Doberman to całkiem spory pies o smukłej i jednocześnie silnie umięśnionej budowie. Uchodzi za fantastycznego psa obronnego, który odstrasza już samym wyglądem. Dobermany są również świetnym psami rodzinnymi, a swoim opiekunom pozostają niezwykle wierne i lojalne. Czy jednak rasa ta nadaje się dla każdego?
Pochodzenie rasy
Nazwa tej rasy pochodzi od nazwiska swojego twórcy – Fryderyka Ludwika Dobermanna. Ten niemiecki poborca podatkowy i hycel w jednym wyłapywał bezpańskie psy, a te, które uznawał za najbardziej agresywne krzyżował z psami rzeźnickimi, rottweilerami, pinczerami krótkowłosymi, wyżłami niemieckimi, greyhoundami, owczarkami francuskimi beauceron i owczarkami niemieckimi. W żyłach dobermana płynie więc krew wielu innych ras.
Selekcja i hodowla doprowadziła do powstania rasy, która stała się pierwowzorem dzisiejszych dobermanów. Psy charakteryzowały się silnym instynktem obronnym i stróżującym. Dobermany wykorzystywano głównie do pracy w policji oraz do polowań na gryzonie.
Przez długie lata dobermany budziły niemałą grozę i respekt, z czasem jednak doceniono ich złożony charakter i uznano za wspaniałe psy do towarzystwa.
Wygląd dobermana
Doberman należy do psów średniej wielkości, choć jego atletyczna budowa i mocno zarysowane mięśnie sprawiają, że na pierwszy rzut oka przedstawiciel rasy wydaje się większy. Postawa i fizjonomia dobermana uchodzą za eleganckie i majestatyczne. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała, czaszka zaś mocna i z wyraźnie zaznaczonymi u góry mięśniami. Kufa jest silna i głęboka, a uszy wysoko osadzone. Przez lata istniała możliwość kopiowania uszy, by były one bardziej trójkątne i postawione. Od 2012 r. w Polsce obowiązuje zakaz kopiowania, zatem uszy dobermana powinny być średniej wielkości i opadające. Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt zakazuje również obcinania ogonów, zatem dobermany – które wcześniej wyróżniały się przyciętym ogonem – obecnie mają długie ogony. Niestety nie we wszystkich krajach zakaz kopiowaniu uszu i ogona obowiązuje, wciąż można więc natknąć się na dobermana ze sterczącymi uszami i przyciętym ogonem.
Dorosłe dobermany osiągają od 63 do 72 cm wzrostu w kłębie przy wadze od 32 do 45 kg. Standardowo samice są nieco mniejsze, szczuplejsze i smuklejsze niż samce.
Majestatyczny i dobrze zbudowany doberman.
Sierść i umaszczenie dobermana
Włosie dobermana jest gładkie i przylegające i nie posiada podszerstka. Z tego też powodu dobermany średnio radzą sobie zimą na dworze. Z całą pewnością nie nadają się więc do pilnowania terenu, gdy muszą cały czas przebywać na zewnątrz.
Dopuszczalne przez wzorzec rasy umaszczenia dobermanów to czarne i czekoladowe (brązowe). Wyraźne i charakterystyczne kasztanowe podpalanie występuje nad oczami, na policzkach, klatce piersiowej, spodzie szyi, wewnętrznej stronie ud, spodzie ogona i na łapach. Rzadko zdarzają się też dobermany niebieskie. Występuje u nich gen hamujący pełną pigmentację czarnej sierści. I choć rozjaśniona czerń może się podobać, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że naraża ona psa na problemy zdrowotne – zwłaszcza skórne.
Z racji tego, że doberman ma krótką sierść pozbawioną podszerstka, nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy od czasu do czasu przeczesać futro, by nabrało gładkości. Dwa razy do roku, gdy doberman gubi więcej sierści, należy czesać go częściej.
Doberman – charakter i usposobienie
Dobermany są bardzo inteligentnymi psami z silnie rozwiniętym instynktem obronnym i stróżującym. Do swojej rodziny są mocno przywiązane, lojalne i wierne. Wykazują dużą tendencję do obrony swojego opiekuna i niedopuszczania do niego innych ludzi. Wobec obcych są ostrożne i nieufne. I choć uchodzą za psy silne psychicznie i ze skłonnością do agresji, to tak naprawdę dobermany są bardzo wrażliwe i delikatne. Łatwo skrzywdzić kruchą psychikę dobermana i wyrządzić mu sporo krzywdy.
