Moda na owczarki chyba nigdy się nie skończy. Zmieniają się tylko określenia tych owczarków – niemiecki, belgijski, holenderski. Jedną z bardziej pożądanych ras ostatnio jest z kolei owczarek australijski. Posiadanie tych pięknych psów to jednak nie bułka z masłem. To rasa wymagająca od właściciela przede wszystkim czasu i chęci do pracy.
Skąd pochodzi owczarek australijski
Owczarek australijski, jak sama nazwa sugeruje, pochodzi… ze Stanów Zjednoczonych. Określenie „australijski” wprowadza sporo zamieszania przy ustalaniu korzeni tych owczarków. W Polsce można często spotkać się z przydługą nazwą rasy – owczarek australijski typ amerykański. Rasa kształtowała się już od XVII wieku, gdy do Ameryki zaczęli przybywać osadnicy z owcami. Ktoś tym owczym stadem musiał się zająć i tak powolutku rodził się zawsze gotowy do pracy i ustalenia porządku owczarek australijski.
Urok owczarków australijskich jest niezaprzeczalny.
Wygląd aussie
Owczarki australijskie to psy średniej wielkości – samce osiągają od 51 do 58 cm wzrostu w kłębie. Oczywiście samce standardowo są większe niż suczki, one bowiem mierzą od 46 do 53 cm. Średnia waga owczarka australijskiego wynosi 22 kg, choć przy bardziej atletycznej budowie ciała samca możliwa jest waga do 30 kg. Z takim wzrostem i wagą owczarki te zaliczane są do ras średnich. Psy te raczej nie mają skłonności do nadwagi jak np. labradory, chyba że właściciel owczarka ma skłonność do nabierania się na maślane oczy psa i nadmiernego dokarmiania.
Owczarek australijski umaszczenie i pielęgnacja
Charakterystyczna dla owczarka australijskiego jest jego maść. Może być czarna, czekoladowa, blue merle (niebiesko-marmurkowa) bądź red merle (czekoladowo-marmurkowa). Wszystkie te umaszczenia mogą mieć dodatkowo podpalania i białe znaczenia. Zdecydowanie najbardziej poszukiwany jest owczarek australijski blue merle. Wynika to z nietypowego dla innych ras koloru oraz rosnącej mody na takie umaszczenie. Chętnie sprowadzany do domu jest również owczarek australijski red merle.
Sierść wszystkich aussie jest półdługa i dwuwarstwowa, prosta albo lekko pofalowana i z reguły odporna na warunki atmosferyczne. Gęsta i dość długa sierść wymaga regularnego wyczesywania, ale nie jest to czasochłonne. Poza standardowym okresem linienia, aussie potrzebuje pielęgnacji średnio raz w tygodniu. W momencie intensywnej wymiany sierści u psa trzeba liczyć się z tym, że jego włosie może być dosłownie wszędzie. Rasa ta za to nie wymaga wizyt u groomera. Owczarek australijski zdecydowanie nie potrzebuje też ciepłych sweterków na zimę, to nie chihuahua ani maltańczyk. Jest on doskonale przystosowany do trudniejszych warunków atmosferycznych. Nie znaczy to jednak, że powinien spać na dworze – jego miejsce jest w domu u boku człowieka.
Owczarek australijski – choroby
Atletycznie zbudowany i wysportowany aussie należy do ras psów cieszących się dobrym zdrowiem. Jak każdy pies z wiekiem będzie słabnąć, natomiast na ogół są to zdrowe psy. Są jednak dolegliwości, na które owczarek australijski jest bardziej narażony. Owczarkom tym grozi przede wszystkim dysplazja stawu biodrowego i stawu łokciowego. Ponadto u psów tej rasy mogą pojawić się choroby oczu (zaćma i zanik siatkówki), epilepsja oraz wady zgryzu. Jeśli zdecydujemy się na zakup owczarka australijskiego, to koniecznie wybierzmy sprawdzoną hodowlę. Dzięki temu znacznie wzrasta pewność, że nasz pupil nie będzie obarczony wadami genetycznymi.
Charakterystyczna dla owczarków barwa red merle i niebieskie oczy.
