Australian cattle dog

australian cattle dog

Australian cattle dog to mało popularna rasa psów w Polsce, jednak nie sposób przejść obok nich obojętnie. Mają bardzo charakterystyczny wygląd i silny temperament. To doskonałe psy pracujące, które świetnie sprawdzają się także jako psy do towarzystwa. Ale nie jest to rasa dla każdego – sprawdź, dlaczego.

Pochodzenie cattle doga

Australian cattle dog należy do grupy trzech australijskich ras psów pasterskich (obok kelpie i owczarka australijskiego aussie). Korzenie rasy sięgają XIX wieku, a jej ojczyzną jest oczywiście Australia. Rasa powstała w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na psa pasterskiego, który poradzi sobie w specyficznym i trudnym australijskim klimacie. Psy pasterskie z Europy nie najlepiej bowiem sprawdzały się na Antypodach, a rdzenny dingo był zbyt dziki i agresywny. W celu uzyskania cattle doga krzyżowano ze sobą wspomniane dingo z dalmatyńczykami i owczarkami szkockimi. Dzięki temu udało się stworzyć rasę psów niezwykle odpornych, skupionych na człowieku oraz doskonale radzących sobie w pracy ze stadem. Potem psa takiego skrzyżowano jeszcze z kelpie, który dodał do szerokiego wachlarza umiejętności cattle doga jeszcze pożądane podszczypywanie bydła w pęciny.

Oficjalnie rasa została uznana w 1903 roku, ale przez długi czas znana była wyłącznie w Australii. Dopiero w latach 80. XX wieku przedstawiciele rasy trafili do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W Polsce do dziś jest to bardzo rzadko występująca rasa, a sięgają po nią zazwyczaj wyłącznie świadome osoby chcące pracować z psem.

Australian cattle dog bywa określany również jako australijski pies zaganiający lub australijski pies pasterski. Samo słowo cattle oznacza po angielsku bydło i nawiązuje do przeznaczenia rasy, a więc pilnowania stada bydła.

Australijski pies zaganiający – wygląd

Te pasterskie psy z Australii uchodzą za osobniki średniej wielkości. Dorosłe psy osiągają od 43 do 51 cm wzrostu w kłębie i ważą około 15 kg. Psy są dość krępe, a do tego mocno i harmonijnie zbudowane z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami. Głowa cattle doga jest proporcjonalna do reszty ciała, a uszy są wyraźnie zaostrzone i stojące. Łapy psa są mocne i proste, a ogon według wzorca powinien być długi i sięgać stawu skokowego.

Sierść i umaszczenie australian cattle dog

Bardzo charakterystyczne jest futro psa z Australii i składa się ono z krótkiego, gładkiego i bardzo gęstego włosa okrywowego oraz krótkiego i obfitego podszerstka. Taka sierść doskonale chroni psa przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i długimi godzinami spędzanymi na zewnątrz. Jednocześnie taka ilość podszerstka sprawia także, że pies gubi dużo sierści i trzeba go regularnie wyczesywać.

Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia australian cattle doga: czerwone przesiane, blue merle (niebieskie marmurkowe), niebieskie nakrapiane i niebieskie nakrapiane z białymi znaczeniami.

wygląd australijski pies

Wyjątkowe umaszczenie wyróżnia tego psa pasterskiego z Australii.

Australian cattle dog – charakter i usposobienie

Australijski pies zaganiający to pies o silnym i niezależnym charakterze. Jest piekielnie inteligentny, ale bywa też uparty. Rasa została wyhodowana do pracy i tego potrzebuje australian cattle dog. Zazwyczaj doskonale współpracuje z opiekunem i jest w niego wpatrzony. Szybko uczy się sztuczek i chłonie wszystko jak gąbka. Jednak jest także dość samodzielny i lubi sam podejmować decyzje. Przedstawiciele tej rasy przyzwyczajone są do tego, że muszą polegać na sobie, dlatego nie są zależne od człowieka.

Bardzo jednak przywiązują się do człowieka i tworzą z nim piękną i trwałą przyjaźń. Za swoim człowiekiem pies pasterski z Australii gotowy jest pójść niemal wszędzie. Jest niesamowicie oddany, wierny i lojalny. Ma silny instynkt stróżujący, dlatego wobec obcych jest nieufny i ostrożny. Na swój teren nie wpuści intruza, nie pozwoli też skrzywdzić swojego opiekuna.

Australian cattle dog kryje w sobie ogromne pokłady energii. To rasa bardzo wytrzymała, odporna, zwinna i świetnie radząca sobie w każdych warunkach. Decydując się na psa tej rasy trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie zapewnić psu nie tylko długie spacery, ale także zajęcie. Te psy pracujące nie znoszą nudy i bezczynności.

Dla kogo australian cattle dog?

