Borzoj, znany również jako chart rosyjski, to jedna z najbardziej charakterystycznych i dostojnych ras psów. Długie, smukłe ciało w połączeniu z oryginalną sierścią przykuwa wzrok. Mimo to psy tej rasy nie są w Polsce popularne i bardzo rzadko można spotkać charta rosyjskiego. Jeśli wpadł Ci w oko borzoj, koniecznie sprawdź najpierw, czy jest to odpowiednia rasa dla Ciebie.
Pochodzenie borzoja
Borzoj wywodzi się z Rosji, a jego nazwa w języku rosyjskim oznacza szybki. Początki rasy sięgają XVII wieku, kiedy to szlachcic i myśliwy zarazem poszukiwał doskonałego kompana do polowań. Sprowadził więc do Rosji kilka chartów arabskich, jednak psy te nie były przystosowane do trudnych warunków rosyjskiej zimy i okazały się za słabe. Rozpoczęto więc krzyżowanie arabów z rosyjskimi psami pasterskimi, które wyróżniały się mocniejszą budową i obfitą okrywą włosową. I tak z pokolenia na pokolenie wybierano coraz silniejsze osobniki, aż w końcu powstał chart rosyjski.
Borzoje w carskiej Rosji uchodziły za synonim luksusu i przepychu. Zamożni arystokraci trzymali czasem nawet po kilkadziesiąt psów, co stanowiło potwierdzenie ich wielkich majątków. Uwłaszczenie chłopów, a tym samym zubożenie ziemiaństwa spowodowało znaczące ograniczenie hodowanych psów, które były bardzo kosztowne w utrzymaniu. Dopiero po rewolucji bolszewickiej spora część arystokracji uciekła na zachód wraz ze swoimi psami i tak cały świat dowiedział się o borzojach. Do dziś w Rosji uchodzą za jeden z cennych skarbów narodowych.
W Polsce chart rosyjski jest bardzo rzadki, znacznie chętniej rodacy wybierają charta polskiego.
Wygląd charta rosyjskiego
Obok borzoja nie sposób przejść obojętnie, zdecydowanie przyciąga on spojrzenia. To bardzo wysokie psy, dorosłe osobniki osiągają od 68 do 85 cm wzrostu w kłębie. Przy tym pozostają smukłe i szczupłe, a ich waga wynosi od 23 do 47 kg. Z całą pewnością borzoj jest jednym z największych psów. Chart rosyjski ma budowę typową dla każdego charta, a więc wysoki i szczupły tułów, łukowato wygięty grzbiet, podkasany brzuch oraz głęboką i zaokrągloną klatkę piersiową. Borzoj jednak jest znacznie mocniej zbudowany niż pozostałe charty. Jego mięśnie są wyraźnie zarysowane, a głowa typowa dla chartów, a więc długa i smukła z wąskim i równie długim pyskiem.
Sierść i umaszczenie psa arystokracji
Bardzo wyjątkowa jest sierść borzoja. Składa się z długiego i jedwabistego włosa okrywowego, który może falować lub tworzyć loczki. Wokół szyi z włosa powstaje charakterystyczna mufka. Na brzuchu i klatce piersiowej zaś mogą pojawiać się frędzle. Do tego borzoj ma bardzo gęsty i obfity podszerstek, który pozwalał mu przetrwać srogie zimy rosyjskie. Z tego powodu więc charty rosyjskie świetnie radzą sobie nawet podczas dużych mrozów. Jednocześnie przez to trzeba poświęcić sporo czasu na pielęgnację sierści borzoja, ponieważ może ona się plątać. Psy gubią też sporo sierści – zwłaszcza w okresie linienia.
Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia: płowe, jasnoszare, jasnorude, czerwone i czarne. Do tego możliwe są wszystkie kolory pośrednie. Ponadto chart rosyjski może być jednolity, łaciaty lub podpalany.
Borzoj imponuje swoją wielkością.
Borzoj – charakter i usposobienie
Chart rosyjski to pies niezwykle inteligentny i niezależny. Bardzo ceni sobie spokój i nie toleruje przekraczania swoich granic. Do obcych jest ostrożny, za to jak już kogoś zaakceptuje i mu zaufa, to jest niesamowicie oddany i wierny. Jak na charta przystało bywa uparty i niechętny do nauki posłuszeństwa czy sztuczek. Za to chętnie współpracuje ze swoim opiekunem, z którym ma silną relację. Borzoj wyróżnia się silnym temperamentem, dlatego nie jest to pies dla ludzi niedoświadczonych. Pies tej rasy cechuje się również dużą wrażliwością, łatwo więc go skrzywdzić i zburzyć więź.
Borzoj posiada silny instynkt łowiecki, dlatego pod żadnym pozorem nie można puszczać go luzem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa szybko złapie trop zwierzyny i uda się w pogoń. A nikt nie ma szans, by dogonić borzoja. Instynkt łowiecki charta rosyjskiego jest na tyle rozwinięty, że może on pobudzić się na widok biegaczy, rowerów czy bawiących się dzieci. Dlatego też praca nad popędami borzoja jest niezwykle istotna. Warto wykorzystać do tego specjalne szarpaki ze sztucznego futra. Uwaga jednak, by takiej łowieckiej zabawy nie wprowadzać samodzielnie, ponieważ może skończyć się to jeszcze większą ekscytacją u charta. Należy poprosić o radę dobrego behawiorystę.
