Czarny terier rosyjski to pies o imponującej wielkości oraz charakterystycznej i gęstej sierści – oczywiście w kolorze czarnym. To rasa o bardzo wysokich umiejętnościach stróżujących i dość silnym charakterze. Teriery z Rosji to wspaniałe psy, ale potrzebują opiekuna doświadczonego. Poznaj bliżej te majestatyczne psy.
Pochodzenie czarnego teriera
Rasa ta – jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z Rosji. Historia tych psów nie jest wybitnie długa – prace nad rasą rozpoczęto mniej więcej w latach dwudziestych XX wieku w Związku Radzieckim. Był to okres napięcia politycznego na świecie, a w Związku Radzieckim funkcjonowało mnóstwo szkół wojskowych. Wojskowi potrzebowali do współpracy psów silnych, odpornych i bardzo odważnych. Początkowo pracowali z owczarkami niemieckimi i dobermanami, ale szybko okazało się, że rasy te nie sprawdzały się w trudnych warunkach mroźnej Rosji. Z kolei odporne na mrozy owczarki kaukaskie czy owczarki środkowoazjatyckie były zbyt niezależne i mało skore do współpracy. Uznano więc, że trzeba stworzyć nową rasę – inteligentną i bardziej podatną na szkolenie, a jednocześnie radzącą sobie w niskich temperaturach i dużych śniegach.
Do uzyskania oczekiwanych efektów rozpoczęto krzyżowanie ze sobą czarnych sznaucerów, airedale terierów, rottweilerów i wodołazów moskiewskich. Prace trwały długie lata, a pierwszy wzorzec rasy powstał w 1979 roku. Pięć lat później czarny terier rosyjski został oficjalnie uznany przez FCI. Początkowo psy te zaklasyfikowano do grupy terierów, jednak potem przeniesiono je do grupy sznaucerów. Uznano bowiem, że sznaucer jest bliższy pierwotnemu pochodzeniu.
Teriery rosyjskie dużą sympatią i popularnością cieszą się przede wszystkim w swojej ojczyźnie. To właśnie w Rosji do psów przylgnęło określenie pies Stalina. Psy te sprawdzają się przede wszystkim jako psy stróżujące i pracujące w policji czy też wojsku. Chętnie wybierane są również jako psy rodzinne. W Polsce rasa ta jest rzadko spotykana i widok czarnego teriera na ulicy budzi zaskoczenie.
Wygląd psa rosyjskiego
Czarny terier rosyjski to bardzo duży pies, który wzbudza podziw samym wyglądem. Dorosłe osobniki osiągają od 66 do 78 cm wzrostu w kłębie i ważą od 45 do 60 kg. Przedstawiciele tej rasy mają silną i mocno umięśnioną budowę, jednak nie są krępe. Poruszają się z gracją i majestatem. Obfite umaszczenie jeszcze dodatkowo optycznie powiększa psa, ale pod futrem kryje się piękna sylwetka. Głowa psów jest proporcjonalna do całego ciała, a uszy opadające. Ogon noszony jest wysoko – niemal postawiony na sztorc. Kończyny teriera są masywne.
Sierść i umaszczenie
Najbardziej okazałe jest futro teriera rosyjskiego. Jego sierść składa się bowiem z gęstego i twardego włosa okrywowego, który osiąga od 5 do 15 cm długości. Włos ten tworzy tzw. brwi, brodę i wąsy – podobnie jak u sznaucera. Do tego u teriera występuje obfity, miękki i krótki podszerstek. Z futra na szyi i kłębie tworzy się charakterystyczna grzywa. Mimo sporej ilości podszerstka teriery rosyjskie nie gubią sierści zbyt wiele. Rasa ta jednak wymaga regularnego czesania, czasem także podcinania i trymowania.
Jedyne dopuszczalne umaszczenie teriera rosyjskiego to czarne. Możliwa jest niewielka ilość szarych włosów, czyli tak zwana sierść przesiana.
Wygląd teriera rosyjskiego jest naprawdę imponujący.
Czarny terier rosyjski – charakter i usposobienie
Dość groźny wygląd teriera z Rosji sprawia, że wiele osób postrzega te psy jako agresywne. Duże i czarne psy budzą obawę. A gdy jeszcze dodamy do tego odwagę i nieustępliwość rasy, to dla wielu jest to mieszanka piorunująca. Tak naprawdę jednak czarny terier rosyjski to przede wszystkim pies bardzo opanowany i zrównoważony. Na ogół jest więc spokojny i odstraszać może wyłącznie swoim wyglądem, a nie zachowaniem. Oczywiście do momentu, kiedy nie przekroczymy granic stawianych przez psa. Pamiętajmy bowiem, że terier rosyjski to wybitny pies stróżujący. Jest więc także terytorialny i nie dopuszcza obcych do siebie. Z natury jest ostrożny i nieufny, ale wobec swojego opiekuna jest bardzo oddany i czuły.
Terier rosyjski to pies wyjątkowo inteligentny i bystry, ale także dość uparty i niezależny. Odpowiednio motywowany będzie wykonywał komendy, ale tylko wtedy, kiedy sam będzie miał na to ochotę. Pies ten ma silny charakter i lubi sam podejmować decyzje. Na ogół nie ma problemu z zostawaniem samemu. Nie znaczy to jednak, że może przebywać bez człowieka całymi dniami. Terier potrzebuje sporo kontaktu z człowiekiem. Ważne są także codzienne urozmaicone spacery. Wprawdzie czarny terier rosyjski nie jest typem sportowca i nie wymaga bardzo długich wędrówek i treningów, to jednak potrzebuje codziennej porządnej dawki eksploracji i ruchu. Dobrze też zapewnić mu wysiłek umysłowy i zabawy węchowe.
