Cavapoo to kolejna z modnych w ostatnich latach hybryd. Powstała z połączenia dwóch ras – cavalier king charles spaniela i pudla toy. Ta malutka i urocza hybryda nie jest uznawana oficjalnie za rasę. Mimo to stanowi bardzo popularny wybór zwłaszcza wśród znanych osób. Dlaczego ludzie tak pokochali cavapoo i co warto wiedzieć o tych psach?
Pochodzenie hybrydy cavaliera i pudla
Rasa ta, a właściwie hybryda, powstała w Australii, gdzie uformowała się pierwsza hodowla. Zaraz za hodowlę tych psów wzięły się także Stany Zjednoczone. Skrzyżowano ze sobą dwie rasy psów – cavalier king charles spaniela i pudla toy. Celem utworzenia cavapoo było uzyskanie malutkiego psa o atrakcyjnym wyglądzie, który do tego będzie hipoalergiczny i będzie nadawał się dla osób uczulonych na psią sierść. Warto jednak już na wstępie podkreślić, że nie jest to prawda i cavapoo również uczulają.
Cavapoo nie jest rasą psów, nie jest też uznawana przez żadną organizację kynologiczną, w tym oczywiście przez FCI. Hybryda bowiem nie gwarantuje tego, że z krzyżowania dwóch różnych ras otrzymamy psa o takim samym wzorcu. Jeden miot może mieć więcej cech cavaliera, inny zaś bardziej będzie przypominał pudla. Brak możliwości stworzenia oficjalnego wzorca zatem sprawia, że nie ma obecnie możliwości uznania cavapoo za rasę. Trzeba również podkreślić, że wszystkie hybrydy budzą spory sprzeciw miłośników psów oraz wielu hodowców. Uznają oni za nieodpowiedzialne tworzenie takich hybryd. Wciąż jednak powstają kolejne hybrydy, jak chociażby maltipoo czy pomsky.
Cavapoo – pies Lewandowskich
Mix cavaliera i pudla początkowo podbijał głównie Stany Zjednoczone, potem powoli zaczął wkraczać do Europy. Wzrostowi popularności sprzyjał fakt, iż rasę tę upodobali sobie szczególnie celebryci. W Polsce przez długi czas niewiele osób słyszało o tych maleńkich psach, do czasu aż cavapoo sprawił sobie Robert Lewandowski wraz z rodziną. Od razu powstał szum i mnóstwo osób chciało wiedzieć, jakiej rasy jest pies Lewandowskich. Internet rozgrzał się pod wpływem zapytań o to, jakiego psa ma Robert Lewandowski. Nie obyło się również bez krytyki w kierunku najlepszego polskiego piłkarza. Zarzucano mu propagowanie kiepskich praktyk i kupowanie psa bez rodowodu. Ale Robert Lewandowski nie był pierwszą znaną osobą, która wybrała akurat tę rasę. Wcześniej cavapoo do swojego domu wprowadziła aktorka i piosenkarka Julia Wieniawa.
Jak wygląda cavapoo?
Z racji tego, że większość hodowli tej hybrydy oferuje najczęściej psy z pierwszego pokolenia, to otrzymuje się szczeniaka ze skrzyżowania pudla i cavaliera. Nie hoduje się cavapoo wewnątrz rasy. To zaś sprawia, że trudno jednoznacznie przewidzieć, jak będzie wyglądał pies po narodzinach i do jakiej rasy będzie bardziej podobny. To też sprawia, że nie ma oficjalnego wzorca rasy względem wyglądu.
Różnice między poszczególnymi osobnikami widoczne są już w kwestii wielkości. Cavapoo mogą osiągać od 22 do 35 cm wzrostu w kłębie oraz ważyć od 5 do 9 kg. Hybrydę tę raz klasyfikuje się jako psy miniaturowe, a innym razem nawet jako psy małe na granicy ze średnimi. Tak naprawdę kupując szczeniaka nigdy nie wiemy, na jak dużego psa wyrośnie. Choć wiadomo, że nie będzie większy niż typowy cavalier king charles spaniel.
Budowa ciała cavapoo jest szczupła, delikatna i proporcjonalna. Najbardziej charakterystyczne są spore i zwisające uszy, które odziedziczył po cavalierach.
Sierść i umaszczenie
Cavapoo ma na ogół miękką sierść, choć bywa ona także falowana i skręcona w loki typowe dla pudli i przypominająca barankową tkaninę boucle. Trudno przewidzieć, jaką faktycznie sierść będzie miał pies, ponieważ wszystkie szczeniaki mają typowy puch, który dopiero z czasem zmienia się w normalną sierść. Hybryda zazwyczaj nie posiada podszerstka i nie linieje jak pudle, choć zdarzają się też przypadki z bardziej obfitą i dwuwarstwową sierścią.
Umaszczenie cavapoo może być dowolne, tym bardziej, że nie pilnuje tego żaden wzorzec rasy. Pies może mieć zatem futro jednolicie czarne, białe, złote, brązowe i rude lub też dwukolorowe i trzykolorowe.
Trudno jednoznacznie określić wygląd cavapoo, ponieważ psy te nie są uznane za oficjalną rasę.
Cavapoo – charakter i usposobienie
Podobnie jak w przypadku wyglądu, tak i przy określaniu charakteru rasy, nie ma jednoznacznego wzorca i tego, czego oczekuje się od cavapoo. Z całą pewnością jednak hybryda ta wyróżnia się spokojnym i łagodnym temperamentem. Na ogół nie ma problemów w nawiązywaniu relacji z ludźmi, jest przyjaźnie nastawiony także do obcych. Pies tej rasy bywa wykorzystywany do dogoterapii ze względu na swoje opanowanie i cierpliwość.
