Kelpie to australijski pies pasterski, który w swojej ojczyźnie jest niezwykle popularny. Ceni się go głównie za łagodny i pogodny charakter oraz zamiłowanie do aktywności. W Polsce zaś rasa ta jest bardzo rzadka i niewiele osób na żywo miało okazję podziwiać te psy o ciekawej urodzie. Co warto wiedzieć o tej australijskiej rasie?
Pochodzenie kelpie
Owczarek australijski wywodzi się oczywiście z Australii, a powstanie rasy datuje się na 1870 roku. Do stworzenia rasy znacząco przyczyniły się szkockie psy pasterskie collie, które sprowadzono na Antypody. Niektórzy badacze twierdzą też, że w żyłach kelpie płynie krew dzikich psów dingo. Z całą pewnością zaś można stwierdzić, że celem rasy było otrzymanie sprawnego psa pasterskiego, który poradzi sobie w trudnym australijskim klimacie. I rzeczywiście kelpie świetnie sprawdzał się w roli psa pasterskiego i podobnie jak border collie potrafi doskonale pracować wzrokiem i wywierać presję w ten sposób. Ponadto jest wytrzymały i trudy australijskiej pogody znosi równie dobrze jak australian cattle dog.
Nazwa rasy pochodzi od imienia pierwszej suczki tej rasy – Kelpie. Co ciekawe, w celtyckiej mitologii kelpie oznacza złego wodnego stwora. Pies bywa też określany jako owczarek australijski, choć jest to mylące, ponieważ istnieje już rasa o nazwie owczarek australijski aussie.
W Australii kelpie jest bardzo lubiany, w Polsce zaś należy do rzadkości. A szkoda, bo to rewelacyjne psy do towarzystwa dla osób aktywnych. Są wręcz nie do zajechania, a przy tym ich temperament jest nieco mniejszy niż u zaganiającego psa cattle dog. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się dwie odrębne linie rasy – użytkową i wystawową. W Australii i w Szwecji użytkowy kelpie nie może brać udziału w wystawach, podział ten zaś zaciera się zwłaszcza w większości krajów Europy.
Wygląd owczarka z Australii
Kelpie to średniej wielkości pies, który osiąga od 43 do 51 cm wzrostu w kłębie i waży około 20 kg. Psy tej rasy mają harmonijną i muskularną budowę. Sylwetka jest zgrabna, smukła, przez co psy poruszają się zwinnie i płynnie. Głowa kelpie jest proporcjonalna w stosunku do całego ciała z wyraźnie zaznaczonym stopem. Uszy są mocno stojące, trójkątne i na ogół skierowane do przodu. Kończyny u australijskiego owczarka są silnie umięśnione, a ogon jest średniej długości i noszony nisko.
Sierść i umaszczenie
Owczarek australijski posiada dwuwarstwową sierść, która składa się z twardego i nieco szorstkiego włosa okrywowego oraz krótkiego i gęstego podszerstka. Futro kelpie jest przystosowane do radzenia sobie zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Obfity podszerstek sprawia, że pies gubi dużo sierści i trzeba go regularnie wyczesywać.
Dopuszczalne umaszczenie tej rasy jest dość zróżnicowane i spotkać można psy w barwie od czarnej przez szarą błękitną i rudą po jasny czekoladowy. W jasnych odcieniach sierści rzadko pojawiają się znaczenia.
Pięknie zbudowany owczarek australijski.
Kelpie – charakter i usposobienie
Owczarek australijski kelpie to pies niesamowicie inteligentny, bystry i chętny do pracy. Błyskawicznie łapie nowe polecenia i uczy się nowych sztuczek. Jest mocno skupiony na współpracy z człowiekiem i tworzy z nim zgrany duet. Jednocześnie kelpie jest samodzielny i niezależny i lubi sam podejmować decyzje. Korzenie pasterskie dają tu o sobie znać, w końcu kelpie to pies pracujący i pilnujący stada. Na ogół owczarek ten jest dość łatwy do ułożenia, ale potrafi czasem pokazać różki.
Pies pasterski z Australii jest bardzo aktywny i wręcz nie do zajechania. Uwielbia ruch, długie spacery, bieganie, wszelkie zabawy jak aport czy agility oraz wysiłek umysłowy. Kelpie może szybko się nudzić, jeśli nie zapewnimy mu atrakcyjnych i angażujących zadań. Za to pies z zaspokojonymi wszystkimi potrzebami jest wyluzowany, opanowany i pogodny.
