Puli owczarek węgierski

puli

Puli to bez wątpienia jedna z najbardziej nietypowych ras psów na świecie. Psy znane też jako owczarki węgierskie posiadają wyjątkową sierść. Przez ten rodzaj futra bywają określane jako „pies mop”. Jakie usposobienie mają puli i jakiego domu potrzebują? Zapraszamy do zapoznania się z opisem tej arcyciekawej rasy.

Pochodzenie puli

Pierwsi przodkowie psów tej rasy wywodzili się prawdopodobnie z Azji Środkowej. To jednak na Węgrzech doszło do wypracowania wzorca rasy i rozpowszechnienia tych psów. Puli powstały w odpowiedzi na potrzeby ludzi zamieszkujących górskie tereny. Potrzebowali oni bowiem psów pasterskich, które poradzą sobie z wieloma zadaniami. Owczarek węgierski zatem strzegł stada zwierząt i nie pozwalał drapieżnikom zbliżyć się do zwierząt. Zaganiał również owce, w czym pomagały mu umiejętności skradania się i przemieszczania bezpośrednio przy zwierzętach.

Pomagały także w różnych pracach na farmie, jak np. ciągnięcie powozów. Świetnie sprawdzały się też jako stróże domostwa, a nawet psi ratownicy. Ich umiejętności pływackie pozwalają im ratować osoby tonące. Jako ratownicy wodni wcale nie ustępują znanym wodołazom – nowofundlandom.

Jak widać więc puli to psy bardzo wszechstronne i sprawdzające się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jednak to doskonałe psy rodzinne, choć w Polsce nie są zbyt popularne. Najwięcej owczarków węgierskich spotkać można w ich ojczyźnie, a więc na Węgrzech. Wielbicielem rasy jest między innymi premier Węgier, Viktor Orban. Psa puli posiada również właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg.

Wygląd owczarka węgierskiego

Przedstawiciele rasy to psy średniej wielkości, choć przez bardzo dużą ilość specyficznej sierści wydają się znacznie większe. Dorosłe osobniki osiągają od 36 do 45 cm wzrostu w kłębie i ważą od 10 do 15 kg. Mają krzepką, mocną i kwadratową sylwetkę. Poza tym niewiele można zauważyć na pierwszy rzut oka, ponieważ puli jest bardzo intensywnie pokryty sierścią. Choć wcale tego nie widać, to owczarki węgierskie są ładnie umięśnione i sprawne fizycznie.

Pies mop – sierść i umaszczenie puli

To, co najbardziej wyróżnia owczarka z Węgier, to oczywiście jego futro. U szczeniąt występuje gęsta i falista sierść, która z czasem zbija się w charakterystyczne sznury. Mogą one być różnej długości. Sznury te przypominają nieco dredy i są dość szorstkie. U puli mamy również bardzo miękki podszerstek, który ma za zadanie chronić psa w trudnych warunkach atmosferycznych. Wzorzec rasy zastrzega, że włosa okrywowego w postaci sznurów musi być znacznie więcej niż podszerstka.

Pies z dredami – jak czasem bywa nazywany puli – wymaga starannej pielęgnacji. Tym bardziej, że sznury puli w wielu miejscach osiągają nawet 30 cm długości. Warto pamiętać, że sznury te nie wynikają z zaniedbania, tylko są normalną cechą u psów tej rasy. Owczarka puli nie czesze się, ale trzeba regularnie rozdzielać sznury przy ciele, aby nie powstała z nich zbita masa. Po zmoczeniu zaś sierść musi zostać starannie wysuszona, by uniknąć pojawiania się zapalenia skóry typu hot spot czy powstania pleśni.

Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia: czarne – jednolite lub z rdzawym bądź szarym nalotem, płowe z czarną maską i perłowo białe bez żółtego nalotu.

puli pies mop

Pies mop lub pies z dredami – tak bywa określany puli.

Puli – charakter i usposobienie

Psy rasy puli – jak na owczarka przystało – są inteligentne, bystre i szybko się uczą. Lubią naukę nowych komend i sztuczek i chętnie współpracują z człowiekiem. Mocno przywiązują się do swojej rodziny i uwielbiają spędzać czas wspólnie z opiekunem. Pies nie jest jednak uzależniony od człowieka, świetnie radzi sobie również sam. Na ogół dobrze znosi samotność w domu, oczywiście pod warunkiem, że nie trwa ona przesadnie długo, a na co dzień ma spełnione wszystkie swoje potrzeby.

Owczarek węgierski jest psem aktywnym, ale nie szalonym wariatem. Nie wymaga tyle ruchu i pracy co border collie czy owczarek belgijski. Nie wolno jednak zapomnieć, że puli to pies pasterski, zatem pozostała w nich potrzeba pracy. Dlatego też należy psu zapewnić nie tylko długie i urozmaicone spacery, ale także pracę umysłową i węchową. A przy tym wszystkim nie można zapomnieć o jakże ważnym odpoczynku.

