Mastiff tybetański to niesamowicie majestatyczny pies o charakterystycznym wyglądzie i niezależnym charakterze. To zdecydowanie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jednak nie jest to rasa dla każdego – psy te bowiem są dość wymagające. Warto więc poznać bliżej mastiffa i dowiedzieć się, jakiego domu potrzebuje.
Pochodzenie mastiffa
Mastiff tybetański uznawany jest za jedną z najstarszych ras psów na świecie. To właśnie tego mastiffa uważa się za przodka wszystkich pozostałych molosów. Rasa ta narodziła się na terenie Himalajów w Tybecie, stąd też wzięła się nazwa. Mastiffy miały wówczas za zadanie bronić terenu i zwierząt gospodarskich przed złodziejami i przed dziką zwierzyną. Ogromne gabaryty psa stanowiły tu największy atut, a do tego dochodził jeszcze nieustępliwy charakter. Mastiffy musiały także przystosować się do trudnych górskich warunków. Poza siłą musiały więc odznaczać się również zwinnością i dobrym przystosowaniem do czynników pogodowych. Na przestrzeni lat rozwinął się u mastiffów niezwykle silny instynkt obronny.
Z Tybetu do Europy mastiffy dotarły w XIX wieku, a do Stanów Zjednoczonych dopiero w 1958 roku. Znamy dokładną datę pojawiania się w USA, ponieważ psa tej rasy wręczono ówczesnemu prezydentowi, Dwightowi Eisenhowerowi. Z czasem rozpoczęła się hodowla mastiffów na szerszą skalę. W Polsce natomiast mastiff tybetański do dziś nie jest popularną rasą. Mało kto ma okazję spotkać na żywo te wyjątkowe zwierzęta. Mastiff bywa mylnie określany czasem jako owczarek tybetański.
Wygląd mastiffa z Tybetu
Mastiff tybetański należy do grupy molosów (tak jak mastiff angielski), zatem wyróżnia go przede wszystkim wielkość. To naprawdę duże psy, które osiągają od 61 do 76 cm wzrostu w kłębi i ważą od 34 do 68 kg. Tak znaczne różnice wynikają z faktu, że samice są dużo mniejsze i lżejsze niż samce, choć wciąż spore. Przedstawiciele tej rasy posiadają duże i szerokie głowy oraz proporcjonalną sylwetkę. Budowa ciała mastiffa jest mocna, zbita i umięśniona. To bardzo silne i wytrzymałe psy. Mimo swojej wielkości nie sprawiają wrażenia ociężałych, choć z całą pewnością nie są demonami prędkości i szaleństwa.
Sierść i umaszczenie
Futro mastiffa jest dwuwarstwowe i składa się z twardego, gęstego, szorstkiego i prostego włosa okrywowego oraz obfitego i wełnistego podszerstka. Taka sierść umożliwiała mastiffom doskonałe radzenie sobie w trudnych górskich warunkach nawet podczas śnieżycy i siarczystego mrozu. Przez to też mastiffy dobrze sprawdzają się jako psy mieszkające na zewnątrz. Nie znaczy to jednak, że mogą mieszkać w izolacji od człowieka. Ponadto ogromna ilość sierści sprawia, że mastiffa trzeba regularnie wyczesywać, a w okresie linienia przygotować się na to, że futro będzie dosłownie wszędzie.
Wzorzec rasy dopuszcza następujące umaszczenia: czarne, błękitne, śniade, złote. Możliwe jest podpalanie oraz niewielkie białe znaczenia.
Mastiff tybetański – charakter i usposobienie
Już sam wygląd mastiffów sprawia, że psy te budzą respekt i dużą ostrożność. Do tego dochodzi jeszcze mocno niezależny charakter i samodzielność. Psy te są doskonale przystosowane do podejmowania decyzji po swojemu, dlatego czasem dotarcie do mastiffa jest utrudnione. Bywają uparte i na ogół nie są fanami nauki i wykonywania sztuczek. Jednocześnie są inteligentne i bystre. Nade wszystko cenią sobie spokój i nieprzekraczanie wyznaczonych granic.
Ogromną rolę u mastiffów odgrywa silny instynkt terytorialny. W związku z tym z dużą czujnością i nieufnością podchodzą do obcych, a na swój teren nie wpuszczą żadnego intruza. Przekonanie się do człowieka zajmuje im trochę czasu, ale jak już zaufają, to pokochają niezwykle mocno. Ze swoimi opiekunem tworzą niezwykle silną więź i są wówczas chętne do współpracy. Wobec swojej rodziny są czułe i troskliwe. Nie pozwolą też nikomu skrzywdzić swoich opiekunów.
Mastiff tybetański jest na ogół bardzo zrównoważony i spokojny. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, to świetnie radzi sobie z emocjami i pobudzeniem, dzięki czemu obcowanie z nim to prawdziwa przyjemność. Nigdy jednak nie wolno zostawić mastiffa samego sobie i odpuścić wychowania i nauki wspólnego życia. Duża niezależność, wysoka inteligencja i pokaźne rozmiary mastiffa to bowiem mieszanka piorunująca. A gdy dodamy do tego brak spełnienia potrzeb psa, frustrację i nudę, to może to skończyć się poważnymi i niebezpiecznymi problemami behawioralnymi.
