Jamnik długowłosy to mały pies wyróżniający się wydłużonym tułowiem, krótkim łapkami i gęstym futerkiem. Kiedyś rasa ta była niezwykle popularna, dziś – choć wciąż istnieją wielcy fani jamników – zostały one wyparte przez inne małe rasy (jak np. pomeranian). Mimo to nadal na wielu osiedlach można natknąć się na niskopodwoziowego jamnika.
Pochodzenie rasy
Szacuje się, że pierwsze jamniki towarzyszyły człowiekowi w polowaniach już w XVI wieku. Są to jednak tylko spekulacje. Udokumentowano zaś, że w 1879 r. stworzono pierwszy wzorzec rasy, a dziesięć lat później założono pierwszy niemiecki klub jamnika. W 1985 r. natomiast podzielono jamniki pod kątem typu sierści na długowłose, krótkowłose i szorstkowłose.
Jamnik długowłosy wywodzi się z Niemiec, a jego niemiecka nazwa Dachshund w dosłownym tłumaczeniu oznacza borsuczy pies. I rzeczywiście, jamniki wykorzystywano przede wszystkim do polowań na zwierzęta, które ryją nory. Szczuplutkie jamniki były w stanie wejść do wąskiej dziury. Nazwa rasy nawiązuje również do zbliżonej do borsuków sylwetki.
Obecnie zarówno jamnik długowłosy, jak i inne jamniki odnajdują się głównie jako psy towarzyszące i przyjaciele rodziny.
Wygląd jamnika
Jamnik długowłosy ma bardzo charakterystyczny wygląd, którego nie sposób pomylić z żadną inną rasą. Psy są niskie, mają długą i smukłą sylwetkę, a łapki są stosunkowo krótkie. Stąd też wzięły się żartobliwe określenia jamników – parówka lub hot dog. Przypominają one bowiem wielu właśnie taką parówkę – długi tułów z niemal niewidocznymi nóżkami.
Głowa jamnika jest stożkowata, oczy duże, a uszy długie, opadające i przylegające do głowy. Łuki brwiowe są wyraźnie zaznaczone, a kufa szeroka, mocna i wydłużona.
Jamnik długowłosy jest mały psem – osiąga wzrost 15-25 cm w kłębie oraz masę ciała od 3 do 10 kg. Tak duże rozpiętości w wadze wynikają z faktu, że jamnika długowłosego możemy podzielić na: jamnika standardowego, miniaturowego i króliczego.
Sierść i umaszczenie
Jamnik długowłosy wyróżnia się dwuwarstwową sierścią. Posiada długi, prosty i lśniący włos okrywowy oraz miękki, gęsty i dobrze izolujący podszerstek. Sierść mocno przylega do ciała w rejonie szyi i podbrzusza, a na uszach luźno zwisa. Charakterystyczne pióro z włosia pojawia się na łapkach i ogonie.
Wzorzec rasy dopuszcza wiele umaszczeń jamników długowłosych. Możemy zatem spotkać jamniki: rude, czekoladowe z podpalaniem, czarne z podpalaniem, blue merle, red merle i pręgowane. W przypadku maści rudej opcjonalne są niewielkie białe łatki na piersi i czarne pazurki. Co ciekawe, cały czarny jamnik długowłosy nie występuje, spotkać go można wyłącznie z dodatkowymi znaczeniami (podpaleniami).
Pielęgnacja sierści jamnika
Ze względu na długą i gęstą sierść jamnik wymaga regularnego wyczesywania. Splątać mogą się zwłaszcza włosy na uszach i na łapach, tworząc nieestetyczne i przeszkadzające psu kudły. Dobra wiadomość jest jednak taka, że czesanie jamnika nie jest specjalnie skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy systematycznie kilka razy w tygodniu przejechać szczotką po futerku. Więcej pracy jamnik długowłosy wymaga w okresie zmiany okrywy włosowej – średnio dwa razy w roku. Wówczas należy intensywniej i częściej wyczesywać psa.
Charakterystyczny dla jamnika jest długi tułów wraz z krótkim łapkami.
Jamnik długowłosy – charakter i usposobienie
Jamniki długowłose opisuje się jako radosne i energiczne psy, których wszędzie pełno. Uznawane są za łagodniejsze i nieco spokojniejsze niż jamniki krótkowłose i szorstkowłose. Niech nikogo nie zmyli niewielki wzrost jamników, są one bowiem bardzo aktywne i uwielbiają ruch. Dlatego też nie nadają się wyłącznie na pieski kanapowe i do towarzystwa, potrzebują jeszcze sporo aktywności i długich spacerów. Świetnym pomysłem przy jamnikach będą zajęcia typu nosework, które wykorzystają zamiłowanie do pracy nosem jamników.
W małym ciele wielki duch – tak można opisać jamnika, ponieważ są to psy bardzo odważne, dość niezależne i uparte. Jednocześnie wyróżnia je wysoka inteligencja i pomysłowość. Warto więc zadbać o odpowiednie wychowanie jamnika i nie pozwolić mu się nudzić. W przeciwnym wypadku jamnik sam znajdzie sobie rozrywki, które niekoniecznie przypadną do gustu opiekunom. Podczas szkolenia i nauki komend jamniki często tracą motywację i skupienie, należy zatem zadbać o właściwą długość i atrakcyjność treningu.
Z racji swojej myśliwskiej przeszłości i uwarunkowań genetycznych jamniki długowłose uwielbiają długie spacery w nowe miejsca, gdzie mogą eksplorować teren do woli. To prawdziwe psy tropiące, przed którymi nie skryje się nikt i nic. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać smakowitych kąsków w miejscach dostępnych dla jamnika.
