Bichon frise

bichon frise

Bichon frise to maleńki pies o imponującej szacie, przez którą nie sposób przejść obok niego obojętnie. Radosne usposobienie i uroczy wygląd bichonów sprawiają, że często wybiera się je na towarzyszy całej rodziny. Wiele osób też zakłada, że bichon nie uczula. Czy jednak jest to prawda? Jakie naprawdę są biszony? Zapraszamy do naszego opisu rasy.

Pochodzenie biszona

Bichon frise jest rasą znaną już od bardzo dawna. Początki rasy datuje się na okres włoskiego renesansu, choć oczywiście biszony z tamtego okresu różnią się nieco od tych, które znamy dziś. Korzeni bichona upatruje się w rejonie Morza Śródziemnego. Kiedyś nawet biszon określany był jako pies z Teneryfy. Rasa ta należy do grupy psów ozdobnych biszonów obok maltańczyków, bolończyków i hawańczyków.

Urokliwy wygląd bichona i jego kieszonkowe rozmiary szybko przysporzyły tym psom popularności. Spotkać je można było głównie na dworach europejskiej arystokracji. Na wielu dziełach znanych malarzy można odnaleźć podobizny biszonów. Moda na bichona frise jednak nie trwała wiecznie. Już w XIX wieku rasa zaczęła odchodzić w zapomnienie, a królowie i arystokraci znaleźli sobie nowych ulubieńców. Tak bichon frise trafił do domów zwykłych ludzi, co w konsekwencji przyczyniło się do przetrwania rasy.

Jednak na bichony czekało kolejne niebezpieczeństwo – I wojna światowa, która zdziesiątkowała rasę. Tym razem z pomocą przyszli amerykańscy żołnierze, którzy wracając do domów, zabierali ze sobą malutkie biszony. Stopniowo bichon frise zyskiwał zwolenników zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. W końcu w 1960 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI, a patronem został francuski i belgijski związek kynologiczny.

Wygląd bichona

Bichon frise to niewielkich rozmiarów pies – jego wysokość w kłębie wynosi od 23 do 30 cm, a waga waha się od 5 do 8 kg. Pies tej rasy jest dość mocno zbudowany, ma dobrze rozwinięty kościec i umięśnioną sylwetkę. Głowa i skręcony ogon noszone są dumnie i wysoko. Łapy są dość szerokie i mocne. Jednak to, co najbardziej charakterystyczne dla rasy, to futro.

Sierść i umaszczenie

Psy rasy bichon frise wyróżniają się dość nietypową sierścią. Składa się ona wyłącznie z włosa okrywowego i nie posiada podszerstka. Włos jest długi, jedwabisty i kręcony. Niektóre osobniki mają bardziej kędzierzawą sierść, która przypomina futro kozy lub strukturę barankowej tkaniny boucle. Z całą pewnością sierść bichona wymaga starannej pielęgnacji. Rośnie ona bowiem przez całe życie psa i średnio co dwa miesiące wymaga przystrzyżenia w salonie groomerskim. Do tego należy regularnie wyczesywać psa, aby futerko się nie plątało i pozostawało przyjemnie miękkie. Brak podszerstka zaś sprawia, że bichony nie gubią za wiele sierści.

U bichonów dopuszczalny jest wyłącznie śnieżnobiały kolor sierści.

Czy bichon frise uczula?

Brak podszerstka i brak linienia przyczynił się do powstania mitu o tym, że bichon frise nie uczula i nadaje się dla alergików. Nic bardziej mylnego! Z racji swojej specyficznej lokowanej sierści bichony uczulają wręcz jeszcze bardziej niż inne rasy. Ponadto należy pamiętać, że najbardziej uczulającym czynnikiem są nie włosy psa, ale jego wydzieliny (np. ślina). Zatem warto pamiętać, że bichon frise uczula i nie jest dobrym wyborem dla osób wrażliwych i skłonnych do alergii.

bichon frise szczeniak

Charakterystyczne lekko kędzierzawe futro bichona.

Bichon frise – charakter i usposobienie

Przedstawiciele biszonów uchodzą za niezwykle pogodne, radosne i przyjazne psy. Są pozytywnie nastawione do świata, nie mają problemów z napotkanymi ludźmi i szybko tworzą z nimi relację. Do swoich opiekunów zaś przywiązują się bardzo mocno i niechętnie spędzają czas w samotności. Wobec swojej rodziny są bardzo troskliwe, czułe i oddane. Bichon frise lubi być w centrum zainteresowania i spędzać jak najwięcej czasu z opiekunem.

Bichon frise jest psem inteligentnym i szybko przyswajającym sobie nowe komendy. Wyszkolenie bichona nie jest zbyt trudne. Jedyną przeszkodę stanowi pocieszny wygląd i urocze usposobienie bichona, które sprawia, że opiekun często odpuszcza egzekwowanie zasad i pozwala psu na wszystko. Wystarczy, że bichon frise spojrzy na człowieka, a temu zmiękcza się serce. Od czasu do czasu nie jest to problematyczne, ale jeśli nagminnie będziemy pozwalać psu wejść sobie na głowę, to zacznie on pokazywać różki. Nie zapominajmy, że bichon – mimo pluszowego wyglądu – jest pełnoprawnym psem. A do tego bywa uparty i lubi czasem stawiać na swoim. Jednocześnie bichon jest także bardzo wrażliwy i podatny na skrzywdzenia. Dlatego absolutnie żadne krzyki, przemoc i metody awersyjne nie wchodzą w grę.

