Gończy polski

gończy polski

Gończy polski to jedna z rodzimych ras psów, które cieszą się popularnością również za granicą. Te psy myśliwskie największe zainteresowanie budzą wśród myśliwych, ale nie tylko. Pies gończy bowiem to niezwykle inteligentny i oddany pies, przy którym nie sposób się nudzić. Poznaj bliżej psy stanowiące polską dumę i sprawdź, kto będzie idealnym opiekunem tego psa.

Pochodzenie gończego z Polski

Gończy polski jako rasa narodził się oczywiście w Polsce. Psy myśliwskie ceniła zwłaszcza pasjonującą się polowaniami szlachta polska już w XVI wieku. Psy w typie gończego powstały z krzyżowania różnych ras psów myśliwskich, głównie tych sprowadzanych z Włoch. Hodowle gończych zostały znacząco zahamowane przez burzliwą historię Polski. Najpierw rozbiory, potem II wojna światowa – to wszystko miało ogromny negatywny wpływ na rasę i doprowadziło niemal do jej wyginięcia. Dopiero w czasach PRL za odrodzenie rasy zabrał się pułkownik Józef Pawłusiewicz. Rozpoczął on hodowlę psów w typie ogara i tak powstał gończy polski, który jednak przez długi czas nie był uznawany za oficjalną rasę. FCI uznało rasę dopiero w 2006 roku.

Gończy polski bywa też określany jako ogar Pawłusiewicza. Jest to jedna z pięciu rdzennie polskich ras psów i obok m.in. owczarka podhalańskiego stanowi wielką chlubę polskich hodowców. Podstawowym zadaniem psów tej rasy była pomoc w polowaniach. Sprawdzał się w polowaniu na dziki, lisy i zające. Doskonale radził sobie w górskim terenie południowej Polski. Z tego też powodu rasa jest bardzo wytrzymała, wysportowana i oddana człowiekowi. Wciąż jednak gończy polski nie jest popularnym wyborem jako pies do towarzystwa, sięgają po niego głównie myśliwi.

Wygląd ogara Pawłusiewicza

Przedstawiciele rasy to psy średniej wielkości, o zwartej budowie ciała. Sylwetka gończego jest muskularna, a jednocześnie elegancka. Dorosłe osobniki osiągają od 50 do 59 cm wzrostu w kłębie i ważą od 20 do 30 kg. Gończy polski ma szeroką klatkę piersiową oraz długie i mocne łapy. Głowa jest proporcjonalna do całego ciała, a uszy są długie i zwisające. To, co od razu rzuca się w oczy na widok gończego, to fakt, że są to psy silne i mocno zbudowane, a przy tym smukłe i nieco arystokratyczne. Poruszają się lekko i z gracją.

Sierść i umaszczenie

Futro gończego składa się ze sztywnego i twardego włosa okrywowego, który mocno przylega do ciała oraz z całorocznego gęstego podszerstka. Sierść psa jest zatem doskonale przystosowana do niskich temperatur i wielogodzinnych wędrówek nawet w sporym mrozie. Jednocześnie trzeba się też liczyć z tym, że gończy polski gubi naprawdę dużo sierści i trzeba go regularnie wyczesywać.

Dopuszczalne umaszczenia u przedstawicieli tej rasy to: sierść czarna z podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowa z podpalaniem i odcienie rudej barwy. Możliwe są również niewielkie białe znaczenia.

gończy polski pies myśliwski

Pies gończy polski ma wygląd charakterystyczny dla ras myśliwskich.

Gończy polski – charakter i usposobienie

Rasa ta wyróżnia się przede wszystkim ogromną energią, żywym temperamentem, a tym samym wielkim zapotrzebowaniem na ruch. Bez zapewnienia tym psom odpowiedniej dawki ruchu, stają się sfrustrowane i nadpobudliwe. Są bardzo inteligentne i skore do współpracy z człowiekiem, dlatego też szybko przychodzi im nauka nowych sztuczek i komend. Gończy polski bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, jest wobec niego niezwykle oddany i lojalny. Nie ma jednak problemu z zostawaniem samemu przez kilka godzin. Pod warunkiem jednak, że jego potrzeby ruchowe są zaspokojone.

Na ogół gończy polski jest psem zrównoważonym i opanowanym, nie wykazuje też agresji. Wobec obcych osób jest zaś ostrożny i nieufny. Mimo wielkich pokładów energii drzemiących w tych psach, nie są one hiperaktywne i nie wpadają w szalone głupawki. Wszystko jednak pod warunkiem, że mają zapewnione codzienne długie spacery i wysiłek umysłowy.

