Wysportowany i mocno zbudowany pies z charakterystyczną pręgą na grzbiecie to rhodesian ridgeback. Nie jest to bardzo popularna rasa psów, ale znajduje coraz więcej zwolenników w ostatnich latach. Nie zawsze jednak trafia w odpowiednie ręce. Rhodesiany bowiem to psy bardzo niezależne i nie najłatwiejsze w ułożeniu i wspólnym życiu. Jaki więc mają charakter i jaki opiekun będzie dla nich idealny?
Pochodzenie rasy
Rhodesian ridgeback uchodzi za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Korzenie przodków tej rasy sięgają aż starożytnego Egiptu, gdzie na skalnych malowidłach odnaleziono rysunki polujących psów o wyglądzie zbliżonym do dzisiejszych rodezjanów i przede wszystkim z pręgami na grzbiecie. Podobne rysunki odkryto także w Zimbabwe. Prawdopodobnie wszystkie te malowidła przedstawiały myśliwskiego psa Hotentotów, od którego wywodzi się rhodesian.
Znany dziś rhodesian ridgeback wywodzi się z Afryki. Nazwa zaś wzięła się od regionu afrykańskiego Rodezja (Rhodesia), który w późniejszym czasie został przekształcony w obecne Zimbabwe. Słowo ridge zaś tłumaczone jest jako pręga, co nawiązuje do wyraźnej pręgi na grzbiecie psa. W Polsce często można spotkać się ze spolszczonym określeniem rodezjan.
Rodezjany początkowo miały za zadanie strzec dobytku swoich właścicieli, ale przed wszystkim brały udział w polowaniach na lwy. Mimo mocnej budowy i dużej sprawności rhodesian ridgeback nie miał oczywiście szans w bezpośrednim starciu z lwem, ale miał on za zadanie odwrócić uwagę dzikiego kota do momentu, aż pojawi się myśliwy. Do takiego zadania rhodesian potrzebował zatem wielkiej odwagi i dużego refleksu. Cechy te pozostały z nim do dziś.
Wygląd rasy
Rhodesian ridgeback to silny i muskularny pies o proporcjonalnej budowie i wyraźnie zaznaczonych mięśniach. Według wzorca FCI psy te są jednolite, to znaczy, że wszystkie rodezjany są do siebie bardzo podobne. Psy te mają długą i mocną kufę, wysoko osadzone i średniej wielkości uszy opadające na głowę, a oczy okrągłe. Szyja jest długa, grzbiet mocny, a kończyny proste i silnie umięśnione.
Rodezjany to duże psy – dorosłe osobniki osiągają od 61 do 69 cm wzrostu w kłębie przy wadze od 32 do 36 kg. Na ogół suczki są mniejsze niż samce.
Sierść i umaszczenie rodezjana
Rhodesian ridgeback ma sierść krótką, błyszczącą i gęstą. Rasa ta nie posiada podszerstka, dlatego też nie najlepiej radzi sobie podczas silnych mrozów. Rodezjany nie nadają się więc do mieszkania na dworze. Rhodesian ma sierść w kolorze od jasnopłowego do czerwono-płowego. Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą rodezjanów jest pręga na grzbiecie. U tej rasy bowiem sierść na grzebiecie rośnie w przeciwnym kierunku niż cała reszta. To zaś sprawia, że rodesian to pies z pręgą na grzebiecie i tak najczęściej jest opisywany przedstawiciel tej rasy.
Mocno zbudowany rhodesian ridgeback.
Rhodesian ridgeback – charakter i usposobienie
Psy rasy rhodesian ridgeback to psy niezwykle inteligentne i sprytne. Jednocześnie cechuje je bardzo wysoki poziom niezależności, przez co nie są wielkimi fanami długotrwałych treningów i nauki komend. Ich upór i inteligencja mogą stanowić sporą przeszkodę dla niedoświadczonych opiekunów. Jednocześnie rodezjan tworzy silną więź ze swoim właścicielem i chętnie podąża za nim. I właśnie dzięki zdrowej i mocnej relacji można egzekwować określone zachowania rodesiana. Żadne metody awersyjne czy treningowe sztuczki nie działają na te psy, które nade wszystko cenią sobie wolność i samodzielność.
Dobrze i konsekwentnie prowadzony rhodesian ridgeback jest bardzo oddanym przyjacielem, który dla swojego człowieka zrobi naprawdę wiele. Czasem wręcz mogą przesadnie pilnować opiekuna i nie dopuszczać do niego obcych osób. Warto wówczas popracować na kontaktami rhodesiana z innymi ludźmi.
