Cavalier king charles spaniel to rasa psów o wyjątkowym wyglądzie i charakterze. Świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa i przez to są tak popularne na całym świecie. Ich piękna sierść i uroczy wyraz pyska ujmuje wielu, ale warto przed przygarnięciem czworonoga tej rasy dobrze zapoznać się z potrzebami spaniela i ewentualnymi problemami, jakie dotykają tę rasę.
Pochodzenie rasy
Korzenie rasy sięgają XVII wieku i odnaleźć je można w ojczyźnie rasy – Wielkiej Brytanii. Ich przodkami były psy myśliwskie polujące głównie na ptactwo. Niektórzy twierdzą, że w żyłach spanielów płynie też krew hiszpańskich psów na trufle. Potomek rasy cavalier king charles spaniel był ulubieńcem angielskiej arystokracji, a w szczególności dynastii Stuartów. Swoją nazwę rasa zawdzięcza zresztą właśnie Karolowi II, który był jej wielkim wielbicielem. Co ciekawe, Karol II wydał dekret umożliwiający tym psom wstęp wszędzie – łącznie z brytyjskim parlamentem. Zapis ten obowiązuje do dzisiaj.
W okresie panowania Stuartów i jeszcze długi czas po nich poszczególne spaniele znacznie różniły się od siebie. Gdy popularność rasy spadła i zostały wyparte z dworu przez jeszcze mniejsze psy do towarzystwa, rozpoczęto prace nad ujednoliceniem wzorca rasy. Angielski Kennel Club dopiero w 1948 roku uznał cavaliera za oficjalną rasę.
Od wielu lat rośnie popularność rasy cavalier king charles spaniel i są traktowane przede wszystkim jako oddani członkowie rodziny. Nie można jednak zapomnieć o tym, że psy te mają w swoich żyłach krew psów myśliwskich.
Wygląd cavaliera
Cavalier king charles spaniel to mały pies, który osiąga wysokość w kłębie od 30 do 33 cm oraz waży od 5,4 do 8 kg. Ma proporcjonalną i harmonijną budowę ciała i okrągłą głowę z wyraźnymi policzkami i wyrazistymi, szeroko rozstawionymi, choć nie wyłupiastymi, oczami. Uszy są długie, zwisające i pokryte obficie sierścią, a kufa dość krótka.
Sierść i umaszczenie
Charakterystyczna dla rasy jest piękna sierść, która składa się z długiego, jedwabistego i lekko falistego włosa okrywowego oraz z podszerstka. Sierść jest bardzo obfita, dlatego cavalier potrzebuje regularnego wyczesywania, ale nie wolno psa trymować. Zadbać trzeba także o pielęgnację uszu, ponieważ pokrywają je futrzaste frędzle. Ponadto na łapach i ogonie sierść tworzy tzw. pióra.
Wzorzec dopuszcza cztery umaszczenia cavaliera: tricolor, czarna podpalana, ruby (ruda) i blenheim (biało-ruda). Nazwa maści blenheim wzięła się od zamku Blenheim House, którym rządził książę John Churchill specjalizujący się w hodowli biało-rudej odmiany cavaliera.
Charakterystyczny wygląd cavalier spaniela.
Cavalier king charles spaniel – charakter i usposobienie
Jednym z największych atutów rasy jest przyjazny i łagodny charakter. Cavalier king charles spaniel należy do grupy psów do towarzystwa i doskonale wywiązuje się z tej roli. Szybko i mocno przywiązują się do swojego opiekuna, są niezwykle oddane i czułe. Jednocześnie przez to źle znoszą samotność i nie nadają się do zbyt długiego przebywania bez człowieka.
Cavaliery są bardzo ufne nawet wobec obcych, nie mają najmniejszych problemów z nawiązywaniem kontaktów. Z całą pewnością nie nadają się na stróżów. Choć drzemie w nich jeszcze nieco instynktu łowieckiego, to na ogół nie mają tendencji do ucieczek i pogodni. Warto jednak od małego pracować nad przywołaniem. Świetnie za to aportują i uwielbiają wszelkie aktywności węchowe. Cavalierom należy zapewnić sporo wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z racji tego, że chętnie współpracują z człowiekiem, szybko uczą się nowych sztuczek. Mimo że nie są trudne w ułożeniu, to pozostawione same sobie mogą zacząć wykazywać problemy behawioralne.
Dla kogo cavalier spaniel?
Cavalier king charles spaniel nie należy do psów wymagających i trudnych, dlatego sprawdzi się również jako pies dla osoby początkującej i niedoświadczonej. Warto jednak, by przyszły opiekun cavaliera najpierw zapoznał się ze specyfiką rasy i jej potrzebami. Nie jest to bowiem wyłącznie pies na kanapę – to pies mający myśliwskich przodków i natura ta czasem daje o sobie znać. Warto zaspokoić ten instynkt rozsądną zabawą w aport – najlepiej użyć do tego mocnego szarpaka ze sztucznego futra, które imituje zwierzynę.
