Pinczer miniaturowy

pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to malutki pies o dość sporym temperamencie i dużych pokładach energii. Niech nikogo nie zwiodą niewielkie rozmiary psa, ponieważ przedstawiciele tej rasy bywają uparci i niezależni. Warto poznać bliżej rasę i sprawdzić, jakiego opiekuna potrzebują pinczery.

Pochodzenie pinczera

Korzenie pinczera miniaturowego sięgają Niemiec, gdzie zostały wyhodowani pierwsi przedstawiciele rasy. Początkowo służyły głównie jako psy myśliwskie, a ich głównym zadaniem było polowanie na gryzonie. Ponadto pomagały również w pilnowaniu domostwa i stajni. Pinczer miniaturowy powstał z krzyżówki pinczerów o standardowych rozmiarach z małymi terierami. Nie ma się więc co dziwić, że są to psy tak odważne, czujne i pełne energii. Nazwa rasy pochodzi zaś od niemieckiego słowa Pintsher, które oznacza psa o mocnych szczękach.

Za twórcę rasy uznaje się niemieckiego hodowcę Heinricha Essiga, który już w XIX wieku mocno skupił się na otrzymaniu miniaturowej wersji pinczera. Chciał on uzyskać psa inteligentnego i zwinnego, ale o mniejszych rozmiarach. Z czasem pinczer miniaturowy stał się bardziej psem do towarzystwa, niż psem do udziału w polowaniach. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z pierwotnego przeznaczenia pinczera, co potem rodzi problemy wynikające z niezrozumienia psa. Nie jest to z pewnością wyłącznie pies na kanapę – to myśliwski pies o dużym temperamencie.

Pinczery – znane też ratlerki – w Polsce popularne były przede wszystkim na początku XXI wieku. Obecnie rzadko już spotyka się przedstawicieli tej rasy, a pinczery zostały wyparte przez inne małe rasy, jak shih tzu czy maltańczyki.

Wygląd ratlerka

Pinczer miniaturowy to kieszonkowy pies o prawdziwie niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają od 25 do 30 cm wzrostu w kłębie i ważą od 4 do 6 kg. Mimo że jest to mały pies, to jednak emanuje od niego energia, elegancja i pewność siebie. Ma proporcjonalną i dobrze zbudowaną sylwetkę. Jego głowa jest wyrazista, z mocnym i kwadratowym pyskiem i okrągłymi, ciemnymi oczami. Uszy kiedyś były przycinane, by odpowiednio sterczały. Od wielu już lat w większości krajów – w tym Polsce – zabronione jest kopiowanie uszu i ogona. Wciąż jednak można spotkać się z pinczerami mającymi kopiowane uszy. Pinczer miniaturowy ma też szeroką klatkę piersiową i muskularne łapy. Wiele osób nazywa ratlerka miniaturowym dobermanem.

Sierść i umaszczenie

Futro pinczera jest gładkie, twarde i lśniące, dobrze przylegające do ciała. Rasa ta nie posiada podszerstka, dlatego też prawie w ogóle nie linieje. Jednocześnie z tego powodu kiepsko radzi sobie w niskich temperaturach i marznie. Psy te nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji – wystarczy raz na jakiś czas przeczesać futerko, by pozostało jedwabiste i zdrowo błyszczące.
Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia pinczera miniaturowego: jednolita czerwona, jednolita ruda i bikolor – czarny w wyraźnym czerwonym znaczeniem. Odcienie mogą się różnić między sobą natężeniem kolorów.

jak wygląda pinczer mini

Pinczery to bardzo sprawne i dobrze zbudowane małe psy.

Pinczer miniaturowy – charakter i usposobienie

W małym ciele, wielki duch – to najlepiej opisuje temperament pinczera miniaturowego. W tych niewielkich psach kryje się spora osobowość. Pinczer miniaturowy to inteligentny, żywiołowy i bardzo energiczny pies. Szybko się uczy, ale bywa uparty i nieco niezależny. Trzeba więc odpowiedniej motywacji, by pinczer chciał uczestniczyć w szkoleniu i uczyć się nowych komend. Na ogół ratlerek jest pozytywnie nastawiony do świata, choć do obcych bywa nieufny i ostrożny. Wobec swoich opiekunów zaś jest niezwykle oddany, wierny i lojalny. Za swoim człowiekiem pójdzie dosłownie wszędzie i zawsze jest gotowy do obrony. Pinczery to w końcu urodzeni stróże, których zadaniem było pilnować domu i swojej rodziny.

Pinczer miniaturowy jest na ogół bardzo pewny siebie i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Zatem jeśli ktoś myśli, że ułożenie pinczera to bułka z masłem, to jest w ogromnym błędzie. Pinczerowi trzeba poświęcić sporo czasu, by wychować zrównoważonego i opanowanego dorosłego osobnika. Ratlerek potrzebuje również dużo ruchu, ponieważ na co dzień rozpiera go energia. Bywają szczekliwe i zaczepne wobec innych psów. Odpowiednio jednak socjalizowane są pogodne i łagodne.

