Briard owczarek francuski

briard owczarek francuski

Owczarek francuski briard to pies o wyjątkowej urodzie i bardzo ciekawym, choć dość niezależnym charakterze. Nie są to psy często spotykane w naszym kraju, ale mają swoich koneserów. Te inteligentne i urodziwe psy z całą pewnością nie nadają się do każdego domu. Poznaj więc bliżej te francuskie psy i przekonaj się, jaki opiekun będzie dla nich najlepszy.

Pochodzenie briarda

Briardy to jedna z najstarszych francuskich ras. Przodkowie współczesnych briardów opisano nawet w średniowiecznych kronikach. Historia owczarków znanych nam obecnie zaczęła się pod koniec XIX wieku, a rasa została oficjalnie uznana w 1896 roku. Najbardziej znana w tamtych czasach była hodowla rasy de l’Etoile du Berger. Ojczyzną briarda jest oczywiście Francja. Owczarki francuskie dość szybko zyskiwały popularność w Europie, a do Stanów Zjednoczonych dotarły po skończeniu I wojny światowej.

Pierwotnym przeznaczeniem briardów było pomaganie na farmach i pilnowanie stada owiec. Jako psy pasterskie rewelacyjnie wywiązywały się ze swej roli. Świetnie radziły sobie nawet z bardzo licznymi stadami. Z czasem briard coraz częściej wykorzystywany był też jako pies stróżujący i obronny. Skutecznie broniły domostwa przed krążącymi w pobliżu wilkami. Z biegiem lat zaczęto doceniać liczne zalety briarda, dlatego też psy te zaczęły pracować w policji. Owczarki francuskie z powodzeniem pracują również jako psy ratownicze. Oczywiście doskonale sprawdzają się także jako psy rodzinne, ale pod warunkiem, że trafią w odpowiednie ręce.

Wygląd owczarka francuskiego

Briardy są dość sporymi psami. Dorosłe osobniki osiągają od 56 do 68 cm wzrostu w kłębie i ważą od 23 do 41 kg. Samice są na ogół znacznie mniejsze niż samce owczarka. Przedstawiciele tej rasy mają proporcjonalną i harmonijną sylwetkę, która jest ładnie umięśniona. Ważne, aby budowa ciała psa nie była kwadratowa, tylko lekko wydłużona. Głowa briarda jest mocna i długa, a sierść tworzy na niej charakterystyczną brodę, wąsy i brwi. Oczy psa często skryte są pod długą sierścią i mało widoczne. Kończyny owczarków francuskich są proste i silnie umięśnione, a ogon długi i naturalnie opadający. Briardy na szczęście uchowały się przed zgubnym kątowaniem zadów jak u owczarków niemieckich, dlatego ich grzbiet jest równy.

Sierść i umaszczenie

Futro briarda jest dość nietypowe i nadaje psu oryginalnego wyglądu. Sierść składa się z długiego i suchego włosa okrywowego oraz niezbyt obfitego podszerstka. Z racji swojej długości włosy briarda mają tendencję do filcowania się, dlatego psa trzeba systematycznie wyczesywać. Jeśli z futra zrobi się filc, to trzeba koniecznie udać się do psiego groomera. Na głowie sierść jest na ogół dłuższa i często zakrywa oczy. Dopóki nie przeszkadzają one psu, to nie trzeba ich przycinać, ale jeśli zauważymy, że pies odczuwa dyskomfort, to koniecznie trzeba skrócić włosy. Warto jednak pamiętać, że tzw. broda, brwi i wąsy z sierści u owczarków francuskich są normalne. Wielu osobom briard kojarzy się z Chewbaccą z Gwiezdnych Wojen.

Dopuszczalne umaszczenie briarda jest jednolite, najczęściej płowe, szare lub czarne.

briard pies chewbacca

Sierść briarda jest bardzo nietypowa.

Briard – charakter i usposobienie

Owczarki francuskie mają dość duży temperament i są niezwykle żywiołowe. Są bardzo inteligentne i bystre, ale nie znaczy to, że łatwo je czegoś nauczyć. Briardy są bowiem również uparte i mocno niezależne. Dość często lubią stawiać na swoim i testować cierpliwość opiekuna. Ich silny charakter sprawia, że wiele osób nie radzi sobie z wychowaniem psa. Jeśli jednak trafi swój na swego, czyli briard zamieszka u odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, to stworzą wspaniałą więź. Do swojego człowieka owczarek francuski mocno się przywiązuje i wówczas chętnie współpracuje. Jest wtedy też bardzo czuły i troskliwy wobec swojej rodziny i często sam inicjuje kontakt i pieszczoty.

Briardy na ogół dobrze radzą sobie z samotnością, w końcu ich przodkowie musieli samodzielnie radzić sobie w pracy przy stadach owiec. Nie znaczy to jednak, że powinny spędzać dużo czasu same, ponieważ potrzebują one wiele wyzwań. Należą one do grupy owczarków i uwielbiają prace. Są także bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu.

Fakt, że briard jest tak niezależny i mało podatny na naukę sprawia, że wiele osób nie radzi sobie z wychowaniem psa. Wówczas zaczynają pojawiać się różne problemy behawioralne, w tym związane z agresją. Przez to wokół rasy narosło wiele mitów o rzekomej agresywności briardów. Nie jest to w żaden sposób wina psa, z same z siebie nie są agresywne, choć potrafią stawiać granice i pokazać, czego sobie nie życzą.

