Jack russell terrier to mały, aktywny i pełen energii pies, który często trafia do domów jako pies rodzinny i do towarzystwa. Żywiołowy temperament sprawia jednak, że nie dla każdego jack russell będzie odpowiednim wyborem. W tych małych psach bowiem kryje się mocny charakter i upór.
Pochodzenie rasy
Jack russell terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładniej z hrabstwa Devonshire. Rasę utworzył w XIX wieku pastor John Russell, który chciał uzyskać psa do polowań na lisy. Miały one za zadanie nie tylko wypłaszać zwierzęta z nor, ale także być w stanie przez długi czas gonić zwierzynę. Od rasy tej zatem oczekiwano, że będzie niestrudzona podczas biegania. W wyniku selekcji powstały więc psy niesamowicie aktywne i wytrzymałe, które potrafiły dotrzymywać kroku koniom przez wiele godzin.
Rasa wcześniej funkcjonowała pod nazwą working terrier, czyli terier pracujący. Na cześć swego twórcy jack russell zaczął być nazywany dopiero po śmierci hodowcy.
Współczesne jack russelle to bardziej psy rodzinne niż myśliwskie, choć wciąż zachowały wiele cech typowych dla psów biorących udział w polowaniach. Na popularność tej rasy wpływa niewielki rozmiar, a także dość częste występowanie tych psów w filmach i serialach. Jednym z pierwszych filmów, który rozpropagował modę na jack russell terriera był film Maska z Jimem Carrey’em.
Wygląd rasy
Jack russell terrier to mały pies o proporcjonalnej budowie, w miarę wąskiej głowie i okrągłych uszach noszonych na wierzchu głowy i opadających. Sylwetka jacka russella jest umięśniona i zgrabna, a ogon jest charakterystycznie krótki i wysoko noszony. Do tego grzbiet jest mocny, a klatka piersiowa wąska i niezbyt głęboka.
Dorosły jack russell terrier osiąga wzrost w kłębie od 25 do 30 cm, a waga waha się od 5 do 6 kg.
Sierść i umaszczenie
Rasa posiada dwuwarstwową sierść składającą się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Ze względu na rodzaj sierści jack russell dzieli się na trzy odmiany:
- jack russell terrier gładkowłosy – posiada bardzo krótką, gładką i dobrze przylegającą do ciała sierść;
- jack russell terrier szorstkowłosy – sierść dość krótka i prosta, w dotyku przypominająca sierść owcy;
- jack russell terrier drutowaty (złamany) – sierść średniej długości, a do tego charakterystyczna bródka i brwi.
Z kolei umaszczenie jacka może mieć różne odmiany, w każdym przypadku jednak musi dominować biel. Dopuszczalne są więc znaczenia w kolorze czarnym podpalanym, czarnym lub rudym (od jasnopłowego do kasztanowego). Wzorzec nie podaje reguły co do rozmieszczenia łat, ale nie może ich być więcej niż 50% względem białej sierści.
Odmiana szorstkowłosa jack russella.
Pielęgnacja sierści jacka russella
Jack russell terrier nie jest wybitnie wymagającym psem w kwestii czesania i pielęgnacji. Systematyczne wyczesywanie pozwoli pozbyć się starej sierści i sprawi, że włosie będzie błyszczące. Średnio dwa razy w roku psy tej rasy intensywnie gubią podszerstek i należy wówczas częściej czesać psa. Niektóre osobniki będą wymagały trymowania w salonie groomerskim.
Jack russell terrier – charakter i usposobienie
Jak przystało na przedstawiciela grupy terierów, także jack russell terrier to istny wulkan energii. Trudno zmęczyć tego psa, ponieważ niemal zawsze jest gotowy do działania. Gdy dodamy do tego jeszcze dużą ciekawość świata u tej rasy, to jawi nam się obraz psa, przy którym nie sposób się nudzić. Do tego jack russell terrier jest psem inteligentnym, ale też upartym. Przez co początkujący właściciel może mieć problem z nauczeniem czegokolwiek tego teriera. Ponadto jack russell jest psem o silnym charakterze i lubiącym stawiać na swoim.
Nie można też zapomnieć o mocno rozwiniętym instynkcie łowieckim – rasa ta przecież powstała z myślą o polowaniach. Może zatem pobudzać się na spacerach, gdy tylko wyczuje zapach dzikiego zwierzęcia. I choć nie ma siły takiej jak chociażby rhodesian ridgeback, to może wówczas mocno ciągnąć na smyczy.
