Wyżeł weimarski to myśliwski pies o eleganckim wyglądzie i zrównoważonym charakterze. Rasa ta uwielbia ruch i kontakt z człowiekiem, nic dziwnego więc, że jest to jedna z popularniejszych ras z grupy psów myśliwskich. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na wyżła, lepiej bliżej poznać temperament i potrzeby tej rasy.
Pochodzenie wyżła
Wyżeł weimarski pochodzi z Niemiec, a konkretnie z regionu Weimar w Turyngii. Rasa powstała w XIX wieku ze skrzyżowania kilku psów myśliwskich – w tym najbardziej znanego pointera. Za pioniera rasy uchodzi Książę Weimarski, Karl August, który bardzo chciał uzyskać psa myśliwskiego radzącego sobie zarówno podczas polowania na lądzie, jak i w wodzie. Psy do hodowli selekcjonowano więc ze względu na umiejętności w tropieniu i aportowaniu w obu tych środowiskach.
Rasa zdobyła popularność wśród niemieckiej arystokracji i szybko zyskała uznanie jako niezwykle wszechstronny pies do udziału w polowaniach. Za rosnącą sympatią do wyżła weimarskiego przemawiało także ich oddanie do człowieka, chęć współpracy, a do tego wygląd pełen gracji. Do dziś wyżeł weimarski jest chętnie wybieranym psem i to nie tylko do polowań, ale przede wszystkim jako pies rodzinny.
Wygląd wyżła weimarskiego
Wyżeł weimarski to pies mocno zbudowany o wyraźnie zaznaczonych mięśniach na smukłej sylwetce. Ma wręcz arystokratyczną postawę, nieco wydłużony tułów oraz umięśnione długie łapy. Jego uszy są szerokie, opadające i zwisające uszy, a oczy zaś okrągłe, bursztynowe lub szaroniebieskie. Całe ciało wyżła można określić jako harmonijne i silne. Ogon zaś jest cienki i długi.
Wyżły są średnie lub duże, dorosłe osobniki osiągają od 57 do 70 cm wzrostu w kłębie i ważą od 25 do 40 kg.
Sierść i umaszczenie
Najbardziej charakterystyczna w wyglądzie wyżła jest jego przepiękna sierść. Futro wyżła składa się z mocnej, krótkiej, bardzo gęstej i gładkiej sierści okrywowej. U wyżła występują znikome ilości podszerstka, zdarza się także, że podszerstek w ogóle nie występuje u niektórych osobników. Z tego powodu też wyżeł weimarski nie najlepiej radzi sobie w niskich temperaturach i nie może mieszkać na dworze.
Warto tu wspomnieć, że wyżeł weimarski występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Obie odmiany są dość podobne, ale w wersji długowłosej sierść w niektórych miejscach ciała może tworzyć frędzle. Sierść ma wówczas od 3 do 5 cm długości i tworzy na ogonie pióra i portki na tylnych kończynach. Wokół uszu włosy mogą być lekko falowane. Krótkowłosa odmiana ma bardziej przylegająca do ciała sierść. Obie odmiany mogą mieć podszerstek lub nie.
Dopuszczalne umaszczenie wyżła weimarskiego to srebrne (srebrzystoszare), sarnie lub mysioszare. Możliwe są wszystkie odcienie pośrednie. Czasem też wzdłuż grzbietu występuje ciemniejsza pręga, a głowa bywa wówczas jaśniejsza od reszty ciała. Często psa tego nazywa się też wyżłem srebrnym.
Wyżeł weimarski uwielbia kąpiele.
Wyżeł weimarski – charakter i usposobienie
Jak przystało na psa myśliwskiego wyżeł weimarski jest psem niezwykle aktywnym i niemal zawsze chętnym do długich przechadzek po lesie. Świetnie sprawdza się również we wspólnym bieganiu z człowiekiem i w większości psich sportów. Mimo silnego instynktu łowieckiego wyżeł srebrny nie ma tendencji do ucieczek, raczej trzyma się opiekuna. A wszystko dlatego, że do hodowli wyżła wybierano osobniki mocno skupione na człowieku i które potrafią zrezygnować z pogoni. Nie znaczy to jednak, że wolno odpuścić naukę przywołania. To, że wyżeł weimarski nie jest uciekinierem, nie oznacza, że nie skorzysta z okazji do pobiegania luzem. Małe zwierzęta wciąż mogą pobudzać go do pogoni.
Wyżły weimarskie to psy bardzo inteligentne, szybko i chętnie uczące się nowych komend. Uchodzą za jedne z łatwiejszych psów do ułożenia ze względu na zamiłowanie do nauki. Przedstawiciele tej rasy są osobnikami zrównoważonymi, stabilnymi emocjonalnie i cierpliwymi. Daleko im do szaleństwa husky czy owczarka belgijskiego, choć są psami bardzo aktywnymi i nie do zajechania.