Australijski pies zaganiający nie należy do najłatwiejszych psów i z pewnością nie nadaje się dla każdego. To nie jest rasa dla osoby niedoświadczonej i nie rozumiejącej specyfiki tej rasy. Cattle dog polecany jest osobom, które mają pomysł na wspólne życie z psem i znajdą dla psa odpowiednie aktywności. I nie chodzi tu tylko o długie (naprawdę długie!) spacery, ale także zajęcie dla umysłu psa. Australijski pies zaganiający został stworzony do wielogodzinnej pracy, dlatego też potrzebuje zajęcia. Warto pomyśleć o psich sportach, aktywacji umysłowej i pracy węchowej. W tym wszystkim nie zapomnijmy jednak też odpoczynku dla psa, ponieważ pozwala on psu się zregenerować. Przyda się do tego miękkie i wygodne posłanie dla psa.

Opiekun australian cattle dog powinien być zatem doświadczony, bardzo aktywny, pomysłowy, a także cierpliwy i konsekwentny. Nie można pozwolić tym sprytnym psom wejść sobie na głowę, ponieważ wspólne życie może się wówczas bardzo skomplikować. Psy te potrzebują jasnego określenia zasad panujących w domu, ale pamiętajmy, że wszelkie awersyjne metody są zabronione. Trzeba być wyrozumiałym i opanowanym. W odpowiednich rękach australijski pies pasterski jest psem niezwykle zrównoważonym, stabilnym emocjonalnie i spokojnym.

Warto uwzględnić także silny zapędy cattle doga do stróżowania. Jeśli więc mieszkamy w miejscu, obok którego co chwilę się ktoś kręci lub wchodzi na klatkę czy do windy, może pobudzać to psa. Mimo że australian cattle dog jest rewelacyjnie przystosowany do życia w trudnych warunkach i świetnie spełnia się w roli stróża, to nie powinien mieszkać na dworze. Wszystko dlatego, że z dala od człowieka i bez konstruktywnego zajęcia pies może stać się sfrustrowany, znudzony i przygnębiony. To rasa dla osób, które mają dużo czasu dla psa i chcą wspólnie przeżywać ekscytujące przygody.

australian cattle dog charakter

Australian cattle dog jest bardzo czujny i ciekawski, świetnie sprawdza się jako stróż.

Czy australijski pies zaganiający nadaje się do dzieci?

Wprawdzie australian cattle dog to na ogół pies zrównoważony i cierpliwy, to raczej nie jest najlepszym wyborem do domu z dzieckiem. Pies ten ceni sobie spokój i nie przepada za przekraczaniem granic. Ponadto ma tendencję do podszczypywania (tak jak łapanie za pęciny stada), co może być bolesne dla dziecka. Poza tym psu tej rasy trzeba zapewnić bardzo dużo uwagi, a ciężko o to w domu z małym dzieckiem. Jeśli jednak uda się pogodzić spełnianie psich potrzeb z wychowywaniem dzieci, to mogą one się przyjaźnić. Nawet wtedy nie wolno zostawiać dziecka i psa bez nadzoru osoby dorosłej.

Australian cattle dog – zdrowie i długość życia

Ten użytkowy pies zaganiający to prawdziwy okaz zdrowia, a średnia długość życia przedstawicieli rasy to 13-15 lat. Australian cattle dog jest rewelacyjnie przystosowany zarówno do niskich, jak i wysokich temperatur. Wprawdzie jego sierść nie wydaje się na pierwszy rzut oka zbyt ciepła, to jednak jest ona bardzo gęsta i doskonale izoluje. Rasę wyhodowano w Australii, dlatego nie są jej straszne nawet wysokie upały. Z racji tego, że australijski pies zaganiający jest często w ruchu, może dochodzić u niego do urazów kończyn. Należy więc mądrze dawkować ruch i unikać zbyt intensywnych ćwiczeń. U rasy pojawia się czasem gen głuchoty lub genetyczne choroby oczu.

australian cattle dog szczeniak

Te psy z Australii doskonale współpracują z człowiekiem.

Australian cattle dog szczeniak – cena i hodowla

Pasterski pies z Australii jest bardzo rzadką rasą w Polsce, dlatego też nie ma wielu hodowli tych psów. Zainteresowane osoby często sprowadzają psa z zagranicy. Przed zakupem z pewnością należy przyjrzeć się bliżej hodowli i ocenić, w jakich warunkach żyją tam zwierzęta. Trzeba też prześledzić historię badań rodziców miotu oraz zweryfikować, czy szczenięta zostały przebadane pod kątem genu głuchoty i chorób oczu. Ponadto w dobrej hodowli dba się o socjalizację szczeniąt już od pierwszych chwil, przez co ich start w życie jest znacznie łatwiejszy.

Cena australian cattle dog z rodowodem waha się od 4000 do 8000 zł.