Golden retriever

golden retriever

Złoty, wiecznie zadowolony z życia i kochający wszystkich – taki obraz golden retrievera malują filmy. A jaki naprawdę jest golden retriever? Jakie usposobienie mają te psy i rzeczywiście nadają się dla każdego? Poznaj tę wyjątkową rasę psów i sprawdź, kto będzie najlepszym opiekunem goldena.


Skąd podchodzi golden retriever?

Początki tej rasy sięgają XIX wieku. To właśnie wtedy w Wielkiej Brytanii narodziły się goldeny, a za twórcę rasy uznaje się barona Tweedmouth – sir Dudleya Marjoribanksa. Golden retriever jest spokrewniony z pięcioma innymi rasami należącymi do grupy retrieverów. Ich pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na ptactwo. Nazwa rasy – golden retriever – nawiązuje do wyglądu i przeznaczenia rasy. Golden bowiem znaczy złoty, co nawiązuje do koloru umaszczenia, a retriever pochodzi od czasownika retrieve aportować. I takie zadanie u boku myśliwych miał początkowo golden retriever, czyli przynieść ustrzelonego ptaka i nie uszkodzić go przy tym zębami. Najczęściej psy te wyciągały ptactwo z wody, stąd też zamiłowanie goldenów do kąpieli, które zostało im do dziś.

Z upływem lat rasa stawała się coraz popularniejsza, na co niewątpliwy wpływ miało wykorzystywanie tych psów w popkulturze. Golden retrievery najczęściej ze wszystkich ras występują w filmach familijnych, tworząc obraz psa idealnego dla każdej rodziny. Czy tak jest w rzeczywistości, odpowiemy w dalszej części artykułu.

Golden retriever – wygląd

Goldeny to duże psy o dość mocnej budowie ciała. Ich klatka piersiowa i przedpiersie jest rozbudowana i szeroka. Rasa ta posiada prosty grzbiet, w przeciwieństwie chociażby do owczarków niemieckich o kątowanym tyle. Samce osiągają 56-61 cm wzrostu i wagę do 34 kg, natomiast suczki rosną maksymalnie do 56 cm, ważąc przy tym najwięcej do 32 kg. Oczywiście mówimy tu o prawidłowej wadze zdrowego psa. Goldeny raczej nie mają problemów z utrzymaniem wagi w przeciwieństwie do labradorów. One także należą do grupy retrieverów, często są mylone z goldenami, mimo że mają krótszą sierść i bardziej masywną budowę.

Sierść i umaszczenie goldena

Golden retriever może pochwalić się długą, prostą lub falowaną sierścią z gęstym i obfitym podszerstkiem. Ten podszerstek u goldena wykazuje właściwości wodoodporne, co miało ogromne znaczenie przy polowaniu i wyciąganiu ptactwa z wody. Ma to zatem swoje plusy, ale także minusy, bowiem w okresie wymiany włosia sierść wypada bardzo intensywnie i jest dosłownie wszędzie. Na ogół ma to miejsce dwa razy w roku i w tym czasie konieczne jest codzienne wyczesywanie sierści. W pozostałych miesiącach golden retriever nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – wystarczy przeczesać psa raz na tydzień, by odświeżyć włosie i nadać mu blasku.

Oficjalny wzorzec rasy dopuszcza wyłącznie złotą sierść u goldena – od jasnej po ciemną. Ewentualnie możliwe jest białe znaczenie na piersi, ale pozostałe odbarwienia nie są mile widziane przez hodowców. Golden retriever czarny czy też golden retriever biały nie mają wiele wspólnego z rasą. Warto zapamiętać, że takie kolory u goldena nie występują.

golden retriever biały

Golden retriever umaszczenie ma jasne – od kremowego do złotego.

Usposobienie i charakter golden retrievera

Goldeny uchodzą za idealne psy rodzinne i uosobienie łagodności. I rzeczywiście golden retriever jest psem na ogół zrównoważonym i pozytywnie nastawionym do człowieka. Pamiętajmy jednak o korzeniach rasy – mimo zmian, które zaszły w goldenach na przestrzeni lat – to wciąż są psy z zacięciem myśliwskim. Właściwie prowadzony i socjalizowany z innymi psami golden retriever nie powinien sprawić większych problemów. Pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i swobodnej eksploracji na spacerach. Nic nie zastąpi bowiem psu węszenia i sprawdzania zapachów w bliższej i dalszej okolicy.
Stabilny golden retriever ma raczej wesołe usposobienie i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Źle znosi samotność, woli raczej podążać za opiekunem, co może być męczące, jeśli nie nauczymy psa odpoczynku.

Rasa ta ma w sobie spore pokłady energii, potrzebuje zatem sporo ruchu, a także wysiłku psychicznego. Psy z łatwością uczą się sztuczek i nowych wyzwań. Nie bez powodu golden retriever znajduje zastosowanie w tak wielu dziedzinach życia człowieka. Często można spotkać goldena pracującego z chorymi ludźmi, ich cierpliwość i gotowość do towarzyszenia człowiekowi są tu bardzo przydatne. Sprawdzają się zwłaszcza jako przewodnicy osób niewidomych. Ponadto goldeny są szkolone jako psy wykrywające różne substancje (narkotyki, materiały wybuchowe), a także psy pracujące przy lawinach i gruzowiskach. Doskonałe umiejętności pływackie goldena znalazły również zastosowanie przy ratowaniu tonących.