Owczarek australijski a border collie
Bardzo często owczarki aussie są mylone z border collie. Wprawdzie obie rasy są pasterskie i obie maja często podobne umaszczenie i zamiłowanie do pracy, to jednak znacząco się różnią. Owczarki są przede wszystkim większe, masywniejsze i zdarzają się psiaki obdarzone szczątkowym ogonem w przeciwieństwie do bujnej kity borderów. Zarówno aussie jak i bordery wyhodowano w celu pilnowania owiec, ale styl pracy mają odmienny. Border collie wyróżnia się tak zwanym silnym okiem, natomiast owczarek – luźnym okiem. Aussie pilnują stada w wyprostowanej pozycji, blisko zwierząt i nie zawahają się zaprowadzić porządku szczekaniem lub podszczypywaniem krnąbrnych „czarnych owiec”. Bordery zaś pracują po cichu i z przyczajenia. Owczarek australijski zaliczany jest do grupy psów pasterskich pasących „przy nodze”, natomiast border collie do psów pasących „przy głowie”.
Pełen energii owczarek australijski uwielbia biegać, skakać i pływać.
Energiczny owczarek aussie
Psy tej rasy to wulkany energii, zawsze gotowe na spacer. Owczarka australijskiego nie tak łatwo zmęczyć. Poza długimi i urozmaiconymi spacerami potrzebuje też stymulujących umysł zabaw. Ten psi sportowiec świetnie sprawdza się praktycznie w każdej dyscyplinie – w posłuszeństwie sportowym (obedience), agility czy ratownictwie. Chętnie uczy się nowych sztuczek i umiejętności, dzięki czemu z aussie nigdy nie można się nudzić.
Szczeniaki rasy owczarek australijski, czyli 100% cukru w cukrze.
Owczarek australijski charakter
Choć owczarek australijski jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenie, nie można powiedzieć, że to łatwy pies. Właśnie ze względu na swoją inteligencję i spryt może próbować przechytrzyć opiekuna i wejść mu na głowę. Żadnego psa, a już zwłaszcza owczarka, nie można zostawić samego sobie bez ustalenia zasad wspólnego życia. Rozbestwiony, znudzony i niewybiegany owczarek aussie może zacząć stwarzać sporo problemów. To rasa dość szczekliwa i reaktywna, dlatego nie każdy jest sobie w stanie z nią poradzić. Owczarki te mogą czasem być nieufne wobec obcych, tym bardziej jeśli zaniedba się arcyważny proces socjalizacji szczeniaka. Pasterskie usposobienie czasem dochodzi do głosu i wtedy pies może bronić zasobów.
Psy tej rasy mają bardzo pogodne i łagodne usposobienie.
Dla kogo owczarek australijski
Rodząca się od jakiegoś czasu popularność owczarków australijskich sprawia, że psy te często trafiają w nieodpowiednie ręce. Jednak jeśli decyzja o zakupie czy adopcji aussie jest świadoma, wtedy można stworzyć niesamowicie zgrany duet. Pies ten mocno przywiązuje się do opiekuna, jest wspaniałym przyjacielem również dla starszych dzieci. Chociaż oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma idealnej rasy psów dla dzieci – to dorośli opiekują się zwierzęciem i ponoszą za nie odpowiedzialność. Owczarek australijski nadaje się dla ludzi chcących robić z psem coś więcej niż 15 minutowy spacer wokół bloku. Aussie na ogół jest łagodny i pozytywnie nastawiony do świata, a jego umaszczenie, gęste futro i zjawiskowe oczy nie pozwalają oderwać od niego wzroku.
Owczarek australijski cena
Popularność rasy kształtuje jej cenę. Jeszcze kilka lat temu szczeniak aussie kosztował nawet około 8 tysięcy złotych. Rosnące zapotrzebowanie na tę rasę oraz powstawanie kolejnych hodowli obniżyło cenę. Obecnie za owczarka australijskiego zapłacimy średnio 4 tysięce. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką hodowlę wybierzemy. Na cenę czasem wpływ ma także umaszczenie, zdarza się bowiem, że owczarek australijski blue merle lub red merle będzie nieco droższy. Najważniejsze, by przy wyborze hodowcy kierować się nie ceną, a warunkami, w jakich żyją psy. Dobrze zweryfikować, czy rodzice szczeniaków są badani pod kątem ewentualnych wad genetycznych. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że kupujemy zdrowego szczeniaka i jednocześnie nie wspieramy pseudohodowli nastawionej wyłącznie na zysk.