Dla kogo jack russell?
Mimo swoich niewielkich rozmiarów jack russell terrier to zdecydowanie nie jest pies dla ludzi całkowicie niedoświadczonych. Oczywiście można wybrać tę rasę na swojego pierwszego psa, ale zdecydowanie zalecamy najpierw poczytać nieco o psiej komunikacji i potrzebach tej rasy i nie obawiać się w razie czego skorzystać z pomocy behawiorysty. Jack russelle bowiem potrafią wejść swoim opiekunom na głowę. Ich inteligencja i upór to cechy, które sprawiają, że przy tych psach trzeba się sporo nagimnastykować, by je czegoś nauczyć. Absolutnie nie znaczy to, że te psy są głupie – wręcz przeciwnie, one mają swój własny pomysł na życie.
Zatem niech nikogo nie zwiedzie drobniutka postura jacka russella. W tym przypadku w małym ciałku naprawdę kryje się wielki duch i niespożyte pokłady energii. Przez to z pewnością nie jest to rasa dla kanapowców. Psy te potrzebują bowiem bardzo dużo ruchu i to nie wokół bloku znanymi na pamięć ścieżkami. Terriery potrzebują nowych miejsc do eksploracji i zawęszenia się.
Pamiętajmy też, że ze względu na silny instynkt łowiecki nie powinno się spuszczać ich ze smyczy – bezpieczniejsza i wygodniejsza będzie długa linka.
Z racji tego, że jack russell terrier nie zajmuje dużo miejsca, często jest wybierany jako pies do bloku i małego mieszkania. Oczywiście może się świetnie odnaleźć w takich warunkach, ale weźmy też pod uwagę, że psy te wykazują obronę swojego terytorium. Mogą więc uporczywie ujadać słysząc najmniejszy ruch na klatce schodowej. Z racji tego, że teriery te mocno przywiązują się do opiekuna, mogą cierpieć na lęk separacyjny. Zatem jeśli często podróżujesz lub pracujesz po godzinach, rasa ta nie jest dla ciebie.
Jack russell dla dziecka?
Natomiast jack russell w aktywnym domu, który zapewni odpowiednie warunki psu, stanie się on wspaniałym przyjacielem całej rodziny, w tym dzieci. Nie zostawiajmy jednak psa i dziecka bez nadzoru, ponieważ może się to źle skończyć. Takie kontakty zawsze powinny odbywać się pod kontrolą dorosłych. Tym bardziej, że jack russelle są tak energiczne, że mogą z całym impetem wpaść w dziecko i niechcący zrobić mu krzywdę. A do tego dodajmy jeszcze ciekawostkę, że rasa ta ma największe zęby spośród wszystkich ras psów – oczywiście w porównaniu do wielkości swojego ciała.
Jack russell to bardzo aktywny i pełen energii pies.
Zdrowie i długość życia
Jack russell terrier to stosunkowo zdrowa i długowieczna rasa. Średnia długość życia tych psów wynosi 13-16 lat. Psy tej rasy raczej nie mają tendencji do konkretnych chorób genetycznych. Do najczęstszych problemów zdrowotnych rasy należą choroby skóry i alergie pokarmowe. Zwłaszcza w okresie letnim psom może doskwierać hot spot na skórze. Terierom tym mogą doskwierać także choroby oczu oraz zwichnięcie rzepki kolanowej.
Jack russell terrier szczeniak – cena i hodowla
Wprawdzie jack russelle to na ogół zdrowe psy, to jednak popularność rasy w pewnym momencie doprowadziła do nieodpowiedzialnego rozmnażania psów. To z kolei skutkowało wieloma osobnikami obciążonymi wadami genetycznymi i większą skłonnością do alergii i problemów ze wzrokiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, by szczeniaka kupić wyłącznie ze sprawdzonego źródła, czyli renomowanej hodowli. W takich miejscach hodowca zobowiązany jest do regularnego badania zwierząt, a jednocześnie dba o mądrą socjalizację szczeniąt od pierwszych chwil ich życia. To zaś daje maluchom lepszy start oraz pomaga uchronić przed kłopotami zdrowotnymi lub behawioralnymi.
Cena szczeniaka jack russell terrier wynosi od 2500 do 5000 zł.