Cane corso

cane corso

Od kilku lat coraz częściej na spacerach możemy spotkać psy rasy cane corso. Te molosy zdobywają popularność przede wszystkim ze względu na połączenie majestatycznego wyglądu ze zrównoważonym charakterem. Aby jednak ze wspólnego życia zadowolony był zarówno opiekun, jak i pies, trzeba wcześniej poznać rasę i wiedzieć, czego możemy się spodziewać po tych molosach.

Pochodzenie cane corso italiano

Korzenie rasy wskazuje już pełna nazwa – cane corso italiano faktycznie pochodzi z Włoch i to tam zyskał największą popularność. Za przodka tych psów często uznaje się molosa rzymskiego – canis pugnax. Nie do końca natomiast wiadomo, skąd wzięła się nazwa rasy. Wiele osób twierdzi, że corso wywodzi się z łacińskiego cohors, czyli opiekun lub strażnik. Ma to sens biorąc pod uwagę, że swoją posturą pies ten może odstraszyć i sprawdzić się jako obrońca rodziny. Inni z kolei przekonują, że swoją nazwę psy te zawdzięczają słowu corso, a więc dzik. Psy tej rasy pomagały bowiem w polowaniach właśnie na dziki. Problemu nie ma za to z pierwszym członem nazwy – cane z włoskiego to po prostu pies.

Cane corso charakter

Psy tej rasy wydają się groźne przez swój wygląd – są naprawdę duże i mocno zbudowane i daleko im do słodkich i puchatych psiaków. Jednak postura cane corso jest mocno myląca, bo te molosy są na ogół łagodne, zrównoważone i opanowane. Oczywiście pod warunkiem, że od małego będą odpowiednio traktowane i zapewnie się im właściwą socjalizację. Mimo raczej spokojnego usposobienia molos ten nie może być zostawiony sam sobie i nie powinien trafić do niedoświadczonego domu. Wszelkie błędy w wychowaniu mogą się dość szybko zemścić, a przez rozmiar cane corso może się zrobić niebezpiecznie.

Cane corso szybko przywiązuje się do opiekuna, jest oddanym przyjacielem i chętnie będzie spędzał wspólnie czas. To pies energiczny i potrzebujący dużo ruchu. Ale nie chodzi tu o wybieganie, które może być szkodliwe dla tak dużego psa i dla jego stawów, ale o długie spacery i wędrówki. Psu tej rasy przyda się też wysiłek umysłowych, jest bowiem bardzo inteligentny i nie lubi się nudzić. Ale raczej nie trzeba zapewniać mu wielogodzinnych wycieczek i codziennego treningu – to nie ten typ co border collie czy owczarek belgijski. Cane corso raczej nie są fanami uczenia się sztuczek, ale z powodzeniem można ćwiczyć z nimi nosework czy inne zabawy węchowe.

Te psy z Włoch często wykorzystywano do stróżowania. Wygląd i donośny szczek z powodzeniem odstraszą intruza, trzeba jednak pamiętać, że cane corso źle czuje się w samotności z dala od człowieka, dlatego nie powinien przebywać w kojcu jako odstraszacz intruzów. Jak zresztą żaden pies. Miejsce psa jest przy opiekunie w domu.

Molosy te uchodzą za psy o zbalansowanej psychice i zrównoważonym charakterze, trzeba jednak pamiętać, że pies sam z siebie taki nie jest. Potrzebuje właściwej opieki, odpowiedniej socjalizacji i spełnienie potrzeb. Cane corso bywają uparte i temperamentne, zatem jeśli nie włożymy dużo pracy w wychowanie psa od początku jego pobytu w domu, możemy spodziewać się problemów.


cane corso charakter

Wygląd cane corso

Wygląd psa tej rasy jest bardzo charakterystyczny i łatwo jest rozpoznać go na ulicy. Cane corso wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem. Samica osiąga od 58 do 66 cm wysokości w kłębie, ważąc przy tym od 40 do 45 kg. Samce z kolei są standardowo nieco większe – ich wysokość waha się od 62 do 70 cm, a waga od 45 do 50 kg. Oczywiście mówimy tu o zdrowych psach o nienagannej sylwetce, a nie o zapasionych i ociężałych przedstawicielach rasy.

Cane corso, któremu zapewni się odpowiednią dawkę ruchu oraz zbilansowaną dietę, jest dość smukły i nie ma tendencji do tycia. Porusza się majestatycznie i z gracją. Ma dość sporych rozmiarów czaszkę i płaską kufę. Charakterystyczny dla tej rasy jest delikatny przodozgryz, który jest efektem właśnie budowy czaszki.

Umaszczenie i sierść

Cane corso italiano ma krótką i przylegającą do ciała sierść. Został bardzo skąpo obdarzony podszerstkiem, dlatego też nie nadaje się do mieszkania na dworze. Zdrowa sierść u tego molosa robi wrażenie i już z daleka pięknie błyszczy. Najpopularniejszym umaszczeniem w Polsce jest barwa blue, czyli niebieska. Często spotykamy także czarne cane corso. Inne dopuszczalne odcienie to: grafitowe, jasnoszare, ciemnoszare, płowe, płowo-czerwone, jasnopłowe i pręgowane.

Cane corso i problemy zdrowotne

Średnia długość życia cane corso wynosi 10 lat. Zazwyczaj bowiem psy ras dużych i olbrzymich żyją krócej niż przedstawiciele ras małych. U molosów istnieje ryzyko wystąpienia dysplazji biodrowej, która może mocno utrudnić poruszanie się. Tak duże psy są też bardziej narażone na skręt żołądka. Słabym punktem rasy są oczy – z nimi dość często są kłopoty i dochodzi do podrażnienia czy stanów zapalnych. Poza tym rasa ta uznawana jest za zdrową i bez większych problemów.


cane corso zdrowie

Dla kogo pies tej rasy?

Ze względu na swój rozmiar, ale też upór rasa ta nie nadaje się dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała psa. Nie polecamy też tych molosów do domu z małymi dziećmi, ponieważ nawet najłagodniejszy pies może zrobić krzywdę swoim rozmiarem, niechcący przewrócić dziecko czy uderzyć łapą. W małym mieszkaniu cane corso może się męczyć, ale nie jest to regułą. Jeśli zapewnimy psu odpowiednią ilość wartościowych spacerów to nawet w bloku rasa ta się odnajdzie. Trzeba jednak pamiętać, że z racji swojej skłonności do stróżowania pies może obszczekiwać wszystkie hałasy na klatce, a niekoniecznie może się to spotkać ze zrozumieniem sąsiadów.

Ponadto warto przemyśleć, co się stanie, kiedy pies będzie już starszy i może mieć problemy z poruszaniem się. Jeśli w bloku jest winda to nie ma problemu, ale bez windy i z chorym cane corso może być naprawdę ciężko pokonać nawet kilka stopni.

Cane corso będzie na pewno wspaniałym towarzyszem osoby spokojnej, cierpliwej, ale i aktywnej. Pies potrzebuje wyrozumiałego i doświadczonego opiekuna, który zna psie potrzeby i rozumie wysyłane przez psa sygnały. Jeśli poświęci się psu wystarczająco dużo uwagi i nauczy zasad życia przy człowieku i w mieście, to cane corso będzie przyjacielem rodziny na długie lata. A przy okazji zapewni swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, bo odstraszy intruzów swoją wielkością i donośnym szczekiem.