West highland white terrier – skrótowo zwany po prostu west terierem lub westie – to pies o uroczym, dość niewinnym wyglądzie, a jednocześnie energicznym temperamencie. Jak na każdego teriera przystało jest bardzo aktywny i potrafi pokazać różki. Mimo to rasa ta jest chętnie wybierana w Polsce jako pies rodzinny. I nie ma się co dziwić, bo to fantastyczni towarzysze, przy których nigdy nie można się nudzić. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to pies do przytulania i wyłącznie leżenia na kanapie. Poznaj tę fascynującą rasę i przekonaj się, jakiego opiekuna potrzebują te psy.
Pochodzenia westa
Za ojczyznę westów uznaje się Szkocję. Powstaniu rasy towarzyszy legenda o tragicznym wydźwięku. Otóż ponoć jeden ze szkockich lordów podczas polowania przypadkowo postrzelił swojego ukochanego psa, myląc go z lisem. Zrozpaczony postanowił zająć się więc hodowlą psów o wyłącznie białym umaszczeniu. Miał to uchronić je przed pomyłką z jakimkolwiek dzikim zwierzęciem. Ile prawdy tkwi w tej opowieści nie wiemy, ale z całą pewnością west highland white terrier wywodzi się właśnie ze szkockiego regionu West Highland. Głównym zadaniem westów było polowanie na gryzonie.
West terier po raz pierwszy na wystawie pojawił się w Edynburgu w 1907 roku. Chwilę potem rasa przyciągnęła uwagę Amerykanów i szybko psy te zaczęły trafiać do Stanów Zjednoczonych. I wojna światowa niestety odcisnęła swoje piętno na niemal wszystkich rasach, również na westach. Tym białym psom groziło nawet wyginięcie. Ratunkiem okazało się wysłanie wielu osobników do USA, skąd w późniejszych latach mogły wyruszyć w podróż powrotną na Wysypy Brytyjskie.
Obecnie west terier jest bardzo popularną rasą zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce psy te cieszą się dużą sympatią. Są niewielkie, radosne i pozytywnie nastawione do świata, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne.
Wygląd westie
West highland white terrier to mały pies – dorosłe osobniki osiągają od 23 do 30 cm wzrostu i ważą od 6 do 10 kg. Mimo niewielkich rozmiarów obdarzone są mocną i muskularną sylwetką. Ciało jest silne i sprawne fizycznie. Pies tej rasy ma prosty i umięśniony grzbiet oraz głowę, która według wzorca musi znajdować się niemal pod kątem prostym w stosunku do szyi. Łapki westa są krótkie, ale solidnie umięśnione, a ogon noszony wysoko.
Sierść i umaszczenie westa
West terier posiada futro składające się z dwóch warstw. Ma zatem włos okrywowy miękki i długi w okolicy tułowia oraz nieco kędzierzawy na głowie. U westa występuje również krótki i bardzo miękki podszerstek. Co ciekawe, west nie linieje, ale za to wymaga trymowania. Trymowanie polega na wyskubywaniu sierści specjalnym nożykiem, nie przycina się zaś i nie goli futra. Najlepiej czynność tę wykonywać u profesjonalnego groomera.
Jak sama nazwa westa wskazuje, jedyne dopuszczalne umaszczenie to białe.
Westy to urocze psy, które mają w sobie mnóstwo energii.
West highland white terrier – charakter i usposobienie
Wygląd westa może zmylić wiele osób. Sprawia on bowiem wrażenie psa wiecznie radosnego, pozytywnego i bezproblemowego. Łatwo więc wpaść w pułapkę. A nie wolno zapomnieć, że west to przede wszystkim terier i jak na każdego teriera przystało ma dość silny temperament. To pies niezwykle energiczny i niemal zawsze gotowy do działania. Sprostać wymaganiom westa wcale nie jest tak prosto. I niech nikogo nie zwiodą niewielkie rozmiary psa – potrafi dać w kość równie mocno jak psy znacznie większe.
West highland white terrier to pies bardzo inteligentny, bystry i chętny do nauki. Jednocześnie bywa jednak uparty i lubi stawiać na swoim. Może więc odmawiać wykonania poleceń, jeśli nie będzie odpowiednio zmotywowany. West ceni sobie niezależność, ale także kontakt z człowiekiem. Najważniejsze zatem jest akceptowanie granic psa i tego, że nie zawsze ma ochotę na przytulanie czy trening. Należy uważać, aby nie pozwolić psu wejść sobie na głowę, ponieważ sprytny westie szybko wykorzysta to przeciwko nam i może mocno uprzykrzyć wspólne życie.
