American bully

american bully

American bully to rasa mało znana w Polsce, jednak coraz powszechniejsza w innych krajach – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Rasa ta wywołuje sporo kontrowersji i pojawiają się nawet głosy o zakazie hodowli tych psów. Skąd bierze się problem z tymi bullami i czym charakteryzują się te czworonogi? Poznajcie bliżej tę rasę.

Pochodzenie rasy

American bully to stosunkowo młoda rasa, która ukształtowała się dopiero w latach 90. XX wieku. Założenie przy tworzeniu rasy było takie, by uzyskać psa o postawie i muskulaturze typowej dla psów typu bull, ale z łagodniejszym charakterem i wesołym usposobieniem. W tym celu krzyżowano ze sobą buldogi amerykańskie, bulteriery, amstaffy, pitbulle i rottweilery.

W 2004 roku powstał American Bully Kennel Club, w 2008 roku rasa została uznana przez European Bully Kennel Club, a w 2013 przez United Kennel Club. Co ciekawe jednak american bully do dziś nie został uznany przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną. Wynika to chociażby z tego, że żadna z wcześniej wymienionych organizacji nie jest oficjalnym partnerem FCI. Najpierw więc rasa musiałaby przejść weryfikację American Kennel Club, a na to raczej się nie zanosi.

Najpopularniejsze psy te są w swojej ojczyźnie, gdzie spełniają się w roli stróżów, ale przede wszystkim psów rodzinnych.

Wygląd american bully

Brak oficjalnego uznania rasy przez FCI sprawia, że american bully nie ma jednoznacznego wzorca dotyczącego wyglądu. Zawsze jednak czworonogi tej rasy wyróżniają się mocną budową ciała i muskularną sylwetką. Hodowcy amerykańscy wyróżniają cztery odmiany różniące się zarówno wyglądem, jak i charakterem:

  • pocket american bully – najmniejszy typ rasy, tzw. kieszonkowy, dorosłe osobniki osiągają od 33 do 43 cm wzrostu w kłębie;
  • klasyczny american bully – odmiana średniej wielkości, w kłębie osiąga od 43 do 51 cm wzrostu;
  • american bully standard – ten typ jest minimalnie większy od klasycznego i bardziej od niego umięśniony;
  • american bully XL – zdecydowanie największy ze wszystkich odmian, dorosłe psy osiągają do 60 cm wzrostu w kłębie.

Niektórzy wyróżniają jeszcze nieoficjalną odmianę american bully extreme (czasem zwany też american bully XXL), która osiąga ponad 60 cm wzrostu. Typ extreme nie jest już jednak uznawany nawet przez amerykański klub tej rasy. Warto wiedzieć, że każdy przedstawiciel tej rasy do momentu ukończenia roku klasyfikowany jest jako standardowy typ. Różnica w osiąganej wadze jest olbrzymia w zależności od odmiany i waha się od 15 do 50 kg.

Psy bully mają szeroką głowę z krótkim, spłaszczonym pyskiem. Ich uszy są zazwyczaj przycinane, choć należy wiedzieć, że chociażby w Polsce kopiowanie uszu jest zakazane. Cała sylwetka tych psów jest dość przysadzista i krępa.

Sierść i umaszczenie

Psy bully mają sierść krótką, ostrą i lśniącą, mocno przylegającą do ciała. American bully nie ma podszerstka, dlatego też nie najlepiej radzi sobie z niskimi temperaturami. Nie może zatem mieszkać na dworze. Sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy kilka razy w tygodniu przeczesać futro psa, by stało się gładkie i błyszczące. W okresie linienia, czyli średnio dwa razy w roku, należy zwiększyć częstotliwość czesania i codziennie pielęgnować futro psa.

Z racji braku oficjalnego wzorca rasy umaszczenie psów jest bardzo różnorodne i dopuszczalne są niemal wszystkie odmiany poza merle (marmurkową). Do najpowszechniejszych odmian należą: american bully tricolor, niebieski bully, płowy i czarny ze znaczeniami.

american bully extreme

Pocket american bully mocno różni się od odmiany american bully extreme.

