Charcik włoski jest najmniejszym przedstawicielem grupy chartów. Spośród chartów wyróżnia się też wesołym i łagodnym usposobieniem. Psy te dobrze adaptują się do zmieniających się warunków, a ich mniejsze rozmiary sprawiają, że coraz częściej trafiają do domów jako towarzysze całej rodziny. To rasa psów, którą zdecydowanie warto poznać.
Pochodzenie charcika
Historia charcika sięga aż starożytnego Rzymu, gdzie był ceniony wśród szlachetnie urodzonych Rzymian. Wraz z kolejnymi wiekami jego popularność wcale nie malała. Znany nam dziś charcik włoski narodził się oczywiście we Włoszech, gdzie wraz z upływem czasu udoskonalano wzorzec rasy. Została ona zarejestrowana pod koniec XIX wieku.
Początkowo charciki wykorzystywano przede wszystkim w polowaniach, gdzie zawrotne prędkości przez nie osiągane (50 km/h) bardzo pomagały myśliwym. Z czasem zaczęto doceniać także przyjazne nastawianie charcików i radosne usposobienie. Stały się więc bardzo pożądanymi psami do towarzystwa.
Po rasę tę sięgają często osoby, które zafascynowane są wyglądem chartów, ale nie są w stanie spełnić ich wymagań co do aktywności i ułożenie niezależnego charakteru. Charciki są najbardziej podatne na szkolenie ze wszystkich chartów, a do tego potrzebują mniej ruchu niż charcie kuzynostwo.
Wygląd charcika
Charcik włoski ma typową budowę dla wszystkich chartów. Jest zatem bardzo szczupły i smukły oraz pięknie umięśniony. Charakterystyczna jest głęboka klatka piersiowa i podkasany brzuch. Łapy są długie i smukłe, podobnie jak ogon. Kufa charcika zaś jest wydłużona, a uszy opadające. Dla wielu osób charcik to miniaturowy chart. I rzeczywiście, charcik odróżnia się głównie wielkością. Dorosłe osobniki osiągają od 32 do 38 cm wzrostu w kłębie i ważą do 5 kg. Różnica jest więc spora.
Sierść i umaszczenie
Futro charcika włoskiego składa się z krótkiego, jedwabistego i mocno przylegającego włosa okrywowego. Charcik nie posiada podszerstka, dzięki czemu praktycznie nie linieje. Brak podszerstka ma też swoje wady i sprawia, że pies kiepsko znosi niskie temperatury. Warto wtedy zakładać charcikowi ubranko z polaru lub innej ciepłej tkaniny.
Wzorzec rasy dopuszcza trzy podstawowe umaszczenia: szarą, czarną i beżową. Możliwe są wszelkie wariacje w postaci różnych odcieni wymienionych maści. Biały kolor akceptowalny jest wyłącznie na łapach i klatce piersiowej.
Charcik ma typową charcią budowę.
Charcik włoski – charakter i umaszczenie
Psy tej rasy są znacznie łatwiejsze w ułożeniu niż pozostałe charty. A to dlatego, że charcik włoski z natury jest wpatrzony w człowieka i uwielbia współpracę z opiekunem. Za swoim właścicielem podąża niemal krok w krok i źle znosi samotność. Jest bardzo wrażliwy i delikatny, a przez to podatny na skrzywdzenie. Nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że z charcikiem trzeba obchodzić się jak z jajkiem.
Na co dzień charcik jest pozytywnie nastawiony do świata, nie ma problemów z ludźmi i innymi zwierzętami. To pies łagodny i zrównoważony, którego cechuje również inteligencja i szybkie przyswajanie komend. Nie wolno nigdy jednak zapomnieć, że w tym niewielkim charciku kryje się temperament charta. Wprawdzie mocno ugrzeczniony, ale jednak. To psy o silnym instynkcie łowieckim, które pogonią za zwierzyną, gdy tylko wyczują jej zapach. Charciki są bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu. Ale nie są aż tak wymagające w tej kwestii jak chociażby chart polski.
Charciki są towarzyskie i dość ufne nawet wobec obcych. Jeśli mają spełnione wszystkie swoje potrzeby i mają odpowiednią dawkę ruchu, to są zrównoważonymi psami, które doskonale potrafią odpoczywać w domu i nie szaleć. W tej kwestii mocno przypominają charty angielskie whippety. Trzeba jednak pamiętać, że zaniedbanie charcika może skutkować problemami behawioralnymi, gdyż pies będzie pokazywał różki.
Dla kogo charcik włoski?
Charciki na pewno nie nadają się dla każdego. Nie są może i wybitnie trudną rasą, ale mają swoje potrzeby, które bezwzględnie muszą być spełnione. Nie jest to rasa dla osób całkowicie niedoświadczonych i początkujących, ponieważ w charciku odnaleźć można sporo z niezależnych i silnych chartów. Charcik włoski przede wszystkim jest bardzo delikatny i wrażliwy, mocno podatny na skrzywdzenie. Łatwo więc nawet pozornie błahym zachowaniem zrazić do siebie psa i nadszarpnąć relację. Jednocześnie nie można charcika zostawić samego sobie i za bardzo się nad nim rozczulać, bo szybko wykorzysta to przeciwko nam.
Charcik włoski potrzebuje zatem opiekuna empatycznego, cierpliwego, ale także konsekwentnego i pewnego siebie. Trzeba mocno przyłożyć się do szkolenia charcika, ale pod żadnym pozorem nie można używać żadnych metod awersyjnych. Kluczowa jest nauka przywołania, ponieważ charcik włoski ma silny instynkt łowiecki i skłonność do pogoni. Lepiej w ogóle nie puszczać charcika luzem, tylko prowadzić na długiej lince. Pies może bowiem pogonić za zapachem zwierzyny, ale także za biegnącym dzieckiem czy jadącym rowerzystą.
Rasa ta jest aktywna i wymaga sporo ruchu. Nie jest jednak pod tym względem tak wymagająca jak inne charty. Charcik włoski ceni sobie długie i urozmaicone spacery, ale też nie będzie brylował w wielogodzinnych wędrówkach. Świetnie sprawdzi się w psich sportach, takich jak agility i nosework. Można również bawić się wspólnie z psem szarpakami imitującymi zwierzynę (np. z materiału sztuczne futro), jednak należy robić to z głową, aby dodatkowo nie pobudzać łowiecko charcika.
Charcik włoski absolutnie nie może zamieszkać na dworze. Brak podszerstka sprawia, że mrozy są dla niego zabójcze. Ponadto mało kontaktu z człowiekiem szybko doprowadzi do poważnych problemów behawioralnych psa. Charcik potrzebuje być jak najwięcej przy ukochanym człowieku. Z tego też powodu charciki miewają tendencję do zaburzeń separacyjnych.
Czy na charcika potrzebne jest pozwolenie?
Z racji tego, że charcik włoski należy do grupy chartów, to na psa tego również potrzebne jest pozwolenie. Trzymanie w domu charcika bez zezwolenia z urzędu jest nielegalne i może skutkować wysokimi karami pieniężnymi, a nawet więzieniem. Konieczność posiadania pozwolenia nie wynika jednak z faktu agresywności charcika, ale jego silnego instynktu łowieckiego. W świetle przepisów prawa łowieckiego wszystkie charty i psy w typie charta stanowią duże zagrożenie dla zwierzyny. Przez lata psy tych ras były wykorzystywane przez kłusowników, dlatego też wprowadzono obowiązkową procedurę otrzymywania pozwolenia.
Czy charcik włoski nadaje się do dzieci?
Charcik włoski nie jest najlepszym wyborem do domu z małymi dziećmi. Jest to bowiem pies bardzo wrażliwy, który ceni sobie spokój. Dodatkowo ma silny instynkt łowiecki i skłonność do pogoni, może więc aktywować się na widok biegającego lub raczkującego dziecka. Samo dziecko może również niechcący zrobić krzywdę kruchemu charcikowi. Oczywiście przyjaźń dziecka z charcikiem jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga sporo pracy włożonej przez rodziców w wychowanie zarówno dziecka, jak i psa. Nigdy też nie mogą oni zostawiać charcika z dzieckiem bez nadzoru.
Charcik jest zmarzluchem i warto sprawić psu miękki i ciepły koc polarowy.
Charcik włoski – zdrowie i długość życia
Przedstawiciele rasy charcików na ogół cieszą się dobrym zdrowiem i średnią długością życia wynoszącą 12-15 lat. Nie są jednak wolne od chorób, a do jednych z typowych problemów tej rasy należy nieduża gęstość kości, przez co psy narażone są na urazy układu ruchu. U charcika włoskiego może rozwinąć się także padaczka, zanik siatkówki, zapadanie się dziąseł i odsłonięte szyjki zębowe. Psy te też kiepsko znoszą niskie temperatury i wymagają noszenia ubranka na zimę. Dużo lepiej radzą sobie w czasie upałów, ale nie można wtedy przesadzać z aktywnością, by nie doszło do udaru.
Charcik włoski szczeniak – cena i hodowla
Z powodu możliwości wystąpienia u charcika kilku chorób genetycznych, bardzo istotne jest, aby dokładnie sprawdzić hodowlę, z której planujemy kupić szczeniaka. Hodowca ma bowiem obowiązek regularnych badań zarówno u rodziców, jak i szczeniaków. Ponadto w dobrej hodowli nie rozmnaża się psów niestabilnych emocjonalnie i wykazujących problemy z nadmierną reaktywnością, agresywnością czy lękliwością. Zatem kupując szczeniaka z takiej hodowli mamy pewność, że trafił nam się szczeniak charcika stabilny i zdrowy. A cała reszta już zależy od tego, jak wychowamy malucha.
Cena charcika włoskiego z rodowodem wynosi średnio 5000 zł.