Yorkshire terrier

yorkshire terrier

Yorkshire terrier to bardzo małe psy o eleganckim wyglądzie. Rasa to kolejny przykład na to, jak moda na daną rasę krzywdzi zwierzęta. Yorki bowiem to typowe teriery – pełne energii i własnego pomysłu na życie. Niestety przylgnęła do nich łatka psów na kanapę i do noszenia na rękach. Jakie naprawdę są yorki i jakiego domu potrzebują?

Pochodzenie rasy

Yorkshire terrier – w skrócie zwany yorkiem – jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Rasa powstała w XIX wieku i jej pierwotnym przeznaczeniem były polowania na gryzonie (szczury, kuny) w kopalniach węgla. Aby sprostać zadaniu yorki musiały zatem być sprawne, wytrzymałe, ale też odważne i uparte. Cechy te pozostały z yorkami do dzisiaj.

Szybko doceniono urodę i niewielkie rozmiary yorkshire terrierów i z kopalni trafiły one na salony. Błyskawicznie stały się ulubieńcami dam z wyższych sfer. Zaczęto nosić yorki na rękach, a potem też w specjalnym torbach. Z ruchliwych i ciekawych świata psów zrobiono pieski do towarzystwa, których jedynym przeznaczeniem jest leżenie na kanapie i noszenie kokardek na czubku głowy. Obecnie yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych ras na całym świecie.

Wygląd rasy

Yorkshire terrier to bardzo mały pies, który osiąga od 15 do 25 cm w kłębie oraz waży średnio 2-3 kg. Od razu trzeba tu podkreślić, że nie istnieje oficjalna rasa yorkshire terrier miniaturowy. York miniaturka to nic innego jak efekt działań pseudohodowli, w której rozmnaża się najmniejsze i najsłabsze osobniki. Takie psy potem obciążone są licznymi wadami genetycznymi i problemami. Nigdy więc nie dajcie się nabrać na miniaturowego yorka.

York ma małą i okrągłą głowę z niewielkim łukiem czaszki, oczy są średniej wielkości, a uszy małe, trójkątne i stojące.

Sierść i umaszczenie

Yorkshire terrier posiada długi, prosty i gładki włos okrywowy bez podszerstka. Z tego względu yorki nie najlepiej radzą sobie w niskich temperaturach. Za to długa sierść rośnie przez całe życie psa, dlatego konieczne jest regularne podcinanie jej. Można to zrobić w profesjonalnym salonie groomerskim lub samemu nauczyć się odpowiednio przycinać swojego yorka. Na co dzień psy wymagają systematycznego czesania, ponieważ długa sierść ma tendencję do plątania się. Mogą się w nią wczepiać również kłosy czy trawy.

Z kolei umaszczenie yorków to ciemnostalowo-niebieski płaszcz (czyli od potylicy po nasadę ogona) oraz płowa głowa, klatka piersiowa i łapy. Poszukiwany, ale wykluczony przez wzorzec rasy jest czarny york i czarno-złoty york.

york sierść

Yorkom sierść rośnie przez całe życie, dlatego wymagają strzyżenia.

Yorkshire terrier – charakter i usposobienie

York to pies o wielkim sercu i temperamencie, pomimo swojego niewielkiego rozmiaru. Rasa ta jest niezwykle żywiołowa, pełna energii i niemal zawsze chętna do działania. Te psy nie znoszą nudy i nic nierobienia, zdecydowanie nie dla nich ciągłe wylegiwanie się na kanapie. Ponadto yorkshire terrier cechuje się wysoką inteligencją, ale też uporem i samodzielnością. Przez to nie zawsze chętnie współpracują podczas nauki komend – często mają swój własny pomysł na to, co chcą robić w danej chwili.

Yorki mocno przywiązują się do swoich opiekunów i ciężko znoszą rozłąkę. Nie lubią spędzać wielu godzin w samotności. Nie znaczy to jednak, że trzeba zabierać te psy wszędzie ze sobą. Galeria handlowa to nie jest miejsca dla żadnego psa, także dla malutkiego yorka.

