Jamnik krótkowłosy to najpopularniejsza odmiana jamników i do tego bardzo charakterystyczna. Pies parówka – jak potocznie bywa nazywany – faktycznie nieco przypomina kiełbaskę ze względu na swój długi tułów i króciutkie łapki. Do niedawna jamniki uchodziły za jedne z częściej spotykanych psów rodzinnych. Ich dużym atutem są niewielkie rozmiary, które pozwalają im na mieszkanie nawet w małych pomieszczeniach. Niech jednak nikogo nie zwiedzie niewinny wygląd jamników, ponieważ to psy dość temperamentne. Poznaj bliżej ich krótkowłosą odmianę.
Pochodzenie jamnika
Według wielu źródeł jamnik to bardzo stara rasa psów, a wzmianki o tych nietypowych psach znaleziono już w XVI wieku. Jednak pierwszy wzorzec rasy powstało dopiero w roku 1879. Za ojczyznę jamników uważa się Niemcy. Oryginalna nazwa jamnika, czyli Dachshund oznacz borsuczy pies. Nawiązuje to do pierwotnego przeznaczenia jamników, a więc udziału w polowaniach. Te małe i podłużne psy świetnie sprawdzały się w polowaniach zwłaszcza na borsuki. Sylwetka jamników pozwalała bowiem na wejściu do wąskich nor borsuków i innych zwierząt. Warto pamiętać o tym myśliwskim rodowodzie jamnika, ponieważ ma to wpływ na jego dzisiejszy temperament i potrzeby.
W Polsce jamnik krótkowłosy pojawił się tuż po zakończeniu II wojny światowej i dość szybko zyskał uznanie. Małe rozmiary i uroczy wygląd sprawiły, że psy te stały się ulubieńcami zwłaszcza wśród starszych osób. Myślano bowiem, że niewielkie psy nie potrzebują wiele ruchu i najchętniej będą leżeć całymi dniami na kanapie. Takie mylne przekonanie doprowadziło do wielu skrzywdzonych zwierząt, a także do jamników z dużą nadwagą. Otrzymywały duże porcje jedzenia, a nie miały zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu. Nadwaga u jamników zaś doprowadza do wielu problemów zdrowotnych.
Obecnie jamnik krótkowłosy nie jest już tak popularny jak kiedyś. Znacznie częściej spotkać można jamnika długowłosego, choć i ten jamnik nie jest tak modny. Jamniki zostały wyparte przez inne małe rasy, jak np. maltańczyki i yorki.
Wygląd jamnika krótkowłosego
Nie da się pomylić jamnika z żadną inną rasą, ponieważ jego wygląd jest bardzo nietypowy. Pies ma wydłużony tułów i krótkie, ale silne łapy. Jego kończyny – choć wyglądają niepozornie – są naprawdę mocne – były bowiem przystosowane do kopania nor. Zad jest nieco zaokrąglony, a ogon noszony nisko. Głowa jamnika ma kształt klina i jest osadzona na wydłużonej szyi. Uszy u jamnika zaś są długie i dobrze przylegające do głowy. Cała sylwetka jamnika – choć wydaje się nieproporcjonalna – to jest bardzo ładnie umięśniona. Przez to jamniki są psami dość zwinnymi.
Jamnik krótkowłosy jest małym psem – dorosłe osobniki osiągają od 15 do 25 cm wzrostu w kłębie i ważą od 6 do 9 kg. Istnieją także mniejsze wersje jamnika. Jamnik miniaturowy waży ok. 4 kg, a jamnik króliczy mniej niż 3,5 kg.
Sierść i umaszczenie
Jamnik krótkowłosy posiada krótką, gęstą i twardą sierść, która powinna błyszczeć i mocno przylegać do ciała. U jamników tych próżno szukać podszerstka, nie znaczy to jednak, że psy nie gubią sierści. Włosie jamników jest dość sztywne i wbija się w ubrania czy tkaniny obiciowe na kanapie. Futro jamnika potrzebuje regularnego czesania, aby pozostało zdrowo lśniące. Należy też pamiętać, że obok krótkowłosego jamnika istnieje jeszcze jamnik długowłosy i jamnik szorstkowłosy.
U jamników wzorzec dopuszcza następujące kolory sierści: rude, rudobrązowe, pręgowane, czarne podpalane, czekoladowe podpalane i merle.
Jamnika nie sposób pomylić z żadną inną rasą.
Jamnik krótkowłosy – charakter i usposobienie
Niech nikogo nie zwiedzie niepozorny wygląd jamnika, ponieważ psy tej rasy są temperamentne i żywiołowe. Jamniki są inteligentne i bystre, ale też uparte. Oznacza to, że niekoniecznie chętnie będą wykonywać nasze polecenia, jeśli same nie będą miały na to ochoty. Jamnik krótkowłosy jest bardziej zadziorny i niezależny niż jamnik długowłosy. W małym psie na krótkich nóżkach drzemie wielki i niezłomny charakter.
Nie znaczy to jednak, że jamniki są wybitnie trudnymi psami. Jeśli będą odpowiednio traktowane, a człowiek nie zapomni o sporej dawce ruchu, to psy te odwdzięczą się wspaniałą i silną więzią. Mocno bowiem przywiązują się do opiekuna, są w niego wpatrzone jak w obrazek i uwielbiają wspólne pieszczoty i spędzony razem czas. Na ogół nie mają problemów z lękiem separacyjnym i dobrze radzą sobie w samotności, ale wiele zależy od relacji. Potrzebują także, aby opiekun poświęcał im sporo czasu.