Czy borzoj jest agresywny?
W przypadku wszystkich chartów często pada pytanie, czy dany chart jest agresywny. Sam z siebie borzoj – ani żaden inny chart – nie jest agresywny. Warto jednak pamiętać, że chart rosyjski jest mocno niezależnym psem, który nie toleruje jakiekolwiek awersji czy braku szanowania stawianych granic. Może wówczas wyraźnie pokazywać, że coś mu się nie podoba. A jak dodamy do tego imponujący wzrost borzoja, to rzeczywiście może zrobić się groźnie. W odpowiednich rękach i właściwie traktowany borzoj nie jest agresywny. Może być natomiast niezwykle niebezpieczny dla zwierzyny leśnej, dlatego w Polsce na charta rosyjskiego potrzebne jest specjalne pozwolenie.
Konieczność posiadania zezwolenia na wszystkie charty i psy w typie charta wynika z zasad prawa łowieckiego. Kiedyś charty często wykorzystywano bowiem do kłusownictwa. Jednocześnie silny instynkt łowiecki i nieprawdopodobna wręcz prędkość borzoja sprawia, że jest on uznawany za duże zagrożenie dla dzikiej zwierzyny.
Dla kogo chart rosyjski?
Borzoj nadaje się wyłącznie dla osoby doświadczonej i rozumiejącej specyfikę rasy. Chart rosyjski absolutnie nie może trafić do kogoś, kto nigdy nie miał psa, a o chartach nie ma pojęcia. Szybko bowiem w takiej sytuacji dojdzie do poważnych problemów, które mogą skończyć się bardzo źle dla człowieka. Opiekun borzoja musi być pewny siebie, konsekwentny, ale także bardzo cierpliwy i opanowany. Nie może tracić równowagi przy wrażliwym borzoju. Jednocześnie opiekun psa musi rozumieć wysyłane przez niego sygnały i odpowiednio na nie reagować.
Chart rosyjski jest bardzo aktywnym psem i potrzebuje niezwykle dużo ruchu. Jeden długi spacer dziennie to minimum. Warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do innych chartów, borzoj jest doskonale przystosowany do zimowych warunków, a więc także w czasie mrozów trzeba zadbać o aktywność. Mimo dobrego przystosowania do niskich temperatur, borzoj nie powinien mieszkać wyłącznie na dworze z dala od człowieka. Bez obecności opiekuna chart rosyjski może stać się bardziej wycofany lub agresywny, a dodatkowo może próbować ucieczek i podkopów. Rasa ta świetnie radzi sobie jako stróż i warto mieć na uwadze ten fakt. Może się bowiem zdarzyć, że borzoj nie wpuści do naszego domu nawet członków rodziny.
W doświadczonych i odpowiednich rękach jednak pies tej rasy będzie wspaniałym i oddanym przyjacielem.
Borzoj to pies bardzo zwinny, wysportowany i szalenie szybki.
Czy borzoj nadaje się do dzieci?
Z całą pewnością borzoj nie nadaje się do domu z dzieckiem. Jest silny, terytorialny, niezależny i bardzo ceni sobie spokój. Nie toleruje przekraczania granic, co bardzo często robią małe dzieci. Trzeba też pamiętać o mocno rozwiniętym instynkcie łowieckim charta. Może on powodować, że borzoj będzie aktywował się łowiecko na widok biegających czy raczkujących dzieci. Oczywiście zdarzają się przypadki, że chart rosyjski jest bardzo opanowany i cierpliwy, przez co dobrze dogaduje się z dziećmi. Wszystko zależy od wychowania psa oraz wytłumaczenia dziecku, kiedy trzeba dać spokój zwierzakowi. Nigdy jednak nie wolno zostawiać dziecka z chartem bez opieki.
Zdrowie i długość życia borzoja
Chart rosyjski jest dość wytrzymały i odporny na choroby, ale jego średnia długość życia wynosi zaledwie 9 lat. Z racji swojej wielkości i charakterystycznej głębokiej klatki piersiowej jest on narażony na skręt żołądka. Trzeba więc bardzo pilnować pór karmienia i uważać, by nie karmić psa tuż przed i po wysiłku fizycznym. Borzoj ma również wrażliwe łokcie i stawy, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednio miękkie legowisko dla psa. Do innych dolegliwości, które mogą doskwierać chartom z Rosji należy postępujący zanik siatkówki.
Borzoj szczeniak – cena i hodowla
Charty rosyjskie nie należą do popularnych psów w Polsce, nie ma więc wielu hodowli tej rasy. Warto dokładnie sprawdzić każdą hodowlę i wybrać tę, która najlepiej traktuje swoich czworonożnych podopiecznych i przeprowadza stosowne badania. Poza badaniami u weterynarza, które mają za zadanie wykluczenie wad genetycznych, niezwykle istotny jest także temperament rodziców. Pod żadnym pozorem rozmnażane nie mogą być charty nadmiernie agresywne, lękliwe czy reaktywne. To gwarantuje, że szczeniak już na starcie pozbawiony będzie problemów zdrowotnych i behawioralnych. Reszta zaś należy już do przyszłego opiekuna.
Cena borzoja z rodowodem wynosi średnio od 3500 do 4500 zł.