Moskiewski stróżujący

pies moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący to pies należący do grupy molosów, wyróżnia się więc bardzo dużymi rozmiarami. Do tego dochodzi bardzo silny i niezależny charakter, który nie ułatwia wychowania tych psów. Warto też wiedzieć, że te wielkie psy z Rosji nie są póki co uznawane za oficjalną rasę. Czy posiadanie tego molosa jest bezpieczne? Jaki dom będzie idealny dla przedstawiciela tej rasy? Zapraszamy do zapoznania się z opisem rasy.

Pochodzenie rasy

Moskiewski stróżujący jest bardzo młodą rasą, która kształtowała się głównie w drugiej połowie XX wieku. Radzieccy naukowcy postawili sobie za cel stworzenie psa idealnego do pracy w wojsku. Chcieli więc uzyskać duże i silne psy o niezłomnym charakterze i wielkiej odwadze. Do tego zadania zaczęli krzyżować ze sobą wiele psów. W żyłach współczesnego psa stróżującego z Moskwy znajdziemy zatem krew między innymi bernardyna, owczarka kaukaskiego, czarnego teriera rosyjskiego i doga moskiewskiego. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1985 roku, zaś obecnie obowiązujący wzorzec powstał dopiero w 1997 roku.

Choć początkowe założenie mówiło o stworzeniu rasy psów do pracy w wojsku, to moskiewski stróżujący najlepiej sprawdza się – jak sama nazwa wskazuje – jako pies stróżujący. To psy niezwykle terytorialne i nieufne wobec obcych. Rzadko kiedy przedstawiciele tej rasy wybierani są jako psy do mieszkań i bardzo dobrze. Nie jest to łatwa rasa i nie nadaje się do ciasnych pomieszczeń, a tym bardziej do niedoświadczonych opiekunów.

Warto zaznaczyć, że do dziś moskiewski stróżujący nie jest uznany przez FCI za oficjalną rasę. Nie ma więc jednoznacznego wzorca rasy, co sprawia, że poszczególne osobniki mogą dość znacznie różnić się między sobą wyglądem i usposobieniem. Psy te uznawane są póki co jedynie przez Rosyjską Federację Kynologiczną. I to właśnie w Rosji psy te są najpopularniejsze. W Polsce moskiewskich stróżujących jest mało, a do tego są wpisane na listę ras agresywnych. Oznacza to, że w Polsce na moskiewskiego stróżującego potrzebne jest pozwolenie.

Wygląd moskiewskiego psa

Wiele osób myli moskiewskiego stróżującego z bernardynem, bo rzeczywiście obie rasy mają kilka cech wspólnych – zwłaszcza umaszczenie. Moskiewski stróżujący to molos, a dorosłe osobniki osiągają od 66 do 78 cm wzrostu w kłębie i ważą od 45 do 68 kg. Oczywiście należy pamiętać, że jedyny obowiązujący wzorzec to ten zatwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną. To psy bardzo silnie zbudowane i umięśnione, a imponujący efekt potęguje jeszcze gęsta sierść. Psy tej rasy mają dużą i szeroką głowę oraz spore i opadające uszy. Kończyny są proste, grube i mocne. Okazały ogon jest noszony wysoko i zakręcony na grzbiecie, tak jak u większości psów pierwotnych.

Sierść i umaszczenie

Futro moskiewskiego stróżującego jest dwuwarstwowe i składa się z prostego i długiego włosa okrywowego oraz bardzo obfitego podszerstka. Na pierwszy rzut oka sierść ta upodobnia psa do niedźwiedzia. Tak gęsty podszerstek i długi włos miały za zadanie chronić psy w trudnych i mroźnych warunkach. Dzięki temu dziś rasa ta świetnie sprawdza się zimną na dworze – praktycznie żadne temperatury im niestraszne. Jednocześnie taka ilość podszerstka sprawia, że pies bardzo mocno linieje i wymaga regularnego wyczesywania. Należy już od pierwszych chwil szczeniaka w domu przyzwyczajać go do tego typu pielęgnacji, aby nie było z tym problemów w przyszłości.