Nigdy nie wolno zapomnieć o tym, że jamnik krótkowłosy to pies myśliwski. Wprawdzie od dawna jamniki nie uczestniczą w polowaniach, to instynkt łowiecki pozostał im do dziś. Mogą polecieć na spacerze za zapachem zwierzyny, z zamiłowaniem również kopią dziury. Do tego jamniki krótkowłose są bardzo czujne, nieufne do obcych i dość terytorialne. Nie przepadają zatem za intruzami i zdarza się, że podszczypują gości wchodzących do mieszkania.
Jamniki krótkowłose to psy energiczne i potrzebujące dużo ruchu. Kluczowe jest zapewnienie im odpowiedniej dawki spacerów, na których mogą w spokoju eksplorować i poznawać otoczenie. Nie ma się też co złościć na nie za kopanie dziur – jest to naturalne zachowanie dla jamnika. Wprawdzie rasa ta kocha aktywność, to wszelki ruch należy wprowadzać z głową. Jamniki bowiem – ze względu na swoją budowę – są podatne na urazy układu ruchu. Psy te nie powinny chodzić po schodach.
Dla kogo jamnik krótkowłosy?
Choć jamniki nie są bardzo skomplikowane w obyciu, to jednak nie jest to rasa dla każdego. Już wystarczająco jamniki wycierpiały przez nieprawdziwe przekonanie o tym, że psy te nie potrzebują ruchu. Brak odpowiednich aktywności to dla jamnika koszmar. Temperamenty jamnik, który popadnie we frustrację, może zacząć niszczyć mieszkanie, a także przejawiać problemy behawioralne – łącznie z agresją do opiekuna. Jednak jeśli jamnik krótkowłosy trafi na człowieka świadomego potrzeb rasy, to istnieje bardzo duża szansa na wspaniałą i trwałą przyjaźń. Wobec ukochanego człowieka jamniki są niezwykle czułe, wierne i oddane.
Jamnik krótkowłosy potrzebuje zatem opiekuna cierpliwego, łagodnego i konsekwentnego. Nie musi to być osoba doświadczona, ale musi wcześniej dokształcić się z podstawowych psich sygnałów. Musi również zapoznać się z potrzebami i ograniczeniami typowymi dla rasy.
Wprawdzie jamniki nie są typem sportowca, to jednak drzemie w nich naprawdę dużo energii. Psom tym trzeba zapewnić codzienne długie i ciekawe spacery, na których mogą swobodnie węszyć. Aktywności węchowe, takie jak nosework czy tropienie również są mile widziane. Nie można pominąć także nauki wspólnego życia. Podstawowe komendy przydadzą się, aby nie dać sobie wejść na głowę. Jamnik bowiem potrafi pokazywać różki.
Rasa ta dobrze odnajduje się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domku z ogrodem. Jamniki jednak nie mogą mieszkać na zewnątrz ze względu na brak podszerstka. Poza tym błyskawicznie zrobiłyby podkop i uciekły. Nie są to też psy dla ludzi, którzy cenią sobie nieskazitelny wygląd ogrodu. Jamnik może w kilka chwil sprawić, że ogród będzie wyglądał jak po przejściu stada kretów. Psy tej rasy są również bardzo czujne i terytorialne, dlatego mogą głośnym szczekaniem reagować na częsty ruch za drzwiami. To szczególnie istotne, jeśli mamy mało wyrozumiałych sąsiadów. Pamiętajmy też, że kręgosłup jamnika nie lubi chodzenia po schodach.
Czy jamnik nadaje się do dzieci?
To, czy jamnik odnajdzie się w domu z dzieckiem, w największej mierze zależy od dorosłych oraz od tego, jak wychowują oni i dziecko, i psa. Jamniki bowiem nie uchodzą za wybitnie cierpliwe, a do tego potrafią podszczypywać dość boleśnie dzieci. Jednocześnie mają budowę ciała, która jest podatna na urazy. Pies może więc mocno ucierpieć podczas z pozoru niewinnej zabawy z dzieckiem. Często jednak między maluchem a jamnikiem wytwarza się piękna przyjaźń. Ale nawet wtedy nigdy nie można zostawić dzieci i psa bez opieki osoby dorosłej.
Szczeniak jamnik wygląda bardzo uroczo.
Jamnik krótkowłosy – zdrowie i długość życia
Przedstawiciele tej rasy są raczej zdrowe, a ich średnia długość życia wynosi 14 lat. Często jednak zdarzają się jamniki żyjące kilka lat dłużej. Do największych problemów jamników należą choroby układu ruchu. Wynika to z anatomii jamnika – jego wydłużony tułów i skrócone łapki są podatne na wszelkie urazy. Warto więc – po konsultacji z weterynarzem – dość szybko rozpocząć suplementację kręgosłupa. Jednocześnie niezwykle istotne, aby nie dopuścić do nadwagi. Jamnik serdelek to gwarancja kłopotów ze zdrowiem.
Jamnik krótkowłosy szczeniak – cena i hodowla
Przed zakupem jamnika zdecydowanie zalecamy szczegółowe przyjrzenie się hodowli. Kupujmy wyłącznie psy z dobrej hodowli, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że zwierzęta są zdrowe i zadbane. Hodowca ma obowiązek wykonać badania pod kątem chorób genetycznych zarówno u rodziców, jak i ich szczeniąt. Poza tym do rozmnażania dopuszczać powinien osobniki zrównoważone emocjonalnie. Równie ważna jest pierwsza socjalizacja, jaką przeprowadza hodowca. To wszystko znacząco zwiększa szanse nowych opiekunów na wychowanie swoich szczeniąt na stabilne i szczęśliwe dorosłe jamniki.
Szczeniak jamnika krótkowłosego z rodowodem kosztuje średnio od 3000 do 5000 zł.