Cavapoo – z racji genów pudla – jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Chętnie współpracuje z opiekunem i w mig łapie nowe sztuczki. Zdecydowanie też nie jest to pies, któremu wystarczą krótkie spacery wokół bloku czy – co gorsze – noszenie na rękach. Cavapoo to pełnoprawny pies, który wymaga dłuższych spacerów do lasu, by mógł w spokoju węszyć i eksplorować otoczenie. Owszem, nie jest to typ psa z niespożytą energią, ale na pewno potrzebuje codziennych dłuższych przechadzek.
Dla kogo cavapoo?
Połączenie cavaliera i pudla tworzy psa dla każdego. Nie potrzeba doświadczenia, by być dobrym opiekunem tego psa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mimo uroczego wyglądu i małych rozmiarów cavapoo to pies, a nie zabawka. Trzeba mu zatem zapewnić możliwość realizacji psich potrzeb, spacerów po lesie, a nie wędrówek po centrach handlowych. Zrozumienie tej prostej prawdy sprawi, że nie powinno być większych problemów z wychowaniem cavapoo.
Ważne, by przed zakupem tej hybrydy uzmysłowić sobie, że pies może wymagać sporych nakładów finansowych. Brak regulacji hodowli sprawia, że nikt nie sprawuje nad nimi kontroli. To zaś może skutkować problemami zdrowotnymi. Wprawdzie pudle cieszą się raczej dobrym zdrowiem, to cavalier king charles spaniel często choruje na poważne choroby, które są bardzo kosztowne w leczeniu. Ponadto cavapoo wymaga starannej pielęgnacji sierści i groomowania, co również generuje kolejne wydatki.
Idealny opiekun dla cavapoo powinien być cierpliwy, umiarkowanie aktywny i chętny do pracy z psem. Mimo że psy te nie należą do bardzo problematycznych, to jednak zostawione same sobie mogą zacząć stwarzać kłopoty behawioralne. Nie można więc pozwolić psu wejść sobie na głowę i trzeba wykazać się konsekwencją i nie ulegać słodkim oczkom. Hybryda ta również nie przepada za samotnością, a więc nie sprawdzi się w domu, gdzie przez większość czasu jest sama.
Z racji swojego opanowania i łagodności cavapoo dobrze dogadują się z dziećmi i zazwyczaj nie mają problemów z życiem pod jednym dachem z maluchem. Nie można jednak zostawiać dziecka i psa bez nadzoru osoby dorosłej. Pamiętajmy bowiem, że nawet najspokojniejszy pies może mieć dość szaleństw dziecka. Samo dziecko może również niechcący zrobić czworonogowi krzywdę w zbyt intensywnych harcach.
Cavapoo największą popularność w Polsce przyniósł fakt, iż jest to pies Lewandowskich.
Czy cavapoo uczula i czy nadaje się dla alergików?
Hybryda cavapoo powstała między innymi po to, by otrzymać psa, który nie uczula. Tak też psy te są reklamowane. Czy jednak jest to zgodne z prawdą? Nie, cavapoo uczula tak samo jak inne psy i dlatego nie nadaje się dla alergików. Owszem, na ogół gubi mało sierści, ale weźmy pod uwagę, że za reakcje alergiczne w znacznym stopniu odpowiadają wydzieliny psa, takie jak ślina, a nie wypadająca sierść. Zatem cavapoo nie nadaje się dla alergików i warto to podkreślać. Niestety, fałszywe informacje o psie sprawiają, że potem cavapoo są nagminnie porzucane z powodu wystąpienia reakcji alergicznych w rodzinie.
Zdrowie i długość życia hybrydy
Cavapoo nie jest najzdrowszą rasą, choć przeciętna jego długość życia wynosi 12-15 lat. U hybrydy tej występują najczęściej choroby, które są też typowe dla pudla i cavaliera. Do dolegliwości grożących cavapoo należą choroby oczu – zwłaszcza zaćma. Konieczne jest również regularne czyszczenie i sprawdzanie uszu, ponieważ są one narażone na stany zapalne. Im mniejsze psy, tym ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego wzrasta, dlatego trzeba myć zęby specjalną pastą i dbać o odpowiednią dietę. U przedstawicieli tej rasy pojawiają się także choroby serca i padaczka.
Cavapoo szczeniak – cena i hodowla
Brak regulacji i kontroli nad hodowlami cavapoo sprawia, że często dochodzi do nadużyć i oszustw. Bywa, że rozmnażane są psy nierasowe czy też innych podobnych ras. Nieuznanie cavapoo za rasę przez FCI skutkuje również brakiem obowiązku przeprowadzania badań, przez co rozmnażane mogą być psy chore i z wadami genetycznymi. A warto pamiętać, że sam cavalier king charles spaniel należy do chorowitych psów z licznymi chorobami genetycznymi. Zatem jeśli zdecydujemy się na zakup cavapoo, koniecznie gruntowanie zweryfikujmy daną hodowlę.
Wprawdzie nie ma obowiązku badania psów, to jednak odpowiedzialni hodowcy i tak wykonują wszystkie potrzebne badania. Dzięki temu wiemy, że rodzice szczeniąt nie są nosicielami chorób i są duże szanse, że i maluch będzie zdrowy. W takich hodowlach też możemy prześledzić dokładne losy rodziców szczeniąt. Zyskujemy więc cenne informacje o zdrowiu i charakterze psów, co może przekładać się na szczeniaka.
Cena cavapoo z hodowli waha się od 5000 do nawet 12 000 zł.