Teriery to bardzo liczna grupa zrzeszająca wiele ras tych energicznych i odważnych psów. Jedną z popularnych odmian jest foksterier – średniej wielkości pies, który coraz częściej trafia do domów jak pies do towarzystwa. I nie ma się co dziwić, bo foksteriery to wesołe i pozytywnie nastawione do życia psy. Nie nadają się jednak dla każdego, dlatego najpierw lepiej dokładnie poznać specyfikę rasy.
Pochodzenie rasy
Foksteriery pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie od samego początku istnienia rasy były wykorzystywane do udziału w polowaniach. Miały one za zadanie naganiać zwierzynę i jako norowce wypłaszać ją z nor. Foksterier polował między innymi na borsuki, wydry i szczury, ale przede wszystkim na lisy. Stąd też wzięła się nazwa rasy, bowiem fox po angielsku oznacza lisa.
Obecnie foksteriery to już przede wszystkim psy rodzinne i do towarzystwa, nie można jednak zapomnieć o ich silnym instynkcie łowieckim i niespożytej energii. Są równie popularne jak nieco mniejsze jack russell terriery.
Wygląd rasy
Foksterier to pies o zwartej budowie, ale jednocześnie na tyle lekkiej, by świetnie radzić sobie w polowaniach. Rasa ta ma dość długi pysk i załamane uszy w kształcie trójkąta. Typową cechą foksteriera jest gruby i dość krótki ogon postawiony na sztorc.
Te niewielkie psy osiągają wysokość do 39 cm w kłębie i ważą do 8 kg. Wzorzec nie podaje przedziału wzrostu i wagi od do – wskazuje wyłącznie maksymalne granice.
Sierść i umaszczenie
Wyróżniamy dwie odmiany rasy – foksterier krótkowłosy i foksterier szorstkowłosy. Krótkowłosy pies ma sierść krótką i przylegającą do ciała, natomiast szorstkowłosy posiada włosy dłuższe i kręcone. U szorstkowłosej odmiany typowe jest przycięcie sierści na pysku tak, by przypominała prostokąt. Foksterier szorstkowłosy jest dużo powszechniejszy niż krótkowłosy.
Zdecydowanie foksterier wymaga specjalnej pielęgnacji. Na co dzień wprawdzie wystarczy wyczesywanie, ale trzeba też regularnie przycinać włosie psa. Najlepiej zrobić to u profesjonalisty w salonie groomerskim.
Z kolei dopuszczalne umaszczenie foksteriera to: całe białe lub białe w łaty – czarne, rude lub podpalane.
Charakterystyczny wygląd foksteriera.
Foksterier – charakter i usposobienie
Jak na teriera przystało także i foksterier to pies pewny siebie, odważny i pełen energii. Cechuje się dużym sprytem i inteligencją, bywa jednak uparty i nie zawsze chętnie wykonuje polecenia opiekuna. Dlatego tak ważna w przypadku foksteriera jest odpowiednia motywacja podczas nauki. Brak poświęconej wystarczającej uwagi psu może skutkować tym, że wejdzie on właścicielowi na głowę. A sfrustrowany foksterier, którego potrzeby nie są respektowane, to doskonały przepis na problemy behawioralne i chociażby niszczenie w domu.
Foksterier to pies bardzo aktywny, który potrzebuje dużo ruchu. Nie wystarczy mu krótki spacer wokół bloku – rasa ta wymaga długich spacerów po lesie, by móc spełniać swoje gatunkowe potrzeby. Uwaga jednak na puszczanie psa ze smyczy – foksteriery mają silny instynkt łowiecki i mogą pogonić za zwierzyną. Dlatego nie wolno puszczać psa ze smyczy, jeśli nie mamy wypracowanego perfekcyjnego przywołania w każdej sytuacji. Dużo lepszym pomysłem jest długa linka, która zapewni zarówno swobodę, jak i bezpieczeństwo. Foksterierowi należy zapewnić także wysiłek umysłowy, taki jak nauka sztuczek, nosework czy tropienie.