Spotykane u tych moskiewskich psów umaszczenia są bardzo zróżnicowane – od białej po płową. Obowiązkowe są rude elementy (zwłaszcza na głowie) oraz biała maść na piersi, dole kończyn i końcówce ogona. Najpopularniejsze jest umaszczenie rudo-białe, które mocno przypomina maść bernardyna. Pożądana jest również czarna obwódka wokół oczu oraz ciemne uszy.

moskiewski stróżujący wielkość

Potężnie zbudowane moskiewskie stróżujące.

Moskiewski stróżujący – charakter i usposobienie

Molos z Rosji to pies o bardzo trudnym charakterze. Jest niezależny, samodzielny i ceni sobie swoją przestrzeń. Nie toleruje przekraczania granic i braku respektowania wysyłanych przez siebie sygnałów. To rasa wyjątkowo uparta, a jednocześnie inteligentna i bystra. Wprawdzie moskiewski stróżujący szybko się uczy, ale namówienie go do współpracy to nie lada wyczyn. Dlatego tak ważne jest świadome zdecydowanie się na psa tej rasy i solidna praca od samego początku. Jeśli moskiewski pies stworzy silną i stabilną relację z opiekunem, to chętnie będzie z nim współpracował i wykonywał polecenia. Nigdy jednak nie wolno robić czegoś na siłę i stosować metod awersyjnych.

Moskiewski stróżujący jest ostrożny i nieufny wobec obcych. Przekonanie do siebie psa tej rasy wymaga czasu, a i wtedy niekoniecznie pies nas zaakceptuje i dopuści do siebie. To psy niezwykle terytorialne i nie pozwolą żadnemu intruzowi wkroczyć na swój rewir. To zdecydowanie jedna z najsilniej stróżujących ras psów na świecie.

Wobec swojego opiekuna moskiewski stróżujący jest lojalny i oddany. Nie jest wielkim pieszczochem, ale ceni sobie kontakt ze swoją rodziną. Ale nie potrzebuje stałej atencji i na ogół dobrze radzi sobie w samotności. Psy te bowiem są przyzwyczajone do wykonywania powierzonych zadań bez obecności człowieka. Nie znaczy to jednak, że można zostawić te psy same sobie, by tylko pilnowały terenu wokół domu. Rasa ta potrzebuje codziennych spacerów, urozmaiconych zajęć oraz stałej socjalizacji z człowiekiem. Bez tego pies może stać się niebezpieczny.

Czy moskiewski stróżujący jest agresywny?

Nie bez powodu rasa ta uchodzi za jedną z groźniejszych na świecie. Mocny i niezależny charakter w połączeniu z ogromną siłą psa tworzy mieszankę wybuchową. Bardzo silny instynkt terytorialny i wrodzona nieufność do człowieka sprawiają, że dość szybko pies może przechodzić do intensywnej komunikacji agresywnej. Jeśli człowiek nie będzie respektował sygnałów psa, może się to skończyć bardzo źle. Choć moskiewski stróżujący ma raczej krótki lont, to nie znaczy, że pies będzie atakował bez powodu. Odpowiednio traktowany i socjalizowany od małego pies będzie zrównoważonym osobnikiem bez skłonności do agresji. Jeśli jednak trafi w niewłaściwe ręce, to błyskawicznie może zacząć stwarzać problemy, które mogą skończyć się tragicznie.

Właśnie dlatego w Polsce moskiewski stróżujący jest wpisany do wykazu ras agresywnych i na jego posiadanie potrzebne jest specjalne pozwolenie. Niestety, wykaz ten nie uwzględnia psów w typie rasy, które często są jeszcze bardziej niebezpieczne. Pochodzą one bowiem często z pseudohodowli, w których rozmnażane są osobniki niezrównoważone emocjonalnie. Kluczowe więc, aby wybrać tylko sprawdzoną hodowlę tej rasy.

czy moskiewski stróżujący jest agresywny

Moskiewski pies stróżujący to bardzo wymagająca i trudna rasa.