Kelpie rewelacyjnie sprawdza się jako stróż, a jego instynkt w tej kwestii jest bardzo silny. Nie wpuści na swój teren żadnego intruza, także do obcych podchodzi z ostrożnością i nieufnością. Jak przystało na psa pasterskiego jest czujny i szczekliwy. Wobec swojego opiekuna natomiast jest łagodny, oddany i bardzo wierny. To zdecydowanie pies, przy którym nie sposób się nudzić.
Przedstawiciele tej rasy są niemal zawsze chętne na długie wycieczki.
Dla kogo owczarek australijski kelpie?
Mimo tego, że kelpie chętnie współpracuje z człowiekiem i szybko się uczy, to nie jest odpowiednią rasą dla każdego. Sporym wyzwaniem jest przede wszystkim sprostanie ogromnym potrzebom pracy i ruchu tych psów. Potrzebują codziennych długich i urozmaiconych spacerów, a także pracy angażującej umysł. Koniecznie trzeba wprowadzić jakieś ciekawe zajęcia do życia kelpie. Dobrym pomysłem są ćwiczenia typu nosework, tropienie czy też aportowanie. Zapotrzebowanie na ruch to jedno, ale przedstawiciele tej rasy muszą także mądrze odpoczywać. Psu dobrze sprawić wygodne legowisko i wyścielić miękkim kocykiem z tkaniny Minky.
Opiekun owczarka kelpie musi więc być bardzo aktywny i gotowy do codziennej pracy z psem. Musi także być stanowczy, cierpliwy i wyrozumiały, ponieważ niezależność kelpie może czasem dochodzić do głosu. Wobec psa trzeba być łagodnym, ale też nie pozwolić wejść sobie na głowę. Brak odpowiedniego wychowania i niewystarczająco interesujące spacery mogą wywoływać u psa nudę i frustrację. A od tego tylko krok do poważnych problemów behawioralnych. A wulkan energii kelpie ma szeroki wachlarz szalonych pomysłów na uprzykrzenie życie człowiekowi.
Kelpie nie najlepiej znosi samotność, tym bardziej więc potrzebuje opiekuna, który ma dużo czasu dla psa i nie będzie go zostawiał na wiele godzin samemu. Myśląc o tej rasie koniecznie trzeba też uwzględnić fakt, że te australijskie psy pasterskie są niezwykle czułe na jakikolwiek ruch i hałas, a do tego bardzo szczekliwe. Mogą więc uporczywie szczekać, jeśli pod naszymi drzwiami czy oknami co chwilę ktoś się kręci.
Czy kelpie nadaje się do dzieci?
Zazwyczaj owczarek kelpie jest stabilny emocjonalnie i potrafi znieść wiele zaczepek dziecka, ale niekoniecznie jest to najlepszy wybór do domu z dzieckiem. Psy te bowiem są bardzo ruchliwe, potrzebują dużo ruchu, cenią sobie własny spokój, a do tego mogą podszczypywać nadmienię kręcące się dziecko. Nawet jeśli pies i dziecko dobrze się dogadują, to nigdy nie wolno zostawiać ich samych bez opieki dorosłego.
Owczarek australijski kelpie – zdrowie i długość życia
Kelpie – jak na przedstawiciela psa pasterskiego przystało – jest niezwykle odporny, wytrzymały i zdrowy. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi 12-14 lat. Nie znaczy to jednak, że rasa wolna jest od chorób. U kelpie może rozwijać się zanik siatkówki, a czasem mogą pojawić się problemy ze stawami. Rasa ta narażona jest również na genetyczną abiotrofię móżdżkową, która powoduje u psa brak płynności ruchów. Natomiast żadne warunki atmosferyczne nie są straszne tym owczarkom. Świetnie więc znoszą zarówno upały, jak i mrozy. To wszystko zasługa doskonale chroniącej psa sierści.
Owczarek australijski szczeniak barwy czekoladowej.
Kelpie szczeniak – cena i hodowla
Rasa kelpie jest bardzo rzadko spotykana w Polsce, co wiąże się z nielicznymi hodowlami tej rasy. Dość często zdarza się, że osoby zainteresowane szczeniakiem owczarka podróżują setki i tysiące kilometrów do wybranej hodowli. Wybór odpowiedniego miejsca ma kolosalne znaczenie, ponieważ tylko w takich miejscach psy są badane pod kątem różnych chorób (w tym wspomnianej abiotrofii móżdżkowej). Jednocześnie szczenięta u odpowiedzialnego hodowcy mogą liczyć na prawidłową i mądrą socjalizację, która ułatwia start w życie.
Cena owczarka kelpie z rodowodem wynosi średnio 4000 zł.