Border collie

border collie

Wybitnie inteligentny, niesamowicie sprawny fizycznie i zjawiskowo piękny – taki jest właśnie pies rasy border collie. To doskonały pies dla ludzi aktywnych, którzy są gotowi na pracę z psem. Przed podjęciem decyzji o zakupie bordera warto jednak poznać cechy charakteru tej rasy. Border collie bowiem, choć z natury łagodny i posłuszny, nie znosi nudy i może wtedy zacząć pokazywać różki.

Pochodzenie rasy border collie

Na początek warto poznać historię borderów, dzięki czemu lepiej zrozumie się pewne zachowania tych psów. Rasa została wyhodowana w Wielkiej Brytanii z myślą o pracy w nawet najcięższych warunkach pogodowych. Jako przodków borderów uważa się duże i masywne psy towarzyszące wojskom Imperium Rzymskiego. Po upadku Imperium na wyspy dotarli wikingowie wraz z psami w typie szpiców. Skrzyżowano je z czworonogami już zamieszkującymi Wielką Brytanię i tak powstały psy lżejsze, mniejsze i zwinniejsze. Wykorzystywano je głównie do pilnowania stad owiec. Z upływem lat rasa kształtowała się i tak w 1916 roku uzyskała oficjalną nazwę i wzorzec zbliżony do współczesnego.

Pasterskie korzenie rasy

Co ciekawe, początkowo Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich (ISDS) nie wyrażało zgody na udział border collie w wystawach, obawiając się, że wpłynie to niekorzystnie na walory użytkowe rasy. Zielone światło na wystawy dostały dopiero w 1976 roku. Border collie od początku więc były psami pracującymi i nie wolno o tym zapominać. Charakteryzują się specyficznym sposobem pracy ze stadem. Pies ten porusza się wtedy na lekko ugiętych łapach, z opuszczoną głową i wzrokiem wlepionym w zwierzęta. To właśnie to hipnotyzujące spojrzenie pozwala borderowi kontrolować stado, utrzymać w nim dyscyplinę i prowadzić owce w odpowiednim kierunku. W przeciwieństwie do niektórych ras zaganiających bordery podczas pracy nie szczekają. Potrafią doskonale współpracować z pasterzem, a w razie potrzeby odnajdą zagubione owce i sprowadzą je z powrotem.

rasa border

Bordery to prawdziwe wulkany energii i urodzeni sportowcy. 

Border collie – charakter

Psy tej rasy są z reguły łagodne, przyjaźnie nastawione do ludzi i innych psów oraz bardzo przywiązane do właściciela. Niesamowicie inteligentne psiaki chętnie uczą się nowych umiejętności. Nienawidzą nudy i bezczynności, dlatego wymagają codziennej pracy. Aby border był szczęśliwy, musi mieć zapewniony nie tylko wysiłek fizyczny, ale i psychiczny. Pozostawiony sam sobie pies tej rasy może zacząć wykazywać skłonność do destrukcji i ucieczek. Border, któremu nie wyznaczy się jasnych zasad i nie zapewni odpowiedniego zajęcia, swoją inteligencję i upór może zacząć wykorzystywać przeciwko właścicielowi. Ten średniej wielkości pies pasterski zdecydowanie więc nie jest rasą odpowiednią dla wszystkich. Z pewnością nikt nie powinien kierować się wyglądem psa, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że border collie są po prostu piękne.

border collie merle

Border o zjawiskowym umaszczeniu merle. 

Border collie goni samochody – problemy rasy

Ogromna żywiołowość i gotowość do działania borderów ma swoje plusy, ale i minusy. Uwarunkowania genetyczne i selekcja w hodowli sprawiły, że wiele psów tej rasy ma skłonność do reaktywności, czyli niewspółmiernej reakcji na bodźce. Jeśli dodamy do tego wzmocnioną pogoń jako element łańcucha łowieckiego, to mamy odpowiedź, dlaczego border collie goni samochody i rowery. Oczywiście nie ma reguły, że każdy border będzie w taki sposób reagował na poruszające się pojazdy. Jeśli bowiem odpowiednio przeprowadzimy socjalizację i nauczymy psa odpoczywać, a nie tylko biegać za piłką, to jest duża szansa, że nasz pupil będzie stabilny emocjonalnie. Właśnie ze względu na skłonność rasy do pogoni tak ważne jest, by nie przesadzać z aportem u borderów. Bo choć rzeczywiście wielu przedstawicieli rasy uwielbia piłkę, to nieustanne bieganie za piłką przez kilkadziesiąt minut dziennie może doprowadzić do zwiększonej reaktywności, a nawet uzależnienia psa od dopaminy.