Psy tej rasy bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, lubią spędzać z nim czas i nie przepadają za samotnością. Mimo to na ogół potrafią zostawać same przez kilka godzin. Wobec swojej rodziny są czułe, oddane i łagodne. Bardzo trudno wyprowadzić wyżła z równowagi. Jeśli jednak pozostawimy psa samego sobie, zaniedbamy spacery i treningi lub pozwolimy wejść sobie na głowę, wyżeł może zacząć sprawiać poważne problemy. Może to być niszczenie w domu, uporczywe szczekanie, szarpanie na smyczy czy agresja wobec opiekuna. Wystarczy jednak zadbać o spełnianie psich potrzeb, aby nie doprowadzić do sfrustrowania u czworonoga.
Dla kogo wyżeł weimarski
Wyżeł weimarski nie jest bardzo trudną rasą, ale wcale nie znaczy to, że nadaje się dla każdego. Opiekun wyżła musi być przede wszystkim osobą bardzo aktywną, lubiącą ruch na świeżym powietrzu i gotową poświęcić dużo czasu psu. Wyżeł weimarski potrzebuje bowiem nie tylko długich spacerów po lesie, ale także zaangażowania jego umysłu. Warto uczyć psa nowych sztuczek oraz wprowadzić zabawy węchowe. Dla myśliwskiego psa doskonałego w pracy nosem dobrym pomysłem może być tropienie. Wyżły uwielbiają także aportowanie, uważajmy tylko, by nie doprowadzić do uzależniania od rzucanej zabawki. Wszystko trzeba robić z głową. Z racji tego, że wyżły przystosowane są do aportowania zarówno na lądzie, jak i w wodzie, warto kupić zabawkę z wytrzymałej i wodoodpornej tkaniny, która przetrwa zanurzenie w jeziorze.
Pies rasy wyżeł weimarski może być pierwszym psem, ale pod warunkiem, że przyszły opiekun podszkoli się w rozumieniu psich sygnałów i zapozna się ze specyfiką i potrzebami tych psów. Owszem, wyżły weimarskie są cierpliwe, zrównoważone i chętne do nauki, ale pamiętajmy, że drzemie w nich instynkt łowiecki, który czasem może dawać o sobie znać. Zatem opiekun wyżła musi być konsekwentny, ale i wyrozumiały i delikatny. Wówczas stworzy z wyżłem piękną i trwałą przyjaźń.
Wyżeł weimarski świetnie współpracuje z człowiekiem.
Czy wyżeł weimarski nadaje się do dzieci?
Wyżły srebrne zazwyczaj dość dobrze radzą sobie w kontakcie z dziećmi i potrafią wytrzymać wiele ich zaczepek. Nie znaczy to jednak, że nigdy nie stracą cierpliwości przy dziecku. Żaden pies nie jest ze skały i ma prawo pokazać, kiedy mu się coś nie podoba. Ważne więc, by nauczyć i dziecko, i psa wzajemnego prawidłowego kontaktu. Weźmy pod uwagę, że wyżeł weimarski jest psem myśliwskim z silnym instynktem łowieckim, może więc traktować biegające lub raczkujące dziecko jako zwierzynę, którą trzeba gonić. Może także wykazywać obronę zasobów przy zabawkach i nie będzie tolerować wtedy zabierania mu ich przez dziecko. Zrównoważone wyżły z zaspokojonymi potrzebami na ogół potrafią przyjaźnić się z dziećmi. Nigdy jednak nie wolno zostawiać dziecka i psa bez nadzoru osoby dorosłej.
Wyżeł weimarski – zdrowie i długość życia
Psy tej rasy uchodzą za zdrowe i wytrzymałe, a ich średnia długość życia wynosi 12 lat. Z racji swojej wielkości wyżeł weimarski jest podatny na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz skręt żołądka. U rasy tej sporadycznie występuje przepuklina pępkowa, która wymaga operacji. Coraz częściej u wyżłów pojawiają się również alergie skórne i choroby uszu.
Wyżeł weimarski szczeniak – cena i hodowla
Aby cieszyć się towarzystwem zdrowego i stabilnego emocjonalnie wyżła weimarskiego, należy wybrać szczeniaka wyłącznie ze sprawdzonej hodowli. W takich miejscach hodowca przeprowadza badania pod kątem dysplazji, a także dba o to, by rozmnażać wyłącznie zdrowe psy. Istotne jest także to, że już od narodzin szczenięta przechodzą w hodowli mądrą socjalizację, przez co łatwiej im wejść potem w dorosłe życie. Choć i tak najwięcej zależy potem od przyszłego opiekuna i tego, jak będzie on wychowywał swojego pupila.
Cena wyżła weimarskiego z rodowodem wynosi średnio 5000 zł.