Jak na teriery przystało yorki mają silną potrzebę ruchu. Uwielbiają więc długie spacery po lesie i wszelkie zabawy polegające na tropieniu czy wyszukiwania przedmiotów bądź smaczków. Choć dzisiejsze yorki przeszły sporą przemianę, to jednak wciąż pozostało w nich wiele cech psów myśliwskich. Dlatego też należy zachować ostrożność przy puszczaniu yorka luzem, ponieważ może pobiec za zwierzyną. Nie zawsze też yorki dogadają się z mieszkającymi w domu gryzoniami, jak chomiki, szczury czy króliki.

Yorkshire terrier bywa także zaczepny i szczekliwy do innych, na ogół większych psów. Odziedziczona po przodkach odwaga nie pozwala im odpuścić nawet w kontakcie z wilczakiem czy owczarkiem niemieckim. Zazwyczaj jednak prawidłowa socjalizacja yorka i reagowanie na wysyłane przez niego sygnały sprawiają, że terier ten może dobrze dogadywać się z innymi czworonogami na spacerach.

yorkshire terrier charakter

York potrzebuje dużo aktywności fizycznej.

Dla kogo york?

Wbrew obiegowej opinii yorshire terrier nie nadaje się dla każdego. Może i nie są bardzo wymagające, ale kryje się w nich dusza upartego i niezależnego teriera. Potrzebują więc opiekuna, który dostrzeże w nich coś więcej, niż małego i słodkiego pieska, którego nosi się na rączkach. Idealny opiekun yorka to taki, który jest aktywny i lubi ruch. Niestraszne mu długie spacery po lesie i cierpliwa nauka przywołania. Właściciel yorka powinien także szanować jego niezależność.

Yorkshire terrier nie jest dobrym wyborem dla osoby, która bardzo często przebywa poza domem, ponieważ yorki źle radzą sobie z samotnością. Może się zatem rozwinąć u nich lęk separacyjny i inne problemy behawioralne. Wprawdzie niewielkie rozmiary yorka czynią go odpowiednim psem nawet do malutkiego mieszkania, ale trzeba liczyć się tym, że rasa ta jest szczekliwa i terytorialna. Jeśli więc koło naszego mieszkania często kręcą się ludzie, przygotujmy siebie (i sąsiadów) na częste i piskliwe szczekanie. Oczywiście można to wypracować, ale jest to na ogół żmudna praca wymagająca sporej cierpliwości.

Zrównoważone yorki, którym zapewni się odpowiednią dawkę ruchu i zainteresowania ze strony opiekuna, staną się wspaniałymi przyjaciółmi całej rodziny. Rasa ta zazwyczaj dobrze dogaduje się z dziećmi, ale każdy kontakt dziecka z psem powinien odbywać się pod okiem dorosłych. Malutkie ciałko yorka może też ucierpieć podczas dziecięcych harców, zatem nie zawsze york jest odpowiednim psem do domu z dziećmi. Zawsze jednak można zorganizować psiakowi zaciszne miejsce, w którym postawi się mięciutkie legowisko dla psa lub budkę z filcu. Do tego kącika dziecko nie powinno mieć wstępu, żeby pozwolić psu w spokoju się zrelaksować.

Zdrowie i długość życia

Yorkshire terrier pochodzący z dobrej hodowli uchodzi za rasę zdrową i długowieczną. Psy tej rasy żyją średnio 13-16 lat, choć zdarzają się przypadki, kiedy york dożywał i 20 lat. Z powodu braku podszerstka yorkom może doskwierać zimno. Niech więc nikogo nie dziwi widok yorka w ubranku zimą. Do problemów zdrowotnych, które najczęściej dotykają yorki należy kamień nazębny.

Yorkshire terrier szczeniak – cena i hodowla

Wspomnieliśmy przed chwilą, że yorki pochodzące z odpowiedniej hodowli należą do ras zdrowych. W przeciwieństwie do psów pochodzących z pseudhodowli, gdzie rozmnażane często są osobniki chore i słabe. Dość wspomnieć o niebezpiecznym trendzie na yorka miniaturkę, który obciążony jest mnóstwem chorób genetycznych. I właśnie dlatego tak ważne jest, by kupować psa wyłącznie od zaufanego hodowcy. Nie dość, że mamy gwarancję, że szczeniak nie odziedziczył żadnych chorób, to jeszcze możemy być pewni, że od pierwszych chwil życia przeszedł mądrą socjalizację.

Cena szczeniaka yorkshire terrier z rodowodem waha się od 4000 do nawet 10 000 zł.