Jak widać zatem golden retriever to pies o wielu zdolnościach i motywacji do działania. Dlatego też nie polecamy tej rasy osobom prowadzącym typowo kanapowy tryb życia, bowiem nuda i brak wyzwań dla goldena może doprowadzić do frustracji i problemów behawioralnych.

golden retriever charakter
Goldeny kochają wodę.

Golden retriever – zdrowie i długość życia

Rasa ta powstała w celach myśliwskich, stąd też musiała cieszyć się dobrym zdrowiem. Cecha ta została goldenom do dziś. Długość życia goldena wynosi średnio 10-12 lat. Jednak jak każdy duży pies, także i golden narażony jest na dysplazję stawów biodrowych oraz skręt żołądka. Za najbardziej wrażliwy narząd u goldenów uchodzą oczy i to one narażone są na choroby. Do najczęściej występujących należy zaćma, postępujący zanik siatkówki, entropium (podwinięcie powiek) i ektropium (odwinięcie powieki). Wielu dolegliwościom można zapobiec, jeśli kupimy psa z porządnej hodowli. W takich miejscach bowiem psy są regularnie badane, a osobniki z wadami genetycznymi nie mogą się dalej rozmnażać.

Golden retriever szczeniak – jaka cena?

Właśnie od tego, skąd kupujemy psa, zależy jego cena. Dobra hodowla to nie tylko lepsze zdrowie szczeniaka i większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości, ale także łatwiejszy start w życie. Hodowca, któremu zależy na psach, zadba o ich odpowiednią socjalizację oraz naukę funkcjonowania u boku człowieka. Potem nowy opiekun powinien kontynuować tę pracę, pamiętajmy bowiem, że pierwsze tygodnie i miesiące u takiego malucha są kluczowe dla jego późniejszego stanu emocjonalnego. Takie hodowle zazwyczaj tanie nie są, za szczeniaka golden retrievera trzeba zapłacić od 3 do 6 tysięcy złotych. Często na cenę wpływ ma ulokowanie hodowli, aktualne zainteresowanie szczeniakami, a nawet kolor sierści. Na ogół za jasnego goldena zapłacimy nieco mniej niż za złotego, jednak nie jest to regułą. Ostatecznie cena za szczeniaka z hodowli i tak nie jest wygórowana, jeśli przeliczymy sobie ewentualne koszty leczenia chorób i porad behawiorysty.

Golden retriever za darmo

Rosnąca popularność tej rasy sprawiła, że jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać pseudhodowle nastawione wyłącznie na zysk. To z kolei przyniosło efekt w postaci coraz bardziej chorowitych i coraz bardziej znerwicowanych goldenów. Rasie nie sprzyja też łatka psa idealnego, kiedy to po czasie okazuje się, że pies nie sprostał wygórowanym i nierealnym oczekiwaniom właściciela. Takie psy potem są często porzucane i trafiają do schroniska. Jeśli komuś marzy się golden retriever za darmo, to może poszukać psa w typie rasy w schroniskach dla bezdomnych zwierząt i w fundacjach specjalizujących się w ratowaniu golden retrieverów.

golden retriever szczeniak
Szczeniaki golden retrievera przypominają puchate kuleczki.

Dla kogo ta rasa?

Przed zdecydowaniem się na zakup psa rasy golden retriever należy dokładnie zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie mu poświęcić. Lepiej nie nabierać się na wizję goldena z telewizji, bo nawet najgrzeczniejszy pies taki się nie urodził. To, że golden jest przyjaźnie nastawiony do świata nie bierze się wyłącznie z jego genów, ale przede wszystkim z wychowania. A o tym niestety często ludzie zapominają, myśląc, że golden sam z siebie się wszystkiego nauczy.

Nie znaczy to jednak, że golden retriever to trudny pies – wręcz przeciwnie, można go polecić ludziom niedoświadczonym w opiece nad psem. Pod warunkiem jednak, że nowy opiekun będzie chciał zgłębiać tajniki życia z psem pod jednym dachem. Goldeny są bardzo wyrozumiałe wobec człowieka i wiele mu wybaczają, będą więc dobrymi nauczycielami wspólnego życia. To towarzyskie i zawsze gotowe do działania psy, które dodatkowo kryją w sobie sporo energii. Będą zatem świetnymi przyjaciółmi ludzi aktywnych, lubiących długie spacery po lesie. Golden to raczej nie jest pies dla osób przywiązujących wielką wagę do sterylnej czystości, ponieważ ich zamiłowanie do wody sprawia, że często taplają się nawet w kałużach i błocie. Ze względu na duże przywiązanie do człowieka goldeny nie nadają się do mieszkania w kojcu z dala od człowieka.

Golden retriever – pies dla dziecka?

Przez ostatnie lata goldenom przypięto jeszcze jedną łatkę – idealny pies dla dzieci. Od razu wyjaśnijmy, że nie ma czegoś takiego jak rasy psów dla dzieci. Psa nie kupujemy dla dziecka, za zwierzę musi odpowiadać rodzic. To na dorosłych spoczywa obowiązek opieki nad psem, a także nadzorowania kontaktów psa z dzieckiem. Nawet najbardziej spokojny i stabilny pies może mieć gorszy dzień lub najzwyczajniej w świecie nie wytrzymać zachowania natarczywego dziecka.

Prawdą natomiast jest to, że golden retriever to na ogół jedna z bardziej cierpliwych ras i może znieść naprawdę wiele. Przy małych dzieciach żadnego psa – nawet goldena – nie powinniśmy zostawiać bez kontrolowania interakcji. Natomiast golden będzie świetnym kompanem nieco starszych już dzieci i mogą wspólnie stworzyć wspaniałą przyjaźń.