Beagle

beagle

Średniej wielkości beagle to bardzo popularna rasa psów myśliwskich, które od wielu już lat opanowały domy. Praktycznie nie ma osiedla, na którym nie mieszkałby żaden przedstawiciel tej rasy. Na czym polega fenomen psów rasy beagle? Jaki mają charakter i czy rzeczywiście nadają się dla każdego?

Pochodzenie rasy beagle

Beagle uchodzi za jedną z najstarszych ras psów myśliwskich, a narodziła się ona w Wielkiej Brytanii. Choć słychać też głosy, że początków rasy należy doszukiwać się w nawet w starożytnej Grecji. Psy te wykorzystywano podczas polowań do łapania niewielkiej zwierzyny. W Polsce beagle’e pojawiły się mniej więcej w latach 90tych i trochę trwało zanim stały się tak powszechne. Obecnie zaliczane są do czołówki najczęściej spotykanych psów w naszym kraju. Obcobrzmiąca nazwa rasy często bywa spolszczana na bigiel lub bigle.

Wygląd beagle

Psy tej rasy są średniej wielkości i posiadają kompaktową budowę ciała. Ich klatka piersiowa jest dobrze zbudowana, a łapy są krótkie i mocne. Głowa jest spora i zaokrąglona, uszy długie i zwisające, a oczy duże i wyraziste. To często właśnie na te oczy ludzie zakochują się w beagle’ach. Według wzorca rasy ogon jest umiarkowanie długi i podniesiony.

Dorosły beagle osiąga wzrost od 33 do 40 cm w kłębie oraz waży około 15 kg. Standardowo suczki są nieco mniejsze i delikatniejsze.

beagle wygląd

Szczeniaki beagle potrafią rozczulić każdego.

Sierść i umaszczenie

Szata włosowa beagle’a jest krótka, sztywna i dość ostra z gęstym podszerstkiem, który zapewnia dobrą termoizolację. Sierść nie wymaga specjalnej i żmudnej pielęgnacji, choć dwa razy w roku – w okresie gubienia włosia – należy poświęcić więcej czasu na dokładne wyczesanie. Pozwoli to nie tylko szybko pozbyć się fruwającego po domu włosia, ale przede wszystkim zapewni sierści psa połysk oraz uchroni go przed chorobami skóry.

Umaszczenie beagle jest różne – najczęściej spotykany jest tricolor, czyli czarny, brązowy i biały lub bicolor, czyli brązowy i biały z mieszanymi proporcjami danej barwy. Inne dopuszczane umaszczenia to cytrynowa, czerwona, płowa i czarna – wszystkie te kolory zmieszane z białym. Zdarzają się też całe białe beagle’e.

Beagle – charakter i usposobienie

Beagle to pies o wesołym, żywiołowym i przyjacielskim charakterze. Są bardzo inteligentne, ale także uparte, przez co lubią stawiać na swoim i odmawiają wykonywania poleceń opiekuna. Psy tej rasy często mają swój własny pomysł na życie i niekoniecznie idzie on w parze z tym, czego oczekuje właściciel. Nie są tak wielkimi fanami psich sportów i sztuczek jak chociażby border collie, ale zapewniając im odpowiednią motywację chętnie będą się uczyć.

Utrudnieniem w pracy z beagle’em bywa również silnie rozwinięty instynkt łowiecki tych psów. W końcu przez wieki były one wykorzystywane do polowań, nie można więc mieć pretensji, że zapędy myśliwego pozostały w wielu przedstawicielach rasy. Z tego też powodu beagle’om przypięto łatkę psów uciekinierów, które pobiegną w siną dal za zwierzyną. Nie jest to jednak wina psa, tylko nieodpowiedzialnego właściciela, który niepotrzebnie puszcza psa ze smyczy. Doskonały węch i uwielbienie do pracy nosem można spożytkować podczas długich eksplorujących spacerów bądź podczas zajęć typu nosework. Należy natomiast zadbać, by pies nie mógł uciec z ogrodu czy zerwać się ze smyczy. Bo czasem szukanie beagle’a w lesie przypomina szukanie igły w stogu siana.

beagle temperament

Beagle wydają się nigdy nie tracić chęci do biegania.

Czy beagle to pies dla dzieci?

Beagle potrafi być wspaniałym przyjacielem całej rodziny, również dzieci. Pod warunkiem oczywiście, że będą szanowane jego granice i spełniane potrzeby gatunkowe. Świetnie odnajdą się w cierpliwym i aktywnym domu, który lubi spędzać dużo czasu z psem.

Żaden pies – w tym też beagle – nie może być psem tylko dla dziecka. Za wychowanie i opiekę nad psem odpowiedzialny musi być dorosły. Nie można również zostawiać samego dziecka z psem – nawet tym najłagodniejszym. Za to odpowiednio wychowywany beagle może być doskonałym towarzyszem starszego dziecka i brać udział w szalonych zabawach. Beagle bowiem jest tak samo zwariowany jak mające głowę pełną pomysłów dzieci. Pies tej rasy może być zatem wspaniałym psem rodzinnym i do towarzystwa.

Czy beagle to trudna rasa?

Wiele osób zauroczonych wyglądem i wesołym temperamentem beagle’a zastanawia się, czy beagle to wymagająca rasa. I bardzo dobrze, że to pytanie pada, ponieważ może zaoszczędzić potem sporo rozczarowań. Beagle to wspaniałe i pełne życia psy, które uwielbiają, gdy coś się dzieje. Są przyjaźnie nastawione do większości ludzi, chętnie spędzają z nimi czas i bawią się. Jednocześnie jednak beagle bywają uparte, zafiksowane na zwierzynę podczas spacerów i miewają zapędy do ucieczek. Trzeba się więc liczyć z tym, że decydując się na beagle’a, konieczne będzie odpowiednie wychowanie.

Zdrowie i długość życia

Beagle cieszy się dobrym zdrowiem i długim życiem (około 12-16 lat). To psy aktywne i zwinne, niemające problemów z kondycją. Jednak każda rasa narażona jest na jakieś choroby, do tych najczęściej pojawiających się u beagle’ów należą:

  • padaczka,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • choroby oczu (dysplazja siatkówki, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki),
  • zapalenie opon mózgowych i tętnic (SRMA).

Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do nadwagi u beagle. Niestety, wraz z rosnącą popularnością rasy, rośnie też odsetek otyłych psów. To z kolei prowadzi do wielu chorób narządowych i znacząco obniża komfort i długość życia.

Beagle szczeniak – cena

Jeśli zdecydujemy się na zakup szczeniaka rasy beagle, to koniecznie poszukajmy rzetelnej i sprawdzonej hodowli. Tylko takie miejsca gwarantują brak chorób genetycznych i związanych z tym potem poważnych komplikacji zdrowotnych. Należycie prowadzone hodowle mocny nacisk kładą bowiem na socjalizację od pierwszych dni życia malucha, co potem owocuje zrównoważonym szczeniakiem bez skłonności do problemów behawioralnych. Jednak później to już nowy opiekun musi zadbać o prawidłowe wychowanie.

Szczeniak beagle kosztuje średnio 2500 zł.