Karelski pies na niedźwiedzie

karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie nie należy do ras powszechnie znanych i popularnych. Psy te jednak mają swoich zwolenników, zwłaszcza wśród osób bardzo aktywnych. Rasa ta wchodzi w skład grupy psów pierwotnych i tak samo jak inni jej przedstawiciele również cechuje się dużą niezależnością i upartością. Poznaj bliżej psy na niedźwiedzie i przekonaj się, kto będzie odpowiednim opiekunem dla psa te rasy.

Pochodzenie rasy

Pies na niedźwiedzie pochodzi z Karelii, czyli krainy znajdującej się na północy Europy między Morzem Białym a Finlandią. Karelia wchodzi w skład republik rosyjskich. Stąd też czasem funkcjonuje jeszcze nazwa rosyjski pies na niedźwiedzie. Jest to bardzo stara rasa psów pierwotnych, jednak dopiero w 1945 roku został opracowany wzorzec rasy. Karelski pies na niedźwiedzie podbił serca zwłaszcza Rosjan i Finów. Mało brakowało, by rasa całkowicie wyginęła podczas zimnej wojny właśnie między Rosją i Finlandią. Pracy na odbudowanie rasy podjęli się Finowie i udało się, a rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Rasę wyhodowano przede wszystkim z myślą o tym, by pomagała przy polowaniach na dużego zwierza. Nie były to tylko niedźwiedzie, ale także łosie i dziki. Poza udziałem w polowaniach psy sprawdzały się również przy pilnowaniu terenu, mają bowiem silny instynkt terytorialny i obronny. Karelski pies na niedźwiedzie do dzisiaj nie jest zbyt popularny w Polsce. Na rasę tę decydują się na ogół myśliwi. Mimo to w odpowiednich rękach psy te mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi. Trzeba im jednak zapewnić właściwe warunki życia.

Wygląd karelskiego psa

Karelski pies na niedźwiedzie zaliczany jest do psów o średniej wielkości, choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy. Wpływ na to ma mocna i umięśniona budowa ciała. Dorosłe osobniki osiągają od 52 do 57 cm wzrostu w kłębie i ważą od 17 do 28 kg. Standardowo suczki są mniejsze niż samce. Sylwetka psa jest harmonijna i nieco wydłużona. Głowa przyjmuje kształt stożka, czoło jest wypukłe, a stop ukośny. Uszy są średniej wielkości i trójkątne, stojące na głowie. Klatka piersiowa tych psów jest szeroka, natomiast łapy proste i mocno zbudowane. Charakterystyczny dla rasy pierwotnej jest ogon noszony zwinięty na grzbiecie.

Sierść i umaszczenie

Futro karelskiego psa składa się z bardzo gęstego, twardego i prostego włosa okrywowego oraz miękkiego i obfitego podszerstka. Na grzbiecie i tylnych łapach włos jest najdłuższy, w pozostałych częściach ciała nieco krótszy. Sierść karelskich psów miała chronić je przed srogimi zimami w Finlandii i Rosji, dlatego też psy te wciąż świetnie radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Taka ilość podszerstka zaś sprawia, że w okresie linienia psy te gubią mnóstwo włosia i wymagają częstego wyczesywania.

Karelski pies na niedźwiedzie ma dwubarwne umaszczenie – czarne z brązowym odcieniem oraz białe znaczenia na głowie, klatce piersiowej, brzuchu i łapach.

karelski pies na niedźwiedzie wygląd

Karelskie psy wyróżniają swoim wyglądem.

Karelski pies na niedźwiedzie – charakter i usposobienie

Psy tej rasy wyróżniają się samodzielnością, niezależnością i silnym charakterem. To psy niezwykle wytrzymałe i odważne. Z natury same potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach i dlatego też nie należą do zbyt posłusznych psów. Nauka komend i sztuczek je nudzi, przez lata bowiem nauczyły się radzić sobie w pojedynkę. Jednocześnie są bardzo inteligentne i sprytne. Aby więc namówić je do współpracy, trzeba się postarać i zmotywować je czymś naprawdę dla nich ważnym.

Do obcych ludzi karelski pies na niedźwiedzie jest ostrożny i nieufny. Za to wobec swojej rodziny jest niesamowicie oddany i lojalny. Wysoko rozwinięty instynkt stróża sprawia, że usilnie broni swojego opiekuna. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny i chętnie spędza wspólnie czasem, ale na ogół nie jest typem wielkiego pieszczocha i jest raczej powściągliwy w okazywaniu uczuć. Wszelkie mizianie, tarmoszenie i długie głaskanie nie leży w naturze karelskiego psa.

Z racji silnego instynktu łowieckiego karelski pies na niedźwiedzie nie może być puszczany luzem bez wypracowanego idealnego przywołania. Pies może bowiem pobiec tropem zwierzyny i wówczas nie będzie reagował na wołania opiekuna. Rasa ta nie powinna też zostawać godzinami sama na ogrodzie, ponieważ szybko się znudzi i będzie próbowała ucieczek. W kwestii pomysłowości w tym niewiele ustępuje mistrzom ucieczek, czyli psom rasy siberian husky.

