Pudel toy

pudel toy

Pudel toy to najmniejsza odmiany znanej rasy pudli, które rozpoznać potrafi niemal każdy. Ten miniaturowy pudel to ciekawa alternatywa dla osób szukających malutkiego psa o ciekawym charakterze i wysokiej inteligencji. Poznaj bliżej te małe pudle.

Pochodzenie pudla

Pudel toy wywodzi się z Francji, a jego przodkiem był prawdopodobnie pudel truflowy. Jego zadaniem było wywąchiwanie cennych trufli, doskonale więc radził sobie nocą, kiedy to odbywało się poszukiwanie trufli. Z czasem pudla truflowego skrzyżowano z pudlem miniaturowym i tak powstał jeszcze mniejszy pudel toy. Nie do końca trafiona jest nazwa rasy, ponieważ toy oznacza zabawkę, co może sugerować, że ten malutki pudel jest jak pluszowa zabawka. A to pełnoprawny pies o ciekawym temperamencie i całkiem sporym instynkcie łowieckim. Większe pudle bowiem świetnie radziły sobie podczas polowań na ptactwo wodne.

Oficjalnie pudle toy hoduje się od XX wieku, dlatego uznaje się, że to najmłodsza odmiana pudla. Dopiero z czasem zaczęto doceniać ich wyjątkową urodę i częściej spotkać je można było na salonach jako psy do towarzystwa. Wówczas też zaczęto strzyc psy te na różne sposoby i kształtować wytworne psie fryzury.

Wygląd pudla toy

Pudel toy to najmniejsza odmiana pudla – dorosłe osobniki osiągają od 24 do 28 cm wzrostu w kłębie i ważą około 4 kg. Głowa psa tej rasy ma proste kontury, jest proporcjonalna i nie może sprawiać wrażenia ani zbyt ciężkiej, ani zbyt kruchej. W porównaniu do innych odmian guz potyliczny jest nieco słabiej zaznaczony, a długość tułowia nieznacznie przekracza jego wysokość w kłębie. Cała sylwetka jest dość drobna, ale jednocześnie z ładnie zarysowanymi mięśniami. Ogon psa jest wysoko osadzony, a łapy umięśnione. Oczy pudli zaś są lekko skośne, tzw. migdałowate, a uszy długie i opadające.

Sierść i umaszczenie

Futerko pudla toy składa się z lokowatego lub sznurowego włosa okrywowego oraz kędziarzawego podszerstka, który przerasta włos okrywowy. Struktura sierści jest wełnista i delikatna, może nieco przypominać tkaninę barankową boucle. Kręcona odmiana włosa jest znacznie częstsza, a loki te są grube, elastyczne i bardzo gęste. Z kolei sznurowata sierść tworzy wełniste sznury o długości dochodzącej do 20 cm.

Dopuszczalne umaszczenie pudli toy jest wyłącznie jednolite w kolorze: białym, czarnym, brązowym, srebrnym i płowym. Warto tu podkreślić, że brązowa odmiana pudla musi być w ciepłej tonacji, zaś płowy pudel występuje w różnych odcieniach – od jasnego, przez czerwono-płowy, po morelowy.

miniaturka pudel toy wygląd

Przedstawiciel rasy pudel toy jest bardzo mały.

Pudel toy – charakter i usposobienie

Jak przystało na pudla, także i ta najmniejsza odmiana wyróżnia wysoką inteligencją i błyskotliwością. Pudel toy szybko i chętnie się uczy, dlatego też nie można zaniedbać szkolenia tych psów. A niestety, te malutkie psy często bywają traktowane wyłącznie jako pieski na kanapę. Najwyraźniej ludzie zapominają, że w żyłach tych psów krąży krew psów myśliwskich. Potrzebują więc zajęcia, długich spacerów po lesie i zabaw węchowych. Nie mają tak silnego instynktu łowieckiego jak większe odmiany, ale wciąż miewają tendencję do ucieczek podczas spacerów. Koniecznie więc trzeba popracować nad przywołaniem lub prowadzić psa na długiej lince.