Zrównoważony i przebywający w dobrych rękach doberman jest psem czułym, przyjaznym i pełnym szczenięcej energii. Tego psa ciężko zmęczyć, potrzebuje bowiem długich spacerów po lesie. Rasa ta sprawdzi się też świetnie w psich sportach czy wspólnym bieganiu z opiekunem. Nie można również zapomnieć o wysiłku intelektualnym. Nie dość, że nauka komend i sztuczek wypełni potrzebę pracy tych mądrych psów, to jeszcze przyda się w życiu u boku człowieka. Dobrym pomysłem są też zajęcia typu nosework. Tym bardziej, że dobermany bywają nadpobudliwe, a praca nosem idealnie wyciszy psa.
Czy doberman jest agresywny?
Wokół dobermanów narosło sporo mitów, a najczęściej powtarzanym jest ten o dużej agresji. Już sam wygląd dobermana może budzić respekt, a gdy dodamy do tego wykorzystywanie psa w służbie policji, to dla niektórych może stworzyć się obraz psa niebezpiecznego. Potęgowała to przez lata również telewizja, przedstawiając dobermana głównie od strony jego uzębienia. Dość wspomnieć, że dobermany wystąpiły w horrorze Omen i to nie jako przyjazne pieseczki. Te wszystkie elementy tylko rozbudzają wyobraźnię i tworzą stereotyp agresywnego dobermana.
Żaden pies nie staje się agresywny sam z siebie i trzeba o tym pamiętać. Doberman jest bardzo wrażliwy, a przez to podatny na człowieka i to, w jaki sposób go traktuje. Jeśli z rąk człowieka doznaje krzywdy, może odwdzięczyć się tym samym. Równie szkodliwe jest nierozumienie specyfiki rasy, nieznanie jej potrzeb i ograniczeń oraz niezapewnianie odpowiedniej dawki ruchy. To wszystko nawarstwia się w dobermanie, rodzi frustrację, a od tego już tylko krok do zachowań agresywnych. Dlatego też doberman nie jest psem dla każdego. Za to w odpowiedzialnym domu psy te są niezwykle łagodne, przyjacielskie i oddane.
Dobermany nie nadają się dla każdego.
Dla kogo ta rasa?
Doberman zatem z pewnością nie nadaje się dla osoby niedoświadczonej i nierozumiejącej psich potrzeb i psiej komunikacji. Dobermanowi nie można bowiem pozwolić wejść sobie na głowię, ale przy wyznaczaniu zasad wspólnego życia trzeba być cierpliwym i delikatnym. Żadne siłowe i awersyjne rozwiązania nie zdadzą egzaminu przy dobermanie (jak i przy każdym innym psie). Opiekun dobermana powinien być więc wyrozumiały i konsekwentny, a przy tym lubiący aktywność fizyczną. Dobermany mocno przywiązują się do opiekuna i nie lubią spędzać zbyt wiele czasu w samotności. Dlatego też nie jest to rasa dla osób często przebywających poza domem.
Z uwagi na stróżujące zapędy dobermany są bardzo czujne i bronią swojego terytorium. Mogą więc reagować szczekaniem na kręcące się koło domu czy mieszkania osoby, a to może przeszkadzać sąsiadom. Doberman nie jest też najlepszym pomysłem, jeśli prowadzimy bardzo rozrywkowe życie i często mamy w domu gości.
Czy doberman to pies dla dziecka? Skoro doberman nie nadaje się dla każdego, to tym bardziej nie nadaje się dla dziecka. Ale doberman mający odpowiedzialnych i świadomych opiekunów może stać się wspaniałym i oddanym przyjaciela malucha. Pod warunkiem oczywiście, że rodzice będą pilnować wzajemnych kontaktów i nie zaniedbają przy tym potrzeb psa. Wówczas doberman może być idealnym towarzyszem dla całej rodziny.
Zdrowie i długość życia dobermana
Dobermana charakteryzuje dobre zdrowie i odporność na choroby. Średnia długość życia psa tej rasy wynosi 10-12 lat. Doberman narażony jest przede wszystkim na dolegliwości typowe dla większych ras psów, czyli dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz skręt żołądka. Dość często pojawiają się różnego rodzaju alergie, a także choroby oczu, serca i niedoczynność tarczycy.
Doberman szczeniak – cena i hodowla
Jeśli po analizie wszystkich za i przeciw dochodzimy do wniosku, że doberman to pies dla nas, pozostaje nam znalezienie odpowiedniej hodowli. Trzymajmy się z daleka do wszelkich pseudohodowli i podejrzanych miejsc. Nie dość, że psy żyją tam często w bardzo złych warunkach i nie wolno wspierać pseudohowców, to jeszcze psy z takich miejsc narażone są na choroby genetyczne. Tylko szczeniak dobermana z odpowiedzialnej i sprawdzonej hodowli będzie pozbawiony niepożądanych cech (np. agresywność, lękliwość) i wad genetycznych. Mądra socjalizacja jeszcze u hodowcy jest na wagę złota i ułatwia pracę nowym opiekunom malucha.
Cena szczeniaka dobermana z rodowodem wynosi od 3000 do 5000 zł.