Inteligentne, łagodne i pełne szczenięcej energii – takie w skrócie są psy rasy bokser. W ostatnich latach nie są zbytnio popularne, ale wciąż mają swoich zagorzałych wielbicieli. I nic dziwnego, bo to wspaniałe psy, które są niezwykle oddane swojemu opiekunowi. Warto jednak wiedzieć, że bokser nie nadaje się dla każdego. Przyszły opiekun boksera musi też wiedzieć, jakie ograniczenia zdrowotne mają psy tej rasy.
Pochodzenie rasy
Za bezpośredniego przodka boksera uważa się buldoga angielskiego i nieistniejącego już psa rasy bullenbeisser. Bullenbeissery wykorzystywano głównie podczas polowań – ich zadaniem było przytrzymywanie ofiary do momentu przybycia myśliwego. Przydawały się wówczas mocne i szerokie szczęki, które odziedziczył także bokser. Rasa bokserów narodziła się w Niemczech pod koniec XIX wieku.
Boksery towarzyszyły ludziom w polowaniach, brały udział w wojskowych działaniach podczas I wojny światowej oraz uczestniczyły w mistrzostwach psów pracujących. Od dawna więc bokser był rasą użytkową, wykorzystywaną do pracy z człowiekiem. Obecnie boksery to przede wszystkim psy do towarzystwa i przyjaciele rodziny, choć zdarza się, że wciąż pracują jako psy obronne lub użytkowe.
Wygląd boksera
Boksery należą do całkiem sporych psów – suczki osiągają 53-59 cm wzrostu w kłębie, samce zaś 57-63 cm. Waga natomiast waha się od 25 do 30 kg. Psy tej rasy są mocno zbudowane i umięśnione. Głowa zaś jest proporcjonalna do reszty ciała z wyraźną i szeroką szczęką. Cechą charakterystyczną dla bokserów jest przodozgryz i skrócona kufa. Bokser należy do psów brachycefalicznych, tak jak chociażby mops czy buldog francuski. Rasy brachycefaliczne mają właśnie mocno skróconą i spłaszczoną kufę, a w konsekwencji często cierpią na problemy układu oddechowego.
Bokser posiada również pofałdowane fafle, oczy ciemne i niezbyt wyłupiaste oraz umiejscowione w najwyższej części mózgoczaszki zwisające uszy. Kiedyś przycinano bokserom ogony, obecnie jest to praktyka zakazana, a ich ogony pozostają długie.
Sierść i umaszczenie
Bokser posiada krótką, twardą i lśniącą sierść, która dość mocno przylega do skóry. Rasa ta nie posiada chroniącego przed zimnem podszerstka, dlatego nie nadaje się do życia na dworze. Najczęstsze umaszczenie to żółte i pręgowane z różnymi odcieniami. Żółta maść może być jasnożółta, czerwonożółta lub rudobrązowa. Zazwyczaj też występuje charakterystyczna czarna maska na pysku. Odmiana pręgowana boksera zaś posiada ciemne pręgi kontrastujące z żółtym tłem. Wzorzec dopuszcza także białe znaczenia sierści, pod warunkiem że biała barwa nie obejmuje ponad jednej trzeciej powierzchni barwy podstawowej.
Z racji krótkiej sierści i braku podszerstka boksery nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Przez większą część roku wystarczy raz na jakiś czas odświeżyć psie futro, by było lśniące i miękkie. Dwa razy w roku, gdy bokser zaczyna gubić sierść, należy codziennie wyczesywać psa.
Bokser – charakter i usposobienie
Boksery nie bez powodu uchodzą za doskonałe psy rodzinne. Uwielbiają bowiem spędzać czas ze swoimi opiekunami i cierpią, gdy muszą często zostawać same. Warto o tym pamiętać, jeśli często nie ma nas w domu – bokser może wówczas bardzo źle to znosić. Oczywiście nie każdy bokser będzie miał lęk separacyjny, ale koniecznie trzeba wziąć pod uwagę preferencje tej rasy do bycia blisko człowieka.
Zrównoważone i dobrze wychowywane boksery są przyjacielskie, łagodne, pogodne i oddane swojej rodzinie. Są niezwykle inteligentne jak na psa pracującego przystało i dzięki temu łatwo uczą się nowych sztuczek i komend. Bywa jednak, że czasem stają się uparte i odmawiają współpracy – wtedy trzeba popracować nad lepszą motywacją, a przede wszystkim silniejszą i zdrowszą więzią z opiekunem.
Lata wykorzystywania bokserów do stróżowania odcisnęły piętno na tej rasie i dlatego boksery są nieufne i ostrożne wobec obcych. Bardzo mocno pilnują swoich właścicieli i mogą nie dopuszczać nikogo blisko. Mogą również szczekaniem odstraszać wszystkich kręcących się przy drzwiach ludzi, co może być kłopotliwe, jeśli mieszkamy w bloku i wiele osób przechodzi koło naszego mieszkania. Oczywiście zapędy do stróżowania i obrony swojego terytorium są jak najbardziej do przepracowania, ale trzeba mieć je na uwadze.
