Tamaskan dog

tamaskan dog

Wszystkie psy wywodzą się od wilków (tak, yorki i chihuahua też!). Są jednak psy, które zachowały również bardzo zbliżony do wilków wygląd. Jednym z takich psów jest tamaskan dog (husky). Rasa ta nie została jeszcze oficjalnie uznana przez FCI, jednak to pewnie kwestia czasu. A tamaskan już dziś staje się coraz bardziej popularny. No bo kto by nie chciał mieć oswojonego wilka w domu.

Tamaskan – nowa rasa psów

Tamaskan (Tamaskankoira) to dość nowa rasa wywodząca się z Finlandii. Na dalekiej północy została przystosowana do ciężkich warunków atmosferycznych i do ciągnięcia sań. Podobnie jak husky czy malamuty są to więc psy pociągowe, nie bojące się śniegu i dużych mrozów. Tamaskany nie są jeszcze traktowane jako oficjalna rasa psów, ale dość szybko rośnie zainteresowanie tymi psami w typie wilka i można zakładać, że wkrótce zostaną one uznane przez FCI.

tamaskan husky wygląd

Łatwo pomylić tamaskana z wilkiem.

Jaki wygląda tamaskan dog?

Najkrócej opisać tamaskana można poprzez porównanie go do wilka. Rzeczywiście, przedstawiciele tej rasy są bardzo podobni do wilków i wiele osób może mieć problem z rozróżnieniem tych czworonogów. Tamaskan umaszczenie ma iście wilcze i występujące w trzech wariantach – szare, czarne i rude. Niekiedy maści te określa się też jako wilczasto-szare, czarno-szare i rudo-szare. Futro jest bardzo gęste i grube, musi w końcu chronić psy przed niskimi temperaturami. Tamaskan jest duży, atletyczny i jak przystało na psa pociągowego – wyjątkowo silny. Jest większy niż siberian husky, za to mniejszy niż alaskan malamute – dorosły samiec tej rasy osiąga 60-70 cm w kłębie, ważąc od 25 do 40 kg. Standardowo samce są większe niż suki. Już na pierwszy rzut oka widać charakterystyczne dla tamaskanów długie i smukłe łapy.

Tamaskan charakter

Pies rasy tamaskan jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie. Dużą frajdę sprawia mu współpraca z człowiekiem, dlatego świetnie sprawdzi się w psich sportach, takich jak agility czy obedience. Z racji swojej postury i wyjątkowej wytrzymałości na trudne warunki pogodowe, wiele tamaskanów pełni rolę psich ratowników. Przydaje im się w tym również rewelacyjny węch. Mimo że wyglądają na groźnego wilka, to jednak są niezwykle przyjazne, łagodne i bardzo łakną kontaktu z człowiekiem. Tamaskan nie nadaje się do zamknięcia w kojcu i pilnowania posesji, bowiem bez regularnej pracy z człowiekiem psy te stają się sfrustrowane i zaczynają przejawiać skłonności destrukcyjne. W przeciwieństwie do dość upartych husky, tamaskany są łatwiejsze w ułożeniu, nie wykazują chęci do ucieczki i nie ciągną na smyczy jak szalone. To wszystko jednak pod warunkiem, że właściciel zapewni psu odpowiednią dawkę ruchu, szkolenia i tak bardzo potrzebnego mu kontaktu z człowiekiem.

tamaskan charakter

Choć tamaskan wygląda groźnie, to jednak usposobienie ma łagodne. 

Dla kogo tamaskan będzie odpowiedni?

Tamaskany lubią się uczyć i chętnie współpracują z opiekunem, ale nie każdy będzie odpowiednim właścicielem dla tego psa. Już sama wielkość tamaskana ogranicza potencjalnych właścicieli – trzeba mieć bowiem sporo siły, by utrzymać psa na smyczy. Nie od razu przecież tamaskan będzie idealnie ułożonym psem chodzącym przy nodze. To zdecydowanie rasa psów dla ludzi aktywnych, lubiących długie spacery po lesie i chcących spędzać z psem sporo czasu. Tamaskan jest łagodny, nie można jednak zapomnieć o jego korzeniach – to z pewnością nie jest delikatny baranek w wilczej skórze 😉