Dla kogo briard?

Duży temperament i silny charakter briarda sprawiają, że nie jest to rasa dla każdego. Choć wygląd psa może mylić, to tak naprawdę owczarek francuski potrzebuje opiekuna doświadczonego i bardzo świadomego. Właściciel briarda musi znać przynajmniej podstawowe psie sygnały i wiedzieć, jak reagować na komunikaty psa. Briard już od pierwszych chwil w domu potrzebuje jasno ustalonych zasad i nauki wspólnego życia. Nigdy jednak nie wolno stosować wobec psa przemocy i metod awersyjnych, ponieważ szybko obróci się to przeciwko człowiekowi. Źle traktowane briardy mogą zamienić życie właścicieli w piekło.

Opiekun briarda musi więc być cierpliwy i wyrozumiały, ale także pewny siebie i konsekwentny. Nie można pozwolić psu na wszystko, ponieważ brak zasad rozbestwi briarda i sprawi, że stanie się on zagubiony. A od tego tylko krok do frustracji, a nawet agresji. Idealny opiekun briarda powinien zarezerwować sobie także sporo czasu dla psa. To bowiem bardzo aktywna rasa, które potrzebuje urozmaiconych spacerów, ciekawego treningu i ćwiczeń mentalnych. Jak przystało na pracującego psa pasterskiego owczarki te uwielbiają zmęczyć się psychicznie i fizycznie. Dobrym pomysłem mogą być także zabawy węchowe lub tropienie użytkowe.

Nie zapominajmy także o odpoczynku. Choć briardy są aktywne i żywiołowe, to potrzebują dużo snu i miejsca, w którym nikt nie będzie im przeszkadzał. Jeśli chcemy pozwalać psu na wchodzenie na kanapę, to koniecznie wybierzmy meble z wytrzymałej tkaniny plamoodpornej. Na długiej sierści briarda bowiem może kryć się wiele błota i piachu.

Owczarki francuskie mocno przywiązują się do swoich opiekunów, ale na ogół potrafią sobie poradzić w samotności przez kilka godzin. Z pomocą przychodzi tu ich duża niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji. Choć dobrze radzą sobie jako stróże, to odradzamy trzymanie ich na dworze przez większość dnia. Nie dość, że ich sierść szybko się skołtuni i splącze, to jeszcze z dala od człowieka briard stanie się bardziej zdystansowany i niestabilny emocjonalnie.

briard cena

Briardy bywają nierozumiane i przez to narosło wiele szkodliwych mitów o rasie.

Czy owczarek francuski nadaje się do dzieci?

Skoro briard wymaga osoby doświadczonej jako swojego przewodnika, to oczywiste jest także i to, że nie jest najlepszym pomysłem do domu z małymi dziećmi. Briardy cenią sobie spokój i nie tolerują przekraczania granic. Ponadto – jak na psy pasterskie przystało – mogą wykazywać zachowania zaganiające czy podszczypujące – również wobec dzieci. Ich niespożyta energia może być także groźna dla dziecka, ponieważ nawet w niewinniej zabawie mogą niechcący przewrócić dziecko. Zdarzają się jednak przypadki, że briard dobrze odnajduje się w domu z dziećmi. Kluczową rolę odgrywają wtedy dorośli, którzy muszą nauczyć właściwych zachowań zarówno dziecko, jak i psa. Nigdy też ich wzajemne kontakty nie mogą odbywać się bez nadzoru czujnej osoby dorosłej.

Briard – zdrowie i długość życia

Jak niemal wszystkie psy pracujące także i briardy cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością na choroby. Ich średnia długość życia wynosi 10-12 lat. Przedstawiciele tej rasy dobrze radzą sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych i na ogół nie są straszne im ani niskie, ani wysokie temperatury. Choć oczywiście zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i unikać intensywnych aktywności w czasie upałów. Jak większość dużych psów briardy narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Ich wielkość, a także charakterystyczna budowa klatki piersiowej lokują te psy w grupie ras narażonych na skręt żołądka. Sporadycznie u owczarków z Francji dochodzi do postępującego zaniku siatkówki (PRA).

briard ile kosztuje

Owczarek francuski to pies, któremu trzeba poświęcić sporo czasu.

Briard szczeniak – cena i hodowla

W Polsce briardy raczej nie są zbyt popularne, a co za tym idzie także i hodowli rasy nie jest przesadnie dużo. Zanim jednak kupimy szczeniaka z konkretnej hodowli, sprawdźmy, w jakich warunkach żyją tam psy. Zweryfikujmy, czy rodzice szczeniąt są osobnikami stabilnymi emocjonalnie i czy przeszły badania. Szczególnie istotne u tej rasy są badania pod kątem dysplazji. Dobry hodowca dba również o przebadanie szczeniąt oraz zapewnia im mądrą socjalizację od chwili narodzin. To zaś zwiększa szanse na to, że wyrosną one na zrównoważone dorosłe psy. Pod warunkiem jednak, że trafią do odpowiednich domów.

Szczeniak briarda z rodowodem kosztuje średnio od 4500 do 6000 zł.