Wygląd border collie

Bordery są średniej wielkości, w kłębie mają około 50 cm. Mają smukłą budowę ciała, a sierść może być półdługowłosa lub krótkowłosa. Okrywowy włos jest gęsty i dość twardy, za to podszerstek miękki. Sierść border collie wymaga regularnego czesania. Maść może być różnorodna – najczęściej występuje biało-czarna, brązowo-biała i marmurkowa (merle). Często też spotyka się bordery z jednym okiem niebieskim, a drugim brązowym.

pies dla aktywnych

To zdecydowanie pies dla ludzi aktywnych i lubiących spędzać czas z psem. 

Pielęgnacja bordera

Mimo tego, że border collie jest posiadaczem naprawdę długiej i gęstej sierści, to nie wymaga on specjalnej pielęgnacji. Rasa ta gubi sierść na ogół dwa razy do roku i wtedy potrzebuje intensywniejszego wyczesywania. W pozostałym okresie wystarczy przeczesać sierść psa raz w tygodniu, by móc zachwycać się piękną i miękką sierścią border collie.

Border collie – długość życia i zdrowie

Rasa ta na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i długim życiem. Bardzo często border collie żyje kilkanaście lat. Niestety jak w przypadku każdej innej rasy – także i tu rosnąca popularność borderów nie wpływa korzystnie na rasę. Często trafiają się psy z pseudohodowli, gdzie nie bada się psów, przez co dziedziczone są liczne choroby. Niezwykle ważne jest zatem, by wybierać szczeniaka wyłącznie ze sprawdzonej hodowli.

U border collie może wystąpić dysplazja stawów biodrowych, dlatego należy uważać z przesadną aktywnością fizyczną i nie zmuszać młodego psa do biegania maratonów czy skakania na wysokie przeszkody. U przedstawicieli rasy pojawia się czasem padaczka, co może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy mamy dodatkowo reaktywnego bordera. Wtedy każde pobudzenie może wywoływać atak padaczkowy. U borderów należy również uważać na oczy, gdyż istnieje tu ryzyko wystąpienia atrofii siatkówki lub choroby zwanej anomalia oka collie (CEA). Dobrze też zrobić swojemu borderowi badanie na obecność genu MDR1. Posiadacze tego genu są wrażliwi na wiele stosowanych leków.

Dla kogo pies tej rasy?

Bordery są psami o dużym temperamencie, sprycie i wybitnej podatności na szkolenie. Uwielbiają kontakt z człowiekiem i bardzo tego potrzebują. Sprawdzają się praktycznie w każdym psim sporcie – są mistrzami agility, frisbee i obiedience. Błyskawicznie uczą się nowych sztuczek i chcą stale nowych wyzwań i bodźców. Niespożyta energia tych psów sprawia, że nie poleca się ich ludziom mającym mało czasu i wolącym spędzać czas przed telewizorem. Border będzie za to fantastycznym kompanem dla osoby aktywnej i lubiącej wyzwania, ale koniecznie takiej, która po długim spacerze chętnie odpocznie na kanapie dając psu możliwość zregenerowania sił i wyciszenia się. Zmuszanie do ciągłej pracy bordera może przyczynić się do poważnych problemów behawioralnych. Dlatego też nawet jeśli nasz pupil chciałby ciągle coś robić, to warto odpuścić i pokazać mu, że relaks też może być fajny. Pracoholizm u ludzi też nie jest korzystny, dlatego po co uczyć tego swojego psa.

Szczeniaki border collie cena

Rasa ta nieprzypadkowo ma tak wielu zwolenników. To piękne, mądre i energiczne psy, a przy okazji nie tak duże, bo osiągają ok. 50 cm w kłębie. Aby móc jednak cieszyć się z uroków życia z border collie należy wybrać psa z dobrej hodowli. Dobrej, czyli takiej, która dba o regularne badania u weterynarza i zapewnia odpowiednią opiekę i socjalizację od narodzin. I opiekuje się nie tylko szczeniakami ale też rodzicami maluchów. Kupując psa z takiego miejsca możemy mieć pewność, że nasz zwierzak nie ma dziedziczonych chorób genetycznych. Za szczeniaka border collie należy zapłacić od 3 do 8 tysięcy złotych.

border collie