Pudel toy mocno przywiązuje się do opiekuna i nie najlepiej radzi sobie z samotnością. Ceni sobie czas spędzany wspólnie z ukochanym człowiekiem. Wobec swojej rodziny pudle toy są wierne i oddane, nie tolerują zaś jakiejkolwiek awersji. Są delikatne i wrażliwe, przez co łatwo można je zranić. Do tego bywają dość uparte i lubią stawiać na swoim.

Dla kogo pudel toy?

Pudel toy nie jest szczególnie wymagającą rasą, dlatego powinien poradzić sobie z nią nawet początkujący opiekun psa. Pod warunkiem jednak, że podejdzie z szacunkiem do żywej istoty i poduczy się o wysyłanych przez psa sygnałach oraz jego potrzebach. W przypadku psów takich ras jak właśnie pudel toy kluczowe jest zrozumienie, że nie jest to pluszowa zabawka, która służy do ozdoby i trzymania na rękach. To pełnoprawny pies i tak samo jak jego kilkukrotnie więksi kuzyni, ma również psie potrzeby, takie jak spacery, eksploracja i prawo do odpoczynku w spokoju.

Warto pamiętać, że ten malutki pudel wywodzi się od psów myśliwskich, zatem trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Nie wystarczy zabierać psa na spacerki wokół bloku, zdecydowanie obowiązkowe są dłuższe przechadzki po lesie, gdzie w spokoju pies może poznawać świat. Dobrze pomyśleć także o zajęciach angażujących psa – np. tropienie, nauka sztuczek czy nosework. Pudle są bardzo inteligentne i lubią się uczyć, dlatego należy umożliwić im realizację tego.

Ze względu na małe rozmiary psy tej rasy dobrze odnajdują się nawet w niewielkich mieszkaniach. Absolutnie nie mogą mieszkać na zewnątrz i z dala od człowieka. Na ogół są w stanie wytrzymać kilka godzin w samotności, jednak zdecydowanie wolą przebywać w pobliżu opiekuna. Nie jest to zatem rasa psa dla osoby mającej mało czasu i wiecznie zabieganej. Nie zapominajmy bowiem, że poza spędzaniem wspólnego czasu na odpoczynku, spacerach i zabawie, trzeba jeszcze odpowiednio pielęgnować sierść pudla.

Czy pudel toy nadaje się do dziecka?

Z natury pudel toy jest łagodny i delikatny, przez co dobrze dogaduje się z dziećmi. Nie są jednak oazami spokoju i wielkiej cierpliwości, dlatego trzeba liczyć się z tym, że pies będzie miał dość zaczepek malucha. Należy zatem umożliwić psu odosobnione schronienie, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Nawet jeśli dziecko i pies świetnie się ze sobą bawią, nigdy nie wolno zostawiać ich bez nadzoru.

pudel toy charakter

Pudle toy to psy aktywne i potrzebują sporo ruchu.

Pudel toy – zdrowie i długość życia

Psy tej rasy uchodzą za niezwykle wytrzymałe i zdrowie, a ich średnia długość życia wynosi 15 lat. Ta najmniejsza odmiana pudla statystycznie żyje dłużej niż większe pudle. Pudel toy nie jest obarczony żadnymi chorobami typowymi dla rasy, zazwyczaj dotykają go standardowe dolegliwości związane z wiekiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy pudla i regularnie je czyścić, by nie rozwinął się w nich stan zapalny.

Pudel toy szczeniak – cena i hodowla

Jeśli wpadł nam w oko miniaturowy pudel toy i odpowiadana nam temperament psów tej rasy, to koniecznie poszukajmy sprawdzonej hodowli pudli. Nigdy nie kupujmy psa z pseudohodowli czy innego podejrzanego źródła. W takich miejscach bowiem nie ma żadnej kontroli nad stanem psychicznym i fizycznym psów, a rozmnażane są często osobniki chore lub niestabilne emocjonalnie. Tylko dobry i odpowiedzialny hodowca skrupulatnie bada u weterynarza zarówno dorosłe psy, jak i szczenięta, a do tego dba o ich odpowiednią socjalizację.

Cena szczeniaka pudla toy z rodowodem wynosi średnio od 2500 do 5000 zł.