Pomsky

pomsky

Pomsky (lub pomski) to kolejna hybryda dwóch ras – szpica miniaturowego i siberian husky. Takie połączenie wydaje się dość nietypowe – spory i szalenie aktywny husky i malutki szpic zwany też pomeranianem. Psy nie są uznawane za oficjalną rasę, ale wcale nie przeszkadza to w rosnącej ich popularności na świecie. Co warto wiedzieć o tej hybrydzie?

Pochodzenie pomskiego

Pomsky to dość młoda hybryda psów, która powstała ze skrzyżowania dwóch ras: syberyjskiego husky i pomeraniana. Stąd też wzięła się nazwa pomsky. Pierwsze hodowle tych psów pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i wciąż tutaj są one najpopularniejsze. Celem hodowców było uzyskanie niewielkiego psa jak szpic, ale o wilczym wyglądzie husky. Hodowla psów odbywa się poprzez sztuczne zapłodnienie, a matką zawsze jest suczka husky. Dzieje się tak po to, by uniknąć komplikacji przy porodzie, gdy malutka suczka pomeraniana miałby rodzić znacznych rozmiarów psa. Nigdy jednak nie wiadomo do końca, jaki szczeniak urodzi się z takiej mieszanki – czy będzie bardziej w typie husky, czy szpica. Przez to nie można ustalić jednolitego wzorca dla rasy i dlatego pomsky nie jest uznany przez FCI za rasę.

W Polsce psy te są rzadko spotykane, znacznie większą sympatią cieszą się w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie.

Wygląd pomsky

Trudno jednoznacznie określić wygląd pomskiego, ponieważ nie istnieje wzorzec rasy. Wiele zależy od tego, po którym rodzicu szczeniak odziedziczy więcej. Możemy jednak przyjąć, że pomsky to pies średniej wielkości, który osiąga od 25 do 35 cm wzrostu w kłębie i waży od 10 do 14 kg. Ich budowa ciała jest proporcjonalna, a ogon najczęściej kręcony i noszony na grzbiecie jak u husky. Uszy są raczej niewielkie i stojące, ewentualnie lekko opadające. Charakterystyczne dla rasy są oczy – duże, migdałowate i w kolorze brązowym, niebieskim lub heterochromicznym (każde oko w innym kolorze). Oczy te to spadek po husky. Pomsky bywa określany czasem jako miniaturowy husky.

Sierść i umaszczenie

Okrywa włosowa rasy pomsky składa się z jedwabistego i gęstego włosia oraz obfitego podszerstka. Sierść wymaga częstego wyczesywania, zwłaszcza w okresie linienia. Umaszczenie zaś bywa różnorodne, a najczęściej spotyka się maść szarą, szaro-białą, czarną, rudą i brązową. Pamiętajmy, że brak wzorca FCI sprawia, że niemal każdy kolor sierści, który występuje u dwóch podstawowych ras, jest możliwy.

pomsky wygląd

Pomsky nie jest rasą psów, tylko hybrydą.

Pomsky – charakter i usposobienie

Charakter psów pomsky zależy w dużej mierze od tego, czyich genów odziedziczy więcej. Może zatem bardziej upodabniać się do husky’ego lub szpica. W obu przypadkach jednak pomski są nieco niezależne i dość silne. Wyróżniają się bardzo dużą energią i chęcią do aktywności fizycznej w każdą pogodę. Pamiętajmy bowiem, że obie rasy pierwotne doskonale radzą sobie w zimowych warunkach. Z tego też powodu trzeba liczyć się z tym, że także w mroźne dni trzeba będzie zapewnić im odpowiednio długi spacer.

