Posokowiec bawarski

posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski to rasa psów myśliwskich o niespożytej energii i zrównoważonym charakterze. Nic dziwnego więc, że posokowce coraz częściej pojawiają się w polskich domach. To jednak zdecydowanie rasa psów dla ludzi aktywnych i mających pomysł na spędzanie wspólnego czasu ze zwierzęciem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej ciekawej rasie?

Pochodzenie posokowca

Posokowiec bawarski to rasa psa myśliwskiego wywodząca się – jak nazwa wskazuje – z Bawarii, regionu w południowych Niemczech. Została stworzona w XIX wieku w wyniku skrzyżowania różnych ras psów myśliwskich. W żyłach posokowca płynie zatem krew między innymi bawarskiego gończego górskiego, alpejskiego gończego krótkowłosego, a także hanowerskiego gończego. Celem tych krzyżówek było uzyskanie psa o doskonałych zdolnościach myśliwskich, a przy tym przystosowanego do wielogodzinnej pracy w trudnym górskim terenie.

Pierwotnym przeznaczeniem posokowca było oczywiście polowanie, zwłaszcza na większe zwierzęta – dziki, jelenie i sarny. Rewelacyjny węch, siła, wytrzymałość i zręczność psa sprawiły, że posokowiec bawarski nie miał sobie równych podczas pracy. Tym bardziej, że do szerokiego zestawu cech należy dodać jeszcze odwagę, determinację i nieustraszoność.

Posokowce zdecydowanie najbardziej popularne są w swojej ojczyźnie, choć walory rasy docenia coraz więcej osób. Wciąż jednak pozostaje to rasa dla myśliwych oraz ludzi bardzo aktywnych. Coraz częściej psy tej rasy wybierane są na psy towarzyszące człowiekowi. W Polsce rasa nie jest zbyt popularna, choć od jakiegoś czasu spotkać można coraz więcej przedstawicieli tych wybitnych psów myśliwskich.

Wygląd posokowców

Przedstawiciele rasy posokowców są psami średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają od 44 do 52 cm wzrostu w kłębie i ważą od 17 do 30 kg. Wyróżnia je harmonijna sylwetka kształtem wpisana w prostokąt. Ma bardzo wyraźnie zarysowane silne mięśnie na całym ciele. Ich klatka piersiowa jest mocno rozwinięta, a brzuch lekko podkasany. Ogon natomiast wysoko osadzony i zazwyczaj noszony poziomo. Ponadto mają krótką i szeroką kufę, wysokie i szeroko osadzone czoło, długie i opadające uszy oraz brązowe oczy o wyrazistym spojrzeniu. Cała postawa posokowca już od pierwszego wrażenia emanuje siłą, wewnętrzną energią i pewnością siebie.

Sierść i umaszczenie

Okrywa włosowa posokowca bawarskiego składa się z włosa krótkiego, gęstego i mocno przylegającego do ciała. Psy tej rasy nie posiadają podszerstka, przez co średnio radzą sobie podczas mrozów. Nie nadają się z pewnością do mieszkania na zewnątrz. Brak podszerstka sprawia też, że psy nie gubią dużo sierści. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać futro posokowca, by odświeżyć wygląd.

Dopuszczalne we wzorcu umaszczenie rasy może być następujące: pręgowane, jasnobrązowe, płowe z czarną maską na pysku, rude i biszkoptowe.

posokowiec bawarski cena

Doskonale zbudowany posokowiec z Bawarii.

Posokowiec bawarski – charakter i usposobienie

Posokowce z Bawarii to psy bardzo odważne i pewne siebie. Mają silny temperament i nie dają sobie w kaszę dmuchać. Jednocześnie są zrównoważone i opanowane, a do tego niezwykle inteligentne. Są mocno skupione na człowieku i chętnie współpracują z nim. Lubią uczyć się nowych sztuczek i błyskawicznie łapią komendy. Bywają jednak czasem nieco uparte i niezależne, trzeba więc przy nich wykazać się cierpliwością. Mile widziana także kreatywność w motywowaniu psa do treningu, aby nie zanudzić go. Mające spełnione swoje potrzeby posokowce są łagodne i przyjaźnie nastawione do świata.

Posokowiec bawarski mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, jest wobec niego niezwykle lojalny i oddany. Przez to też nie najlepiej znosi samotność. Nie jest jednak zależny od człowieka, potrafi sam podejmować decyzje. Jak przystało na psa myśliwskiego posokowiec ma w sobie ogromne pokłady energii i potrzebuje dużo ruchu. Fantastycznie pracuje nosem i potrzebuje takiej pracy węchowej do szczęścia. Ma silny instynkt łowiecki i może pogonić za zapachem zwierzyny, dlatego obowiązkowo trzeba pracować nad perfekcyjnym przywołaniem psa, a do tego czasu prowadzić go na długiej lince. Nie jest jednak aż tak wyrywny jak chart.

