Przez długie lata niekwestionowanym królem wśród owczarków był owczarek niemiecki. Do popularności tej rasy przyczyniły się z pewnością seriale telewizyjne wychwalające inteligencję tych psów. Od jakiegoś czasu coraz częściej jednak wybierany jest nie tak daleki kuzyn owczarków niemieckich – owczarek belgijski. Na czym polega fenomen tej rasy? Poznaj szalone i piękne belgi.
Owczarek belgijski i jego odmiany
Na początek trzeba zaznaczyć, że owczarek belgijski ma kilka odmian. Groenendael, inaczej belgijski pies pasterski, to czarna i długowłosa odmiana tej rasy. Długie włosie, ale maść płowa lub szara charakteryzuje natomiast tervuerena, czyli odmianę długowłosą owczarka. Płowy i szorstkowłosy belg to laekenois, a krótkowłosy i płowy jest malinois. To właśnie malinois jest najpopularniejszą w ostatnich latach odmianą owczarka belgijskiego i na nim skupimy się w tym artykule.
Pochodzenie belgów
Jedna z teorii głosi że owczarek belgijski wywodzi się od psów pasterskich Europy Środkowej. Z kolei inna teoria zakłada, że za przodków belgów uznaje się nieistniejącego już mastifa belgijskiego i charta szkockiego deerhounda. Pierwsze wzmianki o belgijskich owczarkach datuje się na 1356 rok. Pod koniec XIX wieku utworzono Klub Owczarka Belgijskiego, który znacząco przyczynił się do prac nad wzorcem rasy. I tak w 1963 roku ostatecznie uznano cztery znane dziś odmiany owczarków belgijskich.
Malinois to najpopularniejsza odmiana owczarka belgijskiego.
Owczarek belgijski malinois – nazwa i wygląd
Nazwa malinois wywodzi się od miasta Malines w Belgii. Początkowo malinoisy można było spotkać praktycznie w każdym kolorze – czarne, pręgowane i płowe. Obecnie jedyną akceptowalną maścią jest płowa z niewielkim czarnym nalotem i czarną maską. Dopuszcza się ewentualne białe znaczenia na piersi. Sierść jest bardzo krótka na głowie, uszach i kończynach, krótka na pozostałych częściach ciała, a na ogonie i udach trochę dłuższa, ale nie tworzy tzw. portek i pióropusza. Malinoisy są dość duże – wysokość w kłębie wynosi 58-62 cm, a waga waha się od 20 do 30 kg.
Charakter owczarka belgijskiego
Choć owczarek belgijski malinois jest pięknym psem, to powodem jego stale rosnącej popularności jest jego charakter. To doskonały pies pracujący o niespożytej energii. Zmęczony owczarek belgijski… to oksymoron, bowiem zamęczyć belga po prostu nie sposób. Jest psem temperamentnym o silnej osobowości, a jednocześnie delikatnej psychice. Koniecznie potrzebuje dużo wysiłku fizycznego i umysłowego. Im więcej zadań ma malinois, tym lepiej i tym większa szansa, że będzie szczęśliwym psem. Owczarek belgijski jest zawsze gotowy do pracy, a w przypadku nudy może zacząć sprawiać problemy behawioralne. W związku z tym nie jest to rasa dla każdego.
Belgi malinoisy brylują w psich sportach.
Dla kogo owczarek belgijski
Wulkan energii połączony z wrażliwą psychiką – tak można najkrócej opisać belga malinoisa. Dlatego osoba nie znająca specyfiki rasy może sobie z malinoisem nie poradzić. A nie ma chyba nic gorszego niż owczarek belgijski pozostawiony sam sobie i nad którym właściciel nie ma kontroli. Malinoisy robią się wtedy nadpobudliwe, mogą nabrać skłonności do dominacji lub zacząć niszczyć w domu. Potrzebują więc doświadczonego opiekuna, który poświęci mnóstwo czasu na wychowanie psa. Szkolenie powinno być konsekwentne, ale oczywiście prowadzone tylko metodą pozytywną. Ostra tresura może bowiem wyrządzić ogromne szkody dla psychiki psa, nie tylko owczarka belgijskiego. Dobrze zsocjalizowany, wyszkolony belg, który ma odpowiednią dawkę ruchu i wysiłku umysłowego, jest za to wspaniałym towarzyszem. Lubi kontakt z człowiekiem, ale też nie jest specjalnie wylewny. Choć oczywiście zdarzają się malinoisy, które nic sobie nie robią ze swoich rozmiarów i bezczelnie pchają się ludziom na kolana.
Owczarki belgijskie świetnie sprawdzają się w pracy policyjnej.
Owczarek ten idealnie sprawdzi się we wszystkich psich sportach, takich jak aportowanie, obedience czy agility. Jest niesamowicie sprawny fizycznie i nieprawdopodobnie wręcz skoczny. Umiejętności owczarków malinois chętnie wykorzystują specjalne służby – belgi często pracują w oddziałach antyterrorystycznych, w policji i wojsku.