Mastiffy z Tybetu nie potrzebują intensywnego wysiłku, ale z całą pewnością należy im zapewnić codzienne urozmaicone spacery. Kluczowa jest nauka chodzenia na luźnej smyczy już od szczeniaka, ponieważ ciągnący mastiff jest niemal nie do zatrzymania.
Majestatyczny mastiff z Tybetu.
Dla kogo mastiff tybetański?
Zdecydowanie mastiff tybetański jest psem wymagającym i nie nadaje się dla osoby niedoświadczonej i początkującej w opiece nad psem. Konieczne jest bowiem, by opiekun mastiffa rozumiał wysyłane przez psa sygnały i potrafił spełnić jego potrzeby. Kluczowe jest szanowanie granic mastiffa, ponieważ psy tej rasy nie tolerują nachalności i zmuszania ich do czegokolwiek. Potrzebują więc opiekuna cierpliwego, ale też konsekwentnego i pewnego siebie. Pozwalanie psu na wejście sobie na głowę bardzo szybko obróci się przeciwko człowiekowi. A opanowanie molosa będzie wówczas niezwykle trudne. Nie wolno więc zaniedbać wychowania, ale nigdy nie można używać do tego metod awersyjnych.
Mastiff tybetański raczej nie jest najlepszym wyborem do małego mieszkania. Psy te zajmują naprawdę dużo miejsca, a do tego lubią mieć dużo spokoju. W ciasnym lokum trudno o zapewnienie odpowiedniego miejsca dla tak dużego i wymagającego psa. A częste wchodzenie w przestrzeń mastiffa nie będzie wróżyło nic dobrego. Znacznie lepiej mastiff odnajdzie się w domku z ogrodem. Wprawdzie psy te dobrze sobie radzą na zewnątrz i mogą mieszkać na dworze, to jednak nie polecamy tego rozwiązania. Trzymany z dala od człowieka mastiff tybetański może zdziczeć i zacząć sprawiać poważne problemy. Psy te potrzebują być blisko człowieka, ale na swoich zasadach. Najlepiej w domu zorganizować psu spokojny kącik i postawić tam miękkie i wytrzymałe legowisko dla psa. Często jednak mastiffy wybierają do leżenia kanapy, warto więc zabezpieczyć meble kocem lub narzutą. Polecamy też sprawdzić, które tkaniny obiciowe na kanapę poradzą sobie z obcowaniem z mastiffem.
Z racji swoich gabarytów mastiff nie jest też odpowiedni dla bardzo drobnej osoby. Owszem, dobrze traktowany i wychowany mastiff na ogół jest oazą spokoju i powoli kroczy na spacerach, ale w razie problemów zdrowotnych ktoś musi poradzić sobie z podniesieniem tego olbrzyma.
Czy mastiff tybetański nadaje się do dzieci?
Choć mastiff jest z natury łagodny i opanowany, a do tego troskliwy wobec swojej rodziny, to jednak nie jest polecany do dzieci. Już samą swoją masą może zrobić niechcący krzywdę dziecku, a należy też pamiętać, że psy tej rasy bardzo cenią sobie spokój i własną przestrzeń. A małe dzieci często nie mają litości dla psa i nagminnie przekraczają jego granice. Może to skończyć się nieszczęściem. Ze starszymi dziećmi mastiffy raczej dobrze się dogadują. Z całą pewnością nigdy nie wolno zostawiać mastiffa i dziecka bez nadzoru osoby dorosłej.
Mastiffy świetnie radzą sobie w górskich warunkach.
Mastiff tybetański – zdrowie i długość życia
Te molosy w typie górskim uchodzą za psy bardzo zdrowe i odporne, a ich długość życia wynosi średnio 12-15 lat. Jest to bardzo imponujący wynik, biorąc pod uwagę wielkość zwierzęcia. Rasa nie jest obarczona licznymi chorobami genetycznymi. Do najczęściej występujących dolegliwości u mastiffa należą choroby typowe dla dużych psów, a więc dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz skręt żołądka. Zdarzają się również choroby oczu, dlatego należy starannie pielęgnować tę okolicę.
Mastiff tybetański szczeniak – cena i hodowla
Mastiffy nie są w Polsce popularne, dlatego też nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy. Przed wybraniem szczeniaka mastiffa należy najpierw dokładnie zweryfikować hodowcę i sprawdzić, w jakich warunkach żyją u niego psy. Dobrze jest dowiedzieć się, czy rodzice miotu są regularnie badani. Warto również zapoznać się z charakterem rodziców. W dobrych hodowlach nigdy bowiem nie rozmnaża się psów nadmiernie pobudliwych, reaktywnych, agresywnych czy lękowych. Zalecamy też podpytać hodowcę o badania szczeniąt oraz o to, w jaki sposób socjalizował je do tej pory. Dobry start w życie to podstawa do wyrośnięcia na zrównoważonego dorosłego mastiffa.
Cena mastiffa tybetańskiego z hodowli wynosi średnio 6000-10 000 zł.