Sznaucery to psy bardzo rozpoznawalne ze względu na swoją przystrzyżoną brodę i charakterystyczne krzaczaste brwi. Zawadiacki wygląd psa idzie w parze z przebojowym temperamentem i niespożytą energią. Mimo małych rozmiarów sznaucer miniaturowy nie przejdzie niezauważony. Poznaj bliżej te niezwykle aktywne i pogodne psy.
Pochodzenie sznaucera
Sznaucery wywodzą się z terenów Niemiec i Szwajcarii, a znane nam dzisiaj psy narodziły się w XIX wieku. Przodkowie sznaucerów i psy do nich bardzo podobne jednak już kilka wieków wcześniej z powodzeniem funkcjonowały w Europie. Początkowym przeznaczeniem sznaucerów było pilnowanie stajni i magazynów. Ze względu na swoją odwagę, inteligencję i czujność świetnie radziły sobie jako stróże. Szybko odkryto inną umiejętność sznaucera, a mianowicie polowanie na gryzonie. Sznaucer miniaturowy miał więc za zadanie chronić gospodarstwa domowego i stajni przed szczurami, które stanowiły wówczas prawdziwą plagę. Przydawały się do tego małe rozmiary sznaucera.
Z czasem coraz więcej osób zwracało uwagę na te charakterystyczne psy o niespożytej energii. Coraz częściej zaczęły pełnić rolę psów towarzyszących i pozostało tak do dziś. Wielkim atutem sznaucera jest jego wielkość, przez co psy te sprawdzają się nawet w małych mieszkaniach.
Wygląd sznaucera miniaturki
Sznaucer miniaturowy to mały, ale mocno zbudowany i umięśniony pies. Dorosłe osobniki osiągają od 30 do 35 cm wzrostu w kłębie i ważą od 4 do 8 kg. Sylwetka sznaucera określana jest jako kompaktowa i nieco kwadratowa. Oznacza to, że długość ciała psa jest zbliżona do wysokości w kłębie. Głowa również jest kwadratowa, a uszy przylegające. Ogon noszony jest w pozycji pionowej. Sznaucery mini są wprawdzie bardzo małe, ale też bardzo energiczne, sprawne i wysportowane.
Sierść i umaszczenie
Sierść sznaucera miniaturowego składa się z twardego i szorstkiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Włos sznaucera tworzy charakterystyczne brwi i brodę na pysku. Obfity podszerstek sprawia, że pies gubi dużo sierści i wymaga regularnego wyczesywania. Sierść sznaucera dobrze także regularnie strzyc i trymować u psiego groomera.
Dopuszczalne umaszczenie sznaucera to czarne z równie czarnym podszerstkiem, białe, czarno-srebrne i tak zwane pieprz i sól. Umaszczenie pieprz i sól charakteryzuje się występowaniem dwóch różnych odcieni. Mamy zatem maść pieprzu, czyli ciemne umaszczenie (najczęściej czarne lub szare), które pojawia się na ogół na grzbiecie, bokach ciała i ogonie. Maść sól natomiast określa jaśniejsze odcienie, takie jak biały, srebrny bądź jasny szary. Takie umaszczenie zaś spotyka się głównie na szyi, klatce piersiowej, głowie, brzuchu i łapach. Te dwie kombinacje są równomiernie rozmieszczone na ciele sznaucera i tworzą efekt pieprzu i soli.
Wygląd sznaucera jest bardzo charakterystyczny.
Sznaucer miniaturowy – charakter i usposobienie
Przedstawiciele tej rasy uchodzą za jedne z najbardziej inteligentnych ras. Błyskawicznie się uczą i uwielbiają wykonywać nowe sztuczki i zadania. Do tego są mocno skupione na człowieku i chętnie współpracują, dzięki czemu sznaucery są dość łatwe w szkoleniu. Ponadto sznaucery miniaturki wyróżniają się odwagą, wytrzymałością i nieustraszonym podejściem do trudnych wyzwań. Są niesamowicie lojalne i oddane swoim opiekunom, do których mocno się przywiązują. Jednocześnie sznaucery bywają samodzielne i niezależne, a do tego mają silny charakter. Mogą więc czasem chcieć stawiać na swoim i pokazywać swój upór.
Sznaucer miniaturowy jest niezwykle energiczny i niemal zawsze chętny do aktywności. Nie zapominajmy też, że posiada dość mocno rozwinięty instynkt łowiecki i nie przepada zwłaszcza za gryzoniami. Pies tej rasy potrzebuje zatem dużo ruchu, wiele urozmaiconych zajęć, a także treningu umysłowego. Przy całym tym szaleństwie nie wolno zaniedbać czasu na odpoczynek. Sznaucer musi mieć swój kącik, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał podczas snu. Najlepiej legowisko czy gruby koc z miękkiej tkaniny (np. pluszu Dot) położyć w zacisznym miejscu.
Psy tej rasy są również bardzo czujne i często wszczynają alarm, gdy ktoś kręci się koło ich terenu. Może to być utrudnieniem w miejscach, gdzie pod drzwiami przechodzi dużo osób. Ponadto sznaucery są w stanie bronić swojej rodziny i bywa, że nie pozwalają obcym się do niej zbliżyć. Sznaucer ze spełnionymi swoimi psimi potrzebami jest wspaniałym przyjacielem, który wprowadza pozytywną energię do domu.
Dla kogo sznaucer miniaturowy?
Sznaucer miniaturka nie jest przesadnie trudną i wymagającą rasą, ale nie znaczy to, że każdy sobie z nim poradzi. Są wprawdzie bardzo pojętne i szybko się uczą, ale też bywają uparte. Jeśli wychowanie i szkolenie sznaucera zostanie zaniedbane, to pies może sprawiać kłopoty. Dlatego też sznaucer miniaturowy potrzebuje opiekuna konsekwentnego, cierpliwego i wyrozumiałego. Do tego wymagany jest dom aktywny, który sprosta ogromnym pokładom energii sznaucera. Pamiętajmy jednak, że psy te mają rozwinięty instynkt łowiecki i mogą źle reagować zwłaszcza na małe zwierzęta. Są także szczekliwe i czujne, mogą powodować dużo hałasu w mieszkaniu. Warto mieć to na uwadze, jeśli często mamy w domu gości lub pod naszymi drzwiami często jest tłoczno.
Dla osoby aktywnej i chcącej spędzać dużo czasu z psem, sznaucer jest idealnym towarzyszem. Psy tej rasy uwielbiają być w centrum wydarzeń przy swoim człowieku. Najszczęśliwsze są, gdy mogą jak najwięcej czasu spędzać ze swoją rodziną i to najlepiej podczas długich spacerów, wspólnych zabaw i wylegiwania się razem na kanapie. Należy jeszcze pamiętać, że sznaucerowi trzeba poświęcić sporo czasu nie tylko na zabawy i spacery, ale także na pielęgnację sierści.
Czy sznaucer miniaturka nadaje się do dzieci?
Na ogół sznaucery dość dobrze dogadują się z dziećmi. Ich pozytywna energia współgra z szaleństwem dzieci. Ale pamiętajmy, że są to psy, których przodkowie polowali na gryzonie. Zatem sznaucer może pobudzić się widokiem biegającego lub raczkującego dziecka i może zacząć je podgryzać. Ponadto sznaucer ceni sobie także możliwość odpoczynku, co nie zawsze jest możliwe przy małym dziecku. Za to ze starszymi dziećmi sznaucery zazwyczaj nie mają żadnych problemów. Nigdy jednak nie wolno zostawiać małego dziecka z psem bez nadzoru osoby dorosłej.
Sznaucery uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu.
Sznaucer miniaturowy – zdrowie i długość życia
Sznaucery miniaturki cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem – 12-15 lat. Ze względu na niewielkie rozmiary psa u rasy nie występują zazwyczaj problemy układu ruchu ani skręt żołądka. Nie znaczy to jednak, że psy wolne są od chorób. Do najczęstszych dolegliwości sznaucera należą:
- atopowe zapalenie skóry,
- kamica pęcherza moczowego,
- zespół suchego oka,
- postępująca atrofia siatkówki,
- zaćma,
- zespół Cushinga (hiperadrenokortycyzm),
- zapalenie trzustki.
Sznaucer miniaturowy szczeniak – cena i hodowla
Wiele z wymienionych wyżej chorób można wykluczyć, jeśli kupimy szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. W takich miejscach bowiem hodowcy muszą badać psy, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby w miocie. Badane również są szczenięta już po narodzeniu. Zatem jeśli marzy nam się sznaucer miniaturowy, to poszukajmy dobrej hodowli, która faktycznie dba o zwierzęta. Jednocześnie maluchy mają także zapewnioną prawidłową socjalizację od małego.
Cena szczeniaka sznaucera miniaturowego z rodowodem wynosi średnio 2500 zł.