Opiekun cavaliera musi być cierpliwy i wyrozumiały, ale też konsekwentny. Łatwo bowiem dać się nabrać na słodkie oczka i wyraz pyska psa i pozwolić mu na wszystko. A to nie skończy się dobrze i nawet pokorny cavalier zacznie wchodzić człowiekowi na głowę. To rasa to osób mogących poświęcić sporo czasu dla psa. Czworonogi te nie najlepiej znoszą samotność, ale są w stanie spędzić kilka godzin bez opiekuna. Pod warunkiem jednak, że potem właściciel nadrobi ten czas, zabierze na długi spacer i pobawi się wspólnie. Czasu wymaga też pielęgnacja cavaliera i jego wyczesywanie.
Dobrze też zdawać sobie sprawę, że cavaliery nie są najzdrowszą rasą i niestety często trapią je różne choroby. A to wiąże się z licznymi wydatkami, na które przyszły opiekun musi się przygotować.
Cavalier mający zaspokojone swoje potrzeby, odpowiednio zsocjalizowany i traktowany będzie cudownym przyjacielem całej rodziny. Te oddane i wierne psy dobrze dogadują się również z dziećmi. Ich opanowanie i cierpliwość są na wagę złota przy dzieciach. Nigdy jednak nie zostawiajmy dziecka samego z psem. Najłagodniejszy pies bowiem może nie wytrzymać dziecięcych zabaw i może dojść do niebezpiecznej sytuacji.
Cavaliery mają na ogół spokojne i łagodne usposobienie.
Zdrowie i długość życia cavaliera
Cavalier king charles spaniel należy do psów dość chorowitych, dlatego tak ważne jest, by kupować psa wyłącznie z renomowanej i sprawdzonej hodowli. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi 9-14 lat. Do poważnych chorób cavalierów zaliczamy niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MVD), warto więc regularnie wykonywać chociażby echo serca. Typowych schorzeniem rasy jest także małopłytkowość (trombocytopenia), na szczęście zazwyczaj nie prowadzi ona do zaburzeń krzepliwości krwi.
Na urazy i choroby mocno narażone są oczy cavaliera. Sprzyja temu bowiem charakterystyczne płytkie ich osadzenie w czaszce. Wśród chorób oczu możemy wyróżnić: kataraktę, postępujący zanik siatkówki (PRA), dystrofię rogówki lub siatkówki, entropium (podwinięcie powieki), zespół suchego oka bądź nadmierne łzawienie. U cavalier king charles spaniela pojawia się także distichiasis, czyli dwurzędowość rzęs. Jest to wada rozwojowa, która polega na obecności dodatkowego rzędu rzęs przy wewnętrznej krawędzi brzegu powieki.
Coraz częstszą i groźną chorobą genetyczną u cavalierów jest zespół Arnolda-Chiariego w połączeniu z jamistością rdzenia kręgowego – syringomyelia. Z powodu zbyt małej powierzchni czaszki u tych psów dochodzi do przemieszczenia się móżdżku poprzez otwór potyliczny do kanału kręgowego. Powoduje to utrudniony przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, co z kolei zwiększa ciśnienie wewnątrzczaszkowe. To zaś prowadzi do zaburzeń neurologicznych (tzw. pseudoświąd szyi) oraz dużego bólu u psa. Choroba objawia się dość późno, jest trudna w diagnostyce i leczeniu.
Cavalier king charles spaniel ma także krótszy pysk, przez co narażony jest na przegrzanie i udar cieplny. Należy więc unikać spacerów i przebywania latem na słońcu. Psy te miewają również urazy układu ruchu – wypadanie rzepek lub dysplazję stawów biodrowych. Do całej listy dolegliwości typowych dla cavalierów dochodzą jeszcze alergie skórne i pokarmowe. Warto też pilnować posiłków, ponieważ czworonogi te dość szybko przybierają na masie.
Zdrowie cavalierów jest dość wątłe.
Cavalier king charles spaniel szczeniak – cena i hodowla
Z racji tego, że rasa ta jest mocno narażona na wiele chorób o podłożu genetycznym, absolutnie konieczne jest, by kupować psa ze sprawdzonego źródła. W odpowiedzialnych hodowlach rozmnaża się wyłącznie przebadane i zdrowe psy. Zaleca się także dopuszczanie do rozrodu psów nieco starszych, aby wyeliminować ryzyko przekazania w genach zespołu Arnolda-Chiariego. Kupno szczeniaka cavaliera z renomowanej hodowli gwarantuje też, że jego rodzice byli stabilnymi emocjonalnie psami. Dzięki temu wychowanie szczeniaka będzie łatwiejsze.
Cena cavaliera spaniela z rodowodem wynosi średnio od 3000 do 5000 zł.