W westach drzemie silny instynkt łowiecki. To w końcu psy, które uczono polowania na gryzonie. Ten zapęd do polowania – zwłaszcza na mniejsze zwierzęta – pozostał rasie do dziś. Na ogół westy nie mają za to problemów w kontaktach z innymi psami. Wiele jednak zależy od przeprowadzonej socjalizacji. Do ludzi natomiast west highland white terrier zazwyczaj jest pozytywnie nastawiony i nie ma trudności w nawiązywaniu znajomości. Dla swoich opiekunów zaś jest bardzo oddany i chętnie spędza wspólnie czas.
Dla kogo west terier?
West highland white terrier nie jest bardzo trudną rasą i nie potrzebuje opiekuna mocno doświadczonego. Ważne jednak, aby pamiętać, że west nie jest mięciutką śnieżnobiałą przytulanką, tylko psem z krwi i kości. Opiekun westa musi więc szanować granice psa i rozumieć jego komunikację. Zdecydowanie też osoba myśląca o kupnie westa musi lubić ruch i to bez względu na pogodę. Psu trzeba zapewnić codzienne długie spacery ze swobodną eksploracją, a także wysiłek umysłowy. Dobrym pomysłem będą zabawy węchowe, agility czy też wspólne zabawy szarpakiem z odpowiedniej tkaniny (np. sztuczne futro imitujące ogon dzikiego zwierzęcia).
Rasa ta nie nadaje się dla osoby bardzo zapracowanej i spędzającej większość czasu poza domem. Psy te bowiem są wprawdzie dość niezależne i dobrze radzą sobie podczas kilkugodzinnej samotności, to jednak potrzebują dużo kontaktu ze swoją rodziną. Bywają szczekliwe i hałaśliwe, co należy wziąć pod uwagę, jeśli obok drzwi naszego mieszkania stale ktoś się kręci. Westy nie powinny wykazywać nadmiernej agresji, ale jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu i mądrego odpoczynku, to mogą popadać we frustrację i reaktywność. A to początek poważnych kłopotów.
Z pewnością nie jest to rasa dla osób uwielbiających krystaliczną czystość. Na niskich i owłosionych łapkach psy te przynoszą mnóstwo piasku i błota. Trzeba zatem poświęcić sporo czasu na czyszczenie i pielęgnację tapicerki meblowej i odkurzanie dywanów. Także białe futro mocno się brudzi, co może denerwować osoby ze skłonnością do pedantyzmu.
Czy pies westie nadaje się do dzieci?
Zazwyczaj west highland white terrier dobrze dogaduje się z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to psy wybitnie cierpliwe i mogą mieć czasem dość zaczepek dziecka. Ponadto bywają nadpobudliwe, mogą skakać na dziecko i nawet je przewracać. Niechcący mogą zrobić krzywdę podczas z pozoru niewinnej zabawy. Do tego czasem terierom tym może odpalać się instynkt pogoni za raczkującym lub biegającym dzieckiem. Każdy kontakt dziecka z psem musi więc odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.
Opiekun westa musi poświęcić czas także na pielęgnację sierści psa.
West highland white terrier – zdrowie i długość życia
Westy mogą pochwalić się całkiem przyzwoitą średnią długość życia, która wynosi 15 lat. Przedstawiciele tej rasy uchodzą za zdrowe i wytrzymałe – jak przystało na teriery. Piętą achillesową westów jest ich skóra. U psów tych często rozwija się alergia skórna bądź pokarmowa, mogą pojawiać się także podrażnienia, zapalenia skóry czy hot spoty. West terier miewa też większą tendencję to powstawania kamienia na zębach. Warto więc od małego przyzwyczajać westa do regularnego mycia zębów.
West highland white terrier szczeniak – cena i hodowla
Jeśli szczeniak west terier wpadł nam w oko i jesteśmy gotowi na pracę z psem i szaloną kilkunastoletnią wspólną podróż, to koniecznie poszukajmy sprawdzonej hodowli westów. Tylko w takich miejscach na hodowcy leży obowiązek badania psów pod kątem ewentualnych chorób genetycznych. Odpowiedzialny hodowca nie rozmnaża także psów mało stabilnych emocjonalnie, nadmiernie reaktywnych i lękliwych. Stosowne badania u weterynarza przeprowadza również na szczeniętach, aby mieć pewność, że są zdrowe i dobrze się rozwijają. Hodowca zapewnia maluchom także mądrą socjalizację już od pierwszych chwil, co potem przekłada się na lepsze radzenie sobie w dorosłym psim świecie.
Szczeniak west highland white terrier z rodowodem kosztuje średnio 4000 zł.