Przedstawiciele tej rasy są radosne i pełne energii, uwielbiają różne formy zabawy. Cenią sobie ciekawe spacery, ale nie są typem sportowców i nie potrzebują wielogodzinnych marszów i intensywnych ćwiczeń. Chętnie uczestniczą w zabawach i to najlepiej z człowiekiem. Na pewno należy zaopatrzyć się w różne zabawki dla psa – sprawdzą się zarówno kongi na smaczki, misie z pluszu, jak i szarpaki ze sztucznego futra.

Dla kogo bichon frise?

Bichon frise nie jest przesadnie trudną rasą i nadaje się nawet dla osoby niedoświadczonej. Pod warunkiem jednak, że przyszły opiekun bichona będzie zawsze pamiętał, że ten puchaty pies to nie pluszowa zabawka, tylko żywa istota, która ma swoje potrzeby i ograniczenia. Bichon potrzebuje osoby niezwykle cierpliwej i wyrozumiałej, ale też konsekwentnej. Nie można pozwalać psu na wszystko, ponieważ sprytny i inteligentny biszon może przemienić wspólne życie w koszmar. Jeśli jednak poświęcimy czas na naukę i wychowanie, to zyskamy wspaniałego i oddanego przyjaciela.

Bichony nie są nadaktywne i nie wymagają bardzo dużo ruchu. Nie znaczy to jednak, że wystarczą im krótkie spacery wokół bloku czy noszenie na rękach. Jak każdy pies, także i bichon ma dużą potrzebę eksploracji i poznawania terenu. Ponadto psy te potrzebują wspólnej zabawy z człowiekiem oraz wspólnego leniwego wylegiwania się na kanapie. To na pewno nie są psy dla ludzi bardzo zapracowanych i spędzających większość czasu poza domem. Bichon frise nie najlepiej bowiem radzi sobie z samotnością i może przejawiać tendencję do lęku separacyjnego. Przyszły opiekun musi również uwzględnić czas potrzebny na dość żmudną pielęgnację biszona i wizyty nie tylko u weterynarza, ale i groomera.

Z racji niewielkich rozmiarów biszony dobrze odnajdują się nawet w malutkich mieszkaniach. Z powodu braku podszerstka oraz delikatnego charakteru absolutnie nie nadają się zaś do mieszkania na dworze. Zdarza się, że bichony są szczekliwe i hałaśliwe, warto więc uwzględnić to, jeśli koło naszego lokum kręci się dużo obcych.

Przypominamy także, że bichon frise nie jest trafnym wyborem dla alergików. Psy te uczulają jeszcze bardziej niż inne rasy.

bichon frise cena

Łatwo można dać się nabrać na uroczy wygląd bichona.

Czy bichon nadaje się do dzieci?

Biszony są delikatne, troskliwe i żywiołowe, dzięki czemu na ogół dobrze dogadują się z dziećmi i mają do nich wiele cierpliwości. Ale ich małe rozmiary sprawiają, że psy mogą łatwo ucierpieć w zabawie z dzieckiem. Poza tym cierpliwość każdego psa kiedyś się kończy i także bichon może w końcu postraszyć zębami naprzykrzające się mu dziecko. Dlatego nigdy nie wolno zostawiać dziecka i psa bez nadzoru osoby dorosłej.

Bichon frise – zdrowie i długość życia

Rasa ta uchodzi za raczej zdrową i mało chorowitą, a przeciętna długość życia wynosi 12-15 lat. Najczęściej bichony dopadają problemy z oczami, a konkretnie niedrożność kanalików łzowych. Objawia się to brzydkimi ciemnymi zaciekami pod oczami, charakterystycznymi również dla maltańczyków. Dolegliwość ta wymaga regularnej pielęgnacji okolic oczu i konsultacji z weterynarzem. U przedstawicieli rasy może pojawiać się też zaćma. Znane są również przypadki epilepsji.

Bichon frise szczeniak – cena i hodowla

Jeśli marzy nam się szczeniak bichon frise i wiemy, że podołamy jego wychowaniu, to koniecznie wybierzmy odpowiednią hodowlę biszonów. Odpowiedzialny hodowca dba o swoje zwierzęta, systematycznie je bada i nie pozwala rozmnażać osobników chorowitych, słabych lub wykazujących nawet drobne zaburzenia behawioralne. Stosownym badaniom poddaje się również szczenięta, aby wykluczyć choroby genetyczne. Ponadto hodowca zapewnia maluchom mądrą socjalizację już od chwili narodzin, co ułatwia późniejsze wychowanie.

Cena bichona frise z hodowli wynosi średnio 6000-7000 zł.