do zaświatów. Schodząc bardziej na poważne teorie, podobno przodkiem chihuahua był pies techichi. Hodował go rolniczy lud Tolteków, który mieszkał na terenie Meksyku jeszcze przed Aztekami. Chihuahua miała więc powstać ze skrzyżowania techichi z xolo lub, według innej wersji, przybyć do Meksyku wraz ze słynnym Montezumą. Wśród Azteków psy tej rasy uchodziły za bardzo cenne i przeznaczone tylko dla szlachetnie urodzonych. Dopiero gdy w połowie XIX w. turyści zaczęli sprowadzać z wycieczek te słodkie pieski, rasę poznał świat. Obecnie to bardzo popularna rasa psów do towarzystwa. Spora w tym zasługa też starego hitu muzycznego, w którym to DJ Bobo zachwycony wyśpiewywał „ooo chihuahua”.  Uwaga, melodia jest zaraźliwa…

chihuahua wielkość

Te psiaki są naprawdę maleńkie.

Wygląd rasy

Cechą charakterystyczną psów tej rasy jest oczywiście ich rozmiar. Kieszonkowe psiaki ważą od 1,5 do 3 kg i sięgają często człowiekowi ledwo do kostki. Rekordzista wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” miał zaledwie 13,8 cm wzrostu. Występują dwie odmiany chihuahua – krótkowłose i długowłose. Wszelkie kombinacje kolorystyczne są możliwe i dzięki temu różnorodność tej rasy jest ogromna.

chihuahua długowłosa

Piękna i długowłosa odmiana rasy. 

Charakterek skryty w małym ciałku

Myli się każdy, kto myśli, że chihuahua to pies tylko do leżenia na kanapie. Te wesołe i przyjacielskie psy uwielbiają bowiem ruch i zabawę. Niezwykle ruchliwe, ciekawskie i wciskające nos w każdą dziurę chihuahua nie znoszą nudy. Są bardzo chętne na naukę posłuszeństwa i sztuczek, o czym niestety ludzie często zapominają. Chihuahua jest wyjątkowo czujny, pewny siebie i odważny. Wydaje się, że nie zdaje sobie sprawy ze swojego rozmiaru i nie ma oporów z obszczekiwaniem dużo większych od siebie czworonogów. Mimo swojego bojowego nastawienia zazwyczaj nie ma problemów z innymi zwierzakami mieszkającymi pod jednym dachem. Odpowiednio zsocjalizowany jest odważny i gotowy bronić swojego terytorium. I choć ząbki ma małe, to jednak ostre jak u każdego psa. To nie znaczy oczywiście, że rasa ta nadaje się na stróża. To raczej radosne psiaki do towarzystwa, którym trzeba jednocześnie zapewnić wysiłek fizyczny i umysłowy.

ruda chihuahua

Niech nikogo nie zwiedzie smutna i zamyślona mina psiaka – to naprawdę bardzo radosne czworonogi. 

Dla kogo chihuahua

Psy tej rasy mocno przywiązują się do opiekuna i są w niego wpatrzone jak w obrazek. Na ogół dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi, ale nie poleca się ich do domu z małymi dziećmi, ponieważ maluchy mogą niechcący zrobić psu krzywdę. Chihuahua sprawdzi się idealnie jako pies rodzinny pod warunkiem jednak, że nauczy się go zasad panujących w domu. Nigdy nie można zapomnieć, że mała postura tych psów nie współgra z ich dużym temperamentem.

chihuahua charakter

Chihuahua zmienną jest…

Zachęcamy do śledzenia profilu Heniek zezowate szczęście – znajdziecie tam losy pełnego wdzięku i uroku psiaka tej rasy.

cziłała