W żyłach puli płynie również krew przodków, które rewelacyjnie sprawdzały się w obronie terytorium. W związku z tym także i dzisiejsze owczarki węgierskie wykazują dość silny instynkt do stróżowania. Na spacerach na ogół nie mają problemów z obcymi, ale na swój teren już intruza nie wpuszczą. Nie są też zbyt wylewne w pierwszym kontakcie, są raczej ostrożne, a na sympatię psa trzeba sobie zasłużyć.

Dla kogo pies puli?

Chociaż charakter puli jest przyjazny i łagodny, to jednak rasa ta nie nadaje się dla każdego. Z całą pewnością o psie tej rasy powinny zapomnieć osoby cierpiące na ciągły deficyt czasu. Wprawdzie puli nie potrzebują wielogodzinnych spacerów i treningów, a do tego dobrze radzą sobie same w domu, to wymagają sporo czasu na pielęgnację sierści. Regularne rozdzielanie sznurów puli to żmudna praca, której nie można zaniedbać, ponieważ dojdzie do splątania i skołtunienia futra. Zatem owczarek węgierski nie potrzebuje opiekuna sportowca, ale człowieka, który poświęci mu dużo czasu – na ciekawe spacery, trening mentalny i węchowy oraz na pielęgnację i dbanie o zdrowie.

Inteligencja puli sprawia, że psy te szybko się uczą, ale ma to też drugą stronę medalu. Jeśli nie wychowamy odpowiednio psa i zostawimy go samego sobie, to jego bystrość obróci się przeciwko nam. Wówczas owczarki te mogą zacząć stwarzać problemy. Dlatego też dla puli potrzebny jest opiekun cierpliwy, ale i konsekwentny.

Specyficzna sierść puli sprawia, że psy te nie nadają się do mieszkania na zewnątrz. Szybko bowiem charakterystyczne sznury uległyby poplątaniu i zabrudzeniu. Owczarek węgierski może mieszkać nawet w małym w mieszkaniu, tylko należy mieć na uwadze ich instynkt stróżujący. Puli uchodzą za rasę mocno szczekliwą i reagującą na najmniejszy ruch i hałas za drzwiami. Może być to problematyczne, zwłaszcza, jeśli nie mamy zbytnio wyrozumiałych sąsiadów.

puli cena

Nie da się przejść obojętnie obok sznurów sierści puli.

Czy owczarek węgierskie nadaje się do dzieci?

Zazwyczaj puli dobrze dogaduje się z dziećmi, a gdy ma dość zaczepek dzieci, udaje się do swojego legowiska czy innego zacisznego miejsca. Przygotowanie takiego kącika spokoju dla psa jest kluczowe i to nie tylko wtedy, gdy w domu mieszka małe dziecko. Dobrym pomysłem jest np. tipi dla psa. Uważajmy tylko, bo takie tipi może być też kuszące dla dzieci jako forteca do zabawy. A do miejsca odpoczynku psa nie ma prawa wchodzić nikt. Pamiętajmy również, że mimo swojej łagodności, puli są owczarkami i psami pasterskimi, mogą więc czasem prezentować zachowania typu zaganianie dzieci czy podszczypywanie. Każdy kontakt dziecka z psem musi więc odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Puli – zdrowie i długość życia

Jak przystało na psy pasterskie i pracujące, owczarki węgierskie to zdrowe i odporne psy. Dobrze radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych. Jedynie podczas wysokich upałów należy uważać, by nie doszło do przegrzania psa. Średnia długość życia puli wynosi 12-16 lat. Psy te nie są obarczone chorobami genetycznymi. Choroby, jakie dotykają te psy, to zazwyczaj te wynikające z wieku (np. choroby serca, niedoczynność tarczycy) lub nadmiernego i nieprawidłowego ruchu (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych).

Największe zagrożenie dla puli wynika z ich nietypowej sierści. Jeśli zostanie ona zaniedbana, to pod warstwą sznurów mogą tworzyć się różne stany zapalne, hot spoty i podrażnienia. Bardzo ważna jest również odpowiednia ochrona przed kleszczami.

Puli szczeniak – cena i hodowla

Owczarek węgierski puli to bardzo rzadko spotykana w Polsce rasa. W związku z tym nie ma wielu hodowli tych psów, ale z całą pewnością można znaleźć właściwego hodowcę. Bardzo ważne, by wybrać hodowlę, która dba o swoich podopiecznych, a nie tylko o szczeniaki. Rodzice maluchów muszą być zrównoważeni emocjonalnie i przebadani wzdłuż i wszerz pod kątem różnych chorób. Badania u weterynarza powinny również przejść szczenięta. Ponadto odpowiedzialny hodowca zapewnia szczeniakom mądrą socjalizację od pierwszych chwil życia.

Szczeniak puli z rodowodem kosztuje średnio 7000 zł.