Ponadto hybrydy te są łagodne i mają wesołe usposobienie. Zdarzają im się szalone głupawki, czyli tzw. psie zoomies. Jednocześnie psy te są bardzo inteligentne i nieco uparte. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów, są wobec niech oddane i lojalne. Nie zmienia to jednak faktu, że psy tej rasy mają po mamusi skłonność do ucieczek. Dla psów husky nie ma przeszkód, których nie byłyby w stanie pokonać. Pomsky nie jest aż tak sprawny, skoczny i pomysłowy jak husky, ale również wyróżnia się na tym polu. Nie powinno się więc zostawiać psów tej hybrydy samych sobie na podwórku czy puszczać luzem po lesie. Mają one całkiem mocno rozwinięty instynkt łowiecki i istnieje spore prawdopodobieństwo, że pogonią za zapachem zwierzyny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są spacery z psem na długiej lince. Pomsky nada się również do wspólnego biegania, psich sportów i noseworku. Nie wolno zapomnieć o zabawach z opiekunem. Dobrze jednak wybrać do tego zabawki z wytrzymałej tkaniny, ponieważ pomsky lubią wgryzać się w zabawki i je rozpruwać.

Dla kogo pomsky?

Hybryda ta nie należy do trudnych psów i raczej sporo osób będzie w stanie wychować zrównoważonego psa. Pod warunkiem jednak, że opiekun zna specyfikę ras husky i szpic i zdaje sobie sprawę z dużej niezależności tych psów i niespożytych pokładów energii. Nie wolno nabrać się na uroczy wygląd psa ani śmieszne filmiki z Instagrama czy Tik Toka. Psy te potrzebują sporo uwagi, długich spacerów, a także odpowiedniego wychowania. Opiekun pomskiego musi zatem być cierpliwy, wyrozumiały i konsekwentny. Pomsky bywa dość oporny w nauce i uparty, dlatego nie można się zrażać, tylko spokojnie próbować dotrzeć do zwierzaka.

Pies pomsky mocno zżywa się ze swoją rodziną i nie przepada za samotnością. Na ogół jednak jest w stanie wytrzymać kilka godzin i dopiero po powrocie człowieka z pracy domaga się uwagi. Jednak sfrustrowane, znudzone i pozbawione odpowiedniej aktywności fizycznej czworonogi mogą cierpieć z powodu zaburzeń separacyjnych. Będą wówczas niszczyć w mieszkanku lub wyć godzinami. A trzeba przyznać, że pomsky – jak przystało na potomka husky – potrafi sobie pogadać i powyć. Rasa ta nie jest więc dobrym wyborem dla osób bardzo zajętych i nie mających na nic czasu.

Zazwyczaj pomsky jest łagodny i delikatny i dzięki temu dobrze dogaduje się z dziećmi. Razem wpadają w głupawki i szaleją po domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy pies ma swoje granice i w końcu może mieć dość zaczepek dziecka. Dlatego też rodzice muszą stale nadzorować kontakty dziecka z psem i reagować w porę.

Zdrowie i długość życia hybrydy pomsky

Wszystkie hybrydy nie należą do najzdrowszych psów i często dziedziczą choroby po obu rodzicach. Mimo wszystko średnia długość życia pomskiego wynosi około 14 lat, czyli całkiem sporo. Do chorób, które mogą dotykać psy pomsky należą:

  • choroby oczu (zaćma, jaskra, zapalenie rogówki),
  • problemy z zębami,
  • kłopoty z układem ruchu (biodra, stawy),
  • padaczka,
  • hipoglikemia (niedocukrzenie),
  • dermatoza cynkozależna
  • niedoczynność tarczycy,
  • zapadająca się tchawica,
  • zwichnięcie rzepki kolanowej.

Pomsky szczeniak – cena i hodowla

Brak uznania psów pomsky za rasę sprawia, że nie ma oficjalnych hodowli zrzeszonych w związku. Z całą pewnością jednak warto poświęcić czas na wyszukanie hodowli, która spełnia wszystkie wymogi i doskonale dba o zwierzęta. W takich miejscach psy przeznaczone do rozmnażania są w pełni przebadane pod kątem ewentualnych wad genetycznych. Badane u weterynarza są również szczenięta. Ponadto odpowiedzialny hodowca pilnuje, by rozmnażać wyłącznie stabilne emocjonalnie psy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń behawioralnych w miocie.

Hodowla pomskiego nie jest popularna i powszechna w Polsce, dlatego też za szczeniaka pomsky trzeba zapłacić od 5000 do nawet 10 000 zł.