Małe, białe, puchate kuleczki – takie z wyglądu są maltańczyki. Jednak psy tej rasy to nie tylko ozdoby domu i typowe kanapowce. Maltańczyk wbrew pozorom jest bardzo energiczny i potrzebuje sporej dawki ruchu. W czym jeszcze zaskakują te śnieżnobiałe maluchy?
Historia rasy maltańczyk
Maltańczyk jest najstarszą znaną rasą psów, jego historia sięga prawie trzech tysięcy lat. Jak w przypadku większości ras, także w przypadku maltańczyków nie ma stuprocentowej pewności co do genezy kształtowania się tych psów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że przodkami maltańczyków były małe psy hodowane do polowań na gryzonie. Rasa może mieć azjatyckie pochodzenie, chociaż nazwa sugeruje, że psiaki pochodzą z Malty. Dlatego też wielce możliwe jest, że kupcy przybywający z Azji na wyspę w ramach umowy handlowej zostawiali na Malcie te białe psiaki. Wzorzec rasy formował się więc w rejonie basenu Morza Śródziemnego.
Maltańczyk jest mały, piękny i uroczy, ciężko więc nie ulec jego urokowi.
Charakter maltańczyków
Psy tej rasy są pełne energii i mocno ruchliwe. Nic dziwnego, pochodzą przecież od czworonogów polujących na gryzonie. I choć obecnie maltańczyk jest przede wszystkim psem do towarzystwa, to jednak nie można zapomnieć o jego korzeniach. Trzeba psu zapewnić więc odpowiednią dawkę ruchu i wspólnej zabawy. Osamotniony i znudzony mocno posmutnieje i stanie się osowiały. Maltańczyka można nauczyć wielu sztuczek, bowiem szybko i chętnie przyswaja nowe umiejętności. Są to psy bardzo wrażliwe, dlatego trzeba traktować je delikatnie i absolutnie nie wolno na nie krzyczeć. Jednocześnie maltańczykowi trzeba wytyczyć jasne zasady, bo te małe uparciuchy błyskawicznie wyczują naszą słabość i spróbują wejść na głowę.
Długie włosie maltańczyka wymaga starannej i regularnej pielęgnacji.
Czy maltańczyk jest psem dla każdego?
Maltańczyki są bardzo łagodne w stosunku do ludzi i zwierząt. Oczywiście pod warunkiem, że od małego przejdą odpowiednią socjalizację i naukę życia u boku człowieka. Choć z reguły te białe piękności dobrze dogadują się z dziećmi, to jednak trzeba się liczyć z tym, że małe dziecko może niechcący zrobić psiakowi krzywdę. Psy tej ras mają bowiem drobniutką posturę – ważą od 2 do 4 kg i osiągają wysokość do 25 cm. Ponadto maltańczyk wymaga starannej pielęgnacji. Długa sierść potrzebuje regularnego czesania, strzyżenia i mycia. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że te psiaki są podatne na alergie skórne, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i wizytami u weterynarza.
Nie ma też co zakładać, że te psy będą leżeć tylko na kanapie. Wręcz przeciwnie, potrzebuje długich spacerów, dlatego osoby cierpiące na brak czasu lepiej niech wybiją sobie z głowy pomysł o maltańczyku. Jeśli jednak maltańczykowi zapewnimy odpowiednie warunki do życia, zyskamy fantastycznego i oddanego przyjaciela całej rodziny, który przy okazji zachwyci swoim wyglądem napotkanych przechodniów.