Nie wolno zapomnieć, że gończy polski to rasa stworzona do polowania, ma zatem silny instynkt łowiecki. Zdecydowanie więc od małego trzeba ćwiczyć z psem przywołanie i bez wypracowanego perfekcyjnego odwołania nie wolno puszczać psa luzem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa bowiem pies pogoni za zwierzyną jak tylko złapie jej trop. A węch gończego jest niesamowicie czuły.

Dla kogo gończy polski?

Z całą pewnością gończy polski to nie jest rasa dla każdego. Psy te wprawdzie z natury nie są agresywne ani nadpobudliwe, to jednak trzeba im zapewnić sporo uwagi ze strony człowieka. Gończy ma dość silny charakter, a do tego jest bardzo sprytny i odważny, zatem osoba mało pewna siebie i bez przynajmniej podstawowej wiedzy o psach może nie poradzić sobie z tą rasą. Trzeba więc być konsekwentnym, cierpliwym, wyrozumiałym człowiekiem dla swojego psa, a jednocześnie nie pozwolić mu wejść sobie na głowę.

Bardzo ważne też, by przyszły opiekun gończego był pasjonatem wysiłku. Nie trzeba biegać z psem (choć rasa ta świetnie się do tego nadaje), ale trzeba zapewnić psu codzienne długie spacery i to bez względu na pogodę. Do tego nie wolno zaniedbać ćwiczeń umysłowych u psa. Warto pomyśleć o różnych ćwiczeniach węchowych lub o tropieniu użytkowym, które doskonale spełnia swoją rolę zwłaszcza u psów myśliwskich. Zadbajmy także o dostęp do zabawek dla psa – najlepiej szarpaków wykonanych z materiałów przypominających ogon zwierząt, jak np. sztuczne futro. Uważajmy jednak na to, w jaki sposób wprowadzamy je, ponieważ nieumiejętna zabawa może niepotrzebnie aktywować łowiecko psa.

Gończy polski jest bardzo wytrzymały i dobrze radzi sobie nawet w niskich temperaturach. Jest przystosowany do życia na zewnątrz, ale nie jest to najlepszy pomysł. Rasa ta bowiem bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem i uwielbia z nim współpracować. Z dala od opiekuna pies może za to wpadać we frustrację, apatię, a nawet depresję.

Czy gończy polski nadaje się do dzieci

Psy tej myśliwskiej rasy są opanowane i cierpliwe, więc teoretycznie mogą dogadać się z dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że u gończego instynkt łowiecki jest mocno rozwinięty, co może okazać się niebezpieczne podczas zabaw z dzieckiem. Pies może bowiem zacząć gonić biegające czy raczkujące dziecko. Wszystko zależy od tego, jak wychowany i socjalizowany był pies, a także od tego, czy dziecko nauczone jest respektowania psich granic. Nigdy jednak nie wolno zostawiać dziecka z psem bez nadzoru osoby dorosłej.

Gończy polski – zdrowie i długość życia

Jak przystało na rasy myśliwskie, także i gończy polski cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na większość chorób. Psy dożywają średnio 15 lat, co jest dobrym wynikiem jak na większe osobniki. Co ciekawe, gończy polski nie ma skłonności do dysplazji stawów, co często spotyka inne spore psy. Mogą się zdarzać jednak urazy układu ruchu pod wpływem zbyt intensywnego wysiłku czy wypadku. Jako słaby punkt gończego wskazuje się jego uszy, które mają skłonność do rozwijania się stanów zapalnych. Dlatego trzeba regularnie czyścić uszy i sprawdzać ich stan. Bywa i tak, że wczepiają się tam różne trawy czy kłosy.

Gończy polski szczeniak – cena i hodowla

Mimo że gończy polski to jedna z niewielu polskich ras, to jednak hodowli w Polsce nie jest wiele. Przez to na szczeniaka z rodowodem trzeba czasem dość długo poczekać. Zdecydowanie jednak warto wybrać psa z renomowanej hodowli, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że rodzice szczeniaka są zdrowymi i stabilnymi emocjonalnie osobnikami. W takich hodowlach zarówno dorosłe osobniki, jak i szczenięta są badane przez weterynarza pod kątem różnych chorób. Ponadto hodowca już od pierwszych chwil dba o właściwą i mądrą socjalizację maluchów. A to znacząco ułatwia potem wychowanie zrównoważonego psa.

Cena gończego polskiego z rodowodem wynosi średnio 2500-4000 zł.