Z natury foksteriery to psy łagodne, wesołe i pozytywnie nastawione do świata. Raczej nie mają problemów z innymi ludźmi i chętnie wchodzą z nimi w interakcje. Do swojego opiekuna foksterier mocno się przywiązuje i jest bardzo oddanym przyjacielem. Różnie za to sprawa wygląda z innymi zwierzętami. Teriery te bowiem mają silny instynkt łowiecki i mogą nie zaakceptować w domu gryzoni czy kota. Dlatego warto od początku postawić na odpowiednią socjalizację z innymi gatunkami, ale również z innymi psami.
Dla kogo foksterier?
Foksterier nie jest psem mocno wymagającym i nie potrzebuje opiekuna bardzo doświadczonego. Niekoniecznie też jednak sprawdzi się u osoby, która nigdy psa nie miała i nie wie, jak postępować z czworonogiem. Wprawdzie bowiem foksteriery są przyjazne i wesołe, to jednak bez odpowiedniego wychowania i bez spełnionych potrzeb, może zacząć stwarzać problemy.
Warto też wziąć pod uwagę bardzo dużą aktywność tej rasy. Choć niewielkie, to potrzebują bardzo dużo ruchu i to każdego dnia. Może być to zaskoczenie dla niektórych, że tak mały pies chce i musi tak dużo biegać czy spacerować. Dlatego opiekun foksteriera także musi być fanem aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu.
Rasa ta nie jest też najlepszym pomysłem dla osoby, która wiele godzin spędza poza domem czy w podróżach. Brak należytej uwagi poświęconej psu i długi czas w samotności nie wpływają dobrze na foksteriera. Może on zacząć wykazywać zachowania typowe dla zaburzeń separacyjnych, jak np. niszczenie w domu czy wycie i szczekanie. A mieszkanie, którym zajął się taki sfrustrowany foksterier, będzie wyglądało jak po przejściu huraganu.
Jeśli jednak mamy czas, by spędzać go wspólnie z psem, jesteśmy cierpliwi i konsekwentni, to foksterier będzie wspaniałym przyjacielem i oddanym towarzyszem całej rodziny. Psy te dobrze dogadują się z dziećmi, należy jednak uważać na wzajemne kontakty – zwłaszcza przy bardzo małych dzieciach. W psie może się bowiem uaktywnić instynkt łowiecki i zacznie podgryzać czy szczypać dziecko. Dlatego też wszystkie zabawy dziecko z psem muszą odbywać się pod okiem osoby dorosłej.
Foksteriery potrzebują dużo ruchu i zabaw.
Zdrowie i długość życia
Foksteriery na ogół są okazem zdrowia, a ich średnia długość życia to 12-15 lat. Istnieje jednak kilka chorób genetycznych, które mogą doskwierać foksterierom. Są to: wrodzone rozszerzenie przełyku, choroby oczu (zaćma, zwichnięcie soczewki), padaczka, choroby skórne (głównie atopowe zapalnie skóry). Warto więc zadbać o odpowiednią dietę foksteriera i regularnie pielęgnować sierść, by nie doszło do rozwinięcie stanu zapalnego na skórze.
Foksterier szczeniak – cena i hodowla
Aby mieć pewność, że nasz szczeniak foksteriera pochodzi od zrównoważonych i zdrowych rodziców, musimy wybrać psa z hodowli. Tylko takie miejsca podlegają regularnym kontrolom, a na hodowcach leży obowiązek wykonywania badań wykluczających wady genetyczne. Ponadto rozmnażać można wyłącznie osobniki stabilne emocjonalnie i odpowiadające wzorcowi rasy. Wykluczone jest więc rozmnażanie psów nadmiernie lękliwych, agresywnych czy reaktywnych. Mądry hodowca zadba również o właściwą socjalizację szczeniąt już od ich pierwszych chwil życia. Zdecydowanie ułatwi to nowemu opiekunowi wychowanie foksteriera.
Cena foksteriera z rodowodem wynosi średnio 4000 zł.