Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych ras psów jest owczarek niemiecki. Dostojny wygląd, inteligencja i podatność na szkolenie sprawiły, że owczarki stały się niezwykle modne. Jednak czy psy tej rasy nadają się dla każdego? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup owczarka niemieckiego.
Owczarek niemiecki – pochodzenie rasy
W kwestii pochodzenia rasy jak zawsze istnieje kilka teorii. Najbardziej znaną i prawdopodobną jest teza, że owczarek niemiecki pochodzi od hovawartów, czyli psów „pilnujących podwórza”. Początkowo były psami pasterskimi. Pod koniec XIX wieku założono w Berlinie pierwszy związek skupiający miłośników owczarków. Już wtedy zwracano uwagę na olbrzymi potencjał kryjący się w owczarku niemieckim. W 1899 roku Max von Stephanitz, uznawany za twórcę rasy, razem z Arturem Meyerem utworzyli Klub Owczarka Niemieckiego. Klub ten do dziś jest największym i jednocześnie najbardziej wpływowym stowarzyszeniem wielbicieli tej rasy. Po wielu perypetiach i kombinacjach hodowców obecnie FCI uznaje dwie odmiany rasy – owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy. Odmian tych nie można ze sobą krzyżować.
Jasna i krótkowłosa odmiana owczarka niemieckiego.
Wygląd owczarka niemieckiego
Owczarek jest dużym i silnym psem – w kłębie osiąga do 65 cm ważąc przy tym maksymalnie 40 kg. Sierść u owczarka krótkowłosego jest dość twarda, gęsta i przylegająca, u długowłosej odmiany – jak nazwa wskazuje – włos okrywowy jest miękki i dłuższy. Owczarek niemiecki najczęściej ma maść czarną z podpalaniem płowym, czerwonawym, żółtym lub jasnoszarym. Może też być jednolicie czarny, szary lub wilczasty. Charakterystyczna jest czarna maska na pysku. Wzorzec rasy dopuszcza białą plamkę na piersi i jaśniejszą sierść na wewnętrznej stronie łap, chociaż nie jest to cecha pożądana na wystawach.
Owczarek niemiecki – ofiara hodowców
Rozpoznawalną cechą owczarka niemieckiego jest kątowanie dolnego odcinka kręgosłupa. Przez lata hodowcy do rozmnażania wybierali osobniki o jak największym nachyleniu końcowego odcinka kręgosłupa. Dążąc do wystawowego ideału najwyraźniej zapomnieli o zdrowiu psa. Owczarek niemiecki z nienaturalnie opadającą linią grzbietu i wydłużonymi kończynami tylnymi jest bardzo podatny na choroby układu ruchu. Do najczęstszych schorzeń należy dysplazja, zespół końskiego ogona oraz wszelkie dolegliwości stawów kolanowych i łokciowych. Czy pogoń za wymyślonym przez hodowców ideałem wyszedł psom na dobre? Zdecydowanie nie, dziś owczarek niemiecki uważany jest za jedną z najbardziej zepsutych przez hodowców ras na świecie. Dużo zdrowszą sylwetkę ma na pewno daleki kuzyn – owczarek belgijski.
Owczarki kochają ruch. Trzeba jednak zadbać o ich zdrowie.
Owczarek niemiecki – cechy charakteru
Psy tej rasy uchodzą za jedne z inteligentniejszych czworonogów. Owczarki uwielbiają się uczyć i współpracować z człowiekiem. Niech jednak nikogo nie omami wizja posiadania super wyszkolonego Szarika czy Komisarza Alexa w domu. Żaden pies bowiem nie zna komend sam z siebie – trzeba go wszystkiego nauczyć. Na szczęście owczarki chłoną wiedzę jak gąbka, nic dziwnego więc, że są często wybierane na psy policyjne i tropiące. Owczarek niemiecki świetnie sprawdzi się w różnych psich sportach, takich jak agility, obedience, aportowanie czy canicross. Oczywiście pod warunkiem, że nie dopadnie go choroba kręgosłupa. Aby psiak w pełni mógł cieszyć się aktywnością warto skonsultować się z weterynarzem, który zaleci odpowiedni rodzaj ruchu oraz w razie potrzeby poleci suplementy. Z owczarka będzie również doskonały stróż posesji oraz pies obronny. Mocno przywiązuje się do właściciela, jest mu bardzo oddany i wierny.
Temperament owczarka niemieckiego
Owczarki na ogół są zrównoważone i pewne siebie. Nie są nadpobudliwe, choć z pewnością potrzebują dużej dawki ruchu. Do szczęścia owczarek niemiecki wymaga także wysiłku intelektualnego, bez tego pies może być znudzony i sfrustrowany. Z reguły pies tej rasy jest łagodny i opanowany, jednak sprowokowany może zachować się agresywnie. Owczarek wymaga treningu posłuszeństwa i zapewnienia mu interesujących zadań – w końcu to pies pracujący. Bez tego zwierzak może stać się mocno problematyczny, terytorialny lub nawet groźny.
Ta puchata kulka, by wyrosnąć na posłusznego psa, musi przejść trening posłuszeństwa.
Dla kogo owczarek niemiecki?
Dla kogo ta rasa będzie idealna? Na pewno dla ludzi aktywnych, lubiących spędzać czas z psem i świadomych pracy, jaką trzeba włożyć w wychowanie zwierzęcia. Wtedy owczarek będzie fantastycznym kompanem, z którym można iść na koniec świata. Zazwyczaj owczarki dobrze dogadują się z dziećmi, jednak należy pamiętać, że nigdy nie wolno zostawiać psa i dziecka bez nadzoru. Rasa ta jest również dość towarzyska i lubi zabawy z innymi psami.