Seter irlandzki

seter irlandzki

Seter irlandzki to dość duży pies myśliwski, który wyróżnia się dostojnym wyglądem i olśniewającą sierścią. Są bardzo energiczne i zawsze gotowe do działania, ale równie dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne. Nie każdy jednak nadaje się na opiekuna setera. Dowiedz się więc, co wyróżnia tę rasę i do jakiego domu nadają się te psy.

Pochodzenie rasy

Seter irlandzki jako ukształtowana rasa z własnym wzorcem funkcjonowała już w XVIII wieku. Prawdopodobnie wywodzi się od Setting Spaniela tak jak wszystkie inne setery, ale dokładna historia i geneza nie jest znana.

Mimo że nazwa sugeruje, że jej początków należy szukać w Irlandii, to jednak przodkowie rasy pochodzą z Niemiec i z Półwyspu Iberyjskiego. Rasa została natomiast zarejestrowana pod patronatem Irlandii, stąd właśnie jej nazwa. Określenie seter zaś pochodzi od angielskiego słowa to set, czyli ustawiać. Psy te hodowano z myślą o udziale w polowaniach na ptaki, a ich zadaniem było tropienie zwierzyny i poprzez specyficzną postawę ciała – tzw. wystawianie – pokazywać myśliwemu jej położenia. Setery specjalizowały się zwłaszcza w ptactwie wodnym.

Dziś te psy myśliwskie znacznie częściej pełnią rolę psów do towarzystwa i przyjaciół rodziny.

Wygląd setera

Seter irlandzki jest psem całkiem sporej wielkości o eleganckiej i proporcjonalnej budowie. Sylwetka jest harmonijna i umięśniona, a głowa lekko wklęsła. Ma duże i wyraziste oczy o brązowej barwie, a uszy wiszące wzdłuż głowy. Konieczny jest wyraźnie zaznaczony stop i łuki brwiowe. Setery mają też głęboką klatkę piersiową, a ogon średniej długości i dość nisko osadzony. Już na pierwszy rzut oka widać, że seter to pies stworzony do aktywności fizycznej, ponieważ jego ciało jest wysportowane i dobrze zbudowane.

Seter osiąga średnio 55-67 cm wzrostu w kłębie przy wadze od 25 do 32 kg.

seter irlandzki wygląd

Wysportowana i smukła sylwetka oraz lśniąca sierść to cechy charakterystyczne setera irlandzkiego.

Sierść i umaszczenie

Okrywa włosowa setera to bez wątpienia jego wizytówka. Jego sierść jest krótka i delikatna na głowie, końcach uszu i przednich stronach łap, a na pozostałej części ciała umiarkowanej długości i przylegająca. Choć może się wydawać, że sierść setera jest falista i kędzierzawa, to wzorzec rasy uznaje taką sierść za błędną. Na ogonie zaś tworzy się okazałe pióro ze zwężeniem ku koniuszkowi. Warto też wiedzieć, że seter irlandzki nie ma podszerstka, co sprawia, że nie nadaje się do mieszkania na dworze i średnio radzi sobie z niskimi temperaturami.

Umaszczenie setera powinno mieć jednolitą maść, a jej kolor określa się jako soczyście kasztanowy. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia jak gwiazdka czy strzałka.

Czesanie i pielęgnacja setera

Sierść setera wymaga regularnego wyczesywania, by była zdrowa, błyszcząca i aksamitna. Seter irlandzki mocno gubi sierść średnio dwa razy w roku i wówczas konieczne jest intensywniejsze i częstsze wyczesywanie. Należy więc od szczeniaka rozpocząć naukę akceptacji szczotki i samego czesania, by nie było z tym problemu w przyszłości. Równie ważne jest czyszczenie seterowi uszu, ponieważ ma on skłonność do stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych bądź grzybiczych w tym miejscu. Tu również istotne jest nauczenie psa zgody na dotyk uszu i ich czyszczenie.

Sierść seterów podatna jest na wczepienia się w nią wszelkich rzepów czy kłosów, należy więc po każdym spacerze dokładnie sprawdzić włosie. W gęstej sierści łatwo też ukryć się kleszczom, które dodatkowo są mało widoczne na tle rudego umaszczenia. Bardzo ważne jest zatem, by wybrać odpowiednie środki na kleszcze.

Seter irlandzki – charakter i usposobienie

Setery znane są ze swojego temperamentu – to psy bardzo energiczne, pełne życie i pogodne. Są towarzyskie i przyjaźnie nastawione do ludzi i innych psów. Ta wielka dawka energii kłębiącej się w seterze sprawia, że rasa ta nie znosi nudy i monotonii. Ciężko też je zmęczyć – to psy niemal zawsze gotowe do aktywności. Warto mieć to na uwadze, ponieważ seter irlandzki, którego potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone – szybko popadnie we frustrację, a od tego już tylko krok do poważnych problemów behawioralnych.

Seter irlandzki jest psem inteligentnym i raczej szybko przyswajającym naukę nowych komend i sztuczek. Prawdą jest jednak też fakt, że dość szybko się nudzi, zatem trzeba zapewnić mu odpowiednią motywację i zadbać o urozmaicenie ćwiczeń.

Rasa ta mocno przywiązuje się do swojej rodziny i lubi spędzać wspólnie czas. Nie przepada za to za zostawaniem długo w samotności. Seter irlandzki jest na ogół łagodny i opanowany, również w stosunku do dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej dawki ruchu seter może stać się nadpobudliwy i niełatwy we wspólnym życiu.

Aktywność i zapotrzebowanie na ruch seterów

Należy sobie jasno powiedzieć, że setery naprawdę trudno zmęczyć. To psy niezwykle aktywne, energiczne i wysportowane. Z całą pewnością nie wystarczą im krótkie spacery wokół bloku czy okazjonalny wypad do lasu. Błędem jest także myślenie, że seter wybiega się sam na ogródku. Ogród żadnemu psu nie zastąpi spacerów, tym bardziej dla setera to stanowczo za mało. Prędzej wymyśli sposób, jak uciec z ogrodu. Od szczeniaka warto na pewno ćwiczyć naukę przywołania. Jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, że nasz seter nie pobiegnie w siną dal, lepiej zainwestować w długą linkę.

Genetyki bowiem oszukać się nie da – setery irlandzkie wyhodowano z myślą o polowaniach na ptactwo. Z tego powodu też współczesne setery mają silny instynkt łowiecki, który może skutkować chęcią pogoni za ptactwem czy sarnami. W mieście zaś setery mogą gonić koty, gołębie, czy nawet przejeżdżające rowery i samochody. Dlatego bardzo istotne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb setera w postaci długich i eksplorujących spacerów po lesie, ale także treningów mentalnych. Doskonałym pomysłem dla setera będą wszelkie zabawy węchowe, np. nosework.

seter irlandzki charakter

Setery uwielbiają długie spacery po lesie.

Dla kogo seter irlandzki?

Ta wspaniała rasa psów nie nadaje się dla każdego. Choć nie jest wybitnie trudna i nie wymaga doświadczenia, to jednak nie każdy poradzi sobie z tą energetyczną bombą. Seter irlandzki potrzebuje przede wszystkim osoby aktywnej, lubiącej ruch w każdą pogodę i nie stroniącej od kilkugodzinnych wędrówek. Dobrym pomysłem będzie wspólny jogging czy dogtrekking.

Ale sam ruch to nie wszystko – opiekun setera musi być też cierpliwy, konsekwentny i gotowy do codziennej pracy z psem. Nie można bowiem pozwolić seterowi wejść sobie na głowę. Trzeba jednak zawsze pozostać łagodnym i opanowanym, nawet jeśli nasz seter właśnie rozniósł w pył ulubioną kanapę. Seter nie nadaje się również dla osoby, która mnóstwo czasu spędza poza domem. To nie jest rasa stworzona do siedzenia w samotności.

Dobrze wychowywany seter irlandzki, którego potrzeby będą na co dzień spełniane, będzie wspaniałym przyjacielem całej rodziny, który chętnie podąży za swoimi ludźmi wszędzie. Takie setery dobrze radzą sobie też w kontaktach z dziećmi, są wobec nich wyjątkowo cierpliwe. Ale należy pamiętać, że kontakty psa z dzieckiem zawsze wymagają nadzoru.

Setery nie nadają się do mieszkania na dworze po pierwsze ze względu na potrzebę bycia blisko człowieka, a po drugie z powodu braku chroniącego przed zimnem podszerstka.

Zdrowie i długość życia setera

Seter irlandzki na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i dość długim życiem – średnio 12-15 lat. Seterowi – tak jak innym większym psom – grozi dysplazja stawów biodrowych. W Polsce jednak hodowle mają obowiązek wykonywania stosownych badań, by wykluczyć ryzyko tej choroby. Sama dysplazja może się pojawić z czasem, dlatego należy odpowiednio dobierać psu ruch i podawać psu odpowiednie suplementy po konsultacji z weterynarzem.

U seterów zdarzają się czasem problemy z oczami, takie jak wady ustawienia powieki oraz postępujący zanik siatkówki (PRA). Ze względu na dość pokaźne i zwisające uszy seter irlandzki narażony jest także na częste i nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze. Zaradzić temu powinna odpowiednia pielęgnacja.

Seter irlandzki szczeniak – cena i hodowla

Decydując się na zakup setera irlandzkiego, bezwzględnie musimy wybrać rzetelną i dobrze prowadzoną hodowle. Tylko miejsca zarejestrowane przez Związek Kynologiczny muszą obowiązkowo przeprowadzić badania pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Szczeniak po zdrowych rodzicach będzie także pozbawiony wad wzroku. Nie do ocenienia jest również właściwie przeprowadzana od pierwszych chwil życia szczeniaka mądra socjalizacja.

Cena szczeniaka setera irlandzkiego z rodowodem wynosi średnio 3500 zł.