Mastiff angielski to rasa psów o imponującej i majestatycznej sylwetce. Te molosy mogą odstraszać wyglądem, choć zazwyczaj są bardzo spokojne, łagodne i opanowane. Nie znaczy to jednak, że każdy poradzi sobie z mastiffem. Z całą pewnością nie jest to rasa dla każdego, dlatego najpierw lepiej poznać specyfikę tych wielkich psów.
Pochodzenie mastiffa
Jak sama nazwa wskazuje mastiff angielski wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Badacze twierdzą, że jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie, a jej początków należy szukać już w starożytności. Brytowie wykorzystywali molosy te w czasie walk z wojskami rzymskimi, o czym pisał w swoim dzienniku sam Juliusz Cezar. W starożytności mastiffy brały udział nie tylko w wojnach, ale także stały się atrakcją igrzysk i na arenach walczyły z lwami i niedźwiedziami. W średniowiecznej Anglii zaś mastiffy coraz częściej pełniły rolę stróżów, towarzyszy rycerzy w kampaniach wojennych oraz uczestniczyły w polowaniach na dużego zwierza. Rasę bardzo upodobały sobie szczególnie głowy państwa, a więc Ryszard Lwie Serce, Henryk VIII i Elżbieta I.
Pierwsza hodowla mastiffa powstała już w XV wieku i została założona przez arystokratę – sir Peersa Legh. W następnych wiekach nad rasą wielokrotnie zbierały się czarne chmury, a najgorszy okres przypada na czas II wojny światowej. Wówczas mastiff angielski był bliski wyginięcia z powodu oszczędzania jedzenia. Po wojnie z pomocą Amerykanów udało się Anglikom odtworzyć rasę.
Dziś mastiffy nie są wybitnie popularne, choć w swojej ojczyźnie czy we Włoszech można spotkać sporo przedstawicieli tych molosów. Wybierane są głównie na stróżów posesji oraz na przyjaciół rodziny. W Polsce nie są częste, ale zyskały sympatię za sprawą powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, gdzie głównym bohaterom – Stasiowi i Nel – towarzyszył mastiff imieniem Saba.
Wygląd mastiffa
Trudno przejść obojętnie obok mastiffa, ponieważ jest to jeden z największych psów na świecie. Bywa mylony z innymi molosami, jak chociażby cane corso. Jest nie tylko wysoki, ale i mocno zbudowany, przez co wydaje się znacznie większy. Dorosłe osobniki osiągają nawet do 90 cm wzrostu w kłębie i ważą ponad 100 kg. Samice są na ogół znacznie mniejsze. Psy te mają potężną i masywną budowę z wyraźnie odznaczającymi się mięśniami. Ich sylwetka jest harmonijna i proporcjonalna. Mimo tak dużych rozmiarów mastiff angielski porusza się z gracją i elegancją. Głowa mastiffa jest charakterystyczna z dużym i szerokim pyskiem oraz głębokimi fałdami.
Sierść i umaszczenie
Włos mastiffa jest krótki, przylegający i miejscami dość twardy. Poza włosem okrywowym u mastiffa występuje również bardzo obfity podszerstek. Dzięki temu pies dobrze radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Mastiff angielski nie wymaga przesadnej i żmudnej pielęgnacji, ale zdecydowanie futro należy regularnie przeczesywać – zwłaszcza w okresie linienia. Ponadto trzeba przecierać fałdy na pysku, ponieważ może tworzyć się tam stan zapalny skóry.
Dopuszczalne umaszczenie mastiffa to: brzoskwiniowe, płowe, srebrzyste i ciemne pręgowane. Obowiązkowo musi występować czarna maska na pysku obejmująca oczy i uszy.
Mastiff angielski – charakter i usposobienie
Mimo bardzo groźnej postury i budzącego respekt wyglądu mastiffy prezentują typowy angielski temperament. Są więc zrównoważone, spokojne i flegmatyczne. Nie robią nic z pośpiechem, nie szaleją przesadnie i nie wpadają w głupawki. Przedstawiciel rasy jest inteligentny, ale nie przepada szczególnie za nauką posłuszeństwa i sztuczek, zdecydowanie woli w tym czasie wylegiwać się na kanapie czy posłaniu. Niech jednak nikogo nie zwiedzie ta ospała postawa mastiffa, ponieważ jeśli zostanie wyprowadzony z równowagi, nie zawaha się użyć swojej siły. W ich żyłach płynie przecież krew bojowych i odważnych psów, które brały udział w wojnach i walkach ze znacznie większymi zwierzętami. Mastiff angielski nie pozwoli zatem wejść sobie na głowę i nie zniesie braku respektowania wysyłanych sygnałów.
Psy tej rasy mocno przywiązują się do opiekuna, są bardzo oddane, wierne i lojalne. Tworzą silną więź z człowiekiem i nie pozwolą nikomu skrzywdzić ukochanego opiekuna. Zdarza się więc, że nie dopuszczają obcych do właściciela. To doskonali psi stróże, którym nie trzeba dwa razy powtarzać, że trzeba obronić terytorium czy opiekuna.
