Owczarek australijski

owczarek australijski

Moda na owczarki chyba nigdy się nie skończy. Zmieniają się tylko określenia tych owczarków – niemiecki, belgijski, holenderski. Jedną z bardziej pożądanych ras ostatnio jest z kolei owczarek australijski. Posiadanie tych pięknych psów to jednak nie bułka z masłem. To rasa wymagająca od właściciela przede wszystkim czasu i chęci do pracy.

Skąd pochodzi owczarek australijski

Owczarek australijski, jak sama nazwa sugeruje, pochodzi… ze Stanów Zjednoczonych. Określenie „australijski” wprowadza sporo zamieszania przy ustalaniu korzeni tych owczarków. W Polsce można często spotkać się z przydługą nazwą rasy – owczarek australijski typ amerykański. Rasa kształtowała się już od XVII wieku, gdy do Ameryki zaczęli przybywać osadnicy z owcami. Ktoś tym owczym stadem musiał się zająć i tak powolutku rodził się zawsze gotowy do pracy i ustalenia porządku owczarek australijski.

aussie

Urok owczarków australijskich jest niezaprzeczalny. 

Wygląd aussie

Owczarki australijskie to psy średniej wielkości – osiągają do 58 cm wzrostu i ważą do 30 kg. Oczywiście samce standardowo są większe niż suczki. Chyba, że właściciel owczarka ma skłonność do nabierania się na maślane oczy psa i nadmiernego dokarmiania. Charakterystyczna dla owczarka australijskiego jest jego maść. Może być czarna, czekoladowa, blue merle (niebiesko-marmurkowa) bądź red merle (czekoladowo-marmurkowa). Wszystkie te umaszczenia mogą mieć dodatkowo podpalania i białe znaczenia. Sierść aussie jest półdługa i dwuwarstwowa, prosta albo lekko pofalowana i z reguły odporna na warunki atmosferyczne. Owczarek australijski zdecydowanie nie potrzebuje ciepłych sweterków na zimę, to nie chihuahua ani maltańczyk.

maść red merle owczarka

Charakterystyczna dla owczarków barwa red merle i niebieskie oczy. 

Owczarek australijski a border collie

Bardzo często owczarki aussie są mylone z border collie. Wprawdzie obie rasy są pasterskie i obie maja często podobne umaszczenie i zamiłowanie do pracy, to jednak znacząco się różnią. Owczarki są przede wszystkim większe, masywniejsze i zdarzają się psiaki obdarzone szczątkowym ogonem w przeciwieństwie do bujnej kity borderów. Zarówno aussie jak i bordery wyhodowano w celu pilnowania owiec, ale styl pracy mają odmienny. Border collie wyróżnia się tak zwanym silnym okiem, natomiast owczarek – luźnym okiem. Aussie pilnują stada w wyprostowanej pozycji, blisko zwierząt i nie zawahają się zaprowadzić porządku szczekaniem lub podszczypywaniem krnąbrnych „czarnych owiec”. Bordery zaś pracują po cichu i z przyczajenia.

energiczny owczarek australijski blue merle

Pełen energii owczarek australijski uwielbia biegać, skakać i pływać. 

Energiczny owczarek aussie

Psy tej rasy to wulkany energii, zawsze gotowe na spacer. Owczarka australijskiego nie tak łatwo zmęczyć. Poza długimi i urozmaiconymi spacerami potrzebuje też stymulujących umysł zabaw. Ten psi sportowiec świetnie sprawdza się praktycznie w każdej dyscyplinie – w posłuszeństwie sportowym (obedience), agility czy ratownictwie. Chętnie uczy się nowych sztuczek i umiejętności, dzięki czemu z aussie nigdy nie można się nudzić.

owczarek australijski szczeniaki

Szczeniaki rasy owczarek australijski, czyli 100% cukru w cukrze. 

Owczarek australijski charakter

Choć owczarek australijski jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie, nie można powiedzieć, że to łatwy pies. Właśnie ze względu na swoją inteligencję i spryt może próbować przechytrzyć opiekuna i wejść mu na głowę. Żadnego psa, a już zwłaszcza owczarka, nie można zostawić samego sobie bez ustalenia zasad wspólnego życia. Rozbestwiony, znudzony i niewybiegany owczarek aussie może zacząć stwarzać sporo problemów. To rasa dość szczekliwa i reaktywna, dlatego nie każdy jest sobie w stanie z nią poradzić. Owczarki te mogą czasem być nieufne wobec obcych, tym bardziej jeśli zaniedba się arcyważny proces socjalizacji szczeniaka. Pasterskie usposobienie czasem dochodzi do głosu i wtedy pies może bronić zasobów.

owczarek aussie

Psy tej rasy mają bardzo pogodne i łagodne usposobienie. 

Dla kogo owczarek australijski

Rodząca się od jakiegoś czasu popularność owczarków australijskich sprawia, że psy te często trafiają w nieodpowiednie ręce. Jednak jeśli decyzja o zakupie czy adopcji aussie jest świadoma, wtedy można stworzyć niesamowicie zgrany duet. Pies ten mocno przywiązuje się do opiekuna, jest wspaniałym przyjacielem również dla starszych dzieci. Chociaż oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma idealnej rasy psów dla dzieci – to dorośli opiekują się zwierzęciem i ponoszą za nie odpowiedzialność. Owczarek australijski nadaje się dla ludzi chcących robić z psem coś więcej niż 15 minutowy spacer wokół bloku. Aussie na ogół jest łagodny i pozytywnie nastawiony do świata

, a jego radosna energia jest zaraźliwa. Piękne, diabelsko inteligentne i ruchliwe – takie w wielkim skrócie są owczarki australijskie.

aussie owczarek australijski