Czarny terier rosyjski nie jest agresywny sam z siebie. Tak jak wspomnieliśmy – to pies stabilny emocjonalnie i raczej cierpliwy. Nie wykazuje nadmiernej agresji bez powodu. Zmienia się to jednak w momencie, gdy jest źle traktowany, nierozumiany lub jego potrzeby nie są zaspakajane. Wówczas daje o sobie znać mocny i niezależny temperament teriera, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Absolutnie nie jest to wina psa, a człowieka.
Dla kogo czarny terier rosyjski?
Nie jest to rasa dla każdego, wymaga doświadczonego i świadomego opiekuna. Siła charakteru i siła fizyczna to przepis na kłopoty, jeśli pies ten trafi w nieodpowiednie ręce. Opiekun teriera rosyjskiego musi więc znać specyfikę rasy, rozumieć jej potrzeby i ograniczenia, a także potrafić zinterpretować wysyłane przez psa sygnały. Do tego powinien być cierpliwy, wyrozumiały i jednocześnie konsekwentny i pewny siebie. Nie może bowiem pozwolić wejść psu na głowę. Ale równie nieakceptowalne są wszelkie metody awersyjne. Terier rosyjski ma doskonałą pamięć i wyrządzonych krzywd nie zapomina. Może się wtedy zrobić naprawdę niebezpiecznie.
Jeśli jednak człowiek dobrze zajmuje się terierem i zadba o właściwą socjalizację jak najszybciej, to będzie mógł cieszyć się towarzystwem fantastycznego czworonożnego przyjaciela. Teriery z Rosji są niezwykle wierne i czułe, a za swoim człowiekiem skoczą w ogień. Nie pozwolą też na zrobienie krzywdy swojej rodzinie. To doskonały stróż, który nie wpuści do swojego domu żadnego intruza.
Wprawdzie terier rosyjski jest wytrzymały i świetnie radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych, dobrze aby nie mieszkał cały czas na dworze. Do dobrego samopoczucia potrzebuje on bowiem bliskości człowieka. Także jego futro może się skołtunić i stworzy się na nim splątany filc. Jednocześnie nie polecamy psa tej rasy do małego mieszkania. Terier ceni sobie swoją przestrzeń i potrzebuje swojego spokojnego kąta. Koniecznie należy zapewnić mu odpowiednio wygodne posłanie.
Czy terier rosyjskie nadaje się do dzieci?
Rasa ta nie jest dobrym wyborem do domu z małym dzieckiem. Już samą wielkością może zrobić dziecku krzywdę. Do tego terier nie lubi nadmiernego przekraczania granic i ciągłych zaczepek. Z racji swojej terytorialności może wykazywać obronę zasobów. A zabieranie psu zabawek przez dziecko może skończyć się bardzo źle. Nie znaczy to jednak, że nie ma żadnych szans na przyjaźń psa z dzieckiem. Wszystko zależy od rodziców i od tego, w jaki sposób wychowają zarówno dziecko, jak i psa. Terier rosyjski jest psem opanowanym i niezbyt szalonym, może więc odnaleźć się w domu z dzieckiem. Zawsze jednak każdy kontakt dziecka z psem musi odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Absolutnie zabronione jest zostawianie ich razem – nawet na parę minut.
Teriery rosyjskie wymagają codziennej pielęgnacji futra.
Czarny terier rosyjski – zdrowie i długość życia
Jak przystało na teriera psy tej rasy są dość odporne i mało podatne na choroby. Średnia długość życia wynosi 10 lat i wynika głównie z wielkości. Pamiętajmy bowiem, że na ogół im większe psy, tym żyją one krócej. Ze względu na swoje rozmiary terier rosyjski najbardziej narażony jest na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz na skręt żołądka. Zdarzają się również choroby serca, kamice moczowe, alergie pokarmowe i infekcje grzybicze. Należy szczególnie dbać o uszy i oczy teriera. W związku z gęstym i długim włosiem bowiem w uszach może rozwijać się stan zapalny. Futro może również podrażniać oczy. Dlatego tak ważne jest, aby już od szczeniaka przyzwyczajać teriera do pielęgnacji oczu i uszu.
Czarny terier rosyjski szczeniak – cena i hodowla
W Polsce rasa ta nie jest modna i powszechna, co przekłada się również na mniejsza liczbę hodowli. Jednak bez problemu znajdzie się przynajmniej kilka takich miejsc. Ważne, aby przed zakupem dokładnie zweryfikować hodowlę. Należy dowiedzieć się, czy rodzice szczeniąt mają aktualne badania weterynaryjne i czy zostały wykluczone u nich choroby genetyczne. Istotna także jest ich psychika – dobry hodowca nie rozmnaża psów niestabilnych emocjonalnie czy też wykazujących nadmierną agresję lub lękliwość. Koniecznie sprawdźmy też, czy stosowne badania u weterynarza przeszły szczenięta. Dopytajmy hodowcę, w jaki sposób socjalizował maluchy. To wszystko pozwoli nam wybrać zrównoważonego szczeniaka tej rasy.
Szczeniak czarny terier rosyjski z rodowodem kosztuje średnio 5000-6000 zł.