Niech nikogo nie zwiedzie z pozoru smutny wygląd boksera – to tak naprawdę radosne i pełne energii psy.
Bokser a aktywność fizyczna
Psy tej rasy są niesamowicie aktywne, szalone i niemal zawsze gotowe do zabawy. Uwielbiają biegać, skakać i szaleć, a najlepsze, co można im zaoferować, to długie spacery po lesie w spokojnej okolicy. Będą mogły w spokoju eksplorować teren bez konieczności przebywania w ciągłym skupieniu i uważności na to, czy nie zbliża się ktoś obcy. Boksery wprawdzie kochają wysiłek fizyczny, jednak niekoniecznie nadają się do intensywnych sportów i biegania. A to za sprawą faktu, że należą do ras brachycefalicznych o skróconej kufie. Takie psy często mają problemy z oddychaniem i chłodzeniem się poprzez ziajanie. Zbyt duży wysiłek może zatem skończyć się dla boksera udarem lub innymi poważnymi kłopotami zdrowotnymi.
Dla kogo pies rasy bokser?
Z racji swojego przywiązania do opiekuna bokser uchodzi za doskonałego psa rodzinnego. Tym bardziej, że wobec swojej rodziny są na ogół łagodne i cierpliwe. Bokser może świetnie dogadać się z dzieckiem, ale pod warunkiem, że rodzice będą odpowiednio nadzorować ich kontakty, a pies będzie miał spełnione swoje potrzeby. Znudzony, sfrustrowany i zestresowany bokser bowiem może być jak tykająca bomba. A jego wybuch może być niebezpieczny – chociażby ze względu na bardzo silne szczęki i mocną budowę. Uważajmy też, ponieważ masywnie zbudowany bokser może w zabawie przewrócić dziecko i niechcący zrobić mu krzywdę.
Bokser z pewnością potrzebuje cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, który lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Brak jasnych zasad wprowadzonych do życia boksera może sprawić, że zacznie on wchodzić człowiekowi na głowę. Z pewnością bokserowi nie wystarczą też szybkie spacery wokół bloku czy siedzenie całymi dniami na ogrodzie. Jeśli człowiek jest osobą dużo podróżującą i w trasy nie może zabierać psa, bokser nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Źle znosi rozłąkę i samotność.
Dla osoby, która chciałaby spędzać dużo czasu z psem, chodzić na długie spacery po lesie i ćwiczyć różne nowe sztuczki, bokser zaś będzie wspaniałym przyjacielem i wiernym kompanem podczas wielu przygód. Raczej jednak bokser nie nadaje się dla osoby całkowicie niedoświadczonej. No chyba że od początku będzie współpracować ona z behawiorystą.
Bokser należy do ras brachycefalicznych, narażony jest więc na problemy z oddychaniem.
Zdrowie i długość życia boksera
Średnia długość życia boksera wynosi około 10 lat, choć niestety zdarzają się przypadki, gdy pies żyje znacznie krócej. Do najczęstszych problemów zdrowotnych u bokserów należą te z układem ruchu, a więc dysplazja stawów biodrowych oraz liczne schorzenia kości i stawów. Ze względu na specyficzną budowę kufy, bokser może cierpieć na szereg dolegliwości typowych dla ras brachycefalicznych, takich jak: zapadnięcie krtani, zwężone nozdrza, przerost podniebienia miękkiego, niedorozwój tchawicy czy wynicowane kieszonki krtaniowe. Podczas wysiłku lub przy wysokich temperaturach bokser może mieć trudności z oddychaniem. Przez to z kolei jest bardziej narażony na udar cieplny.
Boksery stosunkowo często miewają problemy kardiologiczne – jak np. zwężenie ujścia aorty, zwężenie zastawki tętnicy płucnej i kardiomiopatia rozstrzeniowa. U psów tej rasy sporym ryzykiem są również nowotwory, a także skręt żołądka i wszelkie alergie skórne i pokarmowe.
Decydując się na boksera warto zdawać sobie sprawę z możliwych problemów zdrowotnych i konieczności długiego i kosztownego leczenia weterynaryjnego. Warto regularnie badać psa, by w porę wykryć wszelkie uchybienia. Należy także przestrzegać odpowiedniej diety i nie dopuścić do nadwagi u boksera.
Bokser szczeniak – cena i hodowla
Zdecydowanie rekomendujemy kupno szczeniaka boksera wyłącznie z dobrej i zaufanej hodowli. W takich miejscach obowiązkowe są badania genetyczne, które wykluczają wady wrodzone. Mamy też wtedy możliwość zapoznania się z wyglądem i stanem zdrowia rodziców szczeniaka. Możemy również zaobserwować zachowania psów, dzięki czemu wiemy, czy rodzice naszego szczeniaka wykazują jakieś problemy behawioralne, jak lękliwość, agresja czy nadpobudliwość. Odpowiedzialny hodowca dba też o zrównoważony rozwój malucha od chwili narodzin i przeprowadza mądrą socjalizację.
Szczeniak boksera kosztuje średnio od 3000 do 5000 zł.