Dla kogo pinczer miniaturowy?

Ratlerek nie jest najtrudniejszą rasą, ale z całą pewnością nie jest to pies dla każdego. Nie nadaje się dla osoby, która w ogóle nie zna psich sygnałów i nie rozumie potrzeb psa. Ratlerek bowiem to pies o ogromnym temperamencie, a niewłaściwie prowadzony może zacząć stwarzać problemy behawioralne. Opiekun pinczera musi więc doskonale rozumieć, że w malutkim ciałku pinczera kryją się wielkie pokłady energii. Powinien być cierpliwy, wyrozumiały i konsekwentnie uczyć psa zasad wspólnego życia. Nie można pozwolić na to, by ratlerek wszedł człowiekowi na głowę.

Przyszły opiekun pinczera powinien także zarezerwować sobie sporo czasu na psa. Pinczerowi nie wystarczą bowiem krótkie spacerki wokół bloku. Pies ten potrzebuje długich spacerów po lesie, a do tego stymulacji umysłowej. Warto uczyć pinczera sztuczek i zaangażować go do wspólnych zabaw. Pamiętajmy, że pinczer miniaturowy ma silny instynkt łowiecki, dlatego koniecznie trzeba popracować nad przywołaniem. Bez tego nie wolno puszczać psa luzem, ponieważ może pogonić za zwierzyną. Można podarować psu odpowiednie zabawki, na których będzie mógł się wyżyć i dać ujście popędowi łowieckiemu. Mogą to być maskotki z pluszu, minky czy sztucznego futra.

Mały rozmiary pinczera sprawiają, że dobrze odnajduje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Weźmy jednak pod uwagę, że psy te są bardzo czujne, szczekliwe i mają zakorzenioną obronę terytorium. Mogą zatem reagować na wszelkie hałasy na klatce, co może denerwować sąsiadów. Zdecydowanie zaś pinczery miniaturowe nie mogą mieszkać na dworze, ponieważ nie mają podszerstka i nie poradzą sobie w niskich temperaturach.

pinczer czy gryzie

Pinczer miniaturka ma spory temperament.

Czy ratlerek nadaje się do dzieci?

Pinczer miniaturowy może dobrze dogadać się z dzieckiem, choć nie jest to najlepszy wybór rasy do domu z maluchem. Ratlerek bowiem ceni sobie spokój i nieprzekraczanie granic, co często robią małe dzieci. Ponadto pinczery mogą podgryzać i podszczypywać dziecko, a nawet gonić je. Mimo że pies jest mały, to zęby ma ostre tak samo jak inne psy. Poza tym zestresowany ciągłymi zaczepkami pies może sprawiać więcej problemów i sam bardzo cierpi. Zatem jeśli chcemy, aby dziecko i pinczer zaprzyjaźnili się lub chociaż tolerowali, należy wyznaczyć zasady obowiązujące w domu. Nigdy też nie wolno pozostawiać dziecka z psem bez obecności osoby dorosłej. Za to dobrze prowadzony i zrównoważony pinczer miniaturowy może doskonale dogadywać się ze starszymi dziećmi.

Pinczer miniaturowy – zdrowie i długość życia

Psy tej rasy uchodzą za dość zdrowe i odporne na choroby, a ich długość życia wynosi średnio 15 lat. Dość często pinczery cierpią za to na problemy z oczami, zwłaszcza zwichnięcie rogówki. Dlatego też hodowle mają obowiązek wykonywać szczeniakowi badania okulistyczne. U psów tych dochodzi także do rozwoju cukrzycy i problemów z układem ruchu. Dolegliwości te wynikają jednak zazwyczaj z nadwagi, która niestety często dotyka te psy. Wszystko to przez fakt, iż na ratlerki wciąż decydują się osoby, które nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej dawki ruchu, a do tego przekarmiają je. Ponadto pinczery źle znoszą niskie temperatury i trzęsą się na dworze. Warto wówczas założyć psu ubranko – najlepiej z polarowym podszyciem i wodoszczelną tkaniną zewnętrzną, która będzie chronić przed wilgocią, śniegiem i wiatrem.

ratlerek pinczer

Psy tej rasy często marzną i zimą potrzebują ciepłych ubranek.

Pinczer miniaturowy szczeniak – cena i hodowla

Bardzo ważne, aby szczeniaka pinczera szukać wyłącznie w sprawdzonych i godnych zaufania hodowlach. W takich miejscach przeprowadza się regularne kontrole, które weryfikują, w jakich warunkach żyją zwierzęta. Ponadto hodowca ma obowiązek badać psy pod kątem chorób genetycznych oraz musi wykonywać badania okulistyczne. Istotne również, że hodowca od narodzin dba o szczenięta i przeprowadza mądrą socjalizację. To wszystko potem ułatwia wychowanie stabilnego emocjonalnie psa.

Cena pinczera miniaturowego z rodowodem wynosi średnio 4000 zł.