Dla kogo moskiewski stróżujący?

Bezwzględnie moskiewski stróżujący to pies wyłącznie dla ludzi bardzo doświadczonych. Rasa ta absolutnie nie nadaje się dla każdego, jest to bowiem jedna z trudniejszych do ułożenia ras psów. Problematyczny jest już sam charakter molosa, a do tego dochodzą jeszcze imponujące rozmiary. Opiekun psa tej rasy musi świetnie rozumieć sygnały psa i znać specyfikę rasy i jej ograniczenia. Musi być bardzo cierpliwy, konsekwentny i pewny siebie. Kluczowa jest także siła – zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Utrzymanie takiego psa na smyczy to wymagające zadanie. Nie wolno odpuścić socjalizacji i nauki wspólnego życia. Zabronione są wszelkie awersyjne metody, ale także przesadna pobłażliwość i pozwalanie psu na wszystko.

Opiekuna moskiewskiego stróżującego nie musi być wyczynowym sportowcem, ponieważ psy te raczej preferują spokojne, choć długie spacery. Z całą pewnością jednak opiekun musi być doskonale sprawny fizycznie, by poradzić sobie z tym molosem. Rasy tej nie polecamy do mieszkania. Psy te bowiem cenią sobie przestrzeń i nie odnajdują się w wąskich i ciasnych pomieszczeniach. Są przystosowane do życia na dworze, ale nigdy nie wolno trzymać ich w zamknięciu i pozbawić spełniania potrzeb, takich jak spacery, zabawa czy wspólny czas z opiekunem. Świetnie sprawdzą się jako psy stróżujące i nie wpuszczą na teren nikogo nieupoważnionego.

Czy moskiewski stróżujący nadaje się do dzieci?

Odpowiedź jest oczywista – rasa ta nie nadaje się do dzieci i sprowadzanie takiego psa do domu z małym dzieckiem jest skrajnie nieodpowiedzialne. Samą masą pies może zrobić poważną krzywdę dziecku, a do tego dochodzi jeszcze niska tolerancja na przekraczanie własnych granic i zaczepki. Zdarzają się sytuacje, gdy pies tej rasy dogaduje się z dzieckiem, jednak ogromną rolę odgrywa w tym wypadku praca dorosłych – zarówno nad dzieckiem, jak i psem. Nigdy też nie wolno zostawić dziecka z psem bez nadzoru. Może się to skończyć tragedią.

Moskiewski stróżujący – zdrowie i długość życia

Rasa ta jest jeszcze bardzo młoda, dlatego nie mamy wystarczająco dużo badań na temat możliwych chorób występujących u tej rasy. Jednak na ogół psy te cieszą się dobrym zdrowiem i dużą odpornością. Średnia długość życia tych molosów wynosi 10 lat. Jak niemal wszystkie duże rasy moskiewskie stróżujące najbardziej narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz skręt żołądka.

Moskiewski pies stróżujący szczeniak – cena i hodowla

Brak uznania rasy przez FCI owocuje brakiem rodowodów. Można jednak bez problemu znaleźć hodowlę, która dba o stabilność emocjonalną i zdrowie swoich podopiecznych. Niesamowicie ważne jest, aby dokładnie przepytać hodowcę i zweryfikować warunki, w jakich żyją psy w danej hodowli. Sprawdźmy, czy psy są badane pod kątem różnych chorób i czy odpowiednie badania wykonywane są także u szczeniąt. Bardzo istotna jest wczesna i mądra socjalizacja szczeniąt, dlatego nie krępujmy się dopytać o szczegóły pracy, jaką wykonał do tej pory hodowca.

Szczeniak moskiewski stróżujący to koszt wynoszący średnio 3000 zł.