Odpowiednio prowadzony karelski pies na niedźwiedzie powinien być zrównoważony i nie wykazywać nadmiernej agresji. Jeśli jednak nie będzie miał zaspokojonych swoich potrzeb i trafi na niedoświadczonego opiekuna, to może zacząć wykazywać poważne problemy behawioralne. Wysoka inteligencja, niezależność i upór psa działają tu na niekorzyść początkującego opiekuna.

Dla kogo karelski pies?

Z całą pewnością karelski pies na niedźwiedzie nie nadaje się dla każdego. Jest to rasa wymagająca, dość trudna i potrzebuje doświadczonego opiekuna. Przyszły opiekun karelskiego psa musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki rasy, rozumieć jej potrzeby, a jednocześnie być na tyle konsekwentnym, by nie pozwolić psu wejść sobie na głowę. Pies tej rosyjskiej rasy potrzebuje zatem człowieka wyrozumiałego, pewnego siebie, ale jednocześnie cierpliwego i opanowanego. Nie wolno denerwować się na karela, a wszelkie awersyjne metody szkolenia nie zdadzą egzaminu. Wręcz przeciwnie – zniszczą relację psa z człowiekiem i mogą doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych sytuacji.

Karelskie psy na niedźwiedzie są także bardzo aktywne, zatem ich opiekun również musi lubić ruch. I to bez względu na pogodę, pamiętajmy bowiem, że psy te doskonale radzą sobie zimą i uwielbiają biegać po śniegu. Nie są tak szalone jak husky, zdecydowanie bardziej wolą długie, ale spokojne spacery po lesie, gdzie mogą do woli eksplorować. Ważne więc, by codziennie zapewnić psu choć jeden długi spacer. Dobrze pomyśleć też o zajęciach angażujących fantastyczny węch karelskiego psa. Można również pokusić się o zajęcia z tropienia. Z zabawek zaś sprawdzają się najlepiej szarpaki ze sztucznego futra, które – dobrze wprowadzone – będą zaspokajały instynkt łowiecki karelskiego psa.

Rasa ta ceni sobie towarzystwo człowieka, ale nie ma potrzeby spędzania każdej chwili razem. Psy te więc nie powinny mieć problemów z zostawaniem w domu samemu, ale pod warunkiem, że będą miały spełnione wszystkie potrzeby i nie będą ani znudzone, ani sfrustrowane. Z racji dużej potrzeby aktywności fizycznej oraz czasu na wychowanie i naukę zasad wspólnego życia, nie jest to rasa dla ludzi wiecznie zabieganych i nie mających na nic czasu.

Czy karelski pies nadaje się do dzieci

Pies na niedźwiedzie nie nadaje się do dzieci i nie powinien trafić do domu, w którym są malutkie dzieci. Są bowiem silne i niezależne, nie lubią przekraczania swoich granic, co często robią maluchy. Karelowi szybko może skończyć się cierpliwość. Pamiętajmy też, że rasa ta ma mocny rozwinięty instynkt łowiecki, może więc zacząć gonić szalejące dziecko. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy karelski pies na niedźwiedzie fantastycznie dogaduje się z dziećmi i jest wobec nich bardzo łagodny i opiekuńczy. Ogromna w tym rola dorosłych opiekunów, by wychowali stabilnego emocjonalnie psa. Natomiast nawet wtedy nigdy nie wolno zostawiać dziecka z psem bez nadzoru.

Zdrowie i długość życia

Rasa cieszy się dobrym zdrowiem i wytrzymałością, a średnia długość życia tych psów wynosi 11-13 lat. Ich warunki fizyczne sprawiają, że świetnie radzą sobie z mrozem, gorzej jednak z upałami. Latem więc trzeba uważać, by nie nabawiły się udaru cieplnego. Sporadycznie u psów tych pojawiają się także choroby endokrynologiczne, przede wszystkim karłowatość przysadkowa. Dolegliwości te można zdiagnozować już w wieku szczenięcym.

Karelski pies na niedźwiedzie szczeniak – cena i hodowla

Zdecydowanie jedynym rozsądnym miejscem, z którego warto kupić szczeniaka karelskiego psa, jest rzetelna hodowla. W takiej hodowli przeprowadza się badania wszystkich osobników, przez co wyklucza się możliwość przenoszenia chorób, takich jak wspomniana karłowatość przysadkowa. Ponadto rozmnażane są wyłącznie zrównoważone dorosłe osobniki, które nie mają problemów behawioralnych. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że i szczeniak będzie stabilnym emocjonalnie psem. Pod warunkiem oczywiście, że nowy opiekun będzie się nim odpowiednio zajmował.
Cena karelskiego psa na niedźwiedzie z rodowodem wynosi średnio 3000 zł.