American bully – charakter i usposobienie

Mimo dość bojowego wyglądu – zwłaszcza w odmianie american bully XL – psy tej rasy są wyjątkowo łagodne i opanowane. Czworonogi te są dużo bardziej zrównoważone niż pitbulle czy amstaffy. Rasa ta wyróżnia się sporą cierpliwością i opiekuńczością, również wobec dzieci. Bullies są pozytywnie nastawione do ludzi, także do obcych. Mają jednak dość mocno rozwinięty instynkt obronny, dlatego mogą wchodzić w zachowania terytorialne i nie wpuszczać nieznajomych na swój teren.

Choć american bully wygląda na dość ociężałego, to tak naprawdę porusza się z lekkością i jest bardzo energiczny. Uwielbia długie spacery i zabawy z opiekunem. Na pewno trzeba psu poświęcić sporo czasu, by mógł on rozładować kumulującą się w nim energię. Dobrym pomysłem będą zabawy szarpakiem – tyle że przy tak dużej szczęce należy wybrać zabawki z wytrzymałej tkaniny. Sztuczne futro na zabawce może nie przetrwać zaś za długo, ale z pewnością dostarczy psu sporo radości.

American bully bywają uparte i mają skłonność do niezależności. Na ogół jednak są bardzo skupione na opiekunie i uwielbiają z nim współpracować. Do tego są niesłychanie inteligentne i w mig uczą się nowych sztuczek. Zdecydowanie już od szczeniaka trzeba poświęcić sporo czasu na wychowanie i prawidłową socjalizację bully, by okiełznać jego temperament.

Czy american bully jest agresywny?

Hodowcy i wielbiciele rasy zarzekają się, że rasa ta jest wyjątkowo łagodna i pozytywnie nastawiona do ludzi. American bully nie cieszy się jednak dobrą sławą, zwłaszcza w Europie. Wielu odstrasza już sam wygląd – zwłaszcza w przypadku american bully XXL. Rasie nie pomagają też głośne przypadki pogryzień i ataków na ludzi. Coraz głośniej mówi się – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii – o wprowadzeniu zakazu posiadania psa tej rasy w odmianie XL. Na Wyspach Brytyjskich bowiem w ostatnich latach doszło do wielu śmiertelnych pogryzień właśnie przez bully xl. Władze Wielkiej Brytanii żądają ujednolicenia wzorca rasy, by móc ostatecznie zabronić trzymania tych psów w domu. American bully noszą tam przydomek psiego mordercy. Jak jest naprawdę?

Rzeczywiście trudno dyskutować z faktami dotyczącymi ataków na ludzi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach były to psy w typie bully, a nie rasowe american bully. Ponadto – jak zresztą w przypadku każdego innego psa – to człowiek odpowiada za zachowanie psa. Prawdziwe bullies powinny być cierpliwe i łagodne, natomiast w niewłaściwych rękach psy te mogą stać się niebezpieczne. Są bowiem bardzo silne, uparte, odporne na ból i źle radzą sobie z frustracją. Zatem jeśli człowiek nie dba o psa, nie spełnia jego potrzeb gatunkowych i nie szanuje jego granic, bully dość szybko może zacząć stwarzać problemy. Potwórzmy jednak raz jeszcze – dobrze traktowany i wychowywany american bully XXL nie jest agresywny.

Mimo nagonki na rasę w Wielkiej Brytanii, w Polsce nie potrzeba nawet pozwolenia na posiadanie psa american bully. A wszystko dlatego, że rasa nie jest oficjalnie uznana przez FCI, nie może być więc wpisana do wykazu psów agresywnych.

pocket american bully

Na co dzień psy bully są łagodne, należy jednak poświęcić im dużo czasu i uwagi.

Dla kogo pies bully?

American bully to zdecydowanie nie jest pies dla każdego. Trzeba bowiem mieć już pewne doświadczenie i wiedzę na temat psów, a już zwłaszcza na temat specyfiki psów w typie bull. Rasa ta nie nadaje się więc na pierwszego psa. Owszem, z natury psy tej rasy są zrównoważone i pozytywnie nastawione do człowieka, ale trzeba bardzo uważać, by nie zepsuć tych psów. Brak zrozumienia psa czy też brak spełniania konkretnych potrzeb, może skutkować nudą, frustracją, a w konsekwencji agresją.