Rodezjany są psami bardzo żywiołowymi i aktywnymi, które wręcz rozpiera energia. Potrzebują dużo spacerów i zabaw z właścicielem, by zaspokoić swoją silną potrzebę ruchu. Należy przy tym pamiętać, że rasa ta – jak na psy myśliwskie przystało – ma mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Dlatego też nie należy puszczać rodezjana ze smyczy, jeśli nie mamy w pełni wypracowanego przywołania. Dobrym pomysłem będzie wtedy prowadzenie psa na długiej lince, która zapewni zarówno swobodę, jak i bezpieczeństwo.
Dla kogo rhodesian ridgeback?
Z racji swojego silnego charakteru, uporu i wysokiej inteligencji rhodesian nie jest psem dla każdego. Z całą pewnością rasa ta nie jest odpowiednia dla osób niedoświadczonych oraz takich, które nigdy nie miały psa. Szybko bowiem rodezjan może wejść na głowę i stać się utrapieniem. Duża masa psa w połączeniu z frustracją wynikającą z niespełnionych potrzeb gatunkowych oraz nieumiejętne reagowanie opiekuna to mieszanka wybuchowa. W takich sytuacjach rhodesian ridgeback może stać się niebezpieczny.
Rodezjan potrzebuje konsekwentnego i cierpliwego właściciela, który rozumie potrzeby rasy i jej ograniczenia. Jeśli chcemy psa, który w mig będzie wykonywał sztuczki, zapomnijmy o rhodesianie. Za to jeśli mamy już wiedzę o psach i szukamy psa z własnym zdaniem i własnymi pomysłami – warto pomyśleć o rodezjanie. To rasa dla ludzi bardzo aktywnych, gotowych na długie spacery i przebieżki z psem. Rhodesian potrzebuje również wysiłku mentalnego – tu świetnym pomysłem będzie chociażby nosework czy zajęcia z tropienia.
Z powodu braku podszerstka i niskiej odporności na zimno rodezjan nie nadaje się na psa stróżującego żyjącego na dworze. Nie jest też polecany do domu z małymi dziećmi. Samą masą ciała bowiem rodezjan może niechcący zrobić krzywdę. Jednak odpowiednio socjalizowany i prowadzony rhodesian może być świetnym kompanem dla nieco starszych dzieci. Pod warunkiem oczywiście, że nad kontaktami psa z dzieckiem będą czuwać rodzice.
Zrównoważony i spełniony rhodesian ridgeback jest niezwykle oddanym psem rodzinnym, z którym nigdy nie ma nudy.
Rodezjan nie jest psem, który nadaje się dla każdego.
Zdrowie i długość życia
Rhodesian ridgeback uchodzi za stosunkowo zdrową i odporną rasę. Średnia długość życia rodezjana wynosi 10-12 lat. Z racji tego, że wywodzą się z Afryki, dość dobrze znoszą upały, choć zawsze należy uważać, by nie dopuścić do przegrzania i udaru cieplnego. Zwłaszcza, że silne i zadaniowe rodezjany mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów.
Jak wszystkie duże psy, także i rodezjany narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Typową chorobą rhodesiana jest zaś dermoid sinus, czyli zatoka skórzasta. Dolegliwość ta występuje, gdy cewa nerwowa i zawiązki skóry nie rozdzielają się zupełnie, przez co tworzy się kanał drążący zbudowany z martwych komórek skóry, mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Na ogół choroba ta ogranicza się do tkanek miękkich, ale może też docierać do rdzenia kręgowego i dawać objawy ze strony układu nerwowego.
Rhodesian ridgeback szczeniak – cena i hodowla
Rodezjany nie są szczególnie popularne w Polsce, jednak bez trudu znajdziemy hodowlę tej rasy. Zdecydowanie zalecamy poszukanie zaufanej hodowli, ponieważ kupowanie rhodesiana z pseudohodowli może skończyć się bardzo źle. Tylko szczeniak rhodesiana z dobrej hodowli będzie przebadany pod kątem ewentualnych wad genetycznych, a jego rodzice będą zdrowymi i zrównoważonymi osobnikami. Nie ma nic gorszego, niż zakup rodezjana od rodziców agresywnych lub przesadnie lękliwych. Wybierając rzetelnego hodowcę zyskujemy zatem pewność, że szczenię nie jest obarczone już na starcie problemami zdrowotnymi i behawioralnymi.
Cena szczeniaka rhodesian ridgeback z rodowodem waha się od 5000 do 7000 zł.