Mastiff angielski z natury jest łagodny, wrażliwy i wpatrzony w swoją rodzinę. Bardzo lubi pieszczoty i spędzany wspólnie czas. Trzeba jednak pamiętać, że w niewłaściwych rękach może zacząć tracić nad sobą panowanie, a od tego tylko krok do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. Już samą swoją masą mastiff może zrobić krzywdę, a co dopiero wtedy, gdy użyje potężnych zębów. Na szczęście mastiffy trudno wyprowadzić z równowagi.
Rasa ta nie jest typem sportowca i nie przepada za szalonymi harcami czy joggingiem. Za to bardzo lubią długie spacery po lesie, gdzie mogą się w spokoju nawąchać i wyciszyć. Odpowiednia dawka ruchu jest kluczowa nie tylko ze względu na zdrowie psychiczne psa, ale także kondycję fizyczną. Aby nie doprowadzić do nadwagi i problemów ze stawami, należy nie tylko nie przekarmiać psa, ale właśnie zapewnić mu również sporo ruchu.
Czy mastiff angielski jest agresywny?
Sam z siebie mastiff nie jest agresywny – to wręcz oaza spokoju i łagodności. Jeśli jednak trafi do kompletnie niedoświadczonego opiekuna, który nie rozumie i nie respektuje psich sygnałów, to mastiff może stać się groźny. Źle traktowany mastiff angielski to gwarantowany przepis na problemy z frustracją i nadmierną agresją. A biorąc pod uwagę wielkość i masę psa, zdenerwowany mastiff może być bardzo niebezpieczny. Wszystko jednak zależy od człowieka i tego, jak będzie traktował psa.
Dla kogo mastiff?
Mastiff angielski nie nadaje się dla osoby niedoświadczonej. Wymaga opiekuna, który rozumie psie sygnały i specyfikę rasy. Dobrze prowadzony mastiff jest spokojny i przyjacielski, ale u osoby bez doświadczenia i wiedzy może być bardzo problematyczny. Potrzebuje osoby cierpliwej, opanowanej, ale też konsekwentnej i pewnej siebie. Mastiff nie toleruje żadnych przejawów awersji. Ponadto należy pamiętać, że jest to pies, który może ważyć nawet około 100 kg. Utrzymanie takiego psa na smyczy może stanowić nie lada wyzwanie. Choć zazwyczaj mastiffy nie wykorzystują pełni swej masy i kroczą powolutku i niespiesznie, to jednak trzeba się liczyć z możliwymi trudnościami. Nie jest to pies dla osoby wątłej, bardzo szczupłej i bez siły.
Psy tej rasy nie wymagają bardzo intensywnych spacerów, ale potrzebują długich wędrówek po lesie. Bardzo cenią sobie możliwość eksploracji, dlatego nie wolno ograniczyć spacerów do krótkich rundek wokół bloku. Należy też od początku pracować nad socjalizacją psa z innymi zwierzętami, aby nie wyrywał się jak szalony na ich widok.
Teoretycznie mastiff angielski może mieszkać na dworze, ale nie jest to rekomendowane. Psy te bowiem bardzo przywiązują się do człowieka i potrzebują dużo wspólnego kontaktu i zabaw. Odizolowany od opiekuna będzie bardzo cierpiał i zacznie sprawiać problemy behawioralne. Nie do końca odnajdzie się też w malutkim mieszkaniu. Jest za to dość cichy i mało szczekliwy, więc sąsiedzi nie powinni się skarżyć.
Spokojne i cierpliwe mastiffy zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi. Są wobec nich troskliwe i wyrozumiałe. Pamiętajmy tylko, że żaden pies nie jest z kamienia i w końcu może nie wytrzymać zaczepek dziecka. A przez swoją masę może nawet niechcący zrobić dziecku poważną krzywdę. Dlatego też nigdy nie wolno zostawiać psa i dziecka samych bez nadzoru osoby dorosłej.
Zdrowie i długość życia mastiffa
Mastiff angielski jest raczej dość zdrowym psem, choć jego wielkość sprawia, że nie może poszczycić się przesadnie długim życiem – osiąga na ogół 6-10 lat. Do najczęstszych problemów zdrowotnych mastiffa należy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Wielkość predysponuje mastiffy również do skrętu żołądka. Ponadto rasa ta miewa kłopoty z oczami – między innymi dotyka ją dysplazja siatkówki oka, postępujący zanik siatkówki, ektropium i entropium powiek. Psy tej rasy narażone są też na problemy skórne i modzele na łokciach. Dlatego trzeba regularnie kontrolować stan skóry, pielęgnować fałdy na pysku oraz wybrać odpowiednie posłanie, które uchroni przed modzelami.
Mastiff angielski szczeniak – cena i hodowla
Jeśli uznamy, że mastiff angielski to pies dla nas, pozostaje nam znalezienie odpowiedniej hodowli. To niezwykle ważne, bo tylko w sprawdzonych hodowlach nad psami sprawowany jest nadzór. Psy są regularnie badane i nie mogą być rozmnażane psy słabe, chore czy mało zrównoważone. Również szczenięta są badane pod kątem chorób genetycznych czy dysplazji. Ponadto w dobrej hodowli hodowca dba od początku o mądrą socjalizację szczeniąt, co potem ułatwia pracę nowym opiekunom maluchów.
Cena mastiffa angielskiego z rodowodem wynosi średnio od 4000 do 7000 zł.