Jamnik długowłosy – wbrew pozorom – to także nieustraszony pies stróżujący. Bywa ostrożny i nieufny do obcych, a wchodzące do domu nowe osoby może podszczypywać w kostki i łydki. Zapędy do stróżowania objawiają się także poprzez częste i głośne szczekanie, które może być uciążliwe dla sąsiadów. Należy mieć to na uwadze przy decydowaniu się na tę rasę.
Dla swojej rodziny jamnik jest bardzo delikatny, opiekuńczy i przyjaźnie nastawiony. Lubi spędzać wspólnie czas z człowiekiem – najlepiej najpierw na długim spacerze, a potem na leniuchowaniu na kanapie u boku opiekuna.
Dla kogo pies rasy jamnik długowłosy?
Rasa tych psów raczej nie nadaje się dla osoby całkowicie początkującej, ponieważ jamniki są charakterne i mają dość silną osobowość. Ich niezależność i upór sprawiają, że potrafią błyskawicznie wejść na głowę niedoświadczonemu właścicielowi. Jednak znajomość specyfiki rasy i jej potrzeb to już duży krok w kierunku sukcesu. Długie i spokojne spacery, jasne reguły wspólnego życia, cierpliwość i mądra socjalizacja powinny zaowocować wspaniałym czworonożnym przyjacielem. Opiekun jamnika powinien być także konsekwentny i wyrozumiały wobec psa.
Odpowiednio wychowywany i spełniony jamnik długowłosy to niesamowicie wierny i lojalny przyjaciel całej rodziny. Ze zrównoważonym emocjonalnie jamnikiem na ogół dobrze dogadują się również dzieci. Należy jednak zachować ostrożność i stale nadzorować kontakty psa z dzieckiem. Zirytowany jamnik może skubnąć dziecko, a dziecko z kolei może zrobić krzywdę psu o tak delikatnej posturze jak jamnik długowłosy.
Jamnik długowłosy nie będzie również odpowiednim psem dla osoby mało aktywnej i stroniącej od ruchu. Są to bowiem psy myśliwskie, które w genach mają dużą potrzebę wysiłku. Będą za to idealne dla osób uwielbiających spacerować po lesie i spędzać czas na łonie przyrody. Natomiast jeśli szukamy psa do wspólnego biegania czy robienia wielokilometrowych wycieczek po górach, niekoniecznie jamnik będzie dobrym pomysłem. Krótkie łapki i długie ciałko będą mieć trudność w tak intensywnym ruchu i wskakiwaniu na skały. Nie dość, że wywoła to szybkie zmęczenie i dyskomfort psa, to jeszcze może doprowadzić do późniejszych poważnych problemów zdrowotnych.
Niech nikt nie nabierze się na uroczy wygląd jamników – to też charakterne psy.
Zdrowie i długość życia jamnika długowłosego
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wielbicieli jamników długowłosych – są to psy cieszące się niezłym zdrowiem i długowiecznością. Średnia długość życia jamnika wynosi około 14 lat, choć dość często zdarzają się przypadki jamników dożywających nawet 20 lat.
Jak na psy myśliwskie przystało jamniki są odporne na warunki atmosferyczne, a chroni je dodatkowo gęsty podszerstek. Do chorób, na jakie narażone są jamniki długowłose, należą choroby związane ze wzrokiem, a więc zaćma, katarakta lub postępowy zanik siatkówki.
Najczęstsze dolegliwości jamników dotykają jednak kręgosłupa i układu ruchu. Wiele jamników cierpi na dyskopatie, które potem prowadzą do niedowładu kończyn, a nawet całkowitego paraliżu i braku możliwości poruszania się. Wynika to ze specyficznej budowy jamników – długiego ciała i krótkich łap. Aby zapobiec rozwojowi chorobom kręgosłupa należy zapewnić jamnikom mądry i najlepiej skonsultowany z weterynarzem ruch.
Jamnik długowłosy zdecydowanie nie powinien chodzić po schodach ani wskakiwać na wysokość. W domu z jamnikiem warto zadbać, by kanapa nie była zbyt wysoka. Można też podstawić psu specjalny podnóżek lub miękką rampę do bezpiecznego wchodzenia na meble. Koniecznie też należy pilnować wagi jamnika i nie doprowadzić do nadwagi. Odpowiednia karma i w rozsądnych ilościach oraz długie spacery bez szaleństw powinny pozwolić jamnikowi na długie życie w dobrej kondycji. Warto również podpytać weterynarza o suplementy na stawy.
Jamnik długowłosy szczeniak – cena i hodowla
Jeśli wiemy już, że jesteśmy w stanie spełnić potrzeby jamnika i podoba nam się ich ogólny temperament, możemy zacząć rozglądać się za odpowiednią hodowlą. Obowiązkowo zweryfikujmy, czy rodzice szczeniaka mają jakieś wady genetyczne. Podpytajmy również, czy miot szczeniaków miał wykonane badania genetyczne. Wiele chorób bowiem jest dziedziczonych. W niektórych krajach badania takie są obowiązkowe, w Polsce nie zawsze, ale warto samemu o to zadbać. Biorąc psa z odpowiedzialnej hodowli zyskujemy gwarancję dobrych genów i właściwie przeprowadzonej socjalizacji na początku życia malucha. To zdecydowanie ułatwi późniejsze wychowanie szczeniaka na zrównoważonego i wspaniałego psa.
Cena szczeniaka jamnika długowłosego wynosi 3000-4000 zł.