Czworonogi te potrzebują również sporo ruchu. Nie wystarczą im krótkie spacery wokół bloku. Wymagają długich przechadzek po lesie oraz czasu spędzanego z opiekunem na wspólnej zabawie i nauce sztuczek. Bullies mocno też przywiązują się do swojego człowieka, dlatego nie nadają się dla osób bardzo zapracowanych i nie mających czasu dla psa.

Jak wszystkie psy w typie bulla mają one delikatną psychikę, którą można łatwo skrzywdzić poprzez niewłaściwe traktowanie. Wszelkie awersyjne metody szkoleniowe są więc zakazane. Należy również wziąć pod uwagę siłę psa. Zwłaszcza odmiany american bully XL i extreme są niesłychanie silne i utrzymanie ich na smyczy może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego odpowiednia socjalizacja i wychowanie są tak ważne przy psach tej rasy. Bez tego ciężko zapanować nad czworonogiem.

Wprawdzie rasa ta często bywa wykorzystywana do stróżowania, to jednak bullies nie powinny mieszkać na dworze w kojcu. Potrzebują one bliskości człowieka, bez tego mogą zdziczeć, stać się sfrustrowane, a nawet agresywne. Poza tym psy nie mają podszerstka, dlatego nie poradzą sobie w czasie mrozów.

Czy american bully nadaje się do dzieci?

To, czy bully może mieszkać w domu z dzieckiem zależy przede wszystkim od właścicieli. Jeśli pies będzie odpowiednio wychowany i zsocjalizowany, będzie stabilny emocjonalnie i opanowany, świetnie dogada się z dziećmi. Tym bardziej, że rasa ta jest również bardzo cierpliwa i opanowana, dlatego dobrze znosi zaczepki dzieci. Zresztą bully sam często zachowuje się jak wieczny szczeniak. Uwaga jednak na kontakty psa z dzieckiem. Nigdy dziecko nie powinno zostawać samo z psem, nawet na chwilę. Poza tym american bully extreme czy XL są bardzo silne i masywne, mogą więc niechcący zrobić maluchowi krzywdę.

Zdrowie i długość życia

American bully uchodzi za rasę wytrzymałą i długowieczną. Średnia długość życia wynosi 10-13 lat, jednak chodzą słuchy, że odmiany american bully XXL dożywają nawet 20 lat i więcej. Najkrócej zaś żyją pocket american bully i są one też najbardziej chorowite.

Psy tej rasy mają skłonność przede wszystkich do następujących dolegliwości:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • niedoczynność tarczycy,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • schorzenia serca,
  • syndrom brachycefaliczny,
  • dermatoza,
  • abiotrofia móżdżkowa.

American bully szczeniak – cena i hodowla

Z racji tego, że rasa nie jest uznana za oficjalną, hodowle nie są zrzeszone w Związku Kynologicznym. W Polsce też istnieje stosunkowo mało hodowli, ponieważ rasa ta nie jest zbytnio popularna w naszym kraju. Jeśli jednak zdecydujemy się na psa bully, koniecznie zweryfikujmy hodowlę. Ma to ogromne znaczenie, by rodzice szczeniaka byli zrównoważeni psychicznie, bez skłonności do nadmiernej agresji i pozbawieni wad genetycznych. Warto też podpytać hodowcy, w jaki sposób socjalizował szczenięta po narodzinach. Pomoże nam to w wychowaniu stabilnego i łagodnego psa tej rasy.

Cena american bully jest zależna od interesującej nas odmiany i średnio wynosi od 5000 do 10 000 zł. Tak wysoka kwota wynika z niskiej popularności rasy i niewielu hodowli. Uważajmy, by nie zwiodły nas żadne ogłoszenia typu „tani american bully olx”. Często bowiem są to psy z pseudohodowli i zaledwie w typie rasy.