Dla kogo posokowiec bawarski?

Z całą pewnością posokowiec bawarski nie nadaje się dla osoby niedoświadczonej. Przyszły opiekun posokowca musi bowiem znać przynajmniej podstawowe psie komunikaty i rozumieć specyfikę rasy. To na pewno rasa dla osób aktywnych i mogących poświecić psu dużo czasu. Posokowiec nie lubi samotności, dlatego nie sprawdzi się u wiecznie zapracowanego właściciela. Tym bardziej, że pies ten potrzebuje długich i urozmaiconych spacerów po lesie i aktywacji umysłowej. Dobrym pomysłem będą zajęcia z tropienia użytkowego oraz umiejętne zabawy szarpakiem.

Posokowce bawarskie – z racji swojej wysokiej inteligencji połączonej z pewnością siebie i silnym temperamentem – mogą wchodzić na głowę niezdecydowanym właścicielom. Dlatego też rasa ta potrzebuje konsekwentnego, ale też wyrozumiałego i cierpliwego opiekuna, który będzie w stanie zbudować z psem trwałą relację z poszanowaniem granic obu stron.

W odpowiednich rękach posokowiec z Bawarii jest psem niezwykle spokojnym, opanowanym, łagodnym i przyjacielskim. Za swoim opiekunem zaś podąży niemal wszędzie. Jeśli jednak zaniedba się psa, zostawi samego sobie lub będzie używać metod awersyjnych, to może on zacząć stwarzać poważne problemy behawioralne. Nie zapominajmy bowiem, że to psy o wielkiej odwadze i wytrzymałości.

Brak podszerstka i przez to mniejsza wytrzymałość na niskie temperatury sprawia, że posokowiec nie może mieszkać na dworze. Tym bardziej, że psy tej rasy potrzebują częstego kontaktu z człowiekiem i pracy, zatem trzymane z dala od opiekuna będą bardzo cierpieć.

Czy posokowiec bawarski nadaje się do dzieci?

Zrównoważone posokowce na ogół dobrze dogadują się z dziećmi. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepsza rasa do domu z małym dzieckiem. Psy te mają w sobie silny instynkt łowiecki, a do tego potrzebują wokół siebie naprawdę dużo uwagi. A ciężko o spełnienie wszystkich potrzeb posokowca w domu z wymagającym opieki dzieckiem. Taki znudzony i sfrustrowany posokowiec może różnie reagować na dziecko. Za to posokowce zazwyczaj świetnie odnajdują się przy nieco starszych dzieciach. Zawsze jednak rodzic musi nadzorować kontakty dziecka z psem.

posokowiec bawarski szczeniak

Posokowce są niesamowicie aktywne i potrzebują dużo urozmaiconych spacerów.

Posokowiec bawarski – zdrowie i długość życia

Posokowce – jak przystało na psy myśliwskie – cieszą się dobrym zdrowiem i odpornością na wiele chorób. Ich średnia długość życia wynosi 11-13 lat. Do częstszych dolegliwości u posokowców należą kłopoty z uzębieniem i tworzący się kamień nazębny. Mogą także rozwijać się choroby oczu, w tym nawracające zapalenie spojówek i grudkowate zapalenie trzeciej powieki. Duża aktywność fizyczna tych psów może powodować również mechaniczne uszkodzenia ogona oraz – rzadziej na szczęście – dysplazję stawów biodrowych. Warto zadbać o miękkie i wygodne posłanie dla psa, w którym będzie odpoczywał po długich spacerach.

Posokowiec bawarski szczeniak – cena i hodowla

Jeśli jesteśmy pewni, że sprostamy wymaganiom tej rasy, to pozostaje nam tylko znalezienie odpowiedniej hodowli. W Polsce nie jest to rasa szczególnie popularna, choć funkcjonują dobre hodowle posokowców. Przed zakupem należy prześledzić wyniki badań psich rodziców oraz upewnić się, że szczenięta również zostały przebadane pod kątem ewentualnych chorób genetycznych (m.in. dysplazji). Hodowca z zamiłowania dba także o mądrą socjalizację maluchów, co ułatwia ich start w życie.

Cena szczeniaka posokowca z rodowodem wynosi średnio 3000 zł.