Basset hound

basset hound

Basset hound to rasa psów myśliwskich, których nie sposób pomylić z jakąkolwiek inną. A wszystko za sprawą bardzo długich uszu i krótkich łapek. To także psy o zrównoważonym i spokojnym charakterze. Nie każdy jednak będzie nadawał się na opiekuna basseta. Zapoznaj się bliżej z tą rasą i sprawdź, w jakim domu może zamieszkać basset.

Pochodzenie basseta

Rasa swoje korzenie ma we Francji, a jej historia sięga XVIII wieku. Nazwa rasy pochodzi od francuskiego słowa bas, oznaczającego nisko. Nawiązuje do oczywiście wyglądu psa i jego niskiej sylwetki. Hound zaś oznacza psa myśliwskiego. I rzeczywiście basset hound powstał z myślą o udziale w polowaniach, zwłaszcza na niewielkie zwierzęta, takie jak zające i kuny. Niska postawa ciała, długie uszy i doskonały węch sprawiały, że bassety rewelacyjnie radziły sobie z tropieniem i odnajdywaniem zwierzyny.

Początkowo bassety popularne były przede wszystkim we francuskim regionie La Vendée. Z czasem natomiast jej walory i doskonałe umiejętności myśliwskie docenili Anglicy i używali psów do polowania na zające i lisy. Wraz z upływem czasu zaczęto doceniać także inne cechy bassetów, takie jak spokojny temperament i łagodne usposobienie. Coraz częściej więc bassety były traktowane jako psy do towarzystwa. Sympatii i rozpoznawalności rasie dodawało zdecydowanie wykorzystywanie psów w filmach. Dość wspomnieć, że pies rasy basset hound towarzyszył słynnemu serialowemu porucznikowi Colombo.

W Polsce rasa nie jest zbyt powszechna, choć raczej większość osób potrafi rozpoznać basseta.

Wygląd basseta

Basset hound to bardzo charakterystyczna rasa i wyróżnia się nietypowym wyglądem. Przede wszystkim psy te mają nisko osadzoną sylwetkę, wydłużone ciało i krótkie łapy. Można powiedzieć, że to taki duży jamnik. Bassety są mocno zbudowane i dość silne. Dorosłe osobniki osiągają od 33 do 38 cm wzrostu w kłębie i ważą od 18 do 30 kg. U bassetów widoczny jest nadmiar skóry na ciele, przez co tworzą się fałdy na łapach. Specyficzną cechą rasy są duże, ciężkie i wiszące uszy, które wyglądają jakby dotykały podłoża. Nie bez powodu więc basset znany jest też jako pies z długimi uszami. Uszy te mają za zadanie przekazywanie zapachów w kierunku nosa. Ponadto bassety mają lekko opadające powieki, co sprawia wrażenie, jakby basset był wiecznie znudzony lub zmęczony. Ogon tych psów jest zaś krótki i noszony nisko.

Sierść i umaszczenie

Futro basseta składa się z krótkiego i dobrze przylegającego włosa okrywowego oraz krótkiego podszerstka. W okresie zmiany sierści bassety gubią sierść, choć nie jest to bardzo uciążliwe. Ich sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ale na pewno trzeba regularnie czyścić uszy, oczy i fałdy skóry na łapach. Warto też wiedzieć, że bassety mają dość specyficzny zapach. Dość często ludzie zastanawiają się, czy basset hound śmierdzi. Nie jest to bardzo brzydki zapach, ale jednak jest bardziej wyczuwalny niż w przypadku większości innych ras.

Najczęściej spotykane umaszczenia basseta to tricolor (czarno-biało-rude) i bicolor (biały z cytrynowym dodatkiem).

pies z długimi uszami

Basset to potocznie pies z długimi uszami.

Basset hound – charakter i usposobienie

Myśliwskie zapędy basseta w dużej mierze wpływają na jego charakter. Basset hound jest zatem nieustępliwy, czujny i uparty. Wynika to z tego, że przez lata bassety uczone były skupiania się na zadaniu i wskazywaniu człowiekowi drogi. Do dziś więc, gdy złapią trop lub chcą osiągnąć własną korzyść, trudno je od tego odwieźć. Z racji takiego niezależnego i upartego usposobienia bassety nie są najłatwiejsze w wychowaniu i podczas treningu. Lubią stawiać na swoim, nie zawsze też reagują na polecenia opiekuna. Tym bardziej, że są to psy inteligentne i mające własną wizję życia.

Dla basseta najważniejsze jest spełnienie potrzeby węszenia. Dlatego też długie spacery po lesie z nosem przy ziemi to ulubiona rozrywka tej rasy. Nie znaczy to jednak, że nie są oddane opiekunowi. Wręcz przeciwnie, przywiązują się do swojej rodziny, są wobec niej lojalne i przyjacielsko nastawione. Nie mają za to potrzeby spędzania niemal każdej chwili przy człowieku. Doskonale radzą sobie bowiem same.

Basset hound sprawia wrażenie ospałego, znudzonego i flegmatycznego. Rzeczywiście, przedstawiciele tej rasy nie są wulkanami energii, ale zdecydowanie potrzebują dużo ruchu. Na ogół są też zrównoważone i opanowane, choć nie wolno zapomnieć o ich bardzo silnym charakterze.

Dla kogo basset?

Bardzo duży upór basseta sprawia, że na pewno nie jest to rasa dla każdego. Psy te absolutnie nie nadają się dla osoby niedoświadczonej i nie mającej nigdy wcześniej psa. Opiekun basseta musi bowiem znać i rozumieć psią komunikację oraz zdawać sobie sprawę ze specyfiki rasy. Basset hound potrzebuje długich i urozmaiconych spacerów, na których będzie mógł do woli eksplorować teren, zatem opiekun psa musi być aktywny i dysponować czasem dla psa. Krótkie spacery wokół bloku szybko znudzą się bassetowi, a to doprowadzi do problemów behawioralnych.

Poza spacerami z pewnością warto włączyć także inne zajęcia angażujące węch basseta, jak nosework, wyszukiwanie smaczków i tropienie użytkowe. Rasa ta zaś nie najlepiej radzi sobie w psich sportach i nie pała wielką miłością do takich wygibasów. Można za to wprowadzić zajęcia typu odnajdywanie schowanej zabawki ze sztucznego futra.

Opiekun basseta musi więc również być choć trochę kreatywny, aby wymyślać interesujące zabawy dla psa. Ponadto koniecznie musi być cierpliwy i konsekwentny. Z jednej strony musi bowiem znosić z opanowaniem humory i upór basseta, a z drugiej nie może też pozwolić wejść sobie na głowę. Zdecydowanie wychowanie basseta trzeba zacząć jak najwcześniej.

Czy basset nadaje się do dzieci?

Zazwyczaj bassety są spokojne i opanowane, dlatego potrafią znosić dość długo dziecięce zaczepki. Jednocześnie cenią sobie własne granice i są mocno uparte, zatem nie jest to najlepsza rasa do domu z dzieckiem. Tym bardziej, że psy te są dość masywne i mogą niechcący zrobić dziecku krzywdę. Jeśli jednak odpowiednio wyznaczy się granice zarówno dziecku, jak i psu oraz będzie się nadzorować ich relację, to może z tego wykiełkować piękna przyjaźń.

basset hound cena

Uszy i oczy to słabe strony zdrowia basseta.

Basset hound – zdrowie i długość życia

Bassety dobrze radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, czego jednak nie można powiedzieć o odporności na choroby. Jest to rasa obciążona wieloma dolegliwościami. Średnia długość życia basseta zaś wynosi 10-12 lat.

Specyficzna budowa basseta predysponuje go do schorzeń, takich jak: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, artretyzm, skręt żołądka, otyłość i niekontrolowane oddawanie moczu. Szczególnej uwagi wymagają także uszy i oczy basseta, ponieważ mają tendencję do stanów zapalnych.

Basset hound szczeniak – cena i hodowla

Z racji tego, że bassety są narażone na wiele chorób genetycznych, szczególnie ważne jest, by znaleźć rzetelną i dobrą hodowlę. W takim miejscu hodowcy mają obowiązek systematycznie badać psy i dbać o ich komfort fizyczny i psychiczny. Konieczne badania weterynaryjne wykonuje się zarówno psim rodzicom, jak i szczeniakom. Ponadto hodowca już od pierwszych chwil zapewnia mądrą socjalizację i naukę zasad życia z człowiekiem. Może to potem znacząco ułatwić budowanie więzi z psem i wychowanie go.

Cena basseta z rodowodem wynosi średnio 4000 zł.