Pointer to rasa psów myśliwskich, które całkiem nieźle odnajdują się jako psy rodzinne. Są bardzo aktywne i oddane człowiekowi, a do tego wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Z całą pewnością jednak nie jest to rasa psów dla każdego. Pointery bowiem to wulkany energii o dość silnym charakterze.
Pochodzenie rasy
Pointer wywodzi się z Wielkiej Brytanii i jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Rasa powstała bowiem w XVII wieku, a jej głównym zadaniem była pomoc myśliwym w odnajdywaniu zwierzyny. Początkowo pointery tropiły zające, szybko jednak okazało się, że najlepiej sprawdzają się w poszukiwaniu ptactwa. Ich praca polegała więc na przemieszczeniu się po dużym leśnym obszarze i wskazywaniu ludziom, gdzie kryją się ptaki. Stąd też wzięła się nazwa rasy, ponieważ pointer w języku angielskim oznacza mniej więcej tego, który wskazuje. Nawiązuje to do charakterystycznej postawy pointera podczas wystawiania. Pies unosi wówczas jedną łapę do góry, a pyskiem wskazuje na ukrytą zwierzynę.
Współcześnie pointery są wybierane jako psy domowe i do towarzystwa. Ceni się przede wszystkim ich niespożytą energię i gotowość do współpracy z człowiekiem. Nie można jednak zapomnieć, że instynkt myśliwego wciąż kryje się w tych psach.
Wygląd rasy
Pointery to psy o harmonijnej, szczupłej i dobrze umięśnionej sylwetce. Są smukłe, ale jednocześnie mocno zbudowane i silne. Głowa jest dość szeroka, ale proporcjonalna do reszty ciała, oczy wyraziste i błyszczące, nos szeroki, a uszy zwisające i wysoko osadzone. Dorosłe pointery osiągają od 61 do 69 cm wzrostu w kłębie i ważą od 18 do 34 kg. Uznawane są za psy średniej wielkości, choć jak widać są dość wysokie.
Sierść i umaszczenie
Pointer ma krótką, gładką i przylegającą do ciała mocną sierść. Pies nie posiada podszerstka, dlatego nie powinien mieszkać na zewnątrz. Ważne, żeby futro pointera miało zdrowy połysk. Dopuszczalne umaszczenie pointera to: cytrynowo-białe, pomarańczowo-białe, brązowo-białe, czarno-białe, jednolite lub tricolor.
Pointery są smukłe, bardzo szczupłe i umięśnione.
Pointer – charakter i usposobienie
Pointery są znane ze swojej przyjaznej i łagodnej natury. Są bardzo inteligentne, chętne do współpracy z człowiekiem i do nauki nowych sztuczek. Wobec swoich opiekunów są niezwykle oddane i lojalne, uwielbiają wspólnie spędzać czas. Na ogół są pozytywnie nastawione do całego świata, nie mają problemów z obcymi, dobrze dogadują się z dziećmi.
Pointer to prawdziwy wulkan energii, który zawsze gotowy jest do kolejnej aktywności. Jak na psa myśliwskiego przystało są wytrzymałe, wysportowane i świetnie radzą sobie w bieganiu, aportowaniu, pływaniu, agility czy noseworku. Pamiętajmy tylko, że w psach tych wciąż drzemie silny instynkt łowieckie, dlatego też trzeba mocno skupić się na nauce perfekcyjnego przywołania psa. Alternatywą jest po prostu niepuszczanie psa luzem, tylko spacery na długiej lince. Zapewnia ona nie tylko swobodę, ale i bezpieczeństwo.
Rasa ta nie znosi nudy i źle znosi brak odpowiedniej dawki ruchu. Jednocześnie pointery są bardzo wrażliwe i łatwo skrzywdzić ich kruchą psychikę. Żadne awersyjne metody nie zdadzą egzaminu przy pointerze (i przy żadnym innym psie!), mogą co najwyżej wywołać poważne zaburzenia behawioralne.
Dla kogo pointer?
Idealny opiekun pointera powinien być niemal tak samo aktywny, jak sam pies. Musi zatem lubić spędzać godziny na świeżym powietrzu, najlepiej w lesie z dala od cywilizacji. Dobrze też zadbać o to, by pies miał odpowiednią dawkę wysiłku psychicznego. Tu sprawdzi się świetnie przede wszystkim nosework i tropienie użytkowe. Zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i psychiczną jest porównywalna jak u border collie.
Pointery są na ogół łagodne i zrównoważone, nie potrzebują więc bardzo doświadczonego opiekuna. Nie znaczy to jednaka, że nadają się dla każdego. Aby pointer faktycznie był stabilny emocjonalnie i nie sprawiał kłopotów, trzeba poświęcić mu dużo czasu. Taki pies mający spełnione wszystkie swoje potrzeby gatunkowe będzie doskonałym przyjacielem całej rodziny. Dobrze odnajduje się również w towarzystwie dzieci. Uważajmy jednak przy bardzo małych dzieciach – instynkt łowiecki pointera może czasem dać o sobie znać. Zatem kontakty dziecka i psa powinny odbywać się tylko pod nadzorem rodziców. Łowieckie potrzeby pointera lepiej zaspokoić odpowiednią zabawą i wykorzystać do tego przedmioty pokryte sztucznym futrem.
Rasa ta nie nadaje się do mieszkania w ogrodzie. Po pierwsze psy nie mają podszerstka i będą marzły, a po drugie nie mogą żyć z dala od człowieka. W ich naturze jest bliska współpraca z człowiekiem, bez tego stają się sfrustrowane i apatyczne. Pointery powinny także mieć zapewnione codzienne długie spacery, a nie tylko bieganie po ogródku. Może to się skończyć bowiem ucieczką, przekopaniem całego ogródka lub uporczywym szczekaniem.
Zdrowie i długość życia
Jak na psa myśliwskiego przystało, także pointer cieszy się dużą wytrzymałością i dobrym zdrowiem. Średnia długość życia tej rasy wynosi 12-17 lat, co biorąc pod uwagę wielkość, jest świetnym wynikiem. Z racji swojej budowy i głębokiej klatki piersiowej pointery narażone są na skręt żołądka. Dlatego też trzeba bardzo pilnować pór karmienia i nie podawać jedzenie tuż po wysiłku. Inne choroby, które doskwierają pointerom, to dysplazja stawów biodrowych, postępujący zanik siatkówki oraz alergie skórne.
Pointer szczeniak – cena i hodowla
Aby cieszyć się zdrowym i zrównoważonym pointerem, trzeba koniecznie kupić szczeniaka z dobrej hodowli. W takim miejscu rozmnażane są wyłącznie stabilne emocjonalnie osobniki bez wad genetycznych. Ważne, by hodowca wykonywał psom przede wszystkim badanie pod kątem dysplazji. Szczeniak z takiej rozsądnej hodowli powinien na wstępie być zdrowy i prawidłowo zsocjalizowany z innymi psami i ludźmi. Znacząco ułatwi to przyszłym opiekunom dalsze wychowanie malucha.
Cena szczeniaka pointera z rodowodem wynosi od 4000 do 6000 zł.