Biały owczarek szwajcarski

biały owczarek szwajcarski

Psy szwajcarskie od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ są to rasy zazwyczaj łagodne, mocno skupione na człowieku i chętne do współpracy. Ze Szwajcarii wywodzi się także między innymi przepiękny i dostojny owczarek szwajcarski. Przybliżamy tę wyjątkową rasę i wyjaśniamy, czy jest to pies nadający się dla każdego.

Owczarek szwajcarski – pochodzenie rasy

Oczywistym wydawać by się mogło, że biały owczarek szwajcarski pochodzi ze Szwajcarii. Nic jednak bardziej mylnego. Rasa ta kształtowała się bowiem jednocześnie z owczarkiem niemieckim już w XIX wieku na dworze w Habsburgu. W prostej linii hodowlanej więc szwajcary wywodzą się od niemieckich kuzynów. Za występowanie białego umaszczenia odpowiedzialny był gen recesywny i musieli posiadać go oboje rodzice. Pierwszym zarejestrowanym białym owczarkiem niemieckim był Horand von Grafrath. O uznanie białych psów jako odrębnej rasy jako pierwsza wystąpiła Szwajcaria, stąd też wzięła się nazwa tych pięknych czworonogów. Na oficjalną listę Międzynarodowej Fundacji Kynologicznej biały owczarek szwajcarski trafił dopiero w 2002 roku, jest to zatem bardzo młoda rasa.

Co ciekawe, współczesny wzorzec rasy owczarka niemieckiego uznaje białe umaszczenie za cechę dyskwalifikującą. Wielu hodowców uważa wręcz białe owczarki za chorowite albinosy, co jest niezgodne z prawdą, bowiem psy te posiadają normalny pigment w błonach śluzowych, oczach i skórze.

owczarek szwajcarski wygląd

Białe umaszczenie to najbardziej charakterystyczna cecha wyglądu owczarka szwajcarskiego. 

Biały pies szwajcarski – wygląd

Biały owczarek szwajcarski (BOS) wyróżnia się przede wszystkim umaszczeniem. W obrębie rasy występują dwa rodzaje szaty – krótkowłosa i długowłosa. Owczarek krótkowłosy ma gęstą sierść średniej długości dość mocno przylegającą. Natomiast owczarek długowłosy charakteryzuje się dłuższą szatą, która na tylnej stronie kończyn, na brzuchu i ogonie tworzy pióro. Sierść może być lekko falista. Zarówno u krótkowłosych, jak i długowłosych owczarków sierść jest dwuwarstwowa i składa się z twardego okrywowego włosa i gęstego przylegającego podszerstka. Owczarek szwajcarski to duży pies – samiec osiąga do 66 cm wzrostu i może ważyć do 40 kg, suczki zaś maksymalnie mierzą 61 cm i ważą do 35 kg.

Jaki ma charakter owczarek szwajcarski?

Biały pies szwajcarski wywodzi się od owczarka niemieckiego, charakteryzuje się więc wysoką inteligencją i łatwością w szkoleniu. Te psy chłoną naukę jak gąbka, uwielbiają się uczyć i przede wszystkim współpracować z człowiekiem. Bliskość opiekuna jest dla białych owczarków szczególnie ważna. Psy tej rasy na ogół są łagodniejsze niż owczarki niemieckie, świetnie zatem sprawdzają się jako psy rodzinne. Żaden pies nie nadaje się na opiekuna małych dzieci, jednak owczarek szwajcarski dobrze dogada się ze starszymi i nienachlanymi pociechami. Owczarki szwajcarskie są zazwyczaj przyjaźnie nastawione do innych zwierząt, po odpowiednim przygotowaniu śmiało mogą mieszkać z innymi psami czy kotami pod jednym dachem. Rasa ta mocno przywiązuje się do swojej rodziny i chce uczestniczyć w życiu opiekunów. Nie jest to więc odpowiedni pies dla osób zabieganych, które nie mają czasu na naprawdę dużo kontaktu z czworonogiem.

pies szwajcarski

Owczarki uwielbiają zabawę, ruch i spędzanie czasu z człowiekiem.

Owczarek szwajcarski to zdecydowanie pies dla ludzi aktywnych, potrzebuje dużo ruchu, doskonale sprawdza się w psich sportach, wszelkich zabawach węchowych, nauce nowych sztuczek i w długich spacerach po lesie. Nie jest jednak tak skoczny i zwinny jak chociażby owczarek belgijski. Pies szwajcarski (BOS) choć z natury łagodny, to należy pamiętać, że każdy pies, który nie przejdzie odpowiedniej socjalizacji, nie zostanie nauczony zasad panujących w domu i nie będzie miał spełnionych potrzeb, może sprawiać problemy. A że biały owczarek szwajcarski należy do ras dużych, to i ewentualne problemy mogą być spore. Jeśli jednak od początku zajmiemy się  prawidłowym wychowaniem psa, to zyskamy wiernego przyjaciela na długie lata.

biały owczarek szwajcarski