Dog kanaryjski

dog kanaryjski

Dog kanaryjski to bardzo duży pies o mocno zbudowanej sylwetce, która może budzić grozę. Tym bardziej, że wokół tej rasy krąży wiele negatywnych opinii ze względu na wykorzystywani tych psów do walk. Sympatii dogom nie przynosi też wpisanie do wykazu psów agresywnych. W rzeczywistości jednak dogi kanaryjskie mogą być wspaniałymi i czułymi przyjaciółmi rodziny. Pod warunkiem tylko, że trafią w odpowiednie ręce.

Pochodzenie doga

Dog kanaryjski, znany też jako Perro de Presa Canario, jest młodą rasą, która uznana przez FCI została dopiero w 2011 roku. Nie znaczy to jednak, że wcześniej psy te nie istniały. Już bowiem w XIX wieku rozpoczęto prace nad uzyskaniem w hodowli psów zbliżonych do współczesnych dogów. Główna w tym zasługa Anglików, którzy przywieźli ze sobą na Wyspy Kanaryjskie buldogi i mastiffy. Psy te krzyżowano następnie z lokalnymi psami pasterskimi. Z takiej mieszanki powstały psy niesamowicie silne, odważne i odporne na ból.

Początkowo dogi kanaryjskie wykorzystywano do różnych prac na farmach, głównie do pilnowania stada bydła. Ze względu na swój nieustępliwy charakter i imponujący wygląd zyskały uznanie także jako psy stróżujące i obronne. Niestety, znalazły się osoby, które dopatrzyły się w dogach pomysłu na okrutny biznes. Psy tej rasy zaczęto więc wykorzystywać do walk psów. Gdy w drugiej połowie XX wieku zakazano walk, dog kanaryjskie zaczął powoli odchodzić w zapomnienie.

Dopiero pod koniec wieku przypomniano sobie o licznych zaletach dogów i rozpoczęto prace nad przywróceniem rasie świetności. Dogi kanaryjskie znajdują zastosowanie jako psy pracujące w służbach, psy obronne, ale przede wszystkim jako psy do towarzystwa. W Polsce jednak nie jest to zbyt popularna rasa, jak większość molosów zresztą.

Wygląd doga z Kanarów

Dog kanaryjski należy do grupy molosów i jest dużym psem. Choć na tle innych molosów można uznać go za psa średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają od 56 do 66 cm wzrostu w kłębie i ważą od 40 do 65 kg. Nie są zatem tak wysokie, ale ciężkie i masywne. Ciało doga kanaryjskiego jest mocno umięśnione i krzepkie, ale jednocześnie proporcjonalne. Psy tej rasy posiadają dużą i kwadratową głowę oraz skróconą kufę. Dog kanaryjski uznawany jest za rasę brachycefaliczną. Psy mają często kopiowane uszy, jednak trzeba wiedzieć, że jest to proceder zabroniony.

Pies kanaryjski ma stosunkowo krótką szyję, a nadmiar skóry tworzy na niej charakterystyczne podgardle. Klatka piersiowa doga jest bardzo szeroka, wzorzec określa nawet, że jej obwód musi być o 45% szerszy od wysokości psa w kłębie.

Sierść i umaszczenie

Dog kanaryjski ma krótką, grubą i mocno przylegającą do ciała sierść. U rasy tej nie występuje podszerstek, przez co dogi nie najlepiej radzą sobie w niskich temperaturach. Ale dzięki temu też dog nie gubi dużo sierści i nie wymaga częstego i intensywnego czesania.

Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia doga: płowa, piaskowa i pręgowana w różnych odcieniach. Bardzo często występuje czarna maska na pysku. Możliwe są także białe znaczenia. Zdecydowanie jednak najczęściej występuje dog kanaryjski pręgowany.

dog kanaryjski cena perro de presa canario

Dog kanaryjski – znany też jako perro de presa canario – to mocno zbudowany i bardzo silny pies.

Dog kanaryjski – charakter i usposobienie

Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się przede wszystkim dużą pewnością siebie i silnym temperamentem. Do tego są odważne, nieustępliwe i wytrzymałe. Dogi kanaryjskie na ogół mają stabilny i zrównoważony charakter i są spokojne. Cechuje je także wysoka inteligencja i szybkość przyswajania nowych komend. Bywają jednak uparte i nie zawsze chętnie wykonują polecenia.

Wprawdzie do obcych ludzi dog kanaryjski jest nieufny i ostrożny, to do swojego opiekuna bardzo mocno się przywiązuje. Jest niezwykle oddany i lojalny wobec swojej rodziny i nie pozwoli jej skrzywdzić. Z dużą troską podchodzi do członków rodziny i lubi być blisko. Trzeba jednak pamiętać, że psy te cenią sobie swoją przestrzeń i niekoniecznie zawsze mają ochotę na głaskanie czy przytulanie. Przy dogu zdecydowanie trzeba nauczyć się szanować stawiane przez psa granice.

Dog kanaryjski może być czasem uparty i niezależny, dlatego nie wolno nigdy zaniedbać wychowania psa i zostawić go samego sobie. Bez właściwej opieki i bez spełnionych potrzeb dog może stwarzać poważne problemy behawioralne. To aktywne psy, które potrzebują dużo ruchu, ale nie przepadają za intensywnymi ćwiczeniami. Najlepsze będą dla nich zatem długie i spokojne spacery, na których może swobodnie eksplorować teren.

Czy dog kanaryjski jest agresywny?

Dogi kanaryjskie nie cieszą się zbyt dobrą opinią i wiele osób obawia się, że są one niebezpieczne dla człowieka. W zwalczaniu mitu nie pomaga na pewno fakt, że dog kanaryjski wpisany jest na listę psów agresywnych w Polsce. Zatem na posiadanie doga kanaryjskiego potrzebne jest pozwolenie. Wynika to głównie z faktu, że dogi te są bardzo silne, a do tego nieustraszone, uparte i nieufne do obcych. Jeśli więc trafią w niepowołane ręce do osoby kompletnie nierozumiejącej rasy, mogą faktycznie zacząć stwarzać problemy. Nieodpowiedzialny opiekun, który nie spełnia potrzeb doga i na dodatek traktuje go awersyjnie lub w ogóle nie wychowuje, zawsze zwiastuje kłopoty. Nieułożony i sfrustrowany dog kanaryjski może wówczas być agresywny. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest to wina psa, tylko człowieka. Sam z siebie dog z Kanarów nie wykazuje nadmiernej agresji.

Dla kogo dog kanaryjski?

Rasa ta z całą pewnością nie nadaje się dla każdego. Dog kanaryjski to pies dla ludzi doświadczonych i rozumiejących psią komunikację i specyfikę rasy. Opiekun doga musi być pewny siebie, silny i konsekwentny, a jednocześnie cierpliwy i wyrozumiały. Nigdy nie wolno stosować przemocy i awersji wobec doga, ponieważ szybko zniszczy to wzajemną relację i stanie się preludium do poważnych problemów. U opiekuna doga potrzebna jest siła psychiczna, ale i fizyczna, bo utrzymanie tego molosa to nie lada wyczyn.

Z racji swojej wielkości dog kanaryjski nie jest trafionym pomysłem do małego mieszkania. Brak przestrzeni i spokoju może źle odbijać się na psychice psa. Potrzebuje on swojego kącika, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. W takim zacisznym miejscu należy położyć legowisko lub gruby koc z polaru. Lepiej dog odnajdzie się w domku, jednak nie nadaje się on do stałego przebywania na ogrodzie. Psy te wprawdzie świetnie stróżują i bronią terenu, ale odizolowane od rodziny mogą stać się bardziej problematyczne. Ponadto psy nie mają podszerstka, przez co źle znoszą niskie temperatury.

Dog kanaryjski nie jest typem sportowca i nie potrzebuje intensywnych i wyczerpujących spacerów. Z całą pewnością jednak codziennie musi mieć zapewniony przynajmniej jeden długi spacer po lesie lub parku, by mógł swobodnie powęszyć. Warto z psem ćwiczyć komendy i sztuczki, aby zająć głowę doga, ale także ułatwić wspólne życie. Zatem dog kanaryjski potrzebuje opiekuna, który ma czas i chęci pracować z psem i spędzać z nim czas.

Czy dog kanaryjski nadaje się do dzieci?

Psy tej rasy z reguły nie są odpowiednie do domu z małymi dziećmi. Samą masą mogą zrobić dzieciom niechcący krzywdę, a do tego nie przepadają za przekraczaniem swoich granic. Cenią sobie spokój i odpoczynek, a dzieci często zakłócają psu czas relaksu. Zdarza się jednak, że w dobrych rękach dogi stają się najlepszymi przyjaciółmi starszych dzieci i troskliwie ich bronią. Wszystko zależy od tego, jak dorośli wychowają i dziecko, i psa. Nigdy jednak dog i dziecko nie mogą zostawać sami bez opieki osoby dorosłej.

Dog kanaryjski – zdrowie i długość życia

Przedstawiciele tej rasy raczej nie należą do chorowitych psów, a ich średnia długość życia wynosi 9-11 lat. Do chorób, które mogą doskwierać dogom, należą najczęściej te związane z układem ruchu. U doga może zatem pojawić się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, młodzieńcze zapalenie kości i problemy z rzepkami. Z racji swojej wielkości i masy narażone są również na skręt żołądka. Czasami dogi chorują także na oczy, co wynika z charakterystycznej budowy powiek.

Dog kanaryjski szczeniak – cena i hodowla

Jeśli już jesteśmy pewni, że nadajemy się na opiekuna doga kanaryjskiego i potrafimy stworzyć mu odpowiednie warunki, koniecznie poszukajmy zaufanej hodowli. Zakup psa ze sprawdzonego miejsca jest szczególnie istotny, aby mieć pewność, że szczeniak ma zdrowych i stabilnych emocjonalnie rodziców. W hodowli bowiem nie mogą być rozmnażane psy obarczone chorobami genetycznymi (w tym dysplazją) oraz psy nadmiernie reaktywne, agresywne bądź lękowe. Badania przeprowadza się również szczeniętom. Ponadto hodowca dba o mądrą socjalizację maluchów, co ułatwia im późniejsze odnalezienie się w świecie człowieka.

Cena doga kanaryjskiego z rodowodem wynosi średnio 3000-5000 zł. Pamiętajmy